Яку роль відіграють емоції та почуття в житті людини Мета



Скачати 81.05 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір81.05 Kb.
Яку роль відіграють емоції та почуття в житті людини

Мета: вивчення поняття «емоції» та «почуття»; у чому сила моральних почуттів; вчитися культури почуттів

Обладнання: магнітофон, диск з сумною та веселою музикою, картки з завданнями, тест «Чи нервовий ти?», схематичні малюнки.

Епіграф: «Хороші почуття, емоційна культура – ознака людяності» (В. Сухомлинський)

Тип уроку: нетрадиційний
Хід уроку

І. Вступ, мотивація уроку.

(Лунає музика). Наша зустріч почалася з музики невипадково. Напевно, кожний з нас може пригадати мелодії, від яких нас охопить смуток, або навпаки, захочеться співати чи сміятися. Взагалі, будь-яка подія в житті викликає в нас певні почуття та емоції, не залишає нас байдужими. Сьогодні та ми поговоримо проте, які бувають почуття, емоції; як розпізнати емоційний стан людини за її зовнішнім виглядом; дізнаємося за допомогою тесту, наскільки емоційний кожен з вас; чи потрібно контролювати наші почуття та як це можна зробити. (Учні записують тему уроку.)

Хочеться розповісти вам одну історію. Вона відбулася з 12-річною дівчинкою. Була ця дівчинка вразливою, тонко все відчувала та писала вірші.

« А в моем государстве Апрель –

Люди строят воздушные замки.

А в моем государстве Апрель

Удивительными смотрят глазами»

Ця дівчина з раннього дитинства була прикута до ліжка. Поліомієліт паралізував ногу та хребет. Але вона не втратила юного запалу та бажання жити… Вона нібито жила за всіх дітей, пильно стежила за ними, переживала все, що відбувалося. Свої обмежені можливості вона компенсувала загостреною чутливістю та емоційністю.

Одного разу, захоплена нестямною пристрастю злетіти до своїх повітряних замків, вона підвелася та пішла… Лікарі не могли пояснити цей феномен – в її коліні був повністю атрофований нерв. А дівчина все одно рухалася! Незабаром вона відмовилася від милиць. Сьогодні вона, Інна Лісова, художник, живе в Києві, пише чудові картини.

2. Визначення понять.

Ось наскільки сильними можуть бути емоції та почуття. У своєму повсякденному житті ви багато разів чули та використовували ці слова. Давайте спробуємо визначити, що це таке.



Почуття – внутрішнє ставлення людини до того, що відбувається в її житті.

Емоції – переживання людиною свого ставлення до світу й людей. (на сторінці 78 підручника )

Почуття тривають довше, ніж емоції (любов – почуття; радість, страждання, інтерес - емоції).

Як ви гадаєте, навіщо нам потрібні емоції, чи можна обійтися без них? (Відповіді учнів).

За допомогою емоцій людина оцінює інформацію, яка надходить до мозку; це дає змогу швидко прийняти рішення, зрозуміти, наскільки «корисна» чи «небезпечна» ситуація, в якій знаходиться людина.



3. Класифікація емоцій та почуттів.

Позитивні

(радість, захоплення)

Ділянка ГМ – 35%
Негативні

(Страх, гнів, сум)

Ділянка ГМ – 5%

Е М О Ц І

Е М О Ц І



Інтелектуальні (пізнавальні)

Естетичні і моральні (етичні)

П о ч у т т я



  1. Моральні – висловлюють ставлення людини до людини (любов, співчуття, доброзичливість, відданість.

  2. Інтелектуальні – ставлення до процесу пізнання (подив, цікавість, сумнів, любов до істини).

  3. Естетичні – ставлення до фактів життя, що відображені в мистецтві (естетичне захоплення, естетична відраза, почуття гумору).

Протягом життя людина вчиться висловлювати й прислухатися до власних емоцій та стану інших людей. Ви, я гадаю, помічали, що про когось кажуть «це дуже емоційна людина» або «в нього все на обличчі написано», а про іншого – «він весь у собі».

  1. Тестування

Давайте дізнаємося про те, наскільки емоційний кожен з нас. Для цього треба відповісти на запитання тесту.

Виразіть свою згоду (високі бали) чи незгоду (низькі бали) з наведеними висловами. Система оцінок від 0 до 10.



  1. Перед якоюсь важливою для мене подією я починаю хвилюватися.

  2. Я працюю нерівномірно, ривками.

  3. Я швидко переключаюсь з однієї справи на іншу.

  4. Якщо треба почекати, я роблю це спокійно.

  5. Мені потрібні співчуття та підтримка, особливо при невдачах чи труднощах.

  6. З рівними собі я нестриманий та запальний.

  7. Мені важко зробити вибір.

  8. Мені не приходиться стримувати свої емоції, це виходить саме по собі.

Підрахуйте вагу кожного з властивих вам темпераментів за формулами: М= 1+5= Х=2+6= С=3+7= Ф=4+8=

Емоційність людини залежить від внутрішніх особливостей, типу темпераменту.

Як ви гадаєте, люди якого типу темпераменту найбільш емоційні? (Холерики). А найменш? (Флегматики).

Можна нарахувати безліч емоцій та їх відтінків.

Коли ми переживаємо будь-яку емоцію, це виявляється:


  • У відчуттях (приємних чині);

  • У внутрішніх змінах (серцебиття…)

  • У зовнішніх виявах (міміках, жестах, позах, інтонаціях).

Деякі вияви емоцій – уроджені – підняття брів у сліпих від народження дітей, коли вони здивовані; сміх від радості, плач від горя в глухих дітей.

  1. Практична частина. Я гадаю, що ви вже досвідчені люди і вмієте правильно оцінювати емоційний стан людини за зовнішніми ознаками. Зараз у нас буде можливість перевірити, чи так це насправді. Пропоную вам вправу.

Вправа «Вгадай емоцію». Зараз ви побачите 5 малюнків, на яких схематично зображені людські обличчя. Ваша мета – відгадати емоцію на кожному малюнку. Якщо знаєте, підносьте руку. (Емоції: радість, гнів, сум, подив, скорбота).

Вправа «Тет-а-тет». Кожен з вас загадує якусь емоцію. Потім ви повертаєтесь до свого сусіда по парті та показуєте йому емоцію, яку ви загадали, за допомогою міміки, жестів, пози. Слова та звуки при цьому не використовувати. Якщо сусід відгадує, він показує «свою» емоцію. Тепер вже відгадуєте ви. (Мета: вдосконалення навичок діагностики внутрішнього психологічного стану людини за невербальними ознаками).

Вправа «Ланцюжок почуттів».

Мета: вдосконалення навичок швидкого сприйняття емоційного стану людини та вміння передавати власні почуття за допомогою невербальних засобів спілкування.

З двох половин класу обирають по 4 бажаючих. Вони стають у колону потилицею один до одного. Останній у колоні повертається до ведучого та отримує картку, на якій зазначена певна емоція. Його мета – передати цю емоцію мімікою, жестами людині, що стоїть попереду. Ця людина передає наступному цю емоцію й т.д. в останнього запитують, яку емоцію він зрозумів, та порівнюють з тим, яка була загадана та як кожний розумів отриману емоцію. Виграє та команда, яка правильно та швидше відгадала емоцію. (Емоції: страх та відраза).

Це лише кілька вправ, які допомагають нам навчитися дізнаватися про стан людини із зовнішніх ознак. І чим краще ми вмітимемо це робити, тим більше ми розумітимемо, що люди відчувають, як вони почуваються.

Ми вже говорили про різні почуття, але є ще один вид почуттів – моральні. Моральні почуття – такі порухи людської душі, які не дозволяють людині бути байдужою до нещасть інших людей, країни, примушують її шукати можливість допомогти, поліпшити життя людей довкола, усього суспільства, здійснювати відповідні вчинки. Прослухайте і прокоментуйте змальовану українським письменником Ігорем Калинцем ситуацію:

«У Львові жив старий скрипаль, який жебракував на вулицях. Мав він хворі руки, тож гра на скрипці давалася йому нелегко. Байдужі перехожі вряди-годи кидали дріб'язок музикантові й, не озираючись, бігли у своїх справах. Життя скрипаля змінив один випадок. Якось, подавши милостиню, із ним заговорила молода черниця. Дівчину вразила розповідь старого – у минулому відомого музиканта. Вона так перейнялася долею скрипаля, що сталося неймовірне: його гру почув відомий композитор, а про нього самого з газетних публікацій і теленовин довідалося все місто. Невдовзі вуличний музика оселився в невеликій квартирі, отримав підвищення до пенсії й подарунок від спілки композиторів – музичний центр і багато дисків із записами класичної музики».



  • Про які моральні почуття йдеться в цій історії?

  • Чи здатні такі почуття змінити життя на краще?

  • Що, на вашу думку, потрібно зробити, щоб люди частіше виявляли моральні почуття?

Як же впливають емоції та почуття на наше життя?

Позитивні – роблять його кращим, багатограннішим. А негативні, такі як афект та стрес?



Афект – короткочасна бурхлива емоційна реакція, пов'язана з різкою зміною важливих для людини життєвих обставин (спалаху гніву, дикого захоплення, відчаю).

Стрес – триваліше за афект емоційне переживання, пов'язане з нездатністю людини розумно діяти в певній ситуації.
Ознаки афекту:

1. Людина не в змозі думати ні про що, крім свого почуття.

2. Порушується контроль за своїми діями, рухами (сльози, ридання, регіт, викрики).

3. Робити несвідомі дії, про які згадує як крізь сон. Людина «не пам'ятає себе».

4. Після афекту людина почувається знесиленою, байдужою, сонливою.


Дія стресу:


  1. Позитивна – покращення пізнавальних процесів, підвищується фізична готовність організму.

  2. Негативна – агресія, депресія, погане самопочуття.

Кожна людина повинна вміти володіти своїми почуттями й емоціями, тобто мати культуру почуттів. Невміння придушити в собі гнів, злість, страх, агресію дуже заважають у стосунках із людьми.

Що робити, якщо ви відчуваєте наближення афекту?

  1. Не приймати ніяких серйозних рішень

  2. Порахувати до 10.

  3. Сконцентрувати увагу на диханні ( повільний вдих носом – затримати подих – дуже повільний видих через ніс). Спробуйте сконцентруватися на відчуттях під час дихання.

Що робити під час стресу (гострого, негативного)?

  1. Підведіться, якщо є можливість, вийдіть та побудьте наодинці.

  2. Змочіть лоба, скроні та артерії на руках холодною водою.

  3. Озирніться, роздивіться предмети.

  4. Наберіть стакан води та повільно випийте. Сконцентруйте увагу на почуттях, коли вода буде текти по горлу.

Експеримент: стуліть сильно, наскільки зможете, свій кулак та тримайте так, доки я буду рахувати. Ви помітили, як без вашого впливу розтискається рука, автоматично розслаблюються м'язи. Те саме після великого навантаження відбувається із організмом.

Добре допомагають фізичні навантаження: прибирання, танці, спортивне тренування, біг, довга прогулянка. Під час стресу наші м'язи не можуть розслабитися. Розслабити м'язи можна, втомивши їх ще більшим напруженням.



  1. Підсумок уроку:

Пригадаємо, про що ми говорили на сьогоднішньому уроці:

  • Які поняття ми вивчили?

  • Які бувають емоції і почуття?

  • Як вони впливають на наше життя?

  • Що робити, щоб зменшити негативний вплив стресу?

  1. Домашнє завдання:

Прочитати параграф (с. 77-84)

Вивчити визначення ключових понять уроку.



Виконати письмове завдання: «Обґрунтуй або спростуй крилатий вислів «Емоції збагачують життя»


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка