Автор:
Динька Неля Костянтинівна
вчитель початкових класів
І категорії
Ситняківської ЗОШ I-III ступенів
Макарівського району
Я і Україна. Природознавство
4 клас
Тема. Охорона природи в Україні.
Мета: продовжувати формувати поняття
охорона природи; сформувати поняття про охорону природи в Україні; формувати навички роботи з географічними картами, підручником, зошитом; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням рослин і тварин, занесених у
Червону книгу України, карта України з умовними позначеннями заповідників
, діафільм «На сторожі природи» або «Охорона природних ресурсів України».
ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Фронтальне опитування.
-
Яку тему вивчали на минулому уроці?
-
Яка кількість населення України?
-
Які народи складають населення України?
-
Яка державна мова України?
-
На що поділена територія України?
-
Скільки областей в Україні?
-
Як вони позначаються на карті?
-
Яка республіка входить до складу України?
-
Назвіть столицю цієї республіки.
-
Де вона знаходиться?
-
Як правильно показувати міста на карті?
2.
Фронтальна перевірка виконання домашнього завдання у зошитах.
-
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
-
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда.
-
Чому треба охороняти природу України?
-
Чим забруднюються повітря, вода, ґрунти?
-
Як діяльність людини впливає на довкілля тварин, рослин?
-
Які природоохоронні заходи ви знаєте?
-
Яку участь в охороні природи беруть школярі?
-
Як називається наука, яка вивчає взаємозв'язки і взаємовідносини між організмами і довкіллям?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Створення проблемної ситуації
Учитель повідомляє про різні факти знищення рослин і тварин під впливом господарчої діяльності людей, звертає увагу учнів на те, що за 2 тисячі років на Землі зникли 106 видів ссавців, а за останні 50 років — 40 видів. У наш час учені-екологи звертають особливу увагу на ті рослини і тварини, які стали рідкісними і потребують охорони.
На луках зникають донедавна звичайні види метеликів, бабок та інших комах, у багатьох лісах майже не знайдеш валеріани, конвалії, барвінку, навіть пролісків, фіалок, підсніжників та інших рослин. Не в кожному лісі почуєш пісню соловейка, голос зозулі, стук дятла по дереву.
Ось чому в 1980 р. ученими була створена Червона книга України.
Проблемні запитання
Що ж то за незвичайна книга?
Чому вона називається Червоною?
Невже тільки за обкладинку?
Чому ж так не називають інші книги з обкладинками червоного кольору?
Як узагалі вирішується в Україні проблема охорони природи?
V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МЛІ ЕРІАПУ
1. Робота з підручником.
-
Розгляньте малюнки на с. 140, розкажіть, про що вони говорять.
-
Прочитай те текст «Охорона природи» на с. 140-141 і знайдіть відповіді на запитання:
-
Як природа потерпає від діяльності людей?
-
Які природоохоронні заходи провадяться в Україні?
2. Розповідь учителя.
План розповіді
-
Охорона природи в Україні — державне завдання.
-
Основні форми охорони природи в Україні, їх сутність і роль в охороні рослин і тварин.
-
Заповідники України, їх розташування за природними зонами й областями (з демонстрацією на карті).
-
Перегляд діафільму «На сторожі природи» або «Охорона природних ресурсів України» (ілюстрацій, підготовлених дітьми), їх обговорення.
-
Заслуховування повідомлень, підготовлених учнями вдома.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Бесіда.
-
Від чого потерпає природа України?
-
Яка найбільша екологічна катастрофа, що відбулася в Україні, вам відома?
-
Які українські закони і програми спрямовані на охорону і збереження природи?
-
Що таке заповідник?
-
Які заповідники створені в Україні? Скільки їх?
-
Що таке національний парк? Назвіть національні природні парки України.
-
Що таке заказник? Які поїш бувають?
-
Як ви розумієте слона: екологія, екологічні дороги, екологічні стежки, екологічна міліція?
-
Що таке Червона книга України? Які відомі вам рослини і тварини занесені до неї?
2.
Заслуховування та обговорення віршів на екологічну тему.
Послухайте, який напис зроблено на одній з екологічних стежин у сусідній країні Словаччині і зробіть із нього висновки для себе.
Я зірвав квітку — і вони загинула,
Я спіймав метелика — і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів,
Що торкнутися краси
Можна тільки серцем.
П. Гнездослав
Старий каштан
Старий каштан за вікнами Травневі вогники свічок
Клас затіня! — сказали. Не спалахнуть на сонці,
І от, щоб стало світло нам, І плід, неначе їжачок,
Взяли його й спиляли. Не вмоститься в долоньці.
Тепер свої густі гілки Щоб стало світло в класі нам,
До нас не тягне дерево, Старий каштан спиляли...
І не свистять для нас шпаки Зробили ніби правильно,
У кроні на перервах. Та в класі — темно стало.
А. Костецький
3. Бесіда.
-
Які екологічні зв'язки були порушені?
-
Хто був причиною їх порушення?
-
Що ви відчули, коли слухали ці вірші?
-
Для кого настала екологічна катастрофа?
-
Чи може населення України, у тому числі й школярі, запобігти екологічній загрозі?
VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Виконання завдань на с.52 зошита (з використанням підручника).
VIII. ПІДСУМКИ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати статтю підручника «Охорона природи в Україні» (с. 140-143).
-
Закінчити виконання завдань на с.52 зошита.
-
Разом із друзями запропонуйте програму збереження природи в Україні.
-
Творче завдання: намалювати улюблені місця тієї місцевості, де ви живете. Підібрати разом з батьками фотокартки мальовничих куточків рідного краю.