Вправи на закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів. Велика буква у власних іменниках



Скачати 73.99 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір73.99 Kb.
Тема уроку : Вправи на закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів.Велика буква у власних іменниках.

МЕТА. . Закріпити і узагальнити знання учнів про слова – назви

предметів-іменники. Закріпити вміння вживати велику літеру у власних назвах, удосконалювати вміння розрізняти загальні та власні назви( без вживання терміну) та навички написання слів з великої літери; розвивати мовлення, спостережливість, пильність; сприяти вихованню любові до рідного краю та до оточуючого.

Розвивати пізнавальну активність учнів, вміння і прагнення мислити, доводити свою думку, розвивати словниковий запас учнів, мовлення. Виховувати турботливе ставлення до навколишнього ,бажання дарити радість.

Узагальнюючий урок про слова - назви предметів.

Тип уроку: Комбінований

Хід уроку:

І.Організаційна частина . Психологічний настрій.

- Діти, добрий день починається з гарного настрою, веселої усмішки, корисних справ. Тож давайте побажаємо один одному доброго дня!

Я всміхаюсь сонечку!

- Здрастуй золоте.

Я всміхаюсь квіточці!

- Хай вона росте.

Я всміхаюсь сніжинкам білим,

Що з неба сипле зима!

Друзям усміхаюся, зичу їм добра!

Поверніться один до одного, подаруйте друзям свої

посмішки!

- У наш клас завітали гості! В народі кажуть, що добрий гість дому радість. Сподіваюся, що ви як і я раді нашим гостям.

Привітайте наших гостей посмішкою! Сідайте!

Пролунав уже дзвінок

Розпочати час урок.

Помандруємо ми з вами

Мови рідної стежками.

І. Мотиваційний етап

Ознайомлення учнів з завданнями уроку:

Лейтмотив

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно,плідно працювати.

II. Повторення вивченого.

1 Хвилинка каліграфії:

Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Будемо мову рідну вивчати.

Каліграфічно, старанно писати.

Розгорніть зошити,

Запишіть каліграфічну хвилинку.( Сіли рівно, спинки прямо, Зошит з нахилом кладем,

Букви старанно ведем.)

В Е Л И К А Б У К В А Іван

Чому одне слово написане з великої букви?

-Запишіть поруч кожен своє імя.

-Пригадайте імена, які починаються з вашої букви .

ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду школярів.(Учні виконують завдання диференційовано)

Клас поділений на 2 групи: І група – учні з достатнім і середнім рівнем засвоєння знань - «Розумники», ІІ група – учні з високим рівнем засвоєння знань - «БДЖІЛКИ»СЛАЙД

1. Виконати завдання: І група - скласти за стрілками прислів’я і записати.

Гра «Плутанка».

ЛЮДИНА ПІСНІ

ЯК

БЕЗ СОЛОВЕЙ

БЕЗ ВІТЧИЗНИ

ІІ група – вибрати і записати прислів’я про Вітчизну .аналіз підкресленого слова.

1. Де рідний край, там і рай.

2. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

3. Кожному мила своя сторона.

2.Перевірка виконаних завдань.

-Просіяти на ситечку слова,залишити тільки іменники.

-На які групи можна поділити іменники?

- Зробити звуко-буквенний аналіз першого слова.



3. Бесіда.

- Без чого не може жити соловей? Чому?

( Якщо соловей не буде співати, то буде звичайною сірою пташкою. Бо саме спів відрізняє його від інших птахів.)


  • Без чого не може жити людина?(Без Батьківщини.)

Свою любов до Батьківщини поет ,наприклад, виражає у вірші:

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє.

А я дивлюсь і серцем лину

В темний садок на Україну.

  • Хто автор цих рядків?(Тарас Григорович Шевченко.) СЛАЙД

  • Як ви напишете ці три слова?( З великої букви.)

  • Чому?(Ім’я, прізвище, по – батькові людей пишуться з великої букви.)Запишіть





ЗАВДАННЯ.СЛАЙД.

4. Дослідження карти України.

  • Сьогодні я запрошую вас у подорож по рідній землі. Для цього використаємо карту України. Дослідимо, які міста і річки знаходяться на території нашої держави.(диференційовано по групах)



5.Метод «Інтерв’ю».Мікрофон

Запитання учням:

  • Для чого ми вивчаємо вживання великої букви?

Продовжить моє речення: « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб……. ( … знати назви держав;назви річок, міст, сіл України.)

  • (….. знати правопис даних слів.)

(……бути грамотними.)

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Завдання:

Дослідити,як пишуться слова - назви держав.

1. Відгадування загадки –добавлянки.

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься…( Україна)

3. Гра « Мовний вінегрет». Фронтальна робота.

На дошці: дер Ук ї на жа ра ва

Завдання: із даних складів скласти слова. ( держава, Україна)


  • Як називається наша держава? ( Україна)

  • Які держави ви ще знаєте? (Білорусь, Росія, Польща….)

(На дошці: держава Україна, держава Білорусь, держава Росія)

  • Увага! Слово «держава» написане з малої літери. Слово Україна, Білорусь - з великої літери. Це тому,що держав багато, а такі країни, як Україна, Білорусь, Росія – одна.

- Скласти словосполучення з словом Україна.

( Моя Україна, квітуча Україна, рідна Україна)

Висновок: Назви держав пишемо з великої букви.

4.Фізкультхвилинка.

- Давайте пригадаємо,що є рослинним символом України…

(Калина, верба, лелека, барвінок)





  • Про один із символів України ми з вами з рухами заспіваємо.

Всіх запрошую, вставайте.

Разом зі мною заспівайте.

(Учні співають під музичний супровід пісню «Ой єсть в лісі калина» і виконують відповідні рухи.) Слайд

РЕЧЕННЯ( скласти)

5. Фронтальна робота.

Завдання:

Дослідити, як пишуться слова – назви міст.

1. Робота в парах.

(На кожній парті картка з картою України)





  • Відшукайте і запишіть назви міст України.

(Кіровоград, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ…)

  • З якої букви ви писали назви цих міст?(З великої.)


Робота в парах.

1. Завдання: Дослідити, як пишуться слова – назви рік.( Карта)

2.Перевірка виконаного завдання.

Висновок: Назви річок пишемо з великої букви.

Яке головне місто нашої держави?!
Висновок: Назви міст пишемо з великої букви.

6.Розвиток зв'язного мовлення.

Завдання:

Дослідити, а як пишемо слова – назви сіл- Мандрівні дороги завели до нашого рідного села Аліночки Піцур.

- Як називається село, де ти живеш?

- Що ти знаєш про своє село?

Скласти твір – мініатюру про рідне містоо за опорними словами.

Верхівцеве

Воно оточене ……..

Його вулиці……..

Тут живуть…….

Опорні слова: барвисті, зелені; чудове село; працьовиті люди; красивими ставками

Скласти речення про наше місто.

2.Підкреслити головні члени речення.

- Які назви сіл ви ще знаєте?( ………..)



Висновок: Назви сіл пишемо з великої букви. Слайд

Завдання:

Дослідити, як пишемо слова – назви вулиць.

- На якій вулиці ви проживаєте?

-Я почну, а ви продовжіть назви вулиць нашого міста

( вулиця Шевченка, вулиця Первомайська, ….) СЛАЙД

- Як написані назви вулиць? (З великої букви)

3.Назвіть ознаки до слова вулиця.СЛАЙД

Вулиця ( яка?)……(широка, красива,кам’яна,……….)



Висновок: Назви вулиць пишемо з великої букви.

СЛАЙД

5.Завдання на закріплення:

-Які ще власні назви ми не назвали?!

-клички тварин. СЛАЙД. Записати тваринку,яка живе разом з вами і її кличку…

8.Релаксація.Гра для очей «МУЛЬТИК»

(Діти водять очима за уявним м’ячиком вгору – вниз, дугою вліво – вправо, колом справа – наліво та зліва – направо кілька разів.

Потім на кілька секунд закривають очі, відкривають і працюють далі.)

ІV. Рефлексія.( аналіз досягнень поставлених на початку уроку цілей)

1.Робота в групах.

- Дослідити слова, в написанні яких допущені помилки і пояснити правильність написання даних слів.



2.Завершити « Асоціативний кущ», розпочатий на попередньому уроці.

імена прізвища по – батькові

назви вулиць велика буква назви міст

назви держав назви річок назви сіл

V. Самооцінка з допомогою сигнальних карток.

VІ. Домашнє завдання.( Диференційовано)

І група. Виконати впр.236,зав.1,2.

ІІ група. Скласти твір про рідне село, вживаючи назву річки, назви вулиць.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка