Висновок Список використаної літератури



Скачати 147.67 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір147.67 Kb.
План:

Введення ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...3

I. Життя та шляхи творчості А.П. Довженка ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 4

II. Громадська діяльність і філософські думки О. П. Довженка ... ... ……...7

1. Публіцистика А.П. Довженка ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ........7

2. Форми вираження Довженко свого світогляду ... ... ... ... ... .....................9

3. Філософські думки А.П. Довженка ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ……12



Висновок ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..... .....16

Список використаної літератури ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..17

Введення

Олександр Петрович Довженко - всесвітньо відома людина. Він - режисер-новатор, який відкрив нові шляхи в світовому кіномистецтві; він - сценарист, який створив новий літературний жанр - кіноповість; він - письменник, оригінальний, самобутній майстер слова. Крім того, він художник, а також державний і громадський діяч. Олександр Довженко увійшов в історію української та світової художньої думки як самобутній поет екрана і слова. Поєднавши у собі талант режисера і письменника, своєю феноменальною творчістю він збагатив і зблизив ці два види мистецтва - словесного і візуального, відкрив нові, досі невідомі, можливості в пізнанні і відображенні динаміки нашого життя. За своє творче життя О. Довженка поставив 14 ігрових і документальних фільмів, написав 15 літературних сценаріїв і кіноповістей, дві п'єси, автобіографічну повість, понад 20 оповідань і новел, ряд публіцистичних статей і теоретичних робіт, присвячених питанням кіномистецтва. Він прагнув, щоб український кінематограф став світовим. Про нього Чарлі Чаплін сказав: "Слов'янство поки дало світові кінематографії одного митця - мислителя і поета". А.П. Довженко був великим письменником і громадським діячем. Його не можна відокремити від людей, природи і подій, які оточували його і центром яких, хотів він того чи ні, він ставав. Не можна говорити про нього тільки як про режисера, бо вся його режисерська кінематографічна діяльність - це поєднання і сукупність багатьох талантів, якими обдарувала його природа. Говорити про нього як про режисера, на згадавши про Довженка - сценариста, живописця, графіка, вченого і філософа, неможливо. Він був зразком сучасної цивілізованої людини. Повної її гармонією.

Життя та шляхи творчості Олександра Довженка

Народився художник 29 серпня (11 вересня) 1894. на околиці повітового містечка Сосниця на Чернігівщині, що називалося В'юнище, у бідній селянсько-козацькій родині. Рід Довженко був давній і славився довгожителями - прабаба письменника прожила понад сто років, а дід помер столітнім. Батько, Петро, і мати, Дарина, були неписьменні, але дуже хотіли, щоб всі діти навчалися. У сім'ї Довженка було п'ятнадцять дітей, але залишилися тільки Олександр і сестра Поліна.

Довженко так писав у своїй автобіографії: "Коли я зараз згадую своє дитинство і свою хату, в моїй уяві - плач, похорон. Вони проходять по всіх моїх сценаріях, по всіх картинам. У всіх моїх фільмах є розлука. Герої прощаються, поспішаючи кудись то далеко вперед, в інше життя - невідомо, але притягательней, краще. Вони прощаються поквапливо і недбало, і, відірвавшись, не озираючись, щоб не розірвалося серце, а плачуть ті, що залишаються. Це - моя мати. Народжена для пісень, вона проплакала все життя, проводжаючи назавжди. Так питання життя і смерті вражали, очевидно, мою дитячу уяву, що й залишилися в мені на все життя, пронизуючи в найрізноманітніших проявах мою творчість. Так у численному ряду жіночих образів образ матері заступив собою усі інші. Дід у фільмі "Земля" - це мій покійний дід Семен Тарасович. Друге, що в моєму дитинстві було вирішальним для характеру моєї творчості, це любов до природи, правильне відчуття краси природи. Я завжди думав і думаю, що без гарячої любові до природи людина не може бути художником ".

Навчався він у Сосницький початковій школі, а потім у вищій школі. Батькові дуже хотілося, щоб син вивчився і вийшов в люди. У 1911р. він їде з ним до Глухова, де юнак вступає до педагогічного інституту. Після закінчення інституту (1914 рік) його призначають у Житомир учителем вищої початкової школи.

У 1917 році "вільним слухачем" відразу трьох київських вузів (університету, комерційного інституту й Академії мистецтв) Довженко добровільно вступив до лав діючої армії УНР. У 1919 його врятували від концтабору "екс петлюрівці" - українські есери-боротьбисти, перейменовані в українську компартію, до чиїх лав він вступив в 1920 році.

Завдяки їм у Довженка розпочався новий і надзвичайно напружений період. Спочатку він працює у Варшаві на посаді керуючого справами посольства, а потім у Берліні - секретарем генерального консульства СРСР у Німеччині. І в цих умовах він віддається живопису, вступає в приватне училище професора Еккель. У 1922 році Наркомат освіти УРСР призначає йому персональну стипендію для навчання в художньому училищі з тим, щоб потім вступити до Академії мистецтва в Берліні чи Парижі. У ці роки Довженко багато працює як карикатурист, а з 1928 року - на Одеській кінофабриці. Знявши на ній кілька коротких стрічок, у цьому ж році він перебрався на Київську студію художніх фільмів, яку згодом назвуть його ім'ям.

У подальшій творчій долі Довженка відобразилися трагічні події, які переживала Україна у складі Радянського Союзу. Великий режисер жив і творив у часи, коли за наказами Сталіна мучили видатних діячів культури. Майстер спочатку був змушений виїхати на Далекий Схід, щоб зняти на замовлення "оборонну" стрічку "Аероград" (1935), а згодом отримав вказівку Політбюро зробити фільм про "українського Чапаєва" - Щорса.

Жодна із стрічок Довженка не оминула критики. Намагаючись, як і представники "розстріляного українського відродження", спрямувати жорстоку радянську дійсність у благородніше русло, він весь час балансував по лезу. Сценарій фільму "Звенигора" був перероблений Довженко лише після того, як його співавторів-сценаристів Юрка Тютюнника (генерала УНР) і Майка Йогансена розстріляли за український націоналізм. Тому наступний фільм "Арсенал" йому довелося творити уже за "революційними" канонами. Після гострої критики української інтелігенції, він спробував більше не передавати меду "комуністичній куті", - про що й свідчить наступний фільм "Земля". Проте стрічку, яку на Всесвітній виставці в Брюсселі 1958 визнали однією з 12 кращих в історії кіно, у СРСР заборонили за те, що на екрані "селяни не тремтіли перед колективізаторам". І навіть при наполовину "порізаний" фільм "Іван" Довженка прозвали "політичним обивателем".

Напередодні війни Довженко здійснює свою давню мрію - за однойменною повістю Гоголя створює сценарій "Тарас Бульба". Зйомки стрічки розпочалися за кілька днів до війни і так ніколи і не була завершені. Під безпосереднім враженням баченого і пережитого на фронті Довженко приступає до роботи над кіноповістю "України в огні". Привіз готову кіноповість до Москви. Але ніхто не сприйняв його мужньої і безстрашної правди. У 1944 році на засіданні Політбюро у промові "Про антиленінські помилки і національні перекручення в кіноповісті Довженка" Україна в огні "Сталін закидав митцю:" Чому ви пишете "Хай живе Радянська Україна! Хай живе Радянський Союз! ". Чому Україна на першому місці?". "Ваше згадка про відступ з Україною. Заявляю: я не відступав. Якби ви не були художником, я з вами вчинив би інакше". Довженка не розстріляли, швидше за все, тому, що той викликав у Сталіна повагу. Адже тільки він наважився в кіноповісті запитати в диктатора: "Чому не говориш народові правди? Адже ти обіцяв війну малою кров'ю і на чужій території ...", за що згодом поплатився; заборонено друкувати, знімати фільми і повертатися в Україну. На схилі років Олександр Довженко щиросердно і з сумом скаже: "Я був задуманий на більше ..."

Помер Олександр Довженко 26 листопада 1956.



Громадська діяльність і філософськи думки О. П. Довженка

Публіцистика А.П. Довженка

Публіцистичний талант художника - ще одна грань його яскравого таланту, який випливає з його суспільної спрямованості. "Він не любив повчати читача чи глядача, - пише Ю. Барабаш, - позбавляти його можливості самому думати над картинами, самому давати їм оцінку, але він разом з тим не може і не хоче залишатися осторонь, він не боїться прямо, з політичною пристрастю висловлювати своє ставлення до героїв та їх вчинків ».

Органічною особливістю творчості Довженка дослідники справедливо вважають публіцистику і публіцистичність. Публіцистичність Довженкового мислення виявилася спочатку в жанрі політичної і соціальної карикатури, а згодом - у художніх кінофільмах і прозових творах, у численних статтях, виступах по радіо, в документально-публіцистичних кінофільмах, особливої сили і значимість, придбавши в грізні роки Великої Вітчизняної війни.

Так, статті Довженка "Шевченко діти", "Душа народна неподолана-на!" І "Українська пісня" та інші, присвячені пам'яті Шевченка таЛісенка, написані у важкі воєнні роки, мають міцну філософську основу - "ідею безсмертя народу, який має таких синів, таких борців, такі скарби, як українська пісня". Схильність Довженка до точних, навіть афористичних визначень, нарешті, робить ці статті творами, які живуть в історії народній. Вони, будучи цілком актуальними в час написання та опублікування, зберігають свою цінність і в наступні десятиліття не тільки як свідчення епохи, а й як важливі твори вітчизняної філософсько-громадської думки. "Формуючи громадську думку і подаючи своїм словом певну соціально-політичну допомогу тим, до кого він звертається, публіцист вдається до своєрідного поєднання логічно-абстрактного і конкретно-образне мислення, впливаючи як на розум, так і на почуття".

У статтях, написаних у воєнний час, Довженко розкрив своє уміння переконувати в доконечності майбутньої перемоги, змусити кожного задуматися над своїм громадянським патріотичним обов'язком, уміння запалити на подвиг, вселити спопеляючу ненависть до ворога - загарбника, насильника, людиноненависника. Довженка з правом трибуна може давати поради, як поводитися в тій чи іншій складній ситуації, він може терпляче розповідати, як і кого замучили гітлерівці, яким робом, досягаючи всім арсеналом публіцистичних засобів виняткового впливу на свого читача чи слухача. Факти і тільки факти, правда, тільки золото правди, а з нього - ясно накреслена перспектива всенародного буття. Така творча основа публіцистики Довженко.

Форми вираження Довженко свого світогляду

Виходячи з того, що перш Олександр Довженко був художником, а саме режисером, його він часто висловлював свої філософськи та світоглядні думки через мистецьки засоби кінематографу, через художні знахідки. Він міг одним епізодом розкрити широку та несподівану думку. Так, наприклад, у фільмі "Земля", який став першим твором в українській кінематографії про колективізацію і останнім фільмом "німого періоду" у творчості Олександра Довженка, образи виростали з реального життєвого матеріалу, повного конфліктів, суперечностей. Художник знову повернувся до фольклорних джерел, гоголівських традицій. Особливе значення в такій художній структурі фільму автор надавав смерті і похорону Василя. На одному з обговорень він сказав, що хотів показати загибель героя так, щоб людям хотілося жити. Саме це - любов до життя, у всіх її проявах - і радісних, і трагічних - і було однією з найголовніших рис його світогляду.

Мало хто тоді можливість зрозуміти великого художника. Соціальна гострота, драматизм конфлікту, незвичність біографій і характерів, новизна екранної умовності, несподівана поведінка і вчинки героїв багатьох тоді здивували і насторожили. Критика дорікала й за те, що автор неправильно показав кулак, що у фільмі відсутні "класові характеристики". Дійсно, Довженко не карає Хому. На першому обговоренні фільму в Харкові він так відповів своїм опонентам: "Найтяжча кара - змусити людину вбити саму себе". Приречений "Куркуленко" Фома не знаходить місця ні серед людей, ні серед природи, і тоді в божевіллі, "як хробак", головою ніби "угвинчується" в землю. Кожен фільм Довженка нікого не залишав байдужим. Спалахнула дискусія і навколо "Землі". Автор радів, що широкі кола глядачів фільм сприйняли захоплено. Після переглядів "Землі" в селах нерідко відбувалися збори, мітинги, приймалися резолюції, в яких відзначалася актуальність і життєва правдивість фільму. Великий резонанс мав фільм і за кордоном. Близько п'ятдесяти рецензій з'явилося тільки у берлінській пресі.

Довженко вважав, що в пошуках нових художніх форм, засобів розкриття людської краси автор має право на експеримент: він був переконаний, що "чим ясніше думка, тим ясніше форма". Нові умовні форми відкривають і нові можливості не тільки в пізнанні навколишнього світу, а й в розкритті світу самого художника. У "Землі" Довженко відкрив нові можливості творення характеру, художні деталі як елемента екранної драматургії. Сільський юнак Василь виростає в образ фольклорного героя; дід Семен у чистій сорочці помирає серед цвітіння і дозрілих плодів як хлібороб і мислителя; яблунева гілка ніжно торкається молодого усміхненого обличчя Василя в труні; яблуко, омите дощем, про яке французький вчений Марсель Мартен сказав: " Той, хто не бачив яблуко крупним планом у Довженкова "Землі", то взагалі ніколи не бачив яблуко "; щедрий дощ, який поливає в кінці фільму запліднену землю, обважнілі від плодів гілки у садах; з екрана не чутно ні звуку падаючих яблук у саду , ні людських голосів, ні дівочих пісень, ні пострілу серед літньої ночі, але екранно-зорові образи, візуальні деталі створюють ілюзію реальної звукової поліфонії. Розповідають, що Чарлі Чаплін, перш ніж приступати до створення нового фільму, переглядав одну з частин "Землі". Коли вже німе кіно стало звуковим, кольоровим, широкоформатним, в 1958 р. німий фільм "Земля" в числі 12 був визнаний кращим фільмом всіх часів і народів.

Багато важких думок і почуттів були включені в літературну творчість Довженка. Так, його повість-роздум "Україні в огні» була наповнена думками про причини величезних та трагічних невдач в перші місяці війни. Саме в ній він посмів задати це питання, хоча й опосередковано, але самому Вождю.

Герой повісті Лаврін Запорожець забирає з кімнати усі документи, щоб не залишилися ворогові, зупиняє свій погляд на портреті Сталіна, який висів на стіні кабінету. Знявши його, щоб не потоптали його потім фашисти, Лаврін починає з ним розмовляти. "Чому мовчиш? - Запитує Лаврін. - Чому не кажеш народу правди? Адже ти обіцяв війну малою кров'ю і на чужій території, а фашисти дійшли і до земель Полтавщини". У такому сенсі йде вся невелика сценка, поки Лаврін не ховає портрет, щоб вивести його з іншими паперами.

Потрібно було мати багато громадської мужності, щоб у ті страхітні роки задавати таке питання. Це ще раз говорить про огром душі великого українського художника.

Філософські думки А.П. Довженка

У післявоєнні роки, коли для художника настали неймовірно трагічні часи, Довженко продовжує працювати - він багато пише. Закінчуються сценарії, пишуться п'єси, повість "Зачарована Десна". Поряд з цим - розмова наодинці з самим собою - вражаючи силою думки і пристрасті, глибиною оцінок і суджень "Щоденники".

Що вражає нас у літературній спадщині митця, чим приваблює і хвилює написане ним нинішні покоління? Глибина філософського осмислення життя, широта думки, її сміливість і чесність. Особливе місце в творчих роздумах А.П. Довженка посідають його міркування про красу, про місце трагедії і страждань у вітчизняному мистецтві, яке ждановська прямолінійні догмати повністю заперечували, намагаючись перетворити все мистецтво в суцільне оптимістичне захоплення, оголошуючи трагізм і страждання несумісними з "ідеалами" нового суспільства. Мистецтво, в якому немає краси, - погане мистецтво, а художній твір, який не викликає багатств людських почуттів, - мертвий, як мертва планета без атмосфери, - таке основне кредо режисера у його вимогах до кінотворів. "Неохайність, поганий костюм, смакування убогості, побоювання вродливого обличчя перетворилося за інерцією у напівсвідому апологію убогості і бруду, - з болем писав Довженко. - Але в житті це не так. А якщо іноді так, то на екрані це не треба культувати, а в міру виправляти, щоб подавати глядачеві хороший приклад, а не затверджувати недоліки і не узаконювати страхи красивого ".

Багатство ідей та вірних концепцій ніколи не можуть замінити, а тим більше компенсувати широти художньої палітри, глибини почуттів. Ми-тець звертає увагу на те, що багато письменників і художники, керованих хибними мотивами, вилучили з творчої палітри страждання, трагедію. Він помічав, що вони така ж достовірність буття, як щастя і радість, що безглуздо підмінювати горе переживань людини абстрактно придуманим чиновниками "подоланням труднощів".

Торкаючись цієї проблеми, Довженко дає її глибоке осмислення: "Страждання, трагедії будуть завжди з нами, поки буде жити людина на землі, поки вона буде радіти, любити, творити. Зникнуть тільки соціальні причини страждань". А далі додає: "Я не закликаю нікого творити плаксиві песимістичні сюжети ... я люблю народ і розумію, що особисте життя моє має сенс остільки, оскільки воно спрямоване на служіння народу. Я вірю в перемогу братерства народів, вірю в торжество комунізму, і коли при першому польоті на Марс мій улюблений брат чи син загине десь у світовому просторі, я нікому не скажу, що долаю труднощі його втрати, а скажу, що я страждаю ". Потрібно повною палітрою писати людей - такий висновок робить художник, ставлячи питання про розширення і збагачення художніх форм засобів зображення в сучасному мистецтві.

Найсильніші страждання художника стають поштовхом і його творчості тільки тоді, коли його не зраджує уява. Однак найменше випадання уяви з-під контролю світогляду неминуче призводить до спотворення суті нерозривно зв'язних між собою явищ (загибель окремого села і безсмертя цілого народу). Подання художника повинні підкорятися загальнолюдським законам складного і суперечливого процесу пізнання - від окремого до загального, від явища до сутності. На цьому шляху різноманітні явища природи і життя відбиваються в думці людини в суперечливому процесі вічного руху.

Достатньо тільки відірвати одну яку рисочку дійсності і перетворити її в будь-абсолют, як уже вся дійсність постане як у кривому дзеркалі, і людина неминуче потрапляє в болото суб'єктивізму, а значить, однобічності. На художника завжди підстерігає така небезпека. Уникнути її можна тільки на шляху органічного поєднання своїх суб'єктивних переживань, свого глибокого почуття з дійсністю, як би вона не вражала, приймаючи її у змінах і розвитку.

Декларування Довженко постулату про те, що художник покликаний народом показувати світові насамперед велич і красу життя, є основоположним в його творчості. Однак творчий метод художника повинна обов'язково включати в себе показ життя не тільки у всіх його суперечностях, а й діалектично, з перспективою вирішувати важливе питання про головну, провідною протиріччя життя - його стверджує, всеперемагаючу силу і красу.

Виняткова увага приділяє режисер світоглядної позиції митця, його знань, культури. В одному з щоденникових записів виділено східну мудрість про двох людей, що йдуть дорогою і дивляться в калюжу. Один бачить лише калюжу, а інший - зірки неба, що відбиваються в ній. Кожному своє, - зауважує Довженко. Художник вибирав для себе важкий шлях в осягненні істини. Не оминаючи життєвих недоліків, він глибоко усвідомлював, що кращий спосіб їх усунення - настійний показ позитивного прикладу, на якому б люди навчилися і який би наслідували. Відстоюючи важливість "широкоформатного" мислення для художника, режисер визначає і головне його завдання, яке полягає в тому, щоб "підняти чистий образ героя сьогоднішнього дня, а не волочити його по землі, по вибоїнах і канавах натуралісткою з усіма безглуздо-фотографічними подробицями". Художник вірив у велику силу кіно навчати людей, як треба порядно жити.

Всі компоненти кожного твору Довженка перебувають у діалектичній єдності, одночасно будучи глибоко національними та інтернаціональними.

Засуджуючи утилітарний підхід до мистецтва, Довженко вважав, що в мистецтві найголовніше це оте добре натхнення, що його викликає художній твір у людині творця.

Слід визначити, що художник був виключно вразливий. Вразливий тому, що художній талант неможливий без гостроти почуттів, без особливо виняткової емоційності, реакції на життєві події. Його емоційна і почуттєва гострота обумовлені мірою виняткової обдарованості і геніальності. Звідси біль за понівечену долю народу, ненависть до пристосуванців і дурнів, безкомпромісне їх викриття. Звідси і велика трагедія великого художника, який би міг зробити значно більше, дати народові ще не один видатний твір. "Все своє життя я мріяв зробити щось велике і незвичайно потрібне і радісне для людей. І не зробив ... кращі роки і кращі сили пішли ... н відчай і безвихідь, на боротьбу з дріб'язком, справжніми ворога ми українського народу і його паразитами "(запис у серпні 1942 року). Тут же художник визнає, що страждання, які йому завдано (йдеться про "Україну в огні") поранили душу і руйнують неймовірно. "Трагедія мого життя полягає в тому, що я виріс із своєї кінематографії. Значна громадська боротьба, де я дійсно міг би жити і творити народу добро, мені не судилося. Її роблять навколо мене довгі роки люди слабкі та немічні духом. Я позбавлений радості і гордості творчості на користь державного горіння, в атмосфері авангарду державного штату. Мене туди не допущений ".

Художник розумів, що виховання патріотизму без знання історії - безглуздя, що любити по-справжньому свій народ і рідну землю без знання історії неможливо.

Сам художник гірко переживав свою вимушену відірваність від України. Про це чимало свідчень-записів у щоденнику. Особливо боляче було художнику в дні, коли близькі і вірні московські друзі П. Капиця, В. Шкловський, В. Строєва вітали його з черговою датою народження. Боляче тому, що не було вітань з рідної землі, і тоді виривалися і глибин ображеного серця слова: "Невже любов моя до України всіма забута ... Я не належу до еліти і не" прикріпленій "до неї. Я належу людству як художник і йому служу ".



Висновок

Про творчість Олександра Довженка можна сказати словами Івана Франка: «Вона вся пристрасть і бажання і вся вогонь, і вся тривога, вся боротьба і вся дорога, пошуки, досвід і погоні, з цілями, що мчать на небосхилі».

О. Довженка - великий гуманіст, який не мислив себе безлюдний, своєї діяльності на благо народу безорганіческого свого єднання з ними, а через них - з самим життям. Звернення до простих і святих понять, чесне іпронікновенное осмислення їх роблять автора філософом, володарем дум, людиною середини ХХ століття, який уособлює собою радощі, і болі свого часу і свого народу. При зверненні до безсмертної творчості художнікаубеждаемся в цьому постійно.

«Я син свого часу і весь належу современнікамсвоім», - так говорив про себе Олександр Петрович Довженко, помиляючись по суті, можливо, вперше в житті. Історія розсудила по-своєму: належить він теперьвечності, як невід'ємна частина могутньої світової культури, як світосяйна геній українського народу.



Список використаної літератури

  1. Бабішкін О. Олександр Довженко - публіцист. К., "Радянський письменник", 1989.

  2. Барабаш Ю. Чисте золото правди. К., "Радянський письменник", 1962.

  3. Коба О. Олександр Довженко К., "Радянський письменник", 1979.

  4. Коваленко М., Мишурин А. Син зачарованої Десни. Спогади і статті. К., "Радянський письменник", 1984.

  5. Кудін В.А. Філософська поетика А.П. Довженка. Трибуна лектора, № 9, 1998. С. 19-27



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка