Визначальні чинники та можливі сценарії розвитку постконфліктної ситуації на сході україни змістСкачати 428.8 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації14.04.2016
Розмір428.8 Kb.
#6662
  1   2   3   4   5


logo_ua_01.jpg

Аналітична доповідь
ВИЗНАЧАЛЬНІ ЧИННИКИ ТА МОЖЛИВІ СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ ПОСТКОНФЛІКТНОЇ СИТУАЦІЇ НА СХОДІ УКРАЇНИ

ЗМІСТВступ 3

1. ВИЗНАЧАЛЬНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ СИТУАЦІЇ 5

ПІСЛЯ ВРЕГУЛЮВАННЯ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ 5

1.1. Недостатня лояльність населення до проекту Україна. 6

1.2. Невизначеність політичних еліт, криза влади 9

1.3. Викривлена структура економіки регіону 11

1.4. Неоднозначні міжнародні аспекти впливу 14

1.5. Підвищення значення інституту громадської думки 17

та позитивні зміни соціального фону після відновлення 17

конституційного ладу в Донбасі 17

2. МОЖЛИВІ СЦЕНАРІЇ ВРЕГУЛЮВАННЯ КОНФЛІКТУ 19

2.1. Відновлення контролю та державних інститутів на Сході України 20

2.2. Автономізація частини Донбасу на правах окремого утворення із широкими повноваженнями (Східно-Українська Автономна Республіка, Республіка Донбас) 23

2.3. Повне відокремлення частини Донбасу на правах самопроголошеної суверенної держави «Республіка Донбас» або приєднання частини Сходу України до РФ на правах окремого федерального суб’єкта чи частини Ростовської області Південного Федерального округу 26

2.4. Збереження статусу-кво на невизначений час, «палестинізація» або «невизначена територія» 28

Сценарії врегулювання конфлікту: загальні висновки 29

Вступ

Якнайскоріше врегулювання збройного конфлікту на Сході України та забезпечення стабільного розвитку регіону є необхідними умовами успішного руху України у напрямку європейської інтеграції. При цьому повернення до мирного нормального життя можливе лише за умови успішного завершення антитерористичної операції, припинення активних військових дій та ліквідації передумов продовження підпільного опору, де сусідня країна відіграє і, вочевидь, продовжуватиме відігравати деструктивну роль. Окрім цього, у регіоні є ціла низка складних питань, успіх або невдача у вирішенні яких визначатимуть можливі варіанти розвитку після завершення збройної фази конфлікту.


На початок липня безпекова ситуація у регіонах на Сході України залишається і, напевне, залишиться на певний час фрагментованою, неоднорідною з окремими латентними вогнищами збройного спротиву або диверсійних акцій. Незважаючи на те, що підтримка сепаратистів населенням регіону помітно знижується, використання військової сили спричиняє незадоволення певної частини населення, особливо про-російськи налаштованого. На цій основі у регіоні формуються окремі соціальні групи, які є носіями культурного укладу війни і орієнтовані на остаточне вирішення конфлікту шляхом збройної боротьби.
Відтак, стабілізація ситуації та врегулювання конфлікту на Сході потребуватимуть напруженої роботи у напрямку формування таких ціннісних і нормативних уявлень населення, які зроблять наміри та практичні заходи діючої влади легітимними та необхідними у свідомості переважної більшості населення. Зокрема, це стосується використання військової сили проти терористів, встановлення конституційного правопорядку правоохоронними структурами, а також заходи гуманітарного та відновлювального характеру лояльними до Києва органами місцевого самоврядування.
Створення нової соціально-політичної ситуації з чітким баченням позитивних перспектив подальшого соціально-економічного розвитку регіону та різних верств населення є єдиною запорукою стабілізації.
Аналітична доповідь складається з двох розділів, які виокремлюють визначальні чинники та пропонують можливі сценарії розвитку ситуації після врегулювання збройного конфлікту на Сході України. Так, до визначальних чинників розвитку конфлікту на Сході України віднесено такі:

 • недостатня лояльність населення до проекту Україна;

 • невизначеність політичних еліт, криза влади (обмежений вплив центральної влади та неясні перспективи його зміцнення);

 • викривлена структура економіки регіону;

 • неоднозначні міжнародні аспекти впливу;

 • підвищення значення інституту громадської думки та позитивні зміни соціального фону після відновлення конституційного ладу на Донбасі.


Можливі сценарії розвитку ситуації після врегулювання збройного конфлікту на Сході України:


 1. Відновлення контролю центральної влади та діяльності державних інститутів на Сході України.
 1. Автономізація частини Донбасу на правах окремого утворення із широкими повноваженнями у складі України (Східно-Українська Автономна Республіка, Республіка Донбас). 1. Повне відокремлення частини Донбасу на правах самопроголошеної суверенної держави «Республіка Донбас». Приєднання частини Сходу України до РФ на правах окремого федерального суб’єкта чи частини Ростовської області Південного Федерального округу. 1. Збереження статус-кво на невизначений час, «палестинизація» або «невизначеність території».

1. ВИЗНАЧАЛЬНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ СИТУАЦІЇ

ПІСЛЯ ВРЕГУЛЮВАННЯ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ

Врегулювання збройного конфлікту на Сході України та вірогідне встановлення формального контролю центральної влади над ситуацією в регіоні не гарантує однозначної нормалізації ситуації. Попри зростання впливу чинників нормалізації ситуації в результаті подолання збройного спротиву сепаратистів і встановлення жорсткого контролю над україно-російським кордоном, існують реальні загрози розвитку негативних сценаріїв.


Перепонами для позитивного розвитку пост-конфліктної ситуації в регіоні, вочевидь, ще довгий час залишатимуться інспіровані з-за кордону та підтримувані колишніми кримінальними «хазяями» Донбасу тероризм, партизанська війна, диверсії та саботаж. Існує реальна загроза територіальній цілісності України через «палестинізацію» або «ольстеризацію» східних регіонів, а в разі прямого військового втручання з боку Російської Федерації – гіпотетично можливі «абхазько-придністровський» або «кримський» варіанти.
Основними чинниками, що провокують можливий негативний розвиток постконфліктної ситуації, є:

 • недостатня лояльність населення до проекту Україна – несприйняття значною частиною мешканців регіону українських владних інститутів, європейського вектору розвитку; пострадянська «закапсульованість» населення та відсутність позитивного образу майбутнього регіону в рамках єдиного проекту Україна та люмпенізація;

 • викривлена структура економіки регіону;

 • невизначеність регіональних політичних еліт та часткова втрата довіри населення, що призвело до кризи місцевої влади;

 • негативні міжнародні аспекти, що характеризуються наявністю різновекторних впливів на ситуацію з боку суб’єктів на міжнародному рівні – відносини між РФ та ЄС, відносини між Україною та ЄС, вплив США та НАТО, а також вплив Росії, що підтримує пострадянські та сепаратистські настрої для збереження нестабільності регіону та України.

Водночас, є підстави відзначити наявність нових позитивних тенденцій (внутрішніх та зовнішніх), які після врегулювання збройного конфлікту мають потенціал позитивного впливу на розвиток постконфліктної ситуації. Під позитивним розвитком мається на увазі насамперед відновлення контролю центральної влади та діяльності державних інститутів на Сході України.
Каталог: media -> news -> 431 -> file
media -> План: Вступ Взаємодія "лікар-пацієнт"
media -> Пояснювальна записка Необхідність запровадження курсу «Етикет та етика»
news -> Українська криза І нові підходи до політики безпеки
news -> Ризики техногенних катастроф, спричинені зростанням терористичної загрози Єрмолаєв А. В., директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна»
news -> Харківського державного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка на листопад
news -> Позиційний Меморандум Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» щодо тимчасового та обмеженого формату ухваленої Угоди про асоціацію між Україною та єс

Скачати 428.8 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка