Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів «Психолог», видавництво «Шкільний світ», №15-16, серпень 2012 р. Назаренко Людмила ЛеонідівнаСкачати 94.57 Kb.
Дата конвертації07.09.2017
Розмір94.57 Kb.
Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів «Психолог», видавництво «Шкільний світ», № 15-16, серпень 2012 р.

Назаренко Людмила Леонідівна

методист з психологічної служби

відділу освіти

Ворошиловської районної

в м. Донецьку ради
Психологічні аспекти сучасного уроку
Урок проводиться не заради самого уроку, а щоб впливати на особу учня; не заради того, щоб «пройти» якісь питання програми, а щоб на матеріалі цих програмних питань формувати певні інтелектуальні, моральні, вольові і інші якості особи. Необхідно поєднувати вплив через інтелект на відчуття – це переконання, і вплив через відчуття на інтелект – це навіювання. Процес навчання повинен вносити зміни не тільки в інтелектуальну сферу учня, але і в психічний розвиток його особи в цілому. Навчання не буде таким, що розвиває, якщо воно не вносить змін до структури особи.

Аналізом будь-якого уроку є комплексне поєднання психологічного, педагогічного, методичного і наочного аспекту, які тісно зв'язані один з одним. Виділення одного з цих аспектів, наприклад, психологічного, носить умовний характер і необхідно тільки в теоретичному плані. Психологічний аналіз уроку ґрунтується на проектних, персептивних, рефлексійних здібностях вчителя.

У психологічному аналізі уроку виділяють три рівні: попередній, поточний і ретроспективний. Розглянемо ці рівні (Додаток 1).

Попередній рівень здійснюється на етапі підготовки вчителя до уроку: визначення психологічної цілі - проектування розвитку учнів в межах вивчення конкретного навчального предмету і конкретного уроку; облік в цільовій установці уроку психологічного завдання вивчення теми і результатів, досягнутих в попередній роботі; передбачення окремих засобів психолого-педагогічної дії, методичних прийомів, що забезпечують розвиток учнів.

Поточний психологічний аналіз проводиться в конкретній педагогічній ситуації уроку:

- обґрунтованість цілей, завдань, етапів, форм роботи, методичних прийомів;

- розвиток пізнавальних інтересів дітей до предмету; стимулювання їх розумової активності; розвиток об'єму пам'яті; формування моральних якостей і переконань і т. д.).

- як співвідносяться індивідуально-психологічні особливості вчителя (темп мови, імпульсивність і самовладання, емоційність і ін.) з умовами реалізації поставлених цілей.

- чи враховує вчитель основні мотиви навчальної діяльності (пізнавальні, комунікативні, соціальні), вікові і індивідуально-психологічні особливості учнів (мислення, пам'яті і ін. пізнавальних процесів).

- рівень наочної підготовки до уроку

- чи уміє гнучко змінити план уроку залежно від ситуації, у випадках утруднення, збоїв або непередбаченій легкості виконання завдань поставити нові цілі, використовувати інші засоби і способи навчання, тобто перебудувати хід уроку.

- по відношенню до учнів враховує хід навчальної роботи (їх зацікавленість в уроці, розумову активність, характер засвоєння матеріалу і т. д.).

- стиль взаємин «вчитель-учень» (авторитарний, демократичний, співпраця);

- характер взаємин «учень – учень» (кооперація, конкуренція, відчуження).

- психологічний клімат в класному колективі в цілому (групова згуртованість, конфліктність, задоволення від роботи на уроці);

- педагогічний такт.Ретроспективний рівень, на якому проводиться оцінка ефективності реалізації психологічного аспекту уроку. Адже вчитель може показати блискучий урок, а результату цього уроку для конкретного учня не буде.

Окрім цього, проводимо спостереження над тим, як і які методи психолого-педагогічної дії застосовує вчитель. До основних методів психологічної дії відносяться установка і стимулювання.Установка. Початок і кінець уроку – свята святих вчителя. Буде вчитель на початку уроку сипати зауваженнями – і учні підтримають цю гру, затіяну педагогом. Вчителеві хочеться відпочити від роботи, він і сам розважається, і діти йому допомагають. Хтось не встав вчасно, і вчитель реагує: «Інваліди можуть не вставати». Хтось запізнився, і вчитель коментує: «Явище Христа народу, картина Іванова». Проходить п'ять хвилин, поки клас заспокоїться, але біда навіть не в цьому: учні отримують підсвідомо установку на перетворення уроку в балаганчик. А ось інший вчитель в схожій ситуації, коли важко ввести клас в робоче русло, починає урок так: «Петрова, до дошки. Вправа №.». І всі дістають зошити і працюють. Або: «Чергові. Роздайте картки. Всім приготувати листочки для виконання завдання. Час виконання – 5 хвилин» На столі з'являється пісочний годинник – і всі розуміють, що на цьому уроці треба займатися справою, а це вже зовсім інша установка.

Якщо вчитель робить зауваження підліткові в такій формі: «Ти знову не виконав домашнє завдання. Давай щоденник», - те в підтексті виражається упевненість в непоправності учня, в його прагненні до неробства. Такого роду установка може сильно пошкодити його навчанню і вихованню. І зовсім інакше виглядає не менш жорстке виражене зауваження: «Не прагни виглядати гірше, ніж ти є. Я вірю, що ти зможеш це виконати до наступного уроку». Тут абсолютно інша установка, тут строга доброта і віра в учня.

Дивимося і на успішне завершення уроку. У якому настрої учні підуть з уроку, в такому вони прийдуть на наступний.

Багато що залежить на уроці і від установки самого вчителя. Якщо, йдучи в клас, вчитель думає, які це прекрасні діти, тоді все гаразд, діти будуть підпитуватися цією упевненістю від нього.

Виконайте простенький досвід: візьміть вантаж на нитці і уявіть собі, що він розгойдується - все сильніше і сильніше. Через декілька секунд ви виявите, що він дійсно розгойдується. Малі імпульси, що йдуть від кори головного мозку до кінчиків пальців проводять абсолютно непомітні для вас поштовхи і, потрапляючи в такт, розгойдують нитку все сильніше і сильніше. У фізиці це називається резонансом. Педагогічний резонанс теж існує, і ніщо так не потрібно вчителеві, як віра в учнів.

Прикладом педагогічного резонансу може служити випадок в американській школі. Нова вчителька узяла клас. До кінця навчального року він став кращим по успішності. Коли директор школи висловив захоплення її роботою, вчителька збентежено відповіла: "Але що ж тут особливого, адже мені дістався клас, суцільно зібраний з інтелектуально обдарованих дітей". Директор здивувався: "Чому ви так вирішили? Діти звичайні". Виявилось, що проглядаючи вперше список своїх майбутніх учнів, вчителька побачила поряд з кожним прізвищем тризначну цифру. Вона подумала, що це показники IQ - коефіцієнта інтелекту, який у той час визначали у американських школярів. У всіх без виключення показники були вище середнього - вчителька пораділа і із задоволенням взялася за роботу. Як з'ясувалося пізніше, цифри поряд з прізвищами означали... номери шафок в шкільному гардеробі. Тим часом успіхи дітей були абсолютно реальними, їх підтвердили незалежні тести і інші педагоги. Ми звикли думати, що людину оцінюють залежно від того, який він є. Проте вірно і зворотне: до певного ступеня люди такі, якими їх вважають інші. Якщо всі переконані, що хтось добрий і чуйний, то з часом він і насправді стане добріше і чуйніше, чим був. Ця закономірність отримала назву пророцтва, що само підтверджується.Стимулювання пов'язане з мотивами діяльності. Відомі такі мотиви, як мотив відповідальності, комунікативний (вузький соціальний), широкий соціальний мотив, мотив перспективи, пізнавальний, мотив самовдосконалення.

При стимулюванні з опорою на будь-які мотиви педагог повинен піклуватися про позитивні емоції учня. Негативні емоції, хоча і сприяють отриманню сього хвилинного успіху, але руйнують мотиви навчання. Наприклад, п'ятикласник рік тому вчився на «9», «10», зараз вчиться набагато гірше. Він холерик по темпераменту, з артистичною зовнішністю, тому щоденник пістрявить зауваженнями: «веселиться на уроці», «заважав займатися» і тому подібне Відкриваючи свій щоденник він постійно бачить ці зауваження. Йому не хочеться вірити, що він такий поганий, але щоденник не тільки обурює, але і переконує. А тут ще і батьки лають. Через рік в його очах вже не буде відчуття гумору, а ще через рік з'явиться злість. Так невже обов'язково писати ці зауваження в щоденник, щоб вони служили постійним нагадуванням, щоб руйнували мотив відповідальності перед сім'єю.

Вчитель повинен підбирати способи стимулювання залежно від особливостей учня, і від неписанных законів класного колективу, і від найбільш значущих мотивів. Наприклад, при опорі на пізнавальний мотив слід розрізняти декілька стадій інтересу: цікавість, допитливість, теоретичний інтерес. Цікавість ситуативна, інтерес швидко виникає і згасає. Тут краще стимулювати діяльність введенням ігрових елементів, використанням парадоксальності. На стадії допитливості є радість пізнання і прагнення розширити свої знання і уміння. Тут треба піклуватися про те, щоб кожен день збагачував школярів чимось новим, корисним, практичним. На стадії теоретичного інтересу є прагнення до розкриття закономірностей, причинно-наслідкових зв'язків, прагнення до систематизації, до практичного застосування знань.

Мотив відповідальності ще добре працює в підлітковому віці, але поступово роль його знижується. При опорі на цей мотив слід піклуватися про те, щоб він не руйнувався, наприклад, використовувати позитивні записи в щоденнику. У 5-9 класах поступово наростає значення комунікативного мотиву. Слід враховувати те, що чим більше чисельно колектив, тим слабкіше в нім взаємозв'язки. Тому комунікативний мотив дуже сильний для умов мікрогрупи. Щоб комунікативний мотив не руйнувався, треба уникати негативних оцінок учня у присутності класу.

Сучасний урок не можливий без самовдосконалення, саморозвитку вчителя, бо вчитель живе до тих пір, поки він вчиться, як тільки він перестає вчитися, в нім вмирає вчитель.
Список літератури

1. Иванов С.В. Анализ урока. Воронеж, 1995.


2. Львова Ю.Л. Как рождается урок. М., 1996.
3. Охитина Л.Т. Психологические основы урока. М., 2000.

Додаток 1
Психологічний аналіз уроку

І. Попередній рівень
Психологічна мета уроку:
1) проектування розвитку учнів в межах вивчення конкретного навчального предмету і конкретного уроку;
2) облік в цільовій установці уроку психологічного завдання вивчення теми і результатів, досягнутих в попередній роботі;
3) передбачення окремих засобів психолого-педагогічної дії, методичних прийомів, що забезпечують розвиток учнів.
ІІ. Поточний рівень
Стиль уроку:
1) визначення змісту і структури уроку відповідно до принципів розвиваючого навчання:
- співвідношення навантаження на пам'ять та мислення учнів;
- визначення об'єму відтворюючої та творчої діяльності учнів;
- планування засвоєння знань в готовому вигляді (із слів вчителя, з підручника, допомога і тому подібне) і в процесі самостійного пошуку;
- виконання вчителем проблемно-евристичного навчання учнів; хто ставить проблему, формулює її, хто вирішує);
- облік контролю, аналізу і оцінки діяльності школярів, здійснюваних вчителем, і взаємної критичної оцінки, самоконтролю і самоаналізу учнів
- співвідношення спонуки учнів до діяльності (коментарі, які визивають позитивні відчуття у зв'язку з виконаною роботою, установки, які стимулюють інтерес, вольові зусилля до подолання труднощів і т д.) і примушення (нагадування про відмітку, різкі зауваження, нотації і тому подібне);
2) особливості самоорганізації вчителя:
- підготовленість до уроку і головне — усвідомлення психологічної мети і внутрішня готовність до її здійснення;
- робоче самопочуття на початку уроку і в його ході (зібраність, сонастроєність з темою і психологічною метою уроку, енергійність, наполегливість в здійсненні поставленої мети, оптимістичний підхід до того, що відбувається на уроці, педагогічна винахідливість і ін.);
- педагогічний такт (випадки, прояви);
- психологічний клімат на уроці (підтримка атмосфери радісного, щирого спілкування, діловий контакт і ін.).
Організація пізнавальної діяльності учнів:
1) визначення засобів для забезпечення умов продуктивної роботи мислення і уяви учнів:
- планування шляхів сприйняття учнями об'єктів, явищ, їх осмислення;
- використання установок у формі переконання, навіювання;
- планування умов стійкої уваги і зосередженості учнів;
- використання різних форм роботи для актуалізації в пам'яті раніше засвоєних знань і умінь учнів, необхідних для сприйняття нових (бесіда, індивідуальний опит, вправи по повторенню),
2) організація діяльності мислення і уяви учнів в процесі формування нових знань і умінь;
- визначення рівня сформованості знань і умінь у учнів (на рівні конкретно-плотських уявлень, понять, узагальнюючих образів "відкриттів", формулювання виводів);
- опора на психологічні закономірності формування представлень понять, рівнів розуміння, створення нових образів в організації розумової діяльності і уяви учнів;
- планування прийомів і форм роботи, які забезпечують активність і самостійність мислення учнів (система питань, створення проблемних ситуацій, різні рівні проблемно-евристичного вирішення завдань, використання завдань з відсутніми і зайвими даними, організація пошукової і дослідницької роботи учнів на уроці, створення переборних інтелектуальних утруднень в ході самостійних робіт, ускладнення завдань з метою розвитку пізнавальної самостійності учнів);
- керівництво підвищенням рівня розуміння (від описового, порівняльного, пояснювального до узагальнюючого, оцінного, проблемного) і формуванням умінь міркувати і робити висновок;
- використання різних видів творчих робіт учнів (пояснення мети роботи, умов її виконання, навчання відбору і систематизації матеріалу, а також обробці результатів і оформленню роботи);
3) закріплення результатів роботи:
- формування навиків шляхом вправ
- навчання перенесенню раніше засвоєних умінь і навиків на нові умови роботи, попередження механічного перенесення.
Організованість учнів:
1) відношення учнів до навчання, їх самоорганізація і рівень розумового розвитку;

2) можливі групи учнів по рівню навчання, облік цих обставин при визначенні поєднання індивідуальній, груповій і фронтальній формах роботи учнів на уроці.


Облік вікових особливостей учнів:
1) планування уроку відповідно до індивідуальних і вікових особливостей учнів;
2) проведення уроку з урахуванням сильних і слабких учнів;
3) диференційований підхід до сильних і слабких учнів.
ІІІ. Ретроспективний рівень1) Оцінка ефективності реалізації психологічного аспекту уроку.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка