Вплив людини на атмосферу І кліматСкачати 54.14 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір54.14 Kb.
6 клас
Урок №43
Дата:
ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА АТМОСФЕРУ І КЛІМАТ
Мета: формувати знання про наслідки впливу господарської діяльності людини на атмосферу і клімат Землі; розвивати уміння здійснювати самостійну пошукову та дослідницьку діяльність, готувати повідомлення відповідно до даних критеріїв, створювати презентації для супроводу виступу, сприяти набуттю досвіду публічного виступу, організації групової роботи; виховувати почуття відповідальності і впевненості у власних силах, взаємодопомогу, толерантність.

Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійні презентації до виступів, презентаційні матеріали: малюнки, фотографії, схеми тощо.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

Форма проведення: прес-конференція, захист міні-проектів.

Очікувані результати: учні зможуть самостійно добирати адекватні джерела географічної інформації для ознайомлення з атмосферними процесами; оцінювати наслідки впливу господарської діяльності людини на атмосферу і клімат Землі, пояснювати причини і наслідки зміни погоди і клімату.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
IІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Проблемне питання»

Наша мандрівка повітряним океаном — атмосферою близька до завершення. Ви дізналися багато нового про невидиму, але таку важливу для всього живого на Землі оболонку. Навчилися вести та аналізувати власні спостереження, розуміти мову метеорологів та синоптиків. Але людина не лише спостерігає за атмосферою. Господарська діяльність має відчутний вплив на атмосферні процеси та явища, на жаль, негативний.

Це непокоїть учених усього світу. Вони закликають країни світу до спільного вирішення проблем, що виникають через забруднення та зміни стану атмосфери.

Уявіть собі, що вас запросили на прес-конференцію як учених та журналістів.

Ви здійснили дослідницьку роботу над інформаційними проектами з дослідження атмосфери і сьогодні ми побачимо результати вашої діяльності.

Ключове питання, на яке потрібно відповісти наприкінці роботи прес-конференції, звучить так:

«Які наслідки для атмосфери та майбутнього людства має господарька діяльність людей та як виправити ситуацію, що склалася у світі?»
ІІІ. ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ

«Вплив людини на атмосферу»

«Причини змін клімату на Землі»

«Небезпечні явища в атмосфері»

«Рідкісні явища в атмосфері»

«Охорона атмосфери»


ІV. ОБГОВОРЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ, САМООЦІНЮВАННЯ

Кожна група представляє «резолюцію», де в короткій формі міститься відповідь на проблемне питання.


V. ПІДСУМКИ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст §37 підручника (Т.Г.Гільберг).

2. Повторити тему «Атмосфера», підготуватися до підсумкового

письмового опитування.ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Сьогодні наша планета переживає найбільші зміни клімату з тих часів, як вимерли динозаври. Але найбільш важливим і тривожним для людей, рослин і тварин є швидкість цих змін. Учені попереджають: зміни клімату в наступному столітті будуть у 10 разів вищі, ніж у минулі 65 мільйонів років. Якщо тенденція збережеться, то це стане величезним стресом для земної екосистеми і для людини також. Багатьом видам рослин і тварин будуть потрібні поведінкові й еволюційні зміни, щоб вижити. А люди змушені будуть звикати до екстремальних погодних умов і, ймовірно, змінювати наявну модель економіки. Деякі важливі зміни можна буде спостерігати вже найближчими десятиліттями, проте, як вважають дослідники, те, що трапиться з кліматом в кінці ХХІ століття, залежатиме від дій людини в сьогоденні. Такі висновки про стан клімату на Землі зробили Ноа Диффенбах (Noah Diffenbaugh) зі Школи наук про Землю при Стенфордському університеті і Кріс Філд (Chris Field) з факультету глобальної екології Інституту Карнегі. Учені провели аналіз змін клімату протягом історії Землі, і зробили прогноз на найближче сторіччя. Дослідники нагадують, що температура на планеті підвищилася на 5 градусів Цельсія близько 20 тис. років тому, коли Земля вийшла з останнього льодовикового періоду. Ця зміна співставима з тими змінами, які відбуваються зараз і, за прогнозами, будуть відбуватися надалі протягом ХХІ століття. Геологічні знахідки свідчать, що 20 тис. років тому, коли льодовиковий щит, що покривав значну частину Північної Америки, відступив на північ, рослини і тварини заселили області, які були під льодом. І оскільки потепління тривало, рослини і тварини просувалися на північ, у більш холодні регіони. У тому випадку зміни відбувалися досить повільно для того, щоб рослини і тварини встигали до них пристосуватися. В останні десятиліття клімат змінюється набагато швидше, і вже зараз деякі види флори і фауни стикаються з серйозними проблемами — вони не встигають адаптуватися.

Завдяки палеокліматичним дослідженням ученим вдається приблизно уявити картину майбутнього. Так, 55 мільйонів років тому кількість вуглекислого газу в атмосфері було стільки, як і сьогодні. Тоді в Північному Льодовитому океані влітку не було льоду, а на прилеглих землях було наскільки тепло, що там могли жити крокодили і рости пальми. Але є суттєва відмінність між кліматом у минулому і сьогоденням — швидкість зміни. Очікується, що протягом століття клімат буде мінятися приблизно в 10 разів швидше, ніж у попередні 65 мільйонів років! Ще один важливий фактор — діяльність людини, якої, зрозуміло, не було мільйони років тому. Саме ці два фактори і турбують учених найбільше. Учені розглянули результати двох десятків кліматичних моделей на наступне століття. Згідно з дослідженнями, кількість екстремальних погодних явищ — періоди сильної спеки і рясних опадів — стануть більш важкими і більш частими.

Якщо інтенсивність викидів парникових газів збережеться на нинішньому рівні, середньорічна температура в Північній Америці, Європі та Східній Азії збільшиться 2–4 градуси Цельсія вже до 2046–2065 рр. До кінця століття, за припущеннями вчених, через викиди парникових газів температура в Північній півкулі стане на 5–6 градусів Цельсія теплішою, ніж сьогодні. У цьому випадку спекотне літо стане звичайним явищем. Така зміна створить серйозні проблеми для екосистеми Землі, і багато видів просто не зможуть пристосуватися до нових умов. Так, зараз при потеплінні тварини і рослини мігрують у бік полюсів або в гори, щоб залишитися жити у звичних для себе умовах. Міграція відбувається зі швидкістю приблизно 1 км на рік. Але біда в тому, що клімат змінюється настільки швидко, що такої швидкості до кінця сторіччя вже не вистачатиме.

За словами дослідників, деякі зміни клімату — викид парникових газів і нагрівання океану — неминучі через діяльність людини. І навіть якщо зараз раптом зупинити електростанції і заводи, ефект від минулих викидів все ще збережеться і продовжить впливати на клімат. Проте вчені вважають, що є чимало факторів, які залежать від людини. І як людина поведе себе в найближчі десятиліття, вплине на те, сповільниться або прискориться зміна клімату.Таким чином, очевидно, що наразі проблема зміни клімату вимагає ретельного дослідження — люди повинні знати про наслідки своєї діяльності для екосистеми. Учені впевнені, що потрібно терміново знайти рішення проблеми, і зробити так, щоб у людей був доступ до благ, але ризики для клімату при цьому знижувалися.База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка