Урок на тему:
ЗРОСТАЙМО ПРАЦЬОВИТИМИ
Курдська народна казка «Батько і син».
Позакласне читання 2 – й клас
Не лише читати, а й розуміти текст, уловлювати суть - ось чому повинні навчитися діти на уроках читання. Цікаві завдання на визначення героїв твору, розуміння окремих висловів, словникову роботу ви знайдете в розробці уроку «Зростаймо працьовитими».
Мета: Розширити уявлення учнів про народну казку.
Ознайомити з особливостями казки - художнього твору, де є домисли, елементи незвичайного, фантастичного.
Формувати уміння виділяти у прослуханих та самостійно прочитаних казках дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; уміти підкреслювати свої судження рядками твору; знаходити спільне у діях; вчинках персонажів казок.
Розвивати зв'язне мовлення учнів, виховувати працьовитість, читацьку пам'ять, мислення, виховувати толерантність у взаємодії з учителем, учнями.
Обладнання: Картки для роботи в парах, виставка книг «Казкове царство – мудре господарство», картки з тестовими завданнями, зошити з позакласного читання.
Матеріал до уроку: Курдська народна казка «Батько і син», оповідання «Кам’яна книга» В.Сухомлинський, вислів Д.Дідро.
ХІД УРОКУ:
І.Організація класу до уроку.
Вступне слово вчителя:
Ось і продзвенів дзвінок, час починати нам урок. Подивіться на мене, посміхніться. Ви у мене самі хороші!
Діти, а чи любите ви дивитись кінофільми?
Чи можете ви собі уявити, що зараз, у нашому класі буде зніматися кінофільм про вас, другокласників нашої школи, і режисери випробовують ваші акторські здібності.
Ви маєте на уроці показати, як умієте поводитись в будь-якій ситуації. На уроці у нас присутні гості з кіностудії, вони будуть знімати на плівку, як ми вміємо працювати, а саме: у кого гарний слух, зір, як ви вмієте читати, міркувати, відпочивати.
Головними героями фільму будемо ми з вами. Отже, починаймо! Відеокамера вже наведена!
Девізом нашого уроку позакласного читання буде вислів:
"Людина перестає мислити, коли вона перестає читати"
Д.Дідро
ІІ. Тестова перевірка домашнього завдання.
Оповідання "Кам'яна книга" В.Сухомлинського.
1.Кам'яна книга лежить:
-
У бібліотеці;
-
Глибоко у землі.
2.Минули тисячоліття і з'явились:
-
Дивні тварини;
-
Первісні легенди.
3.Щоб добути скарби треба:
-
Копати землю;
-
Знайти карту.
4.Глибоко копаючи землю, люди натрапили на:
5."Кам'яну книгу" вміють читати:
-
бібліотекарі;
-
вчені люди - палеонтологи.
ПІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Вступна бесіда вчителя.
-
Любі діти! Сьогодні ми з вами на уроці позакласного читання продовжуємо мандрівку у світ книжки. Та чи всі зібрались до моєї хати?
-
Всі!
-
Тоді вже й можна казку почитати.
-
Ви здогадалися, що мандрувати ми будемо з казками. Хоч вони і прийшли до нас з сивої давнини, але нітрохи не постаріли.
-
Що ж таке казка? Звернемося до тематичного словника школяра.
У класі працює "Довідкове бюро".
Учень зачитує: "Казка - розповідний, народне - поетичний або писемно-літературний твір про вигадані події, вигаданих осіб за участю фантастичних сил."
Зверніть увагу на виставку книг "Казкове царство - мудре господарство".
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
1.Назвіть книги, які ви бачите?
2.Про що вони? Чому ви так вважаєте?
3.Казки бувають яких видів?
(робота за таблицею).
КАЗКИ
НАРОДНІ
ЛІТЕРАТУРНІ
ПРО ТВАРИН
ПОБУТОВІ
ЧАРІВНІ
1.Які ви знаєте казки про тварин?
2.Що це за казки побутові?
3.Чому казки називаються чарівними?
ІУ. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку.
На уроці ми прочитаємо цікаву повчальну курдську народну казку "Батько і син".
Але спочатку розчитаємося.
У.Активізація читацького досвіду.
1.Читання таблиць - пірамід.
У кожного учня по дві таблиці на парті. Прочитати слова, дивлячись у центр на лінію.
|
|
|
|
т
|
|
|
|
|
и
|
|
|
|
|
|
|
|
в
|
|
|
|
|
|
|
и
|
|
|
|
|
|
м
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и
|
|
|
|
по
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ле
|
|
яго
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ди
|
|
|
|
|
си
|
|
|
|
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
ма
|
|
|
|
|
|
|
ти
|
|
|
|
|
|
бать
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ко
|
|
|
|
памя
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
тай
|
|
бере
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жи
|
2.Читання чистомовки.
Вправа «Сорока і черепаха».
Учні під час читання користуються фішками.
Ш - швидко, П -повільно, ДШ - дуже швидко.
А-а-а Котика нема.
Е-е-е Де наш котик де? Ш
І - і - і Він спить на печі.
У-у-у Мишку з'їв малу.
Й - й - й Має гарні сни. П
О -о-о Не будіть його.
І – і - і Тихо мишки всі. ДШ
3. Словникова робота.
Пояснити значення слова:
Крамар - продавець, щось продає.
УІ.Фізкультхвилинка для очей.
"День і ніч".
УІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
А тепер я вам розкажу казку нову
Не дуже коротку і не дуже довгу
А таку якраз, як від мене - до вас!
Послухайте казку, дайте відповідь на питання:
Читання вчителем казки.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
1.Яку казку ви послухали?
2.Хто автор?
3.Назвіть героїв казки?
4.Як ви зрозуміли слово підкова? Демонстрація підкови учням.
5.Читання трьох останніх абзаців казки "Батько і син", дати відповіді на питання:
-
Чого хотів навчить батько свого сина, кидаючи по одній
вишні?
дощик капає;
сміливий;
злива;
перестав.
«Аналіз ситуації»
6.Скільки разів син нахилився, піднімаючи вишні?
7.Чому син не послухав батька? (відшукати рядки казки).
8.Щоб ви порадили сину?
9.Прочитаймо в особах розмову між батьком і сином.
Вибір учнів для читання.
Вправа «Незавершене речення».
10.Зачитати рядки, в яких звучить головна думка оповідання? Пояснити.
11.Яка частина казки вас найбільше засмутила, чи розвеселила? Чому?
-
Давайте уявимо, як це було у казці? Інсценуємо її. Один, два, три, казочко, почнись! Почали!
Розкажіть діти, як ви переборюєте лінь і що вам у цьому допомагає? Закінчить речення: Коли до мене приходить лінь я...
Робота в групах.
Вибір керівників груп.
1 Група. Дати характеристику головним героям?
-
Група. Прочитати те місце казки, яка найбільш сподобалась.
-
Група. Які слова казки ви хотіли б узяти у довгу мандрівку життя? (зачитати слова).
Обмін думками керівників груп.
УІІ. Підсумок уроку.
Стратегія «Журналіст»
- Що сподобалось на уроці?
- Що нового дізнались?
- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
Інтерактивна вправа «Подяка».
-
Давайте звернемося через своє сердечко думками до мудреців, ім’я якому НАРОД зі словами подяки за прекрасне творіння - книгу.
-
Скажемо, щирі слова за те, що подарували сьогодні радість пізнання. Дякуємо вам за активну роботу на уроці.
УІІІ.Домашнє завдання (за вибором).
1.Пояснити девіз уроку "Людина перестає мислити, коли вона перестає читати". Д.Дідро.
2.Прочитати оповідання В.Сухомлинського "Найкрасивіше і найпотворніше".
3.Тема наступного уроку позакласного читання "Краса твоєї душі". (вивішування плакату)
4.Читати книги про друзів, про стосунки між дітьми, про хороші звички з шкільного життя.
5.Оповідання, вірші про дітей у книжках знайомих авторів знайдіть самі.
6.Навчіться переказувати.
Урок коли завершився:
-
Дякую за увагу, активність і старанність.
-
Сподіваюсь, кінофільм за нашим уроком буде вдалим.
Використані джерела
1.Біда Д. Сік життя / Д. Біда. - Львів: УКРПОД. 2007. - с. 56.
2.Мантула Т. І. Моделювання процесу навчання в контексті діяльнісного підходу [наук.-метод. посіб.]
3.Т. І. Мантула. - Кіровоград: Вид-во Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2009. - 152 с.
4.Тарасенко Г. С. Паросток. Методика гуманістичного виховання молодших школярів. 1-4 класи: [посібник для вчителя] / Г. С. Тарасенко. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2003. — с. 18—21.
5.Чернецька Т. І. Сучасний урок: теорія і практика моделювання: [навч. посібник] / Т. і. Чернецька. - К.: Праймдрук, гоп. - 348 с
Поділіться з Вашими друзьями: |