Вікторина «Клас Земноводні» 7- 8 класиСкачати 85.83 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір85.83 Kb.
Вікторина «Клас Земноводні» 7- 8 класи 1. Скільки видів земноводних зустрічається на планеті? ( Близько 2300 видів).

 2. Скільки видів земноводних зустрічається на Україні? ( 17 видів).

 3. Який розділ біології вивчає амфібії? (Батрахологія).

 4. Скільки типів тварин налічує сучасна система тваринного світу? ( Понад 20 типів).

 5. Як давно з’явилися земноводні на планеті? (Близько 300 млн. років тому).

 6. Кого вважають предками амфібій? Які докази цього? ( Предками вважають давніх кистеперих риб, які дали початок стегоцефалам – першим наземним стародавнім палеозойським земноводним, які відомі науці з девонського періоду. У личинок – пуголовків – на початку розвитку є зябра, бічна лінія, як і у риб, відсутні кінцівки, є хвіст, розвиток земноводних відбувається з ікри).

 7. Де на планеті не можна зустріти земноводних? (У Антарктиді).

 8. Яку сучасну хвостату земноводну тварину вважають найбільшою? (Це рідкісна велетенська саламандра із Східного Китаю та Японії, довжина її тіла 160 см, маса досягає 30-40 кг).

 9. Яка найменша хвостата амфібія відома вченим-зоологам? ( Саламандра-крихітка з лісів Віргінії та Північної Кароліни США завдовжки 5 см).

 10. Яка найбільша жаба зустрічається в природі? ( Жаба - голіаф із Камеруна, довжина її тіла без задніх ніг 25 см, маса може становити 3,5-5 кг; у Північній Америці є жаба- бик з довжиною тіла 20 см, а із задніми ногами – 25 см, має голос як у бика).

 11. Назвіть пігмея серед безхвостих амфібій. ( Південноамериканська болотяна квакша має довжину тіла 1,5 см, ще у Південній Америці живе жаба-свистун, маса якої 1-2 грами).

 12. У басейні річки Ріо - Атрато (Колумбія) у джунглях зустрічається одна з найотрутніших тварин серед земноводних хоч довжина її 2-3 см, маса близько 1 г. Шкірні залози цієї тваринки виробляють таку сильну отруту смертельної дії, як отрута аспідів – найотрутніших змій. Назвіть цю небезпечну амфібію. (Крихітна жаба).

 13. Які гіганти зустрічаються серед безногих амфібій? ( Червуга Томпсона має довжину 117 см, живе у горах Колумбії на висоті 1150 м над рівнем моря).

 14. Чи мешкають земноводні за Полярним колом? ( Так, сибірський кутозуб (ряд хвостаті) здатний активно рухатися навіть при температурі +2,+40 С, відкладає ікру у воду при цій же температурі , де вона успішно розвивається).

 15. Яка амфібія здатна кілька місяців і навіть років перебувати «замурованою» у кризі, а після відтаювання льоду – оживати? ( Сибірський кутозуб, одного з них знайшли у кризі вічної мерзлоти на глибині 11 м, за допомогою радіо вуглецевого методу визначили його вік – 100 років).

 16. Які земноводні відкладають найбільше ікри? (Африканська шпорцева жаба відкладає 10-15 тисяч ікринок, зелена ропуха –до 13 тисяч, озерна жаба – до 11 тисяч, ікру відкладають у воду, тут же вона запліднюється і ці тварини не проявляють ніякої турботи про неї).

 17. А яка найменша плодючість у амфібій? ( У живородних видів, у альпійської або чорної саламандри – 2 зародки; у живородної жаби із Східної Африки – 4-12 малят).

 18. Які амфібії проявляють турботу про потомство? ( Жаба-повитуха із Західної Європи охороняє ікру, яка у довгих шнурах знаходиться у самця на стегнах. Він тримає її так 2 тижні, перебуваючи у вологому місці. Коли з’являються 120-150 пуголовків. Він переходить у воду. )

 19. Чим цікава ринодерма Дарвіна? ( Ринодерма Дарвіна (гори Чилі) відкладає 20-30 ікринок, які носить самець у горловому мішку. Пуголовки перші дні теж тут живуть, зростаючись із стінками горлового мішка, беруть поживу з крові самця).

 20. Яка амфібія відкладає власну ікру собі на спину? ( Сурінамська піпа з Південної Америки відкладає 40-100 ікринок у спеціальні комірки на спині самки. Ікра розвивається 80 днів. Потім пуголовки вистрибують з комірок у воду).

 21. Чи п’є жаба воду? ( Ні, вбирає через шкіру).

 22. Чи можна штучно затримати процес перетворення пуголовка в жабеня?

( Так, якщо у воді не буде йоду, то таке перетворення не відбудеться ).

 1. Чому жаби можуть дихати тільки із закритим ротом? ( При відкриванні рота у жаби перетискуються канали, які з’єднують ніздрі з легенями і вдих не відбувається; коли рот закритий – канали відкриті, відбувається вдих).

 2. На дні водойми трав’яні жаби перед зимівлею притискують і піджимають задні лапки під черевце, а передні притискують до голови і вивертають «долонями догори». Чи випадкове таке положення передніх лапок? ( Ні, не випадкове. У шкірі жаби багато кровоносних судин, особливо на « долонях», тому більше кисню вбирається у кров. Якби лапки були притиснені до тіла, то кисню поступало б менше).

 3. Які земноводні зустрічаються у фауні Сумщини? (11 видів з 6 родин. Найчисельніші – тритон звичайний та гребінчастий, озерна жаба, ставкова та гостро морда, звичайна (сіра) і зелена ропухи, часничниця, червоночерева кумка (джерлянка). Значно рідше зустрічаються трав’яна жаба та деревна жабка квакша звичайна).

 4. Які земноводні знаходяться під охороною? ( Тритон карпатський, тритон гірський, жаба прудка, ропуха очеретяна занесені до Червоної книги України, всього 8 видів).

 5. Яких організмів вчені-зоологи вважають перехідною групою між рибами та земноводними? ( Стегоцефалів – перших наземних хребетних тварин, які мешкали у кам’яновугільному, тріасовому та пермському періодах палеозойської ери. Мали панцир із шкірних кісток на голові, боках та череві, спіральний клапан як у акул. Вважають, що стегоцефали були нічними хижими тваринами, жили у мілких водоймах. Вихід на сушу відбувся у девонському періоді. Розквіт земноводних припадає на кам’яновугільний період.)

 6. Чому іноді говорять, що у земноводних 3 кола кровообігу? ( Тому що у них є ще шкірне дихання, крім легеневого. По великому колу кров від шлуночка проходить через голову, органи тіла, віддає їм кисень і збирається у правому передсерді. По малому колу венозна кров іде до легень, насичується киснем і потрапляє у ліве передсердя. Третє коло починається із шкірної артерії, яка відходить від легень. Окислена в шкірі кров через шкірну вену тече у праве передсердя. Тобто, шкірне коло кровообігу починається як і мале, а закінчується як велике. Воно з’єднує ці два кола).

 7. Що таке клоака? (Розширена кінцева частина задньої кишки у всіх земноводних, плазунів, птахів, однопрохідних ссавців – качконоса, єхидни, у клоаку відкриваються статеві протоки та сечоводи. Ще клоака є у акул, скатів, дводишних риб, морських голок).

 8. Які травні залози має жаба? ( Слинні, підшлункова, шлункові, печінка).

 9. Яка найбільша і найменша жаба зустрічається на Україні? ( Жаба озерна може мати довжину тіла до 17 см, а звичайна квакша – 3,5-4,5 см).

 10. Які амфібії України можуть жити на деревах? ( Квакші, так як мають спеціальні диски на кінцях пальців і можуть ними прикріплюватися до гілок).

 11. Яка тривалість життя земноводних? ( У неволі ставкові жаби жили 10 років, 16-17 років жили трав’яні жаби, 22 роки – квакші, 28-29 років – гребінчасті тритони та джерлянки, ропухи сірі – до 36 років. У природі вік амфібій набагато менший).

 12. Як людина використовує земноводних? ( Сотні років жаби служили людині як цінні лабораторні тварини; із шкіри амфібій виготовляли сувеніри та прикраси; отруту застосовували у медицині; смачне м’ясо задніх кінцівок – для дієтичного харчування; воно є ласощами для багатьох народів Азії, Австралії, Європи, Північної та Південної Америки).

 13. У 30-тих роках ХХ століття 150 екземплярів якоїсь амфібії завезли літаком на Гавайські острови для охорони плантацій цукрової тростини. Тварини швидко розмножилися і за кілька років успішно справилися із завданням – знищенням шкідників цукрової тростини. Хто ці амфібії? (Ропуха ага. Зустрічається в природних умовах у Центральній та Південній Америці Довжина тіла 25 см, ширина – 12 см, маса до 1 кг. Має 2 отруйні залози, тому її не їдять птахи та ссавці. У період розмноження видає звуки, схожі на хрипле гавкання собаки. Пуголовок близько 1 см).

 14. Пізнайте тварину за описом: « Живе у печерах Південної Австрії, має хвіст, червоподібне тіло довжиною до 28 см, шкіра жовта або рожева. У тварини зовнішні зябра, як у пуголовка жаби або аксолотлів. Очі мають лише личинки, у дорослих – немає. Самка в печері народжує 1-2 великі личинки довжиною до 12 см.. Тваринку цю можна зустріти у акваріумі. Що це за тварина? ( Протей звичайний із ряду Хвостаті).

 15. Чи зустрічаються інші види протеїв у природі? (Так. У США та Канаді є американський протей. Він живе у відкритих прісних водоймах, тому в шкірі є пігмент. Забарвлення таке: на сірому фоні чорні плями з жовтою облямівкою. Очі малі, але розвинені і у личинок, і у дорослих протеїв).

 16. Чим живляться тритони? ( Ці хвостаті земноводні – хижаки, живуть у воді та на суші, живляться дощовими черв’яками, пуголовками , мухами та іншими комахами).

 17. Яка відмінність між ящірками та саламандрами? ( Ящірка належить до плазунів, має суху шкіру, вкриту лусочками, дихає лише легенями; саламандра – амфібія, тіло має голе, воно бере участь у диханні. Саламандри отруйні, але не кусають як змії, а виділяють отруту шкірні залози. На Україні саламандри зустрічаються лише в Карпатах).

 18. Скільки видів ропух і жаб є на Землі? ( Ропух відомо до 450 видів, на Україні – 3 види: сіра (або звичайна), зелена і очеретяна. Жаб відомо науці понад 1600 видів, на Україні зустрічається до 400 видів).

 19. Чим ропуха відрізняється від жаби? ( Тіло ропухи незграбне, спина вкрита товстими бородавками, живуть ропухи у сирих місцях: лісах, полях, луках, на огородах. Нічні тварини, лише у сутінках виходять із укриття на полювання, живляться комахами. Ропуха звичайна може бути до 18 см довжиною. Жаби привабливіші на вигляд, мають яскравіше забарвлення, довгі задні кінцівки; живуть поблизу водойм, розмножуються тільки у воді).

 20. Чи можна побачити амфібію у пустині? ( Так, але нечасто. У безводній пустині живе австралійська ропуха. Вона відкладає ікру у період дощів (січень-лютий) на землю. Розвиток пуголовків триває менше 1 місяця. А коли наступає велика посуха – ропуха заривається в землю і впадає в сплячку).

 21. У США відловлюють для кулінарних потреб деяких земноводних до 100 млн. штук щорічно. Яких саме тварин споживають американці? ( Це жаба-бик, довжиною до 20 см та масою до 600 г).

 22. У лісах Колумбії зустрічаються маленькі жабки, довжиною 2-3 см, масою до 1 г. Шкіра має чорне забарвлення з жовтими смужками, одна жабка виділяє настільки сильну отруту, що здатна убити більше тисячі мишей! Отрути з однієї жабки достатньо для змащування 50 стріл. Що це за жабка? (Кокоа).

 23. Хто такі кумки? ( Безхвості земноводні, живуть у джерельних водах, болотах, водоймах з ряскою і глинистим дном. Мають яскраво-червоне або оранжеве черевце з чорними плямами. Шкірні залози виділяють отруту, яка має неприємний смак, тому її не їдять птахи та звірі. Зимують у норах полівок або водяних крис. Ікру відкладають все літо, загальною кількістю 80-300 штук).

 24. Що вам відомо про амбістом? ( Це хвостаті земноводні, які зустрічаються у Мексиці. Їхніх личинок називають аксолотлі, вони здатні самостійно розмножуватися. Можуть так і не перетворитися у амбістому. Дорослі амбістоми нагадують плямистих саламандр, розміром до 25 см, а личинки аксолотлі схожі на тритонів, але сірого кольору і мають рожеві зовнішні зябра).

 25. Скільки видів черв’яг є на планеті? ( Відомо близько 50 видів. Зустрічаються у тропіках Бразилії, Перу, Еквадору. Мають кільчасте тіло до 45 см довжини. Зовні черв’яга нагадує змію, але шкіра волога, синього кольору і не має лусочок. Розмножуються яйцями, які відкладають під пеньками. Ведуть ґрунтовий спосіб життя на берегах річок, озер).

 26. Де можна зустріти земляну або часникову жабу? ( Відомо 3 види земляних жаб, які поселяються у ґрунтах: пісках, на полях, огородах, у лісах. Вдень закопуються на глибину до 1 метра, поїдають жуків, мух, павуків, слимаків, личинок, червів. Розмножуються у воді, відкладаючи 1200-2000 ікринок, у березні - квітні. У період розмноження від земляних жаб відчутний запах часнику).

 27. Чи можна побачити жаб на деревах? ( Так, літаюча японська жаба добре лазить по деревах, перестрибуючи з гілки на гілку. Яйця відкладає у згорнуті листочки дерева. Квакші теж можуть лазити по деревах. На Україні є квакша звичайна. Живе вона на Поліссі, у Лісостепу, в пониззі Дніпра. Розмір тіла до 5 см. Веде деревний спосіб життя, у період розмноження – у воді. Зимує у ямках, під корінням або у мілких водоймах. Поїдає довгоносиків, листогризів).

 28. Скільки комах може знищити 1 жаба за 6 місяців свого активного життя? (До 1260 штук шкідливих безхребетних).

 29. чим живляться джерлянки? ( Джерлянки знищують ворогів рибного господарства: личинок бабок, водяних клопів, жуків-плавунців у воді, а на суші – ворогів сільськогосподарських рослин: попелиць, довгоносиків, листогризів, пильщиків та ін.).

 30. Як амфібію можуть захищатися у разі небезпеки? ( Більшість амфібій намагаються заховатися, деякі рятуючись, видають скрипучий звук, широко розкривають рот, навіть кусаються. Жаба рогата і жаба озерна кидаються на ворога і роблять спробу вкусити. Жаба часникова швидко перебираючи задніми ногами, майже вертикально, заривається у грунт. Деякі земноводні ціпеніють, удаючи «смерть». У саламандр розвинена регенерація хвоста, задніх кінцівок і навіть зовнішніх зябер. Тому зловлена тварина здатна пожертвувати деякими органами задля врятування життя).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка