Випуску: холестерин друг чи ворог? 13Сторінка1/4
Дата конвертації24.04.2016
Розмір0.67 Mb.
  1   2   3   4


Здоров’я
Українське незалежне інформаційне агентство новин (УНІАН). Засновано в березні 1993 року.

Генеральний директор Олег НАЛИВАЙКО. Головний редактор Олександр ХАРЧЕНКО.

Редактор Наталія МАКСИМЕНКО. E-mail: mnatalia@unian.net. Випусковий редактор Галина ВИСОЦЬКА

Видається українською мовою. При використанні посилання на УНІАН обов’язкове.

Адреса редакції: 01001, Київ-1, вул. Хрещатик, 4. Телефон: 2788329, 279-4395 , факс 279-3571, http://www.unian.net.

Відділ маркетингу: тел. 279-3690,279-3158, факс 461-9111,279-3320, E-mail: market@unian.net

Технічна підтримка: тел. 278-0007, E-mail: postmaster@unian.net
02 жовтня 2007 року, вівторок, №19


Медичні вісті 2

країна 2

В Україні - пандемія наркоманії 2

Українці не вірять, що їх можуть вилікувати від туберкульозу 2

Регіони 3

На Львівщині закривають проекти допомоги ВІЛ-інфікованим 3

14 лікарень Житомирщини отримали сучасні автомобілі швидкої допомоги 3

Хмельницька дитяча лікарня отримала сурдологічне обладнання 4

У Рівненській області помер підліток через отруєння грибами 4

Губернатори трьох областей відмовилися від реанімобілів 5

В Одесі відкрито медичний центр з повним циклом допомоги недоношеним дітям 5

влада і медицина 6

Уряд схвалив державну програму боротьби з онкозахворюваннями 6

Для ефективного функціонування медицини держава має виділяти 5% ВВП 6

Проблеми медицини 7

Київські чиновники гальмують будівництво гамма-центру 7актуальне ІНТЕРв’ю 10

Ольга Богомолець: До поганих косметологів краще не ходити 10Тема випуску: ХОЛЕСТЕРИН – ДРУГ ЧИ ВОРОГ? 13

Авторитетна думка 13

Як боротися з “поганим” холестерином 13Профілактика 17

ПОГАНИЙ ХОЛЕСТЕРИН – У М’ЯСІ 17

ЗДОРОВІ СУДИНИ - ГАРАНТ ДОВГОЛІТТЯ 19

фармація 21

СТУДЕНТСЬКА ФАРМАКОЛОГІЧНА НАУКА МАЄ ПЕРСПЕКТИВУ 21варто знати 23

Як розібратися в аналізі крові 23новітні технології 25

192 сенсори визначають місце та розмір пухлини 25Сам собі психолог 25

Хвороби шлунка пов’язані з настроєм 25Проблеми духовності 26

Аборт - прокляття для всього роду 26здоровий спосіб життя 30

Секрети зеленого чаю 30

Парацетамол не можна запивати кавою 31

Світові новини 32

У Японії продається антистресове молоко 32

32

Американського хлопчика покусала медсестра 32Очевидне-неймовірне 33

Тварини відводять від господарів хвороби 33

Лікарі призначають хворим собаку 34


Медичні вісті


країна
В Україні - пандемія наркоманії
Щороку в Україні від передозувань наркотиків та хвороб, пов’язаних з їхнім вживанням помирає 120 тисяч молодих людей. Водночас Україна – єдина в Європі країна, де повністю відсутня наркополітика. Про це заявив на прес-конференції відомий правозахисник, лікар-психіатр Семен ГЛУЗМАН.

Як передає кореспондент УНІАН, С.ГЛУЗМАН заявив, що наркобізнес – високорентабельна галузь виробництва, яку розвивають посадові особи найвищого рівня. Розмахи наркоманії в Україні мають безпрецедентні розмахи – понад 1 % українців вживають наркотики або є співзалежними. А це вже масштаби пандемії.

Наркологія неспроможна впоратися з нею - немає жодної державної реабілітаційної структури для наркозалежних. Держава не лише самоусунулася у розв’язанні цієї проблеми, а й приймає сприятливі для наркобізнесу закони. Зокрема, впровадження замісної терапії – лікування метадоном та трамадолом лише поглибить кризу. Ці препарати і є власне наркотиками, але більш руйнівними для людини, бо залежність від них сильніша, ніж від так званої “ширки”.

“Ми проти того, щоб саджати молодих людей на метадон, їм ще можуть допомогти реабілітаційні програми. До того ж, у багатьох європейських країнах відмовляються від цієї терапії”, - говорить С.ГЛУЗМАН.

Генерал СБУ Валерій КРАВЧЕНКО заявив, що, за даними Міністерства охорони здоров’я, для потреб хворих потрібно 5 мільйонів ампул метадону щорічно, натомість виробляють 95 мільйонів. Зрозуміло, що 90 мільйонів йде на потребу наркозалежних.    
Українці не вірять, що їх можуть вилікувати від туберкульозу
Майже 100% населення України знають про таку хворобу як туберкульоз.

Водночас рівень обізнаності щодо симптомів на ранніх стадіях розвитку хвороби досить низький – 84% респондентів впевнені, що основним симптомом туберкульозу є кашель, тоді як на ранніх стадіях цього захворювання кашлю не спостерігають. Про це йшлося на прес-конференції, де оприлюднили соціологічні дослідження, проведені на замовлення Благодійного Фонду СКМ “Розвиток України”.

Як повідомляє кореспондент УНІАН, моніторинг мав порівняльний характер – опитували мешканців з усіх областей країни (2 000 осіб) та, окремо, мешканців Донеччини (800 осіб). Метою досліджень було, зокрема, з’ясувати наскільки актуальна проблема туберкульозу в свідомості українців, як ставляться до хворих у суспільстві, а також виявлення ступеня довіри до вітчизняної медицини.

За даними соціологічного моніторингу, жоден з опитаних не вірить, що захворівши на туберкульоз, зможе отримати усю необхідну допомогу за місцем проживання. Лише 28 % українців знають, що діагностика і лікування туберкульозу безоплатні, а понад 30 % вважають лікування - дорогим задоволенням. Один із парадоксів, який виявило соціологічне дослідження – люди довіряють лікарям, але не вірять у те, що їм нададуть кваліфіковану медичну допомогу. Водночас третина мешканців Донеччини  вважають, що шанс захворіти на туберкульоз для них є цілком реальний. Це досить високий показник, порівняно з іншими регіонами країни.

Щодо ставлення до хворих на туберкульоз, то понад половини опитаних на запитання: “Чи прийняли б Ви на роботу людину, хвору на туберкульоз?”, відповіли – ні, 23% уникли відповіді. У Донецькій області рівень толерантності до хворих на туберкульоз ще нижчий – 61% відмовили б “туберкульознику” у робочому місці.

За оцінками громадян, найефективнішим чинником у боротьбі з туберкульозом буде поліпшення соціально-економічної ситуації в Україні (73%).

За час роботи гарячої телефонної лінії, яка діяла у рамках інформаційної кампанії “Зупинимо туберкульоз”, найбільша кількість дзвінків була з Києва та Київської області, найменше – 1 дзвінок - із Луцька.
Регіони
На Львівщині закривають проекти допомоги ВІЛ-інфікованим
Громадські організації, які займаються проблемами профілактики ВІЛ-СНІДу в області, з жовтня припиняють деякі свої проекти. Про це заявила керівник благодійного фонду „Всі разом” Галина КАМІНСЬКА.

«Припиняється проект „Зменшення шкоди від ін`єкційного вживання наркотиків”, обмін шприців і дезинфікуючих засобів. І це всупереч тому, що наркозалежні залишаються найбільшою групою ризику серед ВІЛ-інфікованих Львівщини», - сказала вона.

За її словами, влада міста й області, не хоче цього визнавати, а за вісім років існування проекту організація так і не змогла одержати від влади приміщення для обміну шприців.

КАМІНСЬКА також підкреслила, що ніхто не відстежує те, скільки одержує область грошей на профілактику СНІДу, скільки витрачає, «немає конкретних програм, з конкретними кроками».

„Ми не можемо працювати в таких умовах. У нас складається враження, що ми як експеримент: що буде, якщо нічого не робити”, - додала вона.
14 лікарень Житомирщини отримали сучасні автомобілі швидкої допомоги
14 центральних районних лікарень Житомирщини отримали сучасні автомобілі швидкої медичної допомоги.

Як передає кореспондент УНІАН, про це на урочистостях з нагоди вручення Малинському міськрайонному територіально-медичному об`єднанню автомобіля швидкої медичної допомоги повідомив начальник управління охорони здоров`я Житомирської облдержадміністрації Олександр ТОЛСТАНОВ.

"На вимогу Президента України Віктора ЮЩЕНКА та відповідно до рішення РНБО Міністерство охорони здоров`я у вересні цього року централізовано закупило нові "Швидкі медичні допомоги". Наразі Житомирська область вперше в нинішньому році отримала 14 автомобілів швидкої медичної допомоги на базі шасі ГАЗ та УАЗ із апаратом штучної вентиляції легенів. Загальна їх вартість – 1 млн. 218,5 тис. грн.", - сказав О.ТОЛСТАНОВ.

Він також повідомив, що сучасний медичний транспорт також отримали Новоград-Волинське міськрайонне ТМО, Черняхівське районне ТМО, Коростишівська, Овруцька, Олевська, Романівська, Любарська, Бердичівська, Червоноармійська, Коростенська, Житомирська, Володарсько-Волинська та Чуднівська центральні районні лікарні.


Хмельницька дитяча лікарня отримала сурдологічне обладнання
Хмельницька міська дитяча лікарня отримала від міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» сучасне сурдологічне обладнання вартістю 100 тис. грн.

Як повідомили УНІАН у прес-службі фонду «Україна 3000», урочисте відкриття сурдологічного кабінету відбулось за участі представників благодійного фонду на чолі з головою Наглядової ради Катериною ЮЩЕНКО.

Також представники фонду ознайомилися з роботою лікарні. Вони відвідали відділення реанімації новонароджених, де вже майже рік працює реанімаційне обладнання, передане фондом «Україна 3000» і компанією «Проктер енд Гембл Україна».

Крім того, К.ЮЩЕНКО передала до бібліотеки лікарні дитячі книжки.

Хмельницька міська дитяча лікарня є учасником програми «Від лікарні до лікарні» Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000». Лікарня відкрита 1948 року, вона є багатопрофільним медичним закладом і розрахована на 380 ліжок.

У рамках програми «Від лікарні до лікарні» протягом 2006 року Хмельницька міська дитяча лікарня отримала благодійну допомогу у вигляді медичного обладнання, книжок та іграшок на загальну суму понад 370 тис. грн.

При закладі активно працює Опікунська рада. Так, за її сприяння для лікування у дітей хвороб дихальних шляхів у лікарні було створено соляну шахту. Загальна вартість допомоги, яка надійшла від Опікунської ради, складає близько 70 тис. грн.
У Рівненській області помер підліток через отруєння грибами
17-річний підліток 24 вересня помер в Рівненській обласній дитячій лікарні через отруєння грибами.

Про це йдеться в повідомленні прес-служби управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Рівненської обласної держадміністрації, текст якого мають у своєму розпорядженні Українські Новини.

Згідно повідомленню, житель райцентру Сарни отруївся грибами, які збирав разом зі своїм батьком.

Підлітка з симптомами отруєння доставили в Сарненську райлікарню, через декілька днів лікування його перевезли в Рівне.

За словами заступника головлікаря Рівненської обласної дитячої лікарні Георгія Думановського, за останні 2 роки це перший випадок смертельного отруєння дітей у області блідою поганкою. 
Губернатори трьох областей відмовилися від реанімобілів
Голови Волинської, Київської, Вінницької обласних держадміністрацій (ОДА) відмовилися від отримання реанімобілів швидкої допомоги. Про це заявив міністр охорони здоров`я Юрій Гайдаєв перед початком засідання уряду.

За його словами, уряд придбав 340 автомобілів швидкої допомоги, які й були розподілені між областями. Губернатори вказаних областей заборонили своїм обласним управлінням охорони здоров`я отримувати автомобілі. Ю.Гайдаєв не сказав, чим саме губернатори мотивували відмову.

Ю.Гайдаєв запропонував передати вказані автомобілі іншим областям, на що перший віце-прем`єр, міністр фінансів Микола Азаров сказав наступне: "Це не вихід. Ми повинні домогтися того, щоб автомобілі були доставлені туди, куди вони призначені".
В Одесі відкрито медичний центр з повним циклом допомоги недоношеним дітям
Центр надання допомоги новонародженим «Колиски надії» відкрито на базі перинатального центру Одеської обласної клінічної лікарні в рамках національної програми Фонду Віктора Пінчука.

Про це УНІАН повідомили організатори заходу.

Одеський центр «Колиски надії» відрізняється від подібних медичних пунктів тим, що є «першим в Україні спеціалізованим блоком, розрахованим на повний цикл медичної допомоги дітям з екстремально низькою масою тіла», - уточнив заступник головлікаря лікарні Микола БАЯЗІТОВ. Центр оснащено інкубаторами, причому один із них транспортний, двома неонатальними реанімаційними столами і двома реанімаційними наборами для новонароджених, апаратом штучної вентиляції легенів та іншим устаткуванням.

«Колиски надії» також одержали робочу комп`ютерну станцію, цифрову фотокамеру і багатофункціональний пристрій - принтер, сканер, копіювальний апарат. Вартість всього устаткування центру становить більш як 145 тис. доларів.

За словами заступника головного лікаря, в обласному перинатальному центрі приймають пологи при певних патологіях у вагітних, зокрема ВІЛ-інфекції. При цьому у центрі найнижчий в Україні показник зараження плоду – 4,5% (в середньому по Україні, за даними МОЗ – 8,2%).

Довідка УНІАН. Згідно з даними Одеського обласного управління охорони здоров`я, в першому півріччі 2007 року в регіоні народилися 12 тис. 399 дітей (за аналогічний період 2006 року – 11 тис. 779). З них недоношених з екстремально низькою масою тіла – 25 дітей, не вдалося врятувати 85%. Всього в регіоні за січень-липень померли 143 новонароджених (у першому півріччі 2006 р. не вдалося врятувати 152).

В обласній клінічній лікарні за перші 6 місяців цього року народилися 2 тис. 258 дітей, не вдалося врятувати 38.

Програма «Колиски надії» реалізується вже більше року. За цей час відкрилися центри в Чернігові, Володимирці, Полтаві, Дніпропетровську, Києві, Овручі, Чернівцях, Бахчисараї та Ізмаїлі. Планується також відкриття подібних центрів у Донецьку і Сімферополі. За час існування програми в клініках-партнерах було надано допомогу близько 16 тис. новонароджених. У 2006 році Фонд Пінчука виділив на ці цілі 2 млн. 525 тис. грн., а в 2007 році – 9 млн. 595 тис. грн.

влада і медицина
Уряд схвалив державну програму боротьби з онкозахворюваннями
Кабінет міністрів України схвалив державну програму боротьби з онкологічними захворюваннями.

Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив віце-прем’єр-міністр України Дмитро ТАБАЧНИК на прес-конференції.

За його словами, впродовж реалізації цієї програми на неї планується виділити близько 7,5 млрд. грн., з яких 2,5 млрд. грн. будуть виділені з державного бюджету на закупівлю обладнання.

Окрім цього, віце-прем’єр зауважив, що у рамках реалізації програми планується оснащення апаратурою онкологічних міжрегіональних центрів, а також повне переоснащення онкологічних диспансерів в усіх областях та усіх відділень ранньої діагностики онкозахворювань.

Д.ТАБАЧНИК також повідомив, що планується створення центру на базі Інституту онкології Академії медичних наук України. При цьому він не виключив, що у наступні роки зі зростанням дохідної частини державного бюджету сума фінансування програми боротьби з онкозахворюваннями буде зростати.
Для ефективного функціонування медицини держава має виділяти 5% ВВП
Для ефективного функціонування медицини держава повинна витрачати не менше ніж 5% внутрішнього валового продукту.

Про це заявила на прес-конференції голова Комітету з питань медицини і охорони здоров`я Верховної Ради 5-го скликання, заслужений лікар України Тетяна БАХТЄЄВА, повідомили УНІАН в прес-службі Міністерства охорони здоров’я.

Водночас вона зазначила, що "впродовж 15 років медицина в Україні фінансувалася на рівні 40-60% від потреби і за залишковим принципом" і лише цього року порівняно з попереднім обсяг бюджетного фінансування медицини було збільшено на 6,2 млрд. грн.

Виходячи з цього, Т.БАХТЄЄВА відзначила, що Україні необхідно в рамках реформування медицини удосконалити систему державного фінансування потреб охорони здоров`я. Також одним із пріоритетів вона вважає введення системи обов`язкового медичного страхування.

"Для України немає іншого шляху, як впровадження бюджетно-страхової моделі охорони здоров`я, враховуючи досвід Європейських країн і країн СНД", - сказала Т.БАХТЄЄВА.

Вона упевнена, що реалізація даної моделі із залученням коштів обов`язкового медичного страхування (з одночасним збереженням бюджетного фінансування) дасть медичній галузі додатково майже 10 млрд. грн.

За її словами, розмір фіксованого внеску на обов`язкове медстрахування має становити 6% від встановленого прожиткового мінімуму, а для учнів, студентів і пенсіонерів - 3%.
Проблеми медицини
Київські чиновники гальмують будівництво гамма-центру
«Посилаю вам, люди добрі, 450 гривень на той диво-апарат, що може голову без операції вилікувати. Я ці гроші два роки з пенсії відкладала — хотіла зимове пальто собі справити. Але дивлюся, люди від тих пухлин мруть, а серед них же і діточок багато, жаль мене бере. Я ще й у старому пальтечку перезимую, а диво-апарат треба купувати якнайскоріше».

Таким листом супроводжувала грошовий переказ Надія Григорівна, сільська вчителька з Рівненщини, яка навіть прізвища свого не вказала, бо переконана, що добрі справи не потребують розголосу. Весь рік збирала вся Україна кошти на гамма-ніж — надходили і солідні суми від бізнесменів та артистів, але здебільшого пожертви коливалися у межах від 50 до 100 гривень, хто скільки міг дати. Мудрі люди, такі, як Надія Григорівна, віддавали навіть те, що роками складали на омріяні речі, бо добре розуміють, що передусім слід рятувати людське здоров’я і життя. Коли нарешті з держбюджету було виділено кошти на будівництво спеціального корпусу і придбання гамма-ножа, всі зітхнули з полегшенням — нарешті. Чиновники міністерства, а разом з ними й народні депутати, причетні до медицини, піарилися тоді як могли: і золоті таблички до кінця року обіцяли встановити, і безкоштовне лікування громадянам гарантували. Багато людей повірили обіцянкам і вже наприкінці весни стали звертатися до нейрохірургів — запишіть на операцію з допомогою гамма-ножа. Уявіть собі розчарування хворих, які думали, що життя їм врятує диво-апарат, а у відповідь почули: гамма-центру ще немає і невідомо, коли він з’явиться...

Думається, що ініціатор створення гамма-центру — заступник директора Інституту нейро­хірургії імені А.Ромоданова АМН України, професор Віталій Цимбалюк, який понад десять років займається цією проблемою, не вірив нічиїм обіцянкам, аж доки йому не повідомили, що гроші на рахунок надійшли і можна розпочинати будівницт­во. Професор навіть відпустку свою відклав — вирішив, що поїде на відпочинок після того, як почнуть копати котлован. І даремно. Минуло спекотне літо, вже дощова осінь відраховує дні, а пейзаж біля адмінкорпусу Інституту нейрохірургії залишається незмінним. Зрозуміло, що й нинішнього року гамма-ніж в Ук­раїні не з’явиться — очевидно, найближчим часом хворі, котрі мають пухлини головного мозку і потребують негайного лікування з допомогою сучасного обладнання, його не отримають.

— І важко сказати напевно, коли це стане можливим, — коментує ситуацію В.Цимбалюк. — Ми дуже вдячні всім, хто підтримав ідею всенародного збору коштів. На рахунок нашого інституту перераховано 5 мільйонів гривень, і хочу запевнити всіх, що вони лежатимуть там аж до того моменту, коли настане час платити за апаратуру. До цих «народних» грошей додалося ще майже 54,4 млн. грн. з держбюджету. Коли ми отримали цю інформацію, відразу ж узялися за роботу — визначили місце під будівництво корпусу, замовили проект, почали оформляти пакет необхідних документів. Здавалося б, усе готове для старту. Я спокійнісінько поїхав у відрядження — на європейський з’їзд нейрохірургів. Через тиждень повертаюся — й одразу на будівельний майданчик, а усе так, як було, — росте трава...

Починаю дошукуватись — у чому ж річ? Виявляється, виникли проблеми з «Київенерго». Згідно з правилами, ми подали туди заявку, щоб одержати дозвіл на підключення кабелів, без чого неможливо починати будівництво. «Київенерго», у свою чергу, виставило суму, яку ми відразу ж сплатили і стали чекати підключення. Відтоді минуло більше місяця, ніхто нічого не робив, аж раптом ми отримуємо новий документ, яким від нас вимагають сплатити 300 тисяч гривень.

Знову за те ж саме підключення?

— Так, за те, за що раніше виставляли суму уп’ятеро чи вшестеро меншу. Якщо за кожну послугу на будівництві виставлятимуть такі рахунки, то грошей вистачить, у кращому разі, на фундамент.

Акція справді була всенародна, люди по гривні збирали — невже для того, щоб на чужому горі хтось надприбутки отримував?

— Була пропозиція, щоби фір­ми, котрі братимуть участь у будівництві, якось долучилися до цієї акції: вони могли б скоригува­ти нараховані суми, хоч трохи зменшити свої прибутки, адже йдеться не про комерційний проект. Але, на жаль, усе так і залишилося на рівні пропозиції. Як­що взяти до уваги, що рахунки «Київенерго» вже було сплачено, то на яких підставах ми тепер мусимо переплачувати? До цієї проблеми долучилася ще одна — щоб розпочати будівництво на своїй території, необхідно погодити це з архітекторами, але не в районі, а обов’язково у міськ­держадміністрації. Наш інженер із будівництва не може пробитися до головного архітектурного управлін­ня КМДА, видно, не той рівень. Довелося директорові інституту, який до того ж є віце-президентом Академії медичних наук України, телефонувати у приймальну головного архітектора Києва, але і йому секретарка відповіла, що шефа немає й не буде. Намагалися з’ясувати, коли і як можна потрапити до нього на при­йом або хоча б телефоном переговорити, але відповідь одна: «Ставайте у чергу!»

Втрачаємо дорогоцінний час, чекаємо своєї черги. Але коли виявиться, що до початку будівництва нам необхідно зібрати ще кілька узгоджень та дозволів, і скрізь нас ставитимуть у хвіст черги, то, боюся, ми й за рік не впораємося. Тим часом, відповідно до законодавства, якщо виділені кошти не буде реалізовано протягом нинішнього року, вони повернуться у бюджет. І тільки ми їх і бачили.

Люди трохи налякані інформацією, що ви не збираєтесь купувати гамма-ніж взагалі. Чому? Що буде замість нього?

— За той час, доки шукали гроші, сталося багато змін — щороку з’являється нове устаткування, яке якісно відрізняється від попереднього. Свого часу новинкою був гамма-ніж — він, звичайно, дуже ефективний, але вузькопрофільний. Багаті клініки можуть собі дозволити мати, крім нього, ще кілька сучасних апаратів, а нам потрібне щось одне, але універсальне, що дозволило б лікувати пухлини не тільки головного мозку, а й інших органів. Тож ми весь час заздро позираємо на різні установки, які демонструються на виставках, але нас дуже стримує ціна. Проте останнім часом на передній план вийшла ще одна проблема — Європа має клопіт з утилізацією радіоактивного кобальту, який працює в гамма-ножі. Можливо, раніше там сподівалися ховати його в нас у Чорнобилі, але екологічна безпека диктує нові вимоги, і питання утилізації дуже загострилося. До того ж замінювати блок потрібно кожні п’ять років, раніше це коштувало 250 тисяч доларів, а нині — понад 500 тисяч. Для нас, бюджетної установи, це серйозна перешкода — де ми братимемо півмільйона доларів кожних п’ять років? Як бачите, з’являються нові запитання, на які непросто знайти відповіді.

Не зовсім нас влаштовувало й те, що гамма-ніж — вузькопрофільний, призначений лише для нейрохірургії. Набагато цікавіші лінійні прискорювачі системи «Трілоджі», які об’єднують дві функції — діють як гамма-ніж для головного мозку і можуть знищувати пухлини спинного мозку, шиї, печінки та нирок, тобто тих органів, які не рухаються. До речі, останнє покоління цих установок уже може працювати навіть на органах, які рухаються, — на легенях… Це, звісно, дає набагато більше можливостей. Наприклад, у клініку привозять пацієнта, в якого виявили множинні метастази у головному мозку. Гамма-ніж може їх безкровно знищити, але немає гарантій, що він при цьому видалить первинну пухлину, бо це залежить від того, де вона локалізується. А «Трілоджі» дає можливість і це робити. Я літав у США, побував на фірмі, де виготовляють це обладнання, і спостеріг ще один цікавий момент: трубка дає можливість розганяти електрони так, що цим можна скористатися як для радіохірургії, так і для терапії, тобто один апарат можна використовувати і для оперативного втручання, і для післяопераційного лікування. До того ж обладнання працює від електромережі, отож немає жодного клопоту з радіоактивним кобальтом. Це саме те, що нам потрібно.

До того ж гамма-ніж «бере» лише невеликі пухлини — до трьох сантиметрів у діаметрі. До нас же звертається дуже багато хворих, але, як правило, пізно, коли пухлини вже запущені, коли виявлено множинні метастази і допомогти надзвичайно важко. А новий апарат може впоратися і з такою проблемою.

Ви мене переконали. Але ж питання ціни залишається — чи вкладетеся у заплановану суму?

— Ціна «Трілоджі» така сама, як і гамма-ножа.

Це при тому що він набагато складніший і ефективніший?

— Можливо, одна з причин цього та, що у США налагоджено серійне виробництво устаткування, що зазвичай здешевлює продукцію. До того ж впливає конкуренція — щороку з’являються нові розробки, набагато ефективніші за попередні. Гамма-ножі, як відомо, виготовляють лише на замовлення, їх випускають дуже мало, можливо, це теж впливає на їхню вартість.

Не було б щастя, як мовиться, та нещастя допомогло. Можливо, і при нашій бідності таки вдасться придбати справді сучасне ефективне обладнання.

— Випускається багато різних варіантів апаратів. Ми ж хочемо вибрати насамперед для нейрохірургії, але з розширеними можливостями для лікування решти органів тіла. Такий апарат, який би нас влаштовував, нині в Європі всього один — він функціонує у клініці столиці Португалії, тоді як у США багато лікарень оснащені обладнанням фірми, яка випускає «Трілоджі».

Отож усе вирішено, справу гальмує лише будівництво?

— Так. Якщо бюджетні кошти зараз не використаємо, то наступного року ми їх не побачимо — адже готується бюджет на 2008 рік, і ця сума, природно, в ньому не зазначена, бо ми її начебто вже отримали.

Це все було б дуже смішно, якби не було так трагічно. Інститут нейрохірургії Академії медичних наук навіть в умовах злиденного фінансування виживав, напрацьовував нові ідеї, лікував пацієнтів зі складними травмами та патологіями. І продовжує це робити. Водночас усім зрозуміло, що головний мозок сьогодні не лікують лише скальпелем: потрібне сучасне обладнання, яке вже давно працює у клініках не лише далеких, а й близьких сусідів — у Росії та Білорусі. За той час, відколи професор В.Цимбалюк «пробиває» гамма-ніж, тричі (!) на нього виділяли гроші з держбюджету. На папері. Бо в останню хвилину траплялася чергова політична криза, і останній підпис так і не з’являвся на відповідному документі. Сьогодні є всі підписи, є достатня кількість грошей, є надії тисяч українців, яким потрібні складні нейрохірургічні та онкологічні операції. Залишилося вистояти чергу під приймальнями міських чиновників.

P. S. До речі, на рахунок благодійної акції свого часу надійшли гроші від Л.Черновецького. Київський мер від коментарів тоді відмовився. Одні вважали, що через скромність, інші переконували, що то внесок від його тезки. Однак сьогодні київський мер міг би справді допомогти цій справі. Звісно, не грошима. Кияни мають надію, що головний архітектор столиці хоча б мера прийме без черги. Може, варто спробувати?..

За матеріалами “Дзеркала тижня”
актуальне ІНТЕРв’ю
Ольга Богомолець: До поганих косметологів краще не ходити
Ольга Богомолець – лікар-дерматолог вищої категорії, головний лікар Інституту дермакосметології, координатор Європейської асоціації лазерної дерматології у Східній Європі, автор і співавтор 9 патентів України. Ольга Володимирівна – лікар у п’ятому поколінні, ім’я її прадіда, Олександра Богомольця, академіка і президента Академії наук України, носить Київський Національний медичний університет. При інституті дермакосметології доктора Богомолець відкриті клініки лазерної медицини, дитячої дерматології, пластичної хірургії, центри корекції рубців, дерматокосметології, діагностики родимок і раку шкіри, псоріаз-центр.

Що лікують за допомогою лазерної медицини і наскільки таке лікування є безпечним  Ольга Богомолець розповіла кореспонденту УНІАН.

Пані Ольго, що таке лазерна медицина. У яких випадках вдаються до неї?

Лазерна медицина – це певні процедури, які виконуються за допомогою лазерів. Більшість людей знайома з лазерами ще з твору «Гіперболоїд інженера Гаріна», тому що лазери спершу використовувалися як зброя. І їх призначення було в тому, щоб влучити точно в ціль. На сьогодні створено абсолютно унікальні системи, які бачать цю «ціль» в організмі людини, і можуть вплинути на неї таким чином, що взагалі ніякі інші структури не травмуються.

Ми можемо видаляти підшкірні судинні пухлини так, що лазер летить попід шкіру і шкіра його не бачить. Це безболісно, не залишається рубців, шрамів та інших слідів. Просто судина всередині склеюється та розсмоктується. Те саме відбувається, коли робиться лазерна епіляція – лазер, пролітаючи попід шкіру, склеює волосяний фолікул, бо енергія поглинається тільки хлорофором – чи гемоглобіном, чи меланіном. Ця структура склеюється і організм її розсмоктує тільки тому, що вона непотрібна.

Ми лікуємо вугрову хворобу, рубці, видаляємо зайве волосся, склеюємо розширені судини, робимо певні омолоджувальні техніки. Але в більшості випадків це надзвичайно ефективний і нешкідливий метод лікування. Інше питання, що зараз дуже багато фальсифікацій, які під назвою «лазерна медицина» чи «лазер» використовують зовсім інше. І люди зневірюються в тому, що лазером можна зробити щось добре.Отже, лазерна медицина цілком безпечна? Чи може бути якийсь побічний ефект?

Якщо  процедура виконується професійно, то не може бути ніяких побічних ефектів. Коли, наприклад, склеюється судина, то протягом тижня ця судина буде синювата. Тобто на місці впливу буде пурпура. Але це не є побічний ефект, це є ефект перебігу даної процедури. Ми завжди попереджуємо, що воно відбуватиметься саме так. А після цього шкіра залишається абсолютно гладенькою.Чи можна лазером видаляти родимки?

Ні, родимки не можна видаляти лазером. Родимки – достатньо небезпечні “створіння”, тому вони мають бути збережені. Якщо їх видаляти лазером, вони просто випаровуються. Тобто косметичний ефект може буде й кращим, але що там було – буде незрозуміло.

А родимка підлягає обов’язковому гістологічному аналізу. Їх можна видаляти радіохвильовим методом, хірургічним методом або лазерним скальпелем – коли лазер не випаровує, а просто вирізає її.

Так само і з бородавками?

З бородавками зовсім інша історія. Оскільки бородавки відрізняються тим, що чинником їх утворення є вірус. І цей вірус абсолютно не боїться ні ножа, ні радіохвиль, ні лазера, він боїться холоду. Найкращий метод для видалення бородавок, щоб вони не рецидивували (не верталися), це саме кліодеструкція. Тому бородавки ми виморожуємо рідким азотом.Як розпізнати у себе злоякісну родимку?

У першу чергу - зобов’язання кожної людини знати азбуку меланоми або азбуку родимки, яка змінюється. Її можна запам’ятати одним словом – АКОРД.

«А» - це поява асиметрії. Більшість родимок є симетричними. Якщо ви проведете через неї вісь, то отримаєте дві симетричні половинки. Родимка може не мати круглих половинок, вона може бути як груша, але половинки все одно будуть симетричними. Поява асиметрії є однією з ознак небезпечності.

«К» - це край. Він має бути рівним. Якщо він зубчатий або “рваний” – це друга ознака меланоми.

«О» - окрас. Колір має бути гомогенним, тобто гладеньким. Якщо в кольорі з’являються вкраплення, цяточки, поява інших додаткових кольорів (коричневі, сірі, голубі, червоні) чи втрата кольорів, це небезпечно.

«Р» - це розмір. Чим більша родимка – тим вищий ризик. Але навіть якщо вона в діаметрі близько міліметра, це не означає, що вона не може переродитися.

«Д» - це динаміка, тобто поява будь-яких змін. Це свербіж, тріщинки, лусочки, кровоточивість. Будь-що, що з нею відбувається.

Якщо якась із  цих ознак є, треба негайно йти до лікаря, бо, на жаль, саме через те, що люди бояться йти до лікаря, і саме тому, що вони не знають азбуки меланоми, в Україні смертність від меланоми - 95%, тобто зі ста людей лише 5 людей виживуть. А в США та сама цифра, але там 95% людей залишиться живими лише тому, що вони своєчасно прийдуть до лікаря і правильно видалять цю пухлину (!). А випікання родимок чи пігментних новоутворень лазером призводить до того, що може бути неправильно видалена злоякісна пухлина, яка призведе до швидкої смерті.

Чому люди бояться? Тому що кажуть, що моя знайома пішла до лікаря, видалила родимку і померла. Насправді то була не родимка, це була меланома, яку не розпізнали. Перш ніж видаляти, її треба розпізнати, а потім вже видаляти правильною технікою, виконавши всі умови.

Пані Ольго, а Ви вірите, що новоутворення на тілі, наприклад, бородавки, можна видалити народними методами? Як ви взагалі ставитися до народної медицини?

Я дуже добре ставлюся до народних методів і вважаю, що традиційна для українців медицина – саме народна. А всі ті хімічні препарати є нетрадиційними. Тому, якщо можна будь-яку хворобу вилікувати за допомогою народної медицини, то я це підтримую в першу чергу.

Я сама дуже люблю лікарські трави. Сама їх збираю, люблю робити чаї, настоянки. Є проблеми, які народна медицина може вилікувати. Є проблеми, наприклад, з пухлинами, які їй не під силу. І досвідчений  цілитель ніколи не візьметься за те, чого він не зможе вилікувати.

А бородавки абсолютно чудово піддаються лікуванню народними методами, особливо замовляннями. Тому що  це є гіпно- і психотерапія, яка має лежати в основі будь-якого лікування. Червону ниточку на спадаючий місяць… (усміхається)Сьогодні з-поміж інших косметичних процедур дуже популярною є чистка обличчя. Чи варто її робити? Як часто?

Знаєте, колись давно я вирішила зробити популярну чистку. На вулиці Комінтерну чи то Саксаганського був модний салон і я вирішила піти туди на чистку. Там були якісь апарати, багато всього цікавого. Коли я вийшла звідти, то сказала, що більше ніколи на чистку не піду, бо подряпини на моєму обличчі заживали майже два тижні.

Але насправді, виконана професійно чистка певній категорії людей потрібна. Скажімо, підліткам, які мають вугрову хвороби. Вони повинні з певним інтервалом часу проходити ці чистки, тому що це дозволяє позбуватися гіперпродукції сальних залоз у підлітковому віці, камедонів, якщо не потрібно додаткового лікування. Крім того, чистка потрібна людям із жирною шкірою.

Але є методи дуже лагідні, скажімо, ультразвукова чистка, яку можна проходити. Є поверхневий хімічний пилінг, який теж виконує функцію очищення. Тому на сьогоднішній день чистка стала дуже різноманітною. Це метод, який дозволяє з правильним використанням очистити обличчя і зробити його молодшим. Потрібно лише застосувати правильний метод. Значно краще не хапатися одразу за голову і бігти до пластичного хірурга, коли до тебе хтось раптом звертається вже не «дівчино», а «жінко». Ці процедури очищення обличчя, якщо їх регулярно проводити в косметолога, дозволять сповільнити час і призупинити неминуче старіння.Чи обов’язково проконсультуватися в дерматолога перед походом до косметолога ?

Все залежить від того, куди ви йдете. Якщо ви йдете просто в косметичний салон, то там ніяких медичних втручань (сподіваюся!) не буде робитися. Але у нас (Інститут дермакосметології доктора Богомолець – ред.) косметолог, оскільки він досвідчений, визначає самостійно, чи потрібно пацієнта ще додатково відправити до лікаря. Або лікар іноді відправляє пацієнта на чистку.Які повинен давати застереження косметолог, коли робить чистку? Чи можуть бути якісь ускладнення?

Не може бути ніяких ускладнень. Залежить лише, кому ти потрапиш до рук. Після професійної чистки не буде ніяких подряпин, якщо на обличчі перед тим не було запалених елементів або гнійників. Якщо вони були – там залишиться кірочка. Якщо ж їх не було, ніяких слідів від втручання, від рук спеціаліста не залишиться. Тому до поганих косметологів краще не ходити.Як ви особисто ставитеся до естетичної пластичної хірургії? Чи не вважаєте це неправомірним втручанням у природу людського тіла?

Я думаю, що людині дають можливість вирішити проблему. Ми не йдемо всупереч з природою. Є люди, яким ми не можемо помогти. Дитина, яка має відстовбурчені вушка, наприклад, дівчинка, яка ніколи не зробить собі зачіску, хлопчик, який терпітиме постійні знущання, в років 12-13 матиме абсолютно сформований комплекс меншовартості і соціальної дизадаптації. Якщо такій дитині за декілька днів, під час канікул, можна допомогти вирішити цю проблему, то вона просто зміниться. У нас були випадки, коли люди змінювалися просто на очах, ставали щасливими. У людей змінювалося життя, люди одружувалися, знаходили своє щастя, знаходили роботу, ставали впевненими в собі. Це дуже важливо.

Лише здається, що суспільство є лояльним, але насправді, якщо людина має ваду розвитку, чи зможе вона, наприклад, бути журналісткою? Коли у неї на півобличчя червона пляма? Вона дуже гарна, досвідчена. Чи візьмуть її секретарем, адміністратором в якусь фірму, чи візьмуть її в ресторан? Куди її візьмуть в нашому суспільстві? Нікуди. Якою б гарною чи професійною вона не було. Не візьмуть тільки тому, що вона інша. Це не заразне, але якщо є можливість дати людині шанс, значить вона цей шанс заслужила, значить вона вже достатньо натерпілася для того, щоб хтось їй допоміг.

Єдине, що не варто йти в ту клініку, де тільки пластична хірургія. Є багато клінік, де є лише пластика. В нашому випадку, людину дотягнуть до пластики максимально – є косметолог, є терапевтичне відділення неоперативної косметології, де лікарі (косметологи, дерматологи) будуть робити масажі, мезотерапію, хімічні пілінги, мікроін’єкції, контурну пластику – все що завгодно, тільки б уникнути втручання. Вони докладуть максимум зусиль, щоб не було видно ознак старіння. А от коли вже не можна по-інакшому, тоді застосовується пластична хірургія.

Подивіться на наших політиків, відомих людей. Як змінюється обличчя, постава, змінюється навіть почуття гідності. Що тут є поганого? Я не бачу в цьому нічого поганого. Важливо, щоб це було зроблено професійними руками. Важливо, щоб молодій дівчині, яка ще не народжувала, не ставили силіконові протези замість молочних залоз, якби вона цього не хотіла. Важливо, щоб не робили лазерну шліфовку жінці, якій 30-35, у якої немає рубців на обличчі, тому що потім буде дифузний фіброз і рубцювання. Важливо пам’ятати, що естетична медицина має бути й етичною.

На жаль, на сьогоднішній день у зв’язку з комерціалізацією медицини, вони стоять на протилежних полюсах. І тут тільки відіграє роль моральність лікаря – чи він не візьметься робити те, що неможливо, чи те, що може нашкодити.Євгенія Ковалевська
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка