Зв`язок споруд із природою. Садово-паркова архітектура, композиція



Скачати 99.64 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір99.64 Kb.
#14580
ТипУрок
Нижник Людмила Михайлівна

Вчитель образотворчого мистецтва

Уманської загальноосвітньої школи

I-III ступенів № 14 міста Умані

Черкаської області
7клас

Тема 2 « Об`ємно-просторова форма. Архітектура і місто»

Урок 13

Тема: Зв`язок споруд із природою. Садово-паркова архітектура, композиція

« Сад моєї душі»



Мета уроку :

  • дати поняття про види архітектури, зокрема ландшафтну, показати зв`язок архітектури з навколишнім середовищем, ознайомити учнів з історичними стилями саду, учити проектувати природне середовище, розкрити особливе ставлення до природи, поєднання факторів споглядання й пізнання, природного та рукотворного з врахуванням національного характеру;

  • розвивати художньо-образне мислення, окомір, погляди, розвивати художні смаки, вміння сприймати та відчувати красу;

  • виховувати почуття до прекрасного, любов до творчості, інтерес до вивчення світової культурної спадщини.

Тип уроку: комбінований

Техніка виконання: колаж

Методи навчання: інформаційно-рецептивний, частково-пошуковий, репродуктивний, дослідницький

Форма організації: урок

Терміни та поняття: ландшафтна архітектура, ландшафтний дизайн, садово-паркове мистецтво, види та призначення парків 

Обладнання:

для вчителя: комп’ютер, таблиці, схеми, малюнки, фотографії, картки

для дітей: папір з різною фактурою, аркуші картону, прозора плівка, тканина, нитки, сухі гілки, пластилін, фарби

Візуальний ряд: презентація, фоторепродукції парків країн світу

Літературний ряд: уривки віршів

Музичний ряд: « Осіння пісня» Чайковського

Міжпредметні зв`язки: література, музичне мистецтво, мистецтво фотографії, дизайн, архітектура, скульптура

План уроку:

I Організаційний момент (1 хв )

II Актуалізація опорних знань учнів(5 хв )

III Мотивація навчальної діяльності учнів(3 хв )

IV Повідомлення теми та мети уроку(1 хв )

V Пояснення нового матеріалу (7 хв )

VI Практична робота (25 хв )

VII Підсумок уроку (3 хв )


Хід уроку

I Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань учнів

1. Що таке архітектура? (слайд 2)



Архітектура, чи зодчество, - мистецтво створення споруд, які формують просторове середовище для життя і діяльності людини. Визначаючи особливості архітектури, М.В. Ломоносов підкреслював, що цей вид мистецтва споруджує будівлі для мешкання зручні, для зору прекрасні, для довгочасу міцні.

2. Робота з картками « Види архітектури» (слайд 3)



(Учні отримують картки, на яких міститься зображення будівлі окремого виду) завдання: назвати вид архітектури, дати коротку характеристику.

В мистецтві архітектури виділяють три основні : (слайд 4)

- об’ємних споруд (житлові, громадські та промислові будівлі);

- ландшафтна (пов’язані із створенням садово-паркового комплексу);

- містобудівництво (планування нових міст, а також реставрація та оновлення старих районів).
3. Які найважливіші особливості архітектури?

Водночас зведення будівель має відповідати духовним потребам людства, впливати на його естетичний смак. Слід зазначити, що архітектура формує ансамблі будинків, проспекти, вулиці, майдани міст, садово-паркові комплекси.

В архітектурному образі виявляються як індивідуальні особливості стилю митця, його світосприйняття та світовідчуття, так і специфіка розвитку конкретного історичного періоду.

4. Які ви знаєте основні засоби архітектури?

Серед її основних засобів архітектоніка, масштаб, узгодженість пропорцій та ритмічні відношення, пластика, фактура, співвідношення елементів, гармонійне поєднання, єдність частин цілого.

III Мотивація навчальної діяльності учнів (слайд 5)
Парк за суттю романтичний,

Зітканий з легенд античних

З міфів Риму та Еллади

Біля Уманського граду.

Став музеєм просто неба,

Чим приваблює до себе.

М. Малиновський

Діти, як ви гадаєте, про який парк йдеться у вірші?

Розшифруйте слово

О Ф С Ї А І К В ( СОФІЇВКА)

Що ви про нього знаєте?

Учень1(слайд 6)

Цей парк був побудований найбагатшою людиною Європи кінця XVIII століття польським магнатом Станіславом Потоцьким для красуні грекині Софії, як весільний подарунок. Парк знаходиться в місті Умані.



Учень2

Парк розміщений в мальовничій долині красивої річки Кам’янки. Альтанки, композиції з каменю, підземна річка, шум водоспадів зачаровують своєю неповторністю та приваблюють до себе чисельних туристів. Парк відноситься до «7 чудес України».


IV Повідомлення теми та мети уроку

Отже, як ви зрозуміли, розмова у нас сьогодні піде про садово-паркову архітектуру. Сади й парки - це, напевно, одне з найбільш чудових творінь людства. Сад – джерело емоційної та духовної насолоди.


V Пояснення нового матеріалу

Слово вчителя :

Словникова робота (слайд7)

Ландшафтний дизайн – мистецтво гармонійного поєднання рукотворних куточків природи і краєвидів з формами архітектурних споруд, скульптурами

Садово-паркове мистецтво - це створення садів, парків та інших територій, що озеленюються.

Історична довідка(слайди 8-10)

Із прадавніх папірусів відомо про палацові й храмові парки Єгипту. Висячі сади Семіраміди - ''сьоме чудо світу''- були зведені у IX столітті до н.е. поблизу Вавилона. В арабських країнах здавна створювалися прекрасні ''сади для задоволення'', які були обов'язковою частиною палацових комплексів в Індії, Іраку, Афганістані. У них є одна загальна риса - пишні квітники. А головні елементи китайських садів - камені вигадливих форм і вода. Створювалися вони, як ''сади для споглядання'', місце для спілкування з природою і занурення у гармонію. Японські сади, увібравши досвід сусіднього Китаю і філософські принципи нації, стали видатним явищем у світовій культурі. Приклади садово-паркового мистецтва Японії переконують, що вони створені як „сади для розмірковування”.

Згодом і в європейських країнах з'явилося чимало палацових і садибних парків. У них гармонійно об'єдналися смак власників і таланти архітекторів, і майже всі вони стали найцікавішими зразками садово-паркового мистецтва. Із французьких парків найбільш відомий Версальський парк. У Німеччині - це Потсдамські парки, в Іспанії - парк Гуеля.

У процесі тривалого історичного розвитку садово-паркового будівництва визначались різноманітні стилі. (слайд11, 12)

Стилі парків:

- регулярний

- ландшафтний (пейзажний).

Перегляд зразків регулярного та ландшафтного парків

Випереджувальне завдання учнів:



Учень1

Особливістю регулярного стилю є геометричний принцип побудови парку – правильність ліній у плануванні, симетрія в розміщенні окремих його елементів тощо. Головним тут майже завжди є та чи інша архітектурна споруда, а рослинності відведено другорядну роль. Дерева, чагарники та трави, водойми, басейни та фонтани є тут лише декоративними доповненнями, причому шляхом стрижки, деревам і чагарникам часто надаються різноманітні геометричні форми. Парк у цілому набирає, таким чином, виразного архітектурного вигляду.

Версаль — палацово - парковий ансамбль у Франції, бувша резиденція французьких королів в місті Версаль, що сьогодні є вже передмістям Парижу; центр туризму світового значення.

Версаль будувався під керівництвом Людовіка XIV з 1661 року, і став своєрідним пам’ятником епохи «короля-сонця», художньо-архітектурним вираженням ідеї абсолютизму. Ведучі архітектори — Луї Лево і Жюль Ардуен-Мансар, будівничий парку — Андре Ленотр. Парк Версальського палацу — один із найбільших та вагомих в Європі. Він складається із багатьох терас, що понижуються по мірі віддалення від палацу. Квітники, газони, оранжерея, басейни, фонтани, багаточисленні скульптури створюють продовження палацової архітектури. В версальському парку розміщені кілька невеличких палацовоподібних будівель.

Багато палаців Європи побудовані під впливом Версалю. До них відносяться замки Сан-Сусі в Потсдамі, Шонбрунн у Вені, Великі палаци в Санк-Петербурзі і Гатчині, а також інші палаци на території Германії, Австрії та Італії. Проте, аналогів парку не існує.

Учень 2

В основі побудови ландшафтних (пейзажних) парків лежить принцип творчої переробки мотивів природи – лісів, лук, гір, озер тощо. Рослинність тут посідає провідну, а не підлеглу роль. Краса, якою захоплюється глядач у цьому випадку, полягає у природності довкілля (пейзажів). У ландшафтних парках владарює природа. Англія вважається батьківщиною європейського пейзажного стилю у парковій культурі, що підкреслює красу природи.

Англійські парки характеризуються природністю у розташуванні елементів, плавністю ліній. Вони на відмінну від вишуканих французьких, імітують нерівності природного ландшафту.

Елементами таких парків є невелике озеро, сходи, невисокі огорожі з рослин, газони, тераси, трояндові клумби, решітки для рослин і доріжки з червоної цегли. Стиль англійського парку походить з 18 ст. – часу Просвітництва, коли основною була ідея “природної людини у природному середовищі”.

В англійському парку відсутні прямі лінії та вісі симетрії. Першорядне значення мають композиції з дерев та кущів і те, як співвідносяться світло і тінь.

У сучасній Великій Британії існує безліч ботанічних садів, відкритих для всіх охочих, а створення газонів є своєрідною національною пристрастю. Наприклад, найдавніші газони Оксфордського та Кембриджського університетів підтримуються в ідеальному стані вже протягом кількох сотень років.

У вітчизняній парково-будівній практиці зазначені стилі часто комбінувались. Як правило, палацова територія формувалась у регулярному стилі, а периферійна – ландшафтному.

Учень3

Високим надбанням японської культури є притаманне японцям особливе ставлення до природи, споглядання й пізнання якої дає змогу з'ясувати власне людську сутність. Милування природою — одна із принципових характеристик японського національного характеру.


Учень 4

Найбурхливішого розвитку палацово-паркове будівництво в Україні набуло у другій половині XVІІІ – першій половині ХІХ ст. Його обумовлювало все зростаюче покоління українського, а також польського й російського шляхетства, яке мало маєтності в Україні. Звідси витікало прагнення до зведення в дворянських садибах цього періоду цілих палацових комплексів і створення великих просторових парків. Багаті вельможі зводили справжні перлини палацово-паркового мистецтва в Умані та Білій Церкві, Тростянці та Сокиринцях, Качанівці.



Призначення парків: (слайд13-20)

  • Парк відпочинку

  • Дитячий майданчик

  • Меморіальний парк

  • Гідропарк

  • Дендропарк

  • Зоопарк

  • Ботанічний сад

Пояснення супроводжується переглядом різних видів парків та короткою характеристикою кожного.

Перед виконанням практичної роботи, дітям нагадується техніка безпеки.

VI Практична робота

Чи часто ми замислюємося, що маємо право і просто повинні жити не, як і де доведеться, а серед прекрасного і живого простору, такого ж неповторного, як і кожен з нас!

Ландшафтний дизайн, дизайнер з ландшафту - ці загадкові поєднання не данина моді, це суть декого з нас. Справжній дизайнер, немов диригент, чітко підбирає провідні інструменти, володіє такою силою уяви, що примушує звучати вибраний вами куточок землі буйством кольору і шелестом вітру в листі, співом птахів і звуками водних каскадів. Якщо ви захочете оживити свій сад зцілюючим душу співом птахів, то професійний дизайнер спроектує ландшафт так, що він приверне до себе красивих співочих птахів, створить справжній солов'їний гай.

Створення макету «Сад моєї душі»( робота в групах).

Учитель об’єднує учнів у 4 групи (по 6 – 7 осіб).

Учні груп визначають ролі:

«Дизайнер» (керівник) – створює проект, організовує порядок виконання завдання, ознайомлює з інформаційним матеріалом для опрацювання в групах;

«Живописці» - пишуть тло для проекту.

«Мистецтвознавці» - виготовляють макети альтанок, мостів, дерев тощо.

«Скульптори»- ліплять з пластиліну скульптури.

Керівники груп отримують пакети з матеріалами і завдання: підготувати розповідь за даними матеріалами і виконати макет саду.



Послідовність виконання завдання:

  • Розглянути малюнки, фотоілюстрації, репродукції із зображеннями парків

  • - Виконати макет-композицію «Сад моєї душі».

  • Організувати виставку своїх композицій, представити свій макет

Роботу виконуйте у такій послідовності:

  1. Пропишіть живописне панорамне тло.

  2. На картоні намітьте контури, скульптур, альтанок, місточків, дерев…

  3. Виліпіть із пластиліну фігурки скульптур, фонтани.

  4. Розмістіть та наклейте вироби на площині.

  5. Виконайте деталі.

Діти починають виконувати макет парку (робота супроводжується слуханням музики «Осіння пісня» Чайковського)

VII Підсумок уроку

Виставка закінчених творчих робіт, аналіз досягнень та допущених помилок, а також роз’яснення для тих учнів, що не встигли її завершити. Кожна група демонструє свій макет, оцінює роботу інших груп.



Бліц-опитування:

  • - Чи цікаво було працювати над цією темою?

  • Що нового ви дізнались сьогодні на уроці?

  • Яка інформація вам найбільш запам’яталась?

Отже, сьогодні ми з вами спробували заглянути в минуле, ознайомитись з різними видами парків, хто знає, можливо колись ці фантазії хтось із вас втілить у життя.





Фотографії краєвидів Версаля. Франція
Каталог: Uroki
Uroki -> «Художньо-естетичне виховання школярів засобами мистецьких предметів»
Uroki -> Тема: Публій Вергілій Марон. Поема "Енеїда" як літературна обробка римської легенди про троянця Енея засновника Риму. Творче наслідування поем Гомера
Uroki -> Уроки сектоведения. Том Как узнать секту?
Uroki -> Практична частина програми
Uroki -> Урок Слово в житті людини. Краса світу і людської душі в художньому слові. Образне слово першоелемент літератури. Теорія літератури: образне слово
Uroki -> Загальні відомості про системне, службове та прикладне програмне забезпечення. Класифікація, основні функції та складові операційних систем. Поняття про ядро операційної системи, інтерфейс користувача, драйвери та утиліти
Uroki -> Температура повітря
Uroki -> Уроки розвитку зв’язного мовлення у 4 класі Робота вчительки початкових класів
Uroki -> Роль вірусів у природі та житті людини

Скачати 99.64 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал