Звук [ш], позначення його буквою «ша». Читання слів, речень. Опрацювання тексту «Хороша гра»



Скачати 83.67 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір83.67 Kb.
Звук [ш], позначення його буквою «ша».

Читання слів, речень. Опрацювання тексту «Хороша гра».

Клас: 1 Вчитель: Лугова Г.В.

ТЕМА УРОКУ:

Звук [ш], позначення його буквою «ша». Читання слів, речень. Опрацювання тексту «Хороша гра».
МЕТА: закріпити артикуляцію звуків [ш],[ш’], вимову парних звуків [ж]-[ш], [ж’]-[ш’]; вивчити букву «ша»; виробляти у дітей навички читання зв'язного тексту; виховувати інтерес до спортивних ігор, які розвивають розум і спритність.
ТИП УРОКУ: комбінований

ОБЛАДНАННЯ:фішки на позначення голосних і твердих та м'яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Шш; картки зі складами;дошка із шахами, шайба із ключкою; малюнок Буратіно.
ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Заучування скоромовки.

Біжить стежина поміж ожини.

І вже у Жені ожини жмені.

Г. Бойко

Змагання «Слухняний ротик».




  1. Розвиток техніки читання.

а) Робота зі словами.

- Прочитайте слова, знайдіть у них спільну частину.

діжа ложка

межа дужка

рожа ніжка

сажа стежка

дужа книжка

(Учні читають стовпчики слів хором і на одному диханні)

б) Вправи для розширення кута зору.

ВУ . Ж Ж

НІ . Ж И


РІ . Ж МО * РЖ

КО . Ж Т

О

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.


  • У кожного із вас є улюблені ігри. Які саме?(Відповіді дітей)

  • Існують ігри, що розвивають розум, інтелект, спритність, витривалість.

Які ж це ігри? Щоб відповісти на це запитання, нам потрібно спочатку

ознайомитися з новими звуками і буквою, яка їх позначає.


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Виділення звуків [ш],[ш’].

Шматок сальця шукає мишка,

У нашій шафі шарудить.

Як шугоне на мишку кішка!

А мишка шусть у шпарку вмить.



Н. Забіла

  • Який звук часто зустрічається у словах цього вірша?

  • Хто є головними героями? (Кішка, мишка)

  • Зробіть звуковий аналіз слова МИШКА.

  • Назвіть приголосні звуки першого складу.

  • Виконайте звуковий аналіз слова НАШІЙ.

  • Назвіть приголосні звуки другого складу.




  1. Артикуляція звуків [ш],[ш’].

  • Вимовте звуки [ш],[ш’] і встановіть які мовні органи працювали і як.

( Зуби стиснуті, кінчик язика наближається до твердого піднебіння. Повітря проходить через щілину)

  • Вимовте звуки [ж]-[ш], [ж’]-[ш’].

(Учні встановлюють, що звуки [ш],[ш’] вимовляються тільки з шумом, а звуки [ж],[ж’] – з голосом і шумом. Мовні органи працюють однаково. Отже, звуки [ш],[ш’]- приголосні)


  1. Добір учнями слів із звуками [ш],[ш’].




  1. Виокремлення звуків [ш],[ш’] у словах

( Учні плескають у долоні, коли в слові чують дані звуки і вказують їх позицію.)

Шпак, груша, шафа, вмієш, миска, мішок, шашки, комиш, сум, шафа, шпак.




  1. Гра «Додай звук»

( Вчитель називає частину слова, а учні додають на початок або кінець звуки [ш]-[ш’] і утворюють слова)

…пак, …кола, ми…, …ум, …ість, …апка, …уба, …ашки, …ахи.


IV. Ознайомлення з буквою Ш.

1. Показ букви «ша» (великої і малої), аналіз будови, порівняння між собою з іншими буквами.

2. Визначення місця літери «ша» в касі букв.

Комиші шумлять: шу-шу,

Букву я нову пишу:

Три стовпці, внизу межа –

Ось і вийшла буква «ша».
«Друкування» букви в повітрі з орієнтацією на зразок, поданий учителем.

4. Фізкультхвилинка.

Буратіно потягнувся.

Раз!- нагнувся, два!-нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Мабуть, ключик загубив,

А щоб ключик нам дістати,

Треба нам навшпиньки стати.

5.Читання складової таблиці





а

о

у

и

і

е

ш

ша

шо

шу

ши

ші

ше

шк

шка

шко

шку

шки

шкі

шке

шт

шта

што

шту

шти

шті

ште

шн

шна

шно

шну

шни

шні

шне

шл

шла

шло

шлу

шли

шлі

шле




  • Прочитайте склади зліва-направо.

  • Прочитайте склади справа-наліво.

  • Прочитайте склади зверху-вниз.

  1. Складання і читання складів.

  • До нас на урок поспішав Буратіно. Він ніс слова. Та дорогою розсипав склади і все переплутав. Ось ці склади. Давайте зробимо добру справу. Допоможемо скласти слова Буратінові.


(На магнітній дошці розставлені склади. Учні утворюють з них слова)

МИ ШИ


НА ТИ

МИШ ША


ШОР КО

( Миша, шина, комиш, шорти.)

V. Робота за «Букварем» (с.108-109).

  1. Аналіз звукових моделей слів: шуба, шапка, шарф.

  2. Читання і порівняння складів у будиночках. Читання на одному диханні.

  3. Читання слів у стовпчиках.

( Спочатку вчитель читає слова, потім учні «хором» і «ланцюжком».)

  • Хто такі шахісти? (Люди, що професійно грають у шахи.)

  • Назвіть шахові фігури. Які правила гри у шахи?

  • Що розвиває гра у шахи? (Розум, мислення, інтелект.)

  • У якій грі використовують шайбу?

  • Що ви знаєте про гру у хокей?Що розвиває ця гра? (Спритність, витривалість.)

(Під час розмови вчитель демонструє дошку із шахами, шайбу із ключкою)


  1. Читання речень.

  • Роздивіться малюнки. Розкажіть, що роблять діти.

  • Прочитайте речення,яке відповідає першому малюнку.

  • Прочитайте речення, яке відповідає другому малюнку.




  1. Вправи для очей.

І вправа Повторити 5-6 разів.

Відкинувшись на спинку, міцно заплющіть повіки, розплющіть.

ІІ вправа Повторити 5-6 разів.

В.п. Сидячи, руки на поясі.

1- поверніть голову праворуч, подивіться на лікоть правої руки.

2- поверніть голову ліворуч, подивіться на лікоть лівої руки.

ІІІ вправа Повторити 4-5 разів.

В.п. Сидячи, руки вперед, дивитись на кінчики пальців.

1- підніміть руки вгору, вдихніть, очима стежте за пальцями,

не піднімаючи голови.

2- поверніться у вихідне положення, видихніть.


  1. Робота над текстом «Хороша гра».

а) Робота за малюнком у «Букварі»

- Хто грає у хокей?

- Який настрій у хлопців?
б) Читання тексту вчителем.

- В яку гру грали хлопці?

- Як називались дитячі хокейні команди?

- Хто їх тренував?

- З яким рахунком закінчилась гра?

в) Словникова робота.

Шайба - диск з гуми або пластмаси для гри в хокей.

Уболівальники – ті, хто переживає, турбується за спортсменів.

Тренер – фахівець, який навчає.


г) Читання «ланцюжком».
д) Аналіз прочитаного.

- Хто вирішив пограти в хокей?

- Які команди створили хлопці?

- Якій команді забили перший гол?

- Що кричали дівчатка капітану?

- Скільки шайб забили діти під час гри?

- Хто похвалив хлопців за хорошу гру?
е) Робота над виразністю.

- Знайдіть в тексті питальне речення. Прочитайте його з правильною

інтонацією.

- Знайдіть в тексті окличні речення. Прочитайте. З яким настроєм потрібно їх читати?


є) Вправляння у читанні тексту.

І абзац. Читання «Буксир» ( з учителем)

ІІ абзац. Читання «Незнайком» ( Один учень (Незнайко) читає, другий - уважно слідкує за ним і виправляє помилки.)

До кінця тексту гра «Зайчик» ( Учень читає текст «перестрибуючи» через одне слово. Клас слідкує. «Мисливець» (хтось із учнів) називає пропущені слова).


ж) Гра «Розвідники»

- Знайдіть і прочитайте слова, які починаються з великої букви. Поясніть чому.


VI. Підсумок уроку.

  • З якою буквою ми познайомилися?

  • Які звуки вона позначає?

  • Які ігри рухливі чи інтелектуальні подобаються вам найбільше?


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка