Тема: Вправи на вживання великої букви у назвах міст, сіл, вулиць, річок
Мета: Формувати в учнів навички написання з великої букви назв міст, сіл, вулиць, річок; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас; закріплювати навички правильного інтонування різних видів речень; формувати діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати культуру спілкування, любов до рідного краю, рідного міста
Обладнання: зразки анкет, ребуси, зразки написання частинок слів, назв міст, сіл, вулиць, річок, вірші про Полтаву, карти Полтавської області, фотолистівки «Полтава», модель автобуса
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть писати з великої букви назви сіл, міст, вулиць, річок; знатимуть назви міст, сіл, річок Полтавської області, назви вулиць рідного міста, вмітимуть складати діалог, заповнювати анкету
Тип уроку: Засвоєння нових знань з використанням інтерактивних технологій
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Учні. Самостійно я працюю,
Помилок не буде, факт!
Я уважно помудрую –
Вийде добрий результат!
Букви писатиму рівненько,
Щоб усі були гарненькі
Щоб ними милувався я,
Вчителька та ще й моя сім'я
Вчитель. Подаруйте мені свої гарні, милі усмішки, і почнемо урок рідної мови
На уроці ми:
Сидимо – правильно;
Пишемо – каліграфічно;
Слухаємо – уважно;
Відповідаємо – чітко.
ІІ.
1. Створення проблемної ситуації
Виконання вправи 233 (читають діалог в особах, придумують початок і кінцівку, а потім працюють з анкетою)
Учні отримують анкети, які мають заповнити. Що знаєш впевнено як писати – пиши ручкою; не знаєш впевнено як писати – пиши олівцем.
Зміст анкети:
а) Твоє прізвище, ім'я, по батькові ___________________________________
б) Назва твого міста_______________________________________________
в) Назва річки, яка є у твоєму місті___________________________________
г) Вулиця на якій ти живеш_________________________________________
д) Назва села у якому проживають твої бабусі і дідусі___________________
2. Перевірка виконання завдань, аналіз помилок, висновок, що треба повторити, або запам'ятати нове правило
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку, очікуваних результатів
Шляхи – дороги перехресні
Верстали прадіди й діди,
І назви нам земні й небесні
Лишились в мові назавжди
Сьогодні на уроці ми будемо вчитись правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок. А найкраще це робити під час подорожі по нашому рідному місту і області, одним словом по рідному краю.
ІV. Вивченя нового матеріалу
-
Подорож в минуле. Назва нашого міста
(читання вірша)
Що підказує Лтава
Дмитро Білоус
Де прадід коней вів на попас,
Бо там росла хрумка трава,
Старий засвідчує літопис
Поселення, що зветься Лтава.
Була тут , кажуть, неглибока
У степовому кураї.
У Ворскли річечка – притока,
Що звали Лтавою її
Тепер калюжка лиш в канаві,
Але історія цікава,
Бо від поселення по Лтаві
І місто назване – Полтава
(Перші згадки про місто під назвою Лтава зустрічаються в літописі 1173 року. Літопис говорить, що в цьому році на «Петрів день» (12 липня) Ігор Святославович, переслідуючи орди половецьких ханів Кобяка і Кончака, «переїхав Ворсклу у Лтави» і рушив в напрямку Переяслава, де його дружина нанесла поразку половцям.
А у 1430 році вперше місто згадується в літописі під назвою Полтава)
Отже, майже 600 років (точніше 578 р.) як наше місто носит назву Полтава
Ребус міст+о – місто
-
Хвилинка каліграфії. Написання назви міст з великої літери
а) ал ав ва
Полтава
(Назву міста напишеми з великої букви і запам'ятайте: НАЗВИ МІСТ ишуться з великої букви)
б) запис словосполучень із словом Полтава
Полтава (яка?) красива, рідна, зелена, квітуча, старинна, мальовнича……
в) Робота в групах
Записати речення під диктовку, але кожній групі завдання з певною інтонацією прочитати речення і в кінці речення поставити знак.
Я люблю тебе, Полтаво
(Радяться в групах, як правильно прочитати, читають з відповідною інтонацією)
Перевірка виконання завдання.
Розповісти про дане речення (звертаю увагу на виділення звертання). Останнє речення також розповідне, але за інтонацією окличне.
Розповідь про розповідне речення: це речення, бо воно виражає закінчену думку, за метою висловлювання – розповідне, за інтонацією – окличне. В ньому розповідається про мене (Хто?) я – це головне слово (підмет) підкреслюємо однією лінією. Я (що роблю?) люблю – це головне слово (присудок) підкреслюємо двома лініями.
Отже, головні слова (основа речення) – Я люблю
Речення із звертанням, яке стоїть в кінці речення, виділяємо його комою.
-
На березі якої річки розкинулось наше місто Полтава.
І, можливо, якщо ви слухали віршик, то запам'ятали назву притоки річки.
3. Написання назв річок з великої букви (Назви річок також пишуться з великої літери)
Ворскла, Лтава
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас,
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика спіймати,
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ!
-
Які ж нові правила написання слів з великої букви ви запам'ятали на
уроці?
(Назви міст, річок пишуться з великої букви)
-
Написання назв вулиць з великої букви
Р      ебус ву , я
Давайте продорожувати далі по нашому місту.
Сідаємо на автобус у центрі міста і поїдемо до ношої 12 школи. Завдання: запам'ятати назви вулиць (Вулиця Жовтнева, Фрунзе, Леніна, Богдана Хмельницького, Панянка, Нариманівська (записують))
-
Робота з діалогом
Складання і розігрування діалога. (Зустрілися два хлопчики Владик – гість міста і Стасик – господар міста)
-
Владик, я радий тебе бачити у нашому місті
-
Мені також дуже приємно зустрітися з тобою
-
Давай прогуляємось містом і ти покажеш, де знаходиться твоя школа
-
Із задоволенням , ідемо!
-
Поглянь, перед нами театр Гоголя, а там видно краєзнавчий музей
-
А кому то пам'ятник біля музею?
-
То пам'ятник Тарасу Шевченку
-
А на якій вулиці знаходиться твоя школа?
-
Моя школа, одна із старіших шкіл міста, знаходиться на вулиці Нариманівській
-
Справді, ваше місто красиве, мені дуже подобається
-
На якій вулиці знаходиться наша школа? (Нариманівська, б. 41)
Прочитайте назви вулиць. З якої букви пишеться назва вулиці?
-
Подорож по Полтавській області.
Виїдимо за межі нашого міста, подорожуватимемо по Полтавській області.
Завдання: під час подорожі зібрати матеріал
Робота в групах
І група – якомога більше назв міст (Кременчук, Гребінка, Пирятин, Карлівка, Зіньків, Гадяч, Нові Санжари)
ІІ група – якомога більше назв сіл (Василівка, Ковалівка, Михайлівка, Куйбишеве)
ІІІ група – якомога більше назв річок (Хорол, Сліпа, Говта, Ворскла, Кагамлик)
(Перш, ніж вирушити у подорож, нагадаємо іще раз, як пишуться назви сіл, міст, вулиць, річок)
Правило стор 109 (робота з підручником) (Робота з картами «Полтавська область»)
П еремагає та група, яка виписала найбільше правильних слів. Зачитування і повторення правил написання назв міст, сіл, річок з великої літери. (Нагорода – емблема 12 )
-
Гра «Збери слово»
Р обота в групах
Зібрати слово, частини якого в прямокутнику
 
- в трикутнику
- в овалі
Записати назву і вказати, що це за назва (село, місто, річка)
Дні
      
про
Дні Зінь Опі
ків
шня
Річка – Дніпро, село – Білики, місто – Зіньків, Опішня
Перевірка завдання. Перемагає група, яка найшвидше склала і записала слова на дошці. Звертаємо увагу, що загальні назви річка, село, місто пишуться з малої букви
V. Підсумок уроку
А тепер знову подивіться на анкети, що ви заповнювали на початку уроку. Знайдіть помилки у їх записі. Напишіть правильно. Читання анкет, пояснення написання слів з великої букви.
- Що нового ви дізналися на уроці? (Назви міст, сіл, вулиць, річок пишуться з великої букви)
Дати відповідь за таблицею
Урок
  
цікавий пізнавальний корисний нудний
Діти працювали
  
Усі пасивно активно деякі
(з повагою віддачею) (з прохолодою)
- Що найбільше сподобалось і запам'яталось на уроці
IV. Домашнє завдання. Вивчити правило стор. 109, записати:
3 назви вулиці, що знаходяться недалеко від твоєї
3 назви сіл, які запам'ятали
3 назви міст
3 назви річок
Поділіться з Вашими друзьями: |