Як спілкуватися з дитиною раннього вікуСкачати 203.96 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір203.96 Kb.

Як спілкуватися з дитиною раннього віку
Особливості психіки дитини раннього віку.

Однією з характерних особливостей поведінки дитини в цьому віці є його яскраво виражена ситуативність. Малюкові одного-двох років цікаво все, що його оточує, він тягнеться до всього, що знаходиться в полі його зору. Як образно говорив німецький психолог К. Левін, сходи манить дитини, щоб він пішов по ній, двері або коробочка - щоб він закрив або відкрив їх, дзвоник - щоб він зателефонував до нього, круглий кульку - щоб він покотив його. Кожна річ, що знаходиться в полі зору дитини, заряджена для нього притягає або відштовхуючою силою, що "провокує" його на дію, скеровує. Така зв'язаність ситуацією, наочним полем відображає своєрідність діяльності свідомості дитини раннього віку.

Cитуативність накладає відбиток на всі види діяльності дитини, на протікання всіх його психічних процесів. Так, пам'ять малюка функціонує переважно у вигляді пізнавання: дитина згадує знайомий предмет, коли бачить його перед собою. Мислення в цьому віці протікає в наочно-дієвої формі: пізнання навколишнього світу здійснюється шляхом практичних дій. Дитина ще не здатний займатися суто розумовою діяльністю, наприклад, щось обдумувати або уявляти. Тому така велика в його житті роль предметів. Чи не дозволяючи маляті діяти з ними, обмежуючи його активність, ми позбавляємо його можливості мислити, а отже, і повноцінно жити. Емоції дитини також частіше і яскравіше проявляються в момент сприйняття предметів. Досить показати маляті цікаву іграшку, - і його інтерес переключиться на те, що вони бачить в даний момент.

Панування наочної ситуації часто позначається на виконанні доручень дорослих. Так, охоче відправляючись за якимось предметом на прохання дорослого, маля може відволіктися на іграшку, що попалася на його шляху, і почати грати з нею, забувши про те, за чим йшов. Безпосереднє, більш сильний вплив об'єктів повністю поглинає малюка.

Ще одна характерна риса психіки дитини раннього віку - особлива емоційність сприйняття навколишнього світу. Емоційність, звичайно ж, властива людині у будь-якому віці, але дорослі, як правило, вміють керувати своїми почуттями. У дитини все не так. Своєрідність відносини маленьких дітей до навколишнього полягає в його пристрасті, імпульсивності, в нестійкості емоцій. Як радісно кидається дитина до нової іграшці або включається в уже відому цікаву гру. Він жваво перебирає іграшки, захоплено вигукує, розглядаючи їх, наполегливо показує дорослому, прагнучи розділити з ним своє задоволення. Розставання з улюбленою іграшкою також викликає вибух почуттів. Те ж саме відбувається і при зустрічі або розлуці з близькими. Малюк відчайдушно плаче, виявивши відсутність мами, і з радісними вигуками кидається до неї, тільки побачивши її. Всі почуття дітей цього віку виражаються у всій повноті їх переживання.

Єдність емоційного і дієвого ставлення до безпосередньо сприймається світу - Ось, мабуть, головна особливість психічної організації дитини на Впродовж всього раннього віку. Особливо яскраво ця особливість виявляється на другому році життя малюка.

Для того, щоб правильно спілкуватися з малюком у ранньому віці, необхідно також знати, на чому зосереджені його основні інтереси в цей період, що складає головний зміст його життєдіяльності.

Зародження предметної діяльності.

Ранній вік - це період інтенсивного освоєння дитиною навколишнього світу за допомогою дій з предметами. І ці дії істотно відрізняються від тих, за допомогою яких малюк досліджував різні властивості предметів на попередньому етапі розвитку, у дитинстві.

Перші дії з предметами з'являються у дітей уже в 6 - 7 місяців. Їх особливість полягає в тому, що малюк здійснює їх незалежно від властивостей і призначення того чи іншого предмета, наприклад, стукає ложкою по столу, гризе її, кидає на підлогу. Такі дії називаються маніпуляціями. Поступово дії ускладнюються: дитина починає помічати і використовувати деякі властивості предметів, якими маніпулює (наприклад, вкладає маленький предмет у великий, просуває іграшку між перекладинами ліжечка). Подібні дії називаються специфічними. До кінця року життя малюк уже вміє поводитися з деякими іграшками відповідно до закладених в них простими правилами: може нанизати колечко пірамідки на її стрижень, покласти кубик на кубик, покатати машинку або м'ячик і пр. На другому році життя коло таких дій, які носять дослідницький характер, стрімко розширюється. Предмети навколишнього світу все більше перестають бути ізольованими в сприйнятті дитини, він все частіше сам або за допомогою дорослого встановлює між ними різні зв'язки і відносини.

В цей же період починає складатися особливий вид дій з предметами, заснований на їх використання відповідно до культурного призначення. Малюк намагається користуватися ложкою, зачісуватися гребінцем, копає лопаткою пісочок, вставляє ключик в машинку, намагаючись завести її та ін Такі дії психологи називають гарматними, оскільки вони припускають вплив одним предметом на інший з метою отримання практичного результату. Особливість таких дій полягає в тому, що спосіб використання знаряддя не є очевидним, не лежить на поверхні. Дитина не може самостійно відкрити, що ложка зроблена для того, щоб було зручно їсти, а ключик - для того, щоб завести машинку. Коли маля бере в руку брязкальце, вона сама видає звук, як би знайомлячи зі своєю властивістю. У предметі-знарядді його властивості не є очевидними. Ось чому в період раннього дитинства така велика роль дорослого, що допомагає дитині відкривати таємниці навколишнього світу, крок за кроком входити в культуру суспільства, в якому він живе. Знайомство з призначенням різних предметів, оволодіння культурними способами поводження з ними і становить головний зміст життєдіяльності дитини раннього віку. Дії дитини з предметами у відповідності з їх призначенням становлять провідну діяльність впродовж всього раннього віку. Вона називається ведучої, тому що саме в ній відбуваються найбільш істотні зміни всіх сторін психіки дитини: удосконалюються сприйняття, мислення, пам'ять, розвиваються такі найважливіші особистісні якості, як ініціативність, самостійність, цілеспрямованість, виникає новий вид діяльності - гра з сюжетними іграшками.

Предметна діяльність не обмежується засвоєнням одних лише побутових навичок. Велике місце в житті дитини одного-двох років займає суто дослідницька діяльність. Ранній вік - період активного експериментування з предметами. Пізнавальна активність спонукає малюка досліджувати все, що його оточує. Він без кінця відкриває і закриває банки, вкладає в них різні предмети, висуває ящики шаф, натискає на кнопки телевізора, клавіші вимикача і комп'ютера, пересипає пісок і переливає воду з однієї ємності в іншу, рве і мне папір, гортає сторінки книг і робить неймовірне безліч інших дій, що дозволяють ознайомитися з різними властивостями і співвідношеннями предметів і речовин.

В цьому віці малюк проявляє яскраво виражений інтерес до нових предметів, тягнеться до них, уважно розглядає, довго крутить їх в руках, намагається розібрати, різними способами впливати на інші предмети. Він також любить грати з різними дидактичними іграшками: вкладишами, пірамідками, матрьошками, кубиками; із задоволенням катає машинки, іграшки на паличках, намагається запускати дзигу і пр.

В процесі експериментування дитина отримує і чисто функціональне задоволення від самого процесу действованія, бо він відчуває себе при цьому суб'єктом, що відбувається, джерелом змін в навколишньому світі. Дослідне поведінка удосконалюється протягом раннього віку, залишаючись важливою складовою пізнавального і творчого розвитку, як у цей, так і в наступні вікові періоди.

Цілком очевидно, що забезпечити повноцінне пізнавальне розвиток дитини, запровадити його у світ культури можуть тільки дорослі, які організовують стимулюючу розвиток предметну середу, привертають увагу малюка до нових предметів, знайомлять з їх призначенням і вчать користуватися ними, заохочують і підтримують дитячу допитливість.

Який дорослий потрібен дитині раннього віку.

Для початку оглянемося назад і згадаємо, що ваше спілкування з дитиною в першу півріччі життя будувалося на основі безпосередніх емоційних контактів. Доглядаючи за немовлям, Ви пестили його, оточували ніжністю і любов'ю. І дитина відповідав вам тим же: посміхався, радісно гуліл, розмахував ручками, вигинався всім тільцем при вигляді близьких дорослих, демонструючи їм своє розташування. Стрижнем його потреби в спілкуванні була потреба в увазі і доброзичливості дорослих.

Сформована в дитячому віці потребу в увазі й доброзичливості оточуючих з віком не зникає, вона залишається з дитиною назавжди, але поступово, починаючи з другого півріччя життя, відступає на другий план. Дитину вже не задовольняють одні лише ласки і обійми дорослих. Виник і посилюється інтерес до предметного світу змінює характер його спілкування з ними. Малюк вже не просто пеститься до мами, а, сидячи в неї на руках, досліджує речі, які на ній надіті, тягнеться до годинника на стіні, книжок на полиці. Йому все хочеться доторкнутися і повертати в руках, і він все наполегливіше вимагає від дорослого надати йому таку можливість.

Навколишні малюка речі цікаві, загадкові, часто недоступні для нього. Тому він постійно звертається до близьких по допомогу, роз'ясненнями, співучастю. Дитина прагне перевести емоційні контакти в план предметного взаємодії. Прагнення до такої взаємодії складає серцевину спілкування дитини з дорослим і протягом усього раннього віку. Тому воно отримало назву ділового спілкування.

Головним в такому спілкуванні є практична взаємодія, в ході якого дорослий виступає як його співучасник, допомагаючи маляті освоїти ту чи іншу дію. Дорослий постає перед дитиною, перш за все, як зразок того, як потрібно робити правильно.

Але не тільки в якості зразка дій потрібен дитині дорослий. Не менш важливі для нього підтримка і оцінка дорослим його дій. У малюка далеко не відразу виходить робити так, як дорослий, а зрозуміти, чи правильно він виконує те чи іншу дію, він теж ще не в силах. Потреба у підтримці дорослих, в їх оцінці дій, умінь малюка - один з основних стимулів предметної діяльності та пізнавальної активності дітей раннього віку. Доброзичливе увагу дорослого створює сприятливу емоційну атмосферу спілкування, надає дитині впевненість у своїх силах, відчуття важливості його занять, а оцінка стимулює бажання продовжувати і вдосконалювати свої дії, виправляти помилки, домагаючись правильного результату.

Граючи разом з дитиною, знайомлячи його з новими предметами, навчаючи його різним дій, які не підміняйте спілкування безликим керівництвом, маніпулюванням та "натаскування" малюка. Завжди пам'ятайте про те, що в основі спілкування повинна лежати особистісна адресованности дорослого до дитини. Про те, як це важливо не тільки для безпосередніх контактів з малюком, але і для розвитку його предметної діяльності, свідчать досліди, проведені психологом М.І. Лісін. Вона порівнювала поведінка малюків півтора року в умовах різного взаємодії з дорослими. Заняття проводилися індивідуально з кожним дитиною. Дітям однієї групи давали іграшки, а дорослий займав позицію спостерігача, ніяк не реагуючи на дії малюка. В іншій групі дорослий грав сам на очах у дитини, проте його дії не адресувалися малюкові, дорослий грав як би сам з собою. І, нарешті, в третій групі дорослий організовував "звернений показ", тобто розігрував перед дитиною уявлення, адресуючи йому свої дії, називаючи його по імені, усміхаючись йому, втягуючи в гру.

Під всіх трьох ситуаціях діти так чи інакше діяли з предметами. Однак у першому випадку ці дії були примітивні і одноманітні. Малюки швидко втрачали інтерес до іграшок, починали хникати, дивитися по сторонах. У другому випадку вони був більш активні, але їхні дії з предметами носили характер швидше безладного збудження: вони багато разів повторювали одні й ті ж маніпуляції, в цілому їх енергія залишалася малопродуктивною. У третьому випадку діти із задоволенням спостерігали за діями дорослого, наслідували їм, поступово приєднувалися до грі, досить довго продовжували розпочату гру після того, як дорослий залишав дитини одного.

Отже, дорослий потрібен дитині як доброзичливий партнер, співучасник в предметній діяльності, як "експерт" його вмінь.

Як спілкуватися з дитиною раннього віку?

Підтримуйте і заохочуйте інтерес дитини до занять дорослих. На другому році життя посилюється інтерес дітей до дій дорослих, бажання наслідувати їх. Де, як не в сім'ї, дитина отримує можливість включитися в спільні дії з дорослими, освоюючи всі їх різноманітність і складність? Разом з мамою або бабусею можна прати білизну в машині, натискаючи на потрібні кнопки і слухаючи, як білизна крутиться в барабані, а потім допомогти їм прополоскати свої носочки в тазі з водою. Немає нічого цікавішого, як разом з татом розбирати й лагодити телефон або поряд з дідусем стукати дерев'яним молоточком по дошці, "забиваючи цвяхи ". Якщо дорослі дозволяють дитині в міру можливості і з урахуванням безпеки брати участь у їх домашніх справах, малюк не тільки дізнається багато нового. Він буде корисним переживань радості від спільної роботи, її доброго результату. Ви не тільки разом попрацювали, але і співпереживали дитині, поділяли його задоволення від спілкування з вами, помітили його складність і допомогли йому. Створюйте умови для того, щоб малюк міг спостерігати за вашими діями. Нехай він бачить, як мама чи бабуся готують обід, перуть, прибирають квартиру, як тато чи дідусь виконують "чоловічі" справи. Пояснюйте йому свої дії та дії інших людей. Заохочуйте прагнення дитини наслідувати і допомагати вам: дозвольте йому витерти ганчіркою стіл, підмести віником підлогу, вимити свою чашку, випрати поруч з вами серветкою, "пропилососити" килимок. Не забувайте дякувати йому за допомогу. Похваливши його, підкресліть схожість з дорослими, наприклад: "Машенька, ти наводити в кімнаті порядок, як мама ".

Звичайно, участь дитини у справах дорослих доставляє багато клопоту. Це і забруднені сорочка або плаття, і пролита вода, і надісланий після "підмітання" сміття на підлозі, і брудна після "миття" тарілка. Надругому році життя дитини займає тільки сам процес тієї або іншої дії, а не його результат. Лише до кінця раннього віку він навчиться розуміти, що будь-яку справу повинно бути зроблено добре, помічати свої помилки. Але якщо близькі будуть обмежувати його активність, очікуючи, коли малюк підросте, його потреба в спілкуванні з дорослим може ослабнути, а прагнення до самостійності згаснути. Бідність вражень та відсутність спільних дій загальмує розвиток сюжетної гри - потужного стимулу психічного розвитку дітей.

Не обмежуйте діяльність дитини занадто строго, інакше він не відчує впевненості у своїх силах. Але і не залишайте без уваги всі промахи малюка, адже ваше завдання - вводити його дії в культурні рамки, давати орієнтири поведінки в світі речей. Коли дитина не бачить цих орієнтирів, коли він чує тільки окрики - "не можна", "Геть", "розіб'єш", "поламаєш", - він відчуває розгубленість, росте примхливим і несамостійним, починає боятися всього нового, плаче або кричить, коли якийсь предмет "поводиться неслухняно" в його ручках.

Допомагайте дитині освоювати побутові дії. Освоєння гарматних дій відбувається при навчанні дитини побутовим навичкам, правилам гігієни, таких як вміння користуватися ложкою, гребінцем, зубною щіткою, милом і т.д. Навчання правилам використання побутових предметів має бути зрозумілим маляті. Обов'язково пояснюйте дитині сенс кожної дії: мило і вода роблять ручки чистими, зубки потрібно чистити, щоб вони були білими і не хворіли, волоски потрібно причісувати, щоб вони були красивими і пр. По можливості супроводжуйте навчання дитячими віршиками, пісеньками.

Заохочуйте прагнення дитини до самостійності. На другому році життя, коли дитина ще занадто малий, щоб обходитися без допомоги дорослих, близькі намагаються все робити за нього. У міру оволодіння різноманітними вміннями та навичками дитина все частіше починає відстоювати своє право діяти самостійно. Особливо інтенсивно прагнення до самостійності зростає на третьому році життя малюка. Він вже багато вміє робити сам, знає назви і призначення побутових предметів, прагне допомагати дорослим мити посуд, витирати стіл, чистити пилососом підлогу, поливати квіти. Підтримуйте це цінне прагнення дитини.

За міру освоєння дитиною нових умінь і навичок довіряйте йому діяти самостійно. Візьміть на себе тільки те, що він не може зробити сам, інше довірте робити йому самому. Наберіться терпіння, придушити в собі прагнення зробити все швидко за дитину. Уникайте педантизму і дріб'язкового контролю над малюком.

Для того, щоб виховувати у малюка самостійність, потрібно показувати і пояснювати йому послідовність тих чи інших дій так, щоб це було зрозуміло йому.

Вивчайте дитину правильно поводитися за столом. Допоможіть йому правильно користуватися столовими приладами, серветкою, разом красиво сервірують стіл. Після їжі запропонуйте малюкові прибрати за собою чашку, тарілку.

Вивчайте малюка знімати і надягати одяг, взуття, розстібати і застібати гудзики і блискавки. Привчайте його стежити за своїм зовнішнім виглядом, доглядати за своїми речами. Спонукуйте самостійно зачісуватися, заправляти сорочку в штанці, вішати одяг на свою вішалку, ставити в потрібне місце взуття, розбирати і прибирати ліжечко.

Надаючи дитині свободу під час ігор і занять, привчайте його після їх закінчення наводити порядок: прибрати на місце іграшки, поставити на полицю книжки, витерти забруднене акварельними фарбами стіл. Намагайтеся зробити ці побутові справи цікавими для дитини. Використовуйте для цього ігрові прийоми. Наприклад, скажіть малюку від імені іграшок, що їм набридло валятися на підлозі, що їм холодно, і вони хочуть, щоб їх забрали в їх теплий будиночок (коробку). А книжки хочуть разом зі своїми сестричками стояти поруч на поличці.

Перш ніж починати вимагати від дитини прибирати іграшки на місце, організуйте в кімнаті зручний ігровий куточок. Зробіть низькі полиці для книг, олівців і фарб, кубиків, машинок. Поставте коробку або ящик для дрібних іграшок, маленький столик і стільчик для малювання, ліплення, читання.

Якщо дитині важко, або він допустив помилку, обов'язково поспівчувають йому, допоможіть виправити помилку. Ніколи не лайте, не осмикує, не дражніть малюка, якщо він ненароком розбив чашку, пролив воду або забруднився, якщо у нього щось не виходить. Поспівчувають йому і скажіть, що наступного разу у нього все вийде.

Не забувайте хвалити малюка за його самостійність, акуратність, працьовитість. Намагайтеся дякувати йому не взагалі ( "ти молодець"), а за конкретну допомога: "я так втомилася, а ти допоміг мені прибрати зі столу посуд" та ін

Прищеплювати дитині дбайливе ставлення до результатів праці дорослих і свого власного.

Допомагайте дитині освоювати дії з іграшками. Батьки часто скаржаться на те, що діти швидко втрачають інтерес до іграшок, постійно вимагають все нові і нові. І припадають пилом в дитячому куточку гарні ляльки, різнокольорові кубики і пірамідки, а дитина вередує і не вміє сам себе зайняти. Це відбувається тому, що на ранніх етапах дитинства малюки ще не вміють поводитися з предметами по їх призначенням, а одноманітні маніпулятивні дії з ними швидко виснажують спочатку яскраво виражений інтерес до нового предмету. Пам'ятайте, що зрозуміти, як потрібно діяти з іграшкою, малюк може тільки з вашою допомогою. Необхідно допомагати дітям розкривати властивості предметів, показувати, як з ними можна грати. Купуючи дитині нову іграшку, обов'язково пограйте з нею разом з малюком. Зацікавте його не тільки зовнішнім виглядом іграшки, а й тим, що з нею можна робити. Граючи з лялькою, придумайте цікавий для малюка сюжет: погодуйте, спокутувати її, покатайте на колисці. Якщо ви купили дитині кубики, поясніть, що з них можна побудувати багато цікавого. Разом складіть з них башточку, парканчик, доріжку, поїзд, гараж для машинки або будиночок для собачки. Розгляньте разом, як влаштована нова машинка, як вона може їздити в різних напрямках, покатайте на ній маленьку іграшку. Покажіть, як правильно завести заводну іграшку (машинку, мишку, мавпочку, дзигу). Спочатку заведіть її самі на очах у малюка, потім запропонуєте завести її разом. М'яко направляйте руку дитини, щоб він зрозумів потрібне рух, а потім попросіть зробити дію самостійно. Допоможіть маляті навчитися користуватися сачком для виловлювання рибок, лопаткою, совочком, грабельками, формочками при грі з піском. Пам'ятайте про те, що будь-який предмет набуває особливу привабливість для дитини, якщо з ним діяв дорослий, а тим більше, якщо вони грали разом.

Навчаючи малюка користуватися побутовими предметами та іграшками, спочатку покажіть йому правильний спосіб поводження з предметом, а потім запропонуєте йому зробити дію самому. Не квапите малюка, хай він спробує самостійно виконати дію. Доброзичливо коментуйте дії дитини. При необхідності запропонуєте йому свою допомогу, візьміть його ручки в свої руки і разом з ним зробите потрібне рух. Повторіть показ і спільна дія кілька разів.

Корегуйте рухи маляти м'яко, без насильства. Не сваріть його за неправильно виконане дію. У цьому віці набагато важливіше прагнення дитини робити щось як дорослий, ніж досягнення правильного результату. Наберіться терпіння: те, що вам здається простим і легким, поки що важко для малюка.

Не забувайте хвалити дитину за старанність, наполегливість. Радійте разом з ним його досягнень. Розповідайте про досягнення малюка близьким у його присутності. Це буде наповнювати його гордістю, давати впевненість у своїх силах, підтримувати бажання вдосконалювати свої вміння.

Відгукується на ініціативу дитини в спілкуванні з приводу предметів, на всі його прохання допомоги.

Підтримуйте допитливість малюка. Яскраво виражена допитливість - важливий показник успішного психічного розвитку дитини. Він активно прагне до одержання нових вражень, любить спостерігати за навколишнім, швидко виявляє нове, прагне обстежити його. Він може довго серйозні експерименти з піском, водою, фарбами, радіє своїм відкриттям, прагне поділитися своєю радістю з близькими. Намагайтеся розділяти цю радість з малюком, заохочуйте його інтерес до дослідження.

Створюйте умови для дитячого експериментування: організуйте зручне місце і підберіть відповідні матеріали таким чином, щоб, займаючись своїми справами, ви могли тримати дитину в полі своєї уваги і під час прийти йому на допомогу. Маленькі діти дуже люблять влаштовуватися зі своїми іграшками поруч з дорослими. Якщо ви готуєте їжу на кухні, посадіть дитину за столик і запропонуйте йому кілька жерстяних банок з-під крупи: великих, середніх і маленьких і покажіть, як їх можна вкладати одна в іншу. Банку з кришкою, заповнена дрібними предметами дасть малюкові можливість зберігати і знаходити іграшки, пластмасова пляшка з крупою і чашка - пересипати різні речовини з однієї ємності в іншу.

В ванній або на кухні можна організувати ігри з водою. Одягніть дитині фартушок, заповніть тазик водою і покажіть, як можна пускати кораблики з шкаралупи волоського горіха, або дощечок, зверніть його увагу на те, що одні предмети плавають, а інші тонуть, і навчіть вичавлювати губку, просочену водою. Під час прогулянки можна влаштовувати ігри з піском: перекладати його лопаткою в відерце, висипати, робити пасочки, будувати башту або гірку, копати канавки і норки і пр.

Пропозиціями і питаннями спонукуйте малюка до дослідження. Наприклад: "Спробуй відкрити коробочку "," А раптом у цьому шухлядці щось лежить? "," А що буде, якщо кинути в таз камінчик? Потоне або буде плавати? Подивися, паличка плаває, а камінчик потонув. А якщо у воду опустити губку ?".

Відповідайте на всі питання малюка, намагаючись формулювати відповіді в доступній формі.

Радійте "відкриттів" і "винаходів" малюка, поділіться радістю з іншими членами сім'ї, хвалите малюка. Якщо він вже вміє говорити, задавайте йому питання про те, що він робить, що у нього вийшло, допоможіть розповісти про те, чим він займався, татові, бабусі, дідусеві.

Не лайте дитину, якщо вона з інтересу розібрав або ненавмисно зламав іграшку, налив води на підлогу, насмітив, забруднився. У ранньому віці це неминуче. Постарайтеся терпляче ставитися до дитячих "експериментів" і так організувати простір дитячої гри і занять, щоб було зручно навести порядок в домі.

Грайте з дітьми в різні види ігор.

Сюжетні гри. На другому році життя діти починають проявляти інтерес до ігор з сюжетними іграшками. До трьох років ці ігри займають вже досить велике місце серед улюблених занять малюків. Вони з задоволенням наслідують ігровим діям дорослих: годують, причісують ляльок та іграшкових тварин, купають їх у ванні, сповивають, укладають спати, катають в колисці, будують для них будиночки та ін Підберіть відповідні набори іграшок. Пам'ятайте, що в такі ігри потрібно грати не тільки з дівчатами, але і з хлопчиками. Сюжетна гра має велике значення для психічного розвитку дитини. Вона є засобом пізнання навколишнього світу, сприяє розвитку образного мислення і уяви. У грі дитина в умовних обставин діє "як мама", "тато", "бабуся" або "дідусь", що дає йому можливість відчути себе вільним і всесильний, як дорослі. Для того, щоб гра виникла і розвивалася повноцінно, дорослі повинні постійно залучати до неї малюка, організовуючи спільні ігри.

Розігруйте перед дитиною невеликі сюжети з ляльками та тваринами, показуйте ігрові дії з ними. Одночасно з цим Залучайте малюка в свою гру: попросіть допомогти погодувати, причесати ляльку і пр.; розподіляйте з ним ігрові дії. Наприклад, можна сказати: "Давай погодуємо ляльку. Я дам їй кашку, а ти напій її чаєм ".

Намагайтеся зробити гру цікавою для малюка. Для цього самі грайте з захопленням. Разом з дитиною одушевляє ляльок і тварин: придумайте для них імена, звертайтеся до них з питаннями, відповідайте за них, коментуйте свої дії та дії персонажів. Залучайте дитини в розмову з ляльками, задавайте йому запитання від особи ляльок і тварин, ініціюйте його відповіді або відповідайте за нього.

Допомагайте маляті переносити ігрові дії на різних ляльок і тварин, поступово розширюйте коло ігрових ситуацій та іграшок (наприклад, якщо дитина годує тільки одну ляльку, скажіть, що мишка теж хоче їсти, погодуйте його разом).

Поступово вводите в гру предмети-заступники, наприклад, використовуйте замість ложки паличку, замість хліба кубик, замість яблучка або яєчка кульку і пр. Це буде сприяти розвитку уяви дитини, допоможе зробити гру змістовною.

Організовуючи ігрове спілкування, дотримуйтесь важливе правило: не перетворюйте гру в заняття. Уникайте повчав тони і зауважень. Намагайтеся збагачувати гру дитини ненав'язливо, не завершуйте її, а підключайтеся до неї, заохочуючи ігрову ініціативу дитини.Емоційні і рухливі ігри. Такими іграми багата народна педагогіка. До них відносяться ігри-забави, потешки, наприклад, "ладушки", "сорока-білобока", "коза рогата" та ін Багаті можливості для такого роду ігор дають і твори дитячих поетів. Їх зміст є і зрозуміло малюкам, вони легко заучують і охоче відтворюються дітьми. Незважаючи на свою зовнішню простоту і доступність, фольклорні та авторські дитячі твори мають величезний що розвиває потенціалом. Вони сприяють емоційному розкріпаченню дитини, розвитку мовлення, уяви, довільності дій, вміння діяти синхронно з партнером. Ігри, супроводжуються віршованими рядками або мелодією, розвивають почуття ритму, музичний слух. Граючи з малюком в такі ігри, спонукає його повторювати ваші руху та слова. Якщо у дитини це не виходить, візьміть його руки в свої і м'якими рухами зобразите відповідна дія. Там, де дозволяє текст, пропевайте віршовані рядки.

Організуйте рухливі ігри з предметами і без предметів: в хованки, "догонялки", в ігри з м'ячами, кеглями та ін Включайте такі ігри в уявні ситуації. Наприклад, граючи в хованки, можна шукати не тільки один одного, але й сховати іграшки; підкидаючи або катаючи один одному м'яч, можна "одушевляє" його ( "Мій веселий, дзвінкий м'яч, ти куди помчав вскач? Червоний, жовтий, блакитний, не встигнути за тобою ").Ігри-драматизації. Розповідаючи дитині казку, не забувайте розіграти перед ним її сюжет. Наприклад, при читанні "Курочки Ряби" покажіть, як дід кличе на допомогу бабку, як вони б'ють яєчко, як плачуть; розповідаючи "Ріпка", зобразите, яка вона виросла велика, і як персонажі казки тягли її з землі. Намагайтеся, щоб ваш голос і міміка були виразними. Спонукуйте дитини з-діяти разом з персонажами. Слухання з опорою на дію допомагає дитині краще зрозуміти мова дорослого, усвідомити сенс того, що відбувається, пережити разом з персонажами їхні почуття, висловити їм співчуття.

Показуйте дитині невеликі спектаклі з персонажами настільного театру. Для таких ігор можна використовувати ляльок і тварин, які надягають на руку або на пальці. Маля з задоволенням буде спостерігати, як ви розігруєте сценки з казок або віршиків на фланелеграфе.Ігри-фантазії. Організуйте з дитиною ігри, в яких він зможе зображати предмети живої та неживої природи, предмети рукотворного світу (зображайте разом з ним сніжинки, хмари, осіннє листя, літак, машину тощо). Читаючи дитині дитячі віршики і оповідання, пропонуйте йому зображати дії персонажів, імітувати їхні голоси (наприклад, спочатку покажіть самі, а потім попросіть малюка показати, як "йде бичок, хитається", як "наша Маша голосно плаче", запропонуйте зобразити, як півень махає крильцями, як облизується кішка, як пищить пташеня, як гавкає собачка, як скаче конячка, як крадеться хитра лисиця і пр.). Приєднуйтесь до дій малюка, грайте разом. Такі ігри будуть спонукати дитину повторювати за вами віршовані рядки, зображувати поведінку людей, тварин, птахів, імітувати звуки, рухатися в ритм вірша або пісеньки, яку ви співаєте.

Настільні гри. Навіть з самим маленьким дитиною можна грати в прості настільні ігри, наприклад, в лото. Підберіть лото з такими картин?? ами, на яких зображені відомі дітям предмети: іграшки, побутові предмети або домашні тварини (добре, якщо це будуть зображення дорослих тварин та їх дитинчат). Розгляньте разом картинки, спільно назвіть, що на них намальовано. Покажіть маляті, як можна поєднувати картки із зображеннями на карті. Потім пограйте разом. Не сваріть малюка за нетямущості. Ця непроста для нього гра вимагає зосередження та вміння діяти за поданням.

Розвивайте мову дитини. Мова розвивається, перш за все, як засіб спілкування дитини з оточуючими. Пам'ятайте про те, що своєчасному виникнення мови сприяє атмосфера любові і доброзичливого уваги дорослих до малюка. Більше розмовляйте з ним. Називайте всі предмети, з якими ви разом граєте, свої дії, дії інших людей і самої дитини, коментуйте те, що відбувається. Різними способами спонукати його до мови (зверненнями типу "скажи ...", "назви ...", "що це?", "де?" та ін.)

Не перекручувати свою мову, спілкуючись з дитиною. Прагніть до того, щоб він розумів вас, і в той же час надмірно не спрощуйте свою промову.

Створюйте в сім'ї багату мовну середу. Нехай малюк чує, як ви спілкуєтеся зі своїми близькими. Залучайте його у спільну розмову.

Організуйте ігри й заняття з розвитку дрібної моторики рук дитини. Це буде сприяти своєчасному виникнення мови. Сортування разом з малям дрібні предмети, нанизуйте на волосінь намистини, защібайте і розстібайте гудзики, блискавки, робіть вправи для пальців, супроводжуючи їх відповідними віршиками.

Не залишайте дитину надовго одного перед телевізором і аудіосистемою. Дивіться і слухайте разом з ним. Психологи довели, що присутність дорослого при сприйнятті дитиною мови впливає на її виникнення.

З самого раннього віку залучають дитини до книги. Щодня розповідайте і читайте маляті народні і авторські казки, потешки, невеликі вірші. Ваша мова повинна бути виразної, напевно. Намагайтеся пробудити у дитини радісні емоції, співпереживання персонажам.

Викликайте у дитини інтерес до ілюстрацій: супроводжуйте читання розгляданням картинок, розповідайте, що на них намальовано, просіть назвати і показати зображення. Багаторазово читайте дитині одні й ті ж полюбилися йому книжки. Спонукуйте його "читати" разом з Вами: робіть зупинки під час читання, щоб малюк міг закінчити поетичну рядок або повторюється фразу. Пропонуйте йому самому "почитати" добре знайому казку, допоможіть дочитати її до кінця. Такі спільні читання - один з найбільш дієвих способів розвитку мовлення дитини і прекрасний спосіб спілкування.Дітям раннього віку найкраще підходять для читання недовгі казки з повторюваними фразами. Їм доступні й цікаві такі казки, як "Курочка-ряба", "Колобок", "Ріпка", "Теремок", "Вовк та семеро козенят".База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка