Звіт про участь молоді в заходах з розвитку та функціонування української мови в 2014 роціСкачати 92.52 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір92.52 Kb.
Творчий звіт про участь молоді в заходах з розвитку та функціонування української мови в 2014 році

Враховуючи високий інтерес суспільства до виховання особистості, формування ціннісних орієнтацій та ставлень молоді до суспільства і держави, до вивчення історико-культурної спадщини та процесів українського державотворення, а також формування у неї громадянсько-патріотичної активної позиції, в рамках відзначення 200 – річчя з дня народження Т.Г.Шевченко в області було проведено 138 заходів патріотичного спрямування. З 11 по 14 березня на базі Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» Донецькою обласною колегією Всеукраїнської студентської ради, Донецькою асоціацією студентських профспілкових організацій, Студентським парламентом при Донецькій обласній раді за підтримки управління у справах сім'ї та молоді Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної ради, Ради ректорів вищих навчальних закладів Донецької області відбувся обласний фестиваль-конкурс студентської творчості «Ми – твої спадкоємці, Тарасе».

В 2014 році було започатковано проведення вуличних університетів з розвитку української мови, патріотичного виховання, підтримки творчої та обдарованої молоді.

1 вересня в навчальних закладах міста Артемівська І – І V рівнів акредитації було проведено відкрите заняття «Україна – єдина країна». Важлива роль в утвердженні, розвитку і розкритті багатства, краси української мови належить бібліотекам, які використовують різноманітні інформаційні форми та методи роботи. У бібліотеках всіх навчальних закладах міста І-IV рівня акредитації протягом звітнього періоду було оформлено виставки «Мова солов’їна», «Рідна мова калинова», «Мова – душа народу». На цих виставках були представлені кращі твори українських письменників та літературознавців: Т. Г.Шевченка, Л. Українки, Г. Квітки – Основ'яненка, І. Франка, І. Нечуя – Левицького, О. Кобилянської, Д. Павличка, О. Білецького, М. Яценка, В. Стуса, Л. Костенко.

З метою виховання у молоді почуття любові до народної творчості, національної культури, розширення світогляду через ознайомлення з давніми та сучасними обрядами і святами українського народу в Артемівському коледжі транспортної інфраструктури проведено свято з українознавства «Ми, українці, велика родина, мова і пісня у нас солов’їна». Студентів ознайомили з обрядами та традиціями українського народу, українськими народними піснями та танцями. Стали традиційними Тижні української мови та писемності, що охоплюють широкий загал студентів. Так, цього року було підготовлено та проведено ряд заходів.

Для популяризації сучасної української поезії розкриття краси української мови в рамках Тижня української мови проведено конкурси читців поезії українських авторів «Розцвітай же, рідна мово». У межах Тижня був проведений також конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика, у якому взяли участь студенти як молодших, так і старших курсів навчальних закладів. Традиційно в листопаді розпочався Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Т.Г.Шевченка. Студенти Артемівського педагогічного училища взяли участь у І етапі конкурсу. В Артемівському педагогічному училищі 27 листопада творчо й нестандартно пройшов інтерактивній захід з української та англійської мов «Т.Г.Шевченко. Минуле, теперішнє, майбутнє…», який ознайомив глядачів із іменами перекладачів, що донесли Шевченкове слово до англомовного читача, а також поринули у віртуальну екскурсію до найбільш відомих пам’ятників великому генію, встановлені в різних країнах світу. З метою відродження національних традицій та культурної спадщини українського народу, національної самосвідомості, поваги до державних символів, патріотичного виховання молоді в місті, виховання патріотичних цінностей, в рамках педагогічної скарбниці на базі Артемівського професійного ліцею 17 грудня 2014 року було проведено виховну годину «Батьківщина одна, і двох небуває».

Для активізації роботи з розширення сфери застосування державної мови до Тижня української писемності та мови в загальноосвітніх закладах Волноваського району проводилась робота щодо ознайомлення школярів з історією нашої держави, видатними людьми, творчістю українських митців: тематичні уроки, години спілкування, написання творів «Мова наша калинова», учнівська конференція для старшокласників «А мова знову ожива!», інформаційний журнал про життя печерського святого Нестора Літописця «Свята душа народу нашого».

Традиційним лишається учать у Всеукраїнській учнівській олімпіаді з української мови та літератури, Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка тощо. У ІІ (районному) етапі конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика взяло участь 96 учнів. 9 учнів 3-11 класів у дистанційному режимі взяли участь у ІІІ (обласному) етапі конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика.

У районній газеті «Наше слово» постійно висвітлюються питання історії, мови, культури. Протягом IІ семестру 2014-2015 навчального року в ЗНЗ району відбулися просвітницькі заходи щодо вшанування пам’яті видатних українців: Т.Шевченка, І.Котляревського, М.Коцюбинського, О.Довженка, П.Загребельного та багатьох інших. У школах проводились тематичні уроки, лекторії, творчі презентації, конкурси малюнків, у бібліотеках - тематичні експозиції, виставки. Ці заходи сприяли утвердженню української мови та культури, викликали зацікавленість до вивченні історії своєї нації.

Серед учнів загальноосвітніх закладів Володарського району були проведені тематичні семінари “Українські традиції у патріотичному вихованні молоді”.

До 200-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та до 215-ї річниці від дня народження О. С. Пушкіна в місті Вугледарі проводилися різноманітні заходи: виховні години; літературно-музичні композиції; вікторини; конкурси читців, творчих робіт; літературні вітальні; виставки художньої літератури у шкільних бібліотеках; вечори поезії. В закладах освіти до Дня української писемності та мови проведено: оформлення тематичних стендів-виставок, колажів, плакатів «О, слово рідне, України слава!»; конкурс учнівських творів: «Мова – серце народу», «Мова в моєму домі»; виховні години «Тиждень української писемності та мови»; уроки – вікторини «Подорож до країни слова», «По землі ходила Мова»; турнір знавців української мови; розміщення матеріалів на шпальтах шкільних газет та сайтах «Краса рідного слова»; проведення шкільного етапу конкурсу імені П.Яцика.

Відділом у справах сім’ї та молоді Добропільської міської ради спільно з ЦБС проведено низьку заходів. 21 лютого 2014 року в Центральній міській бібліотеці відбулася літературно-виховна година «…Є на світі чарівна мова!», присвячена Міжнародному Дню рідної мови. До Дня слов’янської писемності та культури було виставлено тематичну полицю «Взірці давньої літератури», де містився багатий матеріал про творців слов’янської азбуки - святих Рівноапостольних Кирила та Мефодія. Представниками громадських організацій проведено заходи, присвячені 200- річному ювілею Кобзаря. Серед них літературна подорож «Тарасової душі криниця», діти міста Добропілля в цьому році прийняли участь у Всеукраїнському фотоконкурсі «Мap - Ukraine Шевченкіана».

В Добропільському районі протягом ІІ півріччя поточного року проведено низку заходів: засідання «круглих столів», зустрічі, семінари, тренінги у навчальних закладах, сільських бібліотеках з питань утвердження української мови та мов національних меншин. З 3 по 10 листопада в закладах освіти Добропільського району за традицією проводився Тиждень української писемності та мови. Проведені заходи:мовознавчі брейн-ринги «Світ українського слова», вікторини, мовні турніри «Мандрівка в країну слова», конкурси юних поетів, КВК, конкурси на кращу статтю в шкільну газету, виховні години «Мова моя калинова», «О мово моя, як спів солов’я!», «Сторінками біографії Нестора».

З 20 по 24 жовтня гімназії міста Костянтинівки пройшов Тиждень української мови і писемності під гаслом «І слово наше хай живе!». У ході Тижня були проведені конкурси знавців української мови ім. П. Яцика, на кращого декламатора віршів про слово, мову, на кращий проект «З Україною в серці».

З метою відродження української та іншої національних культур, мов, збереження культурних традицій краю в Костянтинівському районі проводились наступні масові заходи: до 150-річчя від дня народження М.М. Коцюбинського, українського письменника – літературна година «Український письменник М.М. Коцюбинський», літературний вернісаж «Весела абетка – українські казки М. Коцюбинського»; до Дня українського козацтва – урок козацької слави «Україна, твою славу, міць і святість захищали козаки , усний альманах «Нескорена сила козацького роду», тематичне повідомлення «Козацькому роду нема переводу», година народознавства «Козацький рід; до Дня української писемності та мови – бесіда «Без мови немає народу», літературна година «Мова рідна, слово рідне», урок мовознавства «мова – наша гордість і безцінний скарб», година повідомлень «Мова наша співуча», літературна вікторина «Розквітай же, українське рідне слово», мовний діалог «Щира втіха – рідна мова», Вікторина «Чи добре ти знаєш українську?», літературна сторінка «Рідна мова моя, своє слово неси», урок мовознавства

«Плекайте рідне слово», літературний турнір «Мовний Всезнайко, літературна година «Знайомі звуки рідного слова» . До відзначення знаменних та пам’ятних дат історії та сучасності держави у районі проведено: до Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України: бесіди «Наш стяг у золоті й блакиті», виховна година «Мій рідний край, оспіваний вітрами» хронологічна гра «Ми любимо всі свою рідну країну й звемо її гордо – моя Україно», конкурс малюнків «Я малюю Україну», літературно-музична композиція «Уклін тобі, Державо», книжкові виставки «Держави славна назва – Україна», бесіда «Віночок талантів тобі, Україно», тематичний урок «Незалежна Україно, квітни в любові і добрі», геральдична подорож «Біля джерел української незалежності»; до Дня Хрещення Київської Русі – інформаційна година «Хрещення Русі», час духовності «Від Русі до Києва», година цікавих повідомлень «Виникнення Київської Русі». Народний хоровий колектив - РБК «Ювілейний», народний ансамбль «Горицвіт» - Іллічівського СБК, ансамбль козацької пісні «Любава» - Олександро - Калинівського СБК взяли участь у обласному огляді-конкурсі вокально - хорового мистецтва «Степові заграви».

В рамках Всеукраїнського творчого звіту майстрів мистецтв та аматорів народного мистецтва України в Костянтинівському районі на базі районного будинку культури «Ювілейний» відбувся творчий звітний концерт аматорських колективів району.

В місті Дружківка триває робота з організації безкоштовних курсів української мови на базі бібліотеки ім. Чехова за підтримки Всеукраїнського комітету захисту української мови. Навчання розпочнеться з січня 2015 року і розраховано на читачів різного віку. Міські культурні заходи, пов’язані з визначними датами, державними святами традиційно поводяться виключно державною мовою, серед них:відкриття Регіональної художньої виставки до 200-річчя Т.Г. Шевченка у читальному залі Центральної бібліотека ім. Лесі Українки; міський урочистий захід до Дня Незалежності України; міський урочистий захід до 233-ої річниці м. Дружківка; міський урочистий захід до Дня Гідності та Свободи; урочистості до Дня місцевого самоврядування та Дня Збройних сил України. Частими гостями на культурно-масових заходах є члени міських літературних об’єднань «Сучасник» та «Літературні вітражі», які своєю творчістю пропагують українське поетичне слово.Протягом ІІ півріччя 2014 року закладами культури Олександрівського району організовано та проведено наступні заходи: у липні місяці Спасько-Михайлівська сільська бібліотека-філія організувала літературну подорож «Моя мова, мов та пісня». У вересні Запаро-Мар’ївська сільська бібліотека-клуб організувала виставку-пораду «Буду я навчатись мови золотої». У жовтні в Очеретинській сільській бібліотеці-філії пройшла година поезії «Солов’їна, барвінкова – українська рідна мова». У листопаді поточного року районна бібліотека для дітей провела мовний ранок «Мови нашої слова, наче музика жива». Центральна районна бібліотека провела у листопаді літературний вечір «Рідна мова – життя духовного основа» в рамках засідання клубу за інтересами «Берегиня» та вікторину «Хто мову шанує свою, нехай переможе в бою». На базі Новополтавської та Софіївської сільських бібліотек-філій проведено історичну годину «Гей, ви, преславні козаченьки». 3 10 по 20 листопада Іверська сільська бібліотека-філія провела декаду української писемності «О, мова українська! Хто любить її, той любить свою Україну». Новополтавська, Новоолександрівська та Іверська сільські бібліотеки-філії провели годину народознавства «Народні символи України». Золотопрудська сільська бібліотека - філія організувала тематичну поличку «Плекаймо рідну мову». Тематика української мови розкрита в краєзнавчих та предметно – інформаційних картотеках, до яких були введені такі розділи: «Мова, моя солов’їна», «Наш край, овіяний легендами», «Земле рідна, співуча і хлібна» тощо. За поточний рік загальний фонд Олександрівської централізованої бібліотечної системи поповнилися 360 примірником україномовної літератури, україномовних періодичних видань надійшло 19 примірників. З метою виявлення та підтримки талановитих учнів, розвитку їх інтересів, схильностей та природних обдарувань було організовано та проведено ряд конкурсів, присвячених 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.

До 200 - ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка в Першотравневому районі організовані та проведені урочистості: літературно - музичний вечір «Тернистими шляхами Кобзаря», «Кобзареве слово», «Живе у пам’яті Тарас», «На вічнім шляху до Шевченка», «Вінок Кобзареві» «Слава Кобзарю», «Поговоримо крізь віки», літературна вітальня «Життя і творчість Т.Г.Шевченка», «Кобзар – пророк мого народу», віртуальна екскурсія до музею Т.Г.Шевченка, конкурс читців віршів Т.Г.Шевченка, конкурс на кращу ілюстрацію на тему літературних творів Т.Г.Шевченка у гуртках образотворчого мистецтва, брейн - ринг, присвячений творчості Шевченка, конкурс малюнків «Ми нащадки твої, Кобзарю!», літературна гра «Шевченкіана». Районним методичним кабінетом за участю заступника голови РДА Агурбаша М.С. та вчителів української мови та літератури була проведена конференція «Велич Кобзаря в любові до України». На базі Центру дитячої творчості відбувся виховний захід – літературно-музична композиція «Думи мої, думи», присвячений Шевченківським дням. В травні відбувся семінар-практикум для керівників гуртків художньо-естетичного напряму та педагогів-організаторів «Народна педагогіка в навчально-виховному процесі. Плекаємо українські народні традиції».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка