"Використання засобів та методів лікувально-фізичної культури при лікуванні слабкої форми короткозорості (міопії)"Скачати 415.42 Kb.
Дата конвертації11.04.2016
Розмір415.42 Kb.
#797
ТипРеферат


Ксюша Кугаевская

Реферат
На тему:
"Використання засобів та методів лікувально-фізичної культури при лікуванні слабкої форми короткозорості (міопії)"

Введення
Поганий зір тепер поширеніший, чим раніше. Таке положення обумовлене, головним чином, залежністю, що посилюється, від штучного світла і широко поширеної звички дивитися телевізор.

І, оскільки ситуація погіршується, можна припустити, що число людей з дефектами зору буде рости з набагато більшою швидкістю.

Проблему намагалися вирішити за допомогою окулярів, але це штучні «ліки» не здатні зупинити загрозу здоров'ю людей. Насправді, ніхто не сподівається вилікувати поганий зір за допомогою окулярів. Найбільше, що вони можуть зробити – це хоч якось зменшити дискомфорт.

Багато людей погодяться, що окуляри псують вигляд, крім того, завжди існує небезпека розбити їх і поранитися; окуляри не дозволяють багатьом людям займатися спортом і т.д. І все-таки, не дивлячись на все це, окуляри вважаються, безумовно, одним з найвеличніших досягнень цивілізації. Легко зрозуміти таку високу оцінку окулярів: без них мільйони людей не зможуть робити те, що вони роблять.

Але це все через те, що люди звикли думати, що дефекти зору невиліковні і єдиним можливим засобом є окуляри. Віра в цінність і необхідність окулярів міцно укорінялася в свідомості людей. Вона заснована на припущенні, що більшість дефектів зору відбуваються через необоротних змін у формі ока і, отже, все, що можна зробити – це полегшить існуючий стан підбором відповідних лінз.

Дослідження доктора Бейтса з Нью-Йорка, що продовжувалися, дозволили по-новому розглядати причини і методи лікування дефектів зору. Як виявилось, дефекти зору переважно відбуваються не через необоротні зміни форми ока, а лише через функціональні розлади, які в більшості випадків можна подолати простими, природними методами лікування, без носіння окулярів. [3]1. Структура та функціональні особливості дії очей
Щоб зрозуміти сутність методу поліпшення зору, запропонованого доктором Бейтсом, необхідно пригадати анатомію і фізіологію ока, а головне – феномен акомодації. Акомодація – здатність ока бачити близькі і далекі предмети однаково чітко.

Око, очне яблуко має майже кулясту форму приблизно 2,5 см в діаметрі. Воно складається з декількох оболонок, з них три – основні:

склера – зовнішня оболонка

судинна – середня

сітківка – внутрішня.

Склера має білий колір з молочним відливом, окрім передньої її частини, яка прозора і називається рогівкою. Через рогівку світло потрапляє до око. Судинна оболонка, середній шар, містить кровоносні судини, по яких кров поступає для харчування ока. Прямо під рогівкою судинна оболонка переходить у райдужну оболонку, яка і визначає колір очей. У центрі її знаходиться зіниця. За веселковою оболонкою розташований кришталик, схожий на двоопуклу лінзу, який уловлює світло, коли воно проходить через зіницю і фокусується на сітківці. Навколо кришталика судинна оболонка утворює війкове тіло, в якому закладений м'яз, регулюючий кривизну кришталика.

Сітківка насправді є продовженням зорового нерва (розташованого на тильній стороні ока). Вона дуже тонка і ніжна, на неї проектуються образи зовнішніх предметів, що знаходяться в полі зору. Якщо сітківка порушена – зір неможливий. Враховуючи ці факти, легше зрозуміти сам процес зору.

Промені світла проходять через рогову оболонку ока; зовнішні промені обмежуються зіницею і лише центральні промені, що залишилися, дійсно потрапляють в око. Вони проходять через кришталик, який, маючи опуклу форму, зводить (фокусує) їх на сітківці таким чином, що на ній утворюється перевернене зображення. Цей образ передається за допомогою оптичного нерва в мозок, і в результаті ми бачимо.

Якщо хоч би в одній ланці цього ланцюжка є перешкода, то нормальний зір неможливий.

Акомодація. Коли око дивиться на віддалений об'єкт, та відстань між кришталиком і сітківкою менше нормального і, навпаки, більше нормального, коли людина дивиться на предмет, що знаходиться близько.

У медичних підручниках пояснювалося, що зміна цієї відстані відбувається унаслідок розтягування і стиснення кришталика, яке, у свою чергу, регулюється війковим мускулом. Відповідно до цього погляду очей в цілому не міняє свою форму – тільки кришталик.

Проте експерименти показали, що форма ока всеж-таки міняється в процесі акомодації, унаслідок дії зовнішніх м'язів очного яблука, які і керують рухом ока на всіх напрямках (вгору, вниз, в сторони). Було виявлено, що за допомогою скорочення певних груп цих м'язів відбувається наближення задньої частини (стінки) ока до кришталика, коли людина дивиться на віддалений предмет, тобто форма ока змінюється, подовжня його вісь стає коротшою, але стає довшим, коли розглядається близький предмет.

Якщо зрозуміти той факт, що міопія (короткозорість) є станом, при якому очне яблуко видовжене, розтягнутий, а гінерметропія(далекозорість) і пресбіопія (стареча далекозорість) є стани, при яких очне яблуко скорочене, стисло уздовж своєї поздовжньої осі (уздовж лінії між кришталиком і сітківкою), то стане ясно, що такі стани є цілком результатом неправильної акомодації унаслідок неправильної роботи зовнішніх м'язів ока. При короткозорості очі постійно знаходяться в стані, який затрудняє нормальне бачення віддалених об'єктів, а у разі далекозорості, навпаки, близьких предметів.

Коротко, практика Бейтса привела його до висновку, що багато випадків порушення зору є результатом напруги зовнішніх м'язів очей, які примушують око вчасно міняти свою форму. [1,4]

2. Порушення зору та його причини
Короткозорість (міопія)

Зазвичай короткозорість починає розвиватися в початкових класах школи. Ступінь її надалі нерідко поступово збільшується до 18–20-річного віку.

Міопія – це зниження гостроти зору, особливо удалину. Зір покращують окуляри з негативними лінзами. При роботі на близькій відстані може виникати біль в очах, в області лоба і скронь.

Розумова напруга. Доктор Бейтс цілком безумовно заявляє, що він вважає причиною всіх порушень зору розумову, психічну напругу, яка, відповідно, породжує фізичну напругу на очі і очні м'язи, і нерви, що приводить, таким чином, до порушень зору.

Він вважає, що нервовий темперамент, що має тенденцію до психічної і розумової напруги, є причиною більшості серйозних недоліків зору. Він розглядає менш серйозні дефекти як результат, головним чином, розумової напруги (і, отже, навантаження на мозок і нервову систему), породженої надмірною роботою, тривогою, страхом і т.д. Ступінь порушення зору варіюється у всіх випадках залежно від темпераменту і стану нервової системи конкретної людини. На доказ своєї теорії Бейтс сконцентрував зусилля на методах лікування, які усувають напружений психічний стан. Таким чином, ключовим положенням методу Бейтса є релаксація (розслаблення).

Якщо людині вдається зняти розумове навантаження, то і очі (разом з пов'язаними з ними м'язами і нервами) не знаходитимуться в напруженому стані. І навпаки, якщо вдасться досягти розслабленого стану очей і очних м'язів і нервів, то і мозок (а отже, і розум) знаходитиметься в ненапруженому стані. Таким чином, видно, що метод Бейтса направлений на досягнення уміння знімати стан напруженості як розумовою, так і фізичною. Тільки за цих умов можливо добитися добрих результатів лікування. Деякі випадки невдачі цілком можна пояснити невмінням пацієнта знімати напруженість достатньо повно або зневагою до фізичного розслаблення.

Будь-який чинник, не тільки психічний, але і фізичний, такий, що може викликати напругу м'язів ока, є потенційною причиною порушень зору.

Чим більше причин погіршення зору вдається виявити, тим більше упевненості, що лікування може стати успішним. Тому в цій книзі приділяється так багато уваги самим різним чинникам, які треба враховувати, сподіваючись на успіх лікування.

Харчування. У пошуках можливих причин напруженого стану м'язів ока слід мати на увазі, що око є частиною організму і тому схильне до дії умов, що впливають на організм в цілому. Розглядати око як щось відособлене, здатне функціонувати повністю самостійно, було б помилкою. Отже, слід зосередити увагу на чинниках, що негативно впливають на організм в цілому.

Відомо, що такі хвороби, як діабет і нефрит, роблять вплив на очі, і серед медиків визнано, що в основі деяких випадків катаракти лежить діабет. Більшості неспеціалістів відомо, що плями перед очима з'являються і «пливуть» при захворюваннях печінки і порушеннях травлення.

Але тісний зв'язок між очима і іншими частинами тіла підтверджується повністю тими, хто займається іридологією [наука – що вивчає будову, функції та патології райдужки ока]. Піонери іридодіагностики виконали велику роботу, щоб показати, що будь-яка зміна, функціональна або органічна, в будь-якій частині тіла або органі відбивається на очах, змінюючи колір частини веселкової оболонки ока, яка безпосередньо пов'язана з цією частиною тіла або органом. Ця чудова демонстрація є результатом взаємозв'язку між нервами ока і центральною нервовою системою. Якщо на очі роблять вплив зміни в окремих органах, то наскільки ж зростає цей вплив, коли задіяний весь організм?

Багато лікарів, що практикують природну терапію, виявили, що запальні стани очей, такі, як кон’юнктивіт, запалення веселкової оболонки ока і т.д., слід розглядати не як хвороби, вражаючі тільки очі і нічого більш, а як симптом загального дисбалансу організму унаслідок надмірного споживання цукру, білка і т.д.

В той же час вони прийшли до висновку, що катаракта є лише ознакою глибшого (а отже, хронічного) прояву того ж стану.

Досвід показав, що неправильне харчування впливає не тільки на самі очі, але і на процеси, за допомогою яких здійснюється зір, тому що м'язи і кровоносні судини, навколишні очі, вносять «свою частку» до процесу затримки в організмі шкідливих речовин унаслідок порушень обміну, які, у свою чергу, виникають від неправильного харчування.

Як тільки м'язи і кровоносні судини «засмічуються», належне виведення шкідливих речовин стає неможливим і м'язи замість того, щоб бути м'якими і гнучкими, стають жорсткими і стягнутими. Все це кінець кінцем перешкоджає нормальній акомодації і потім, як прямий наслідок, впливає на форму ока. Кінцевим результатом є порушення зору.

Причиною багатьох випадків короткозорості, далекозорості і астигматизму є не що інше, як все перераховане вище, а стареча далекозорість майже цілком відбувається через це.

До недавнього часу вважалося, що коли людина досягає середнього віку, то очі природно міняють свою форму, таким чином утрудняючи нормальне бачення близьких предметів і викликаючи старечу далекозорість. Це розглядається як незручна, але необхідна ціна, яку ми вимушені платити за таке довге перебування в цьому світі. І ця трудність усувається носінням опуклих окулярів.

Лише небагато з мільйонів людей, страждаючих старечою далекозорістю, усвідомлюють, що неправильне харчування протягом 45 або 50 років можливо, є причиною цих змін в їх зорових здібностях. Але не викликає сумнівів і те, що багато людей, страждаючих старечою далекозорістю, можуть відновити нормальний зір, просто дотримуючись розумної дієти і виконуючи декілька нескладних вправ для очей.

Звичайно, ясно, що психічна напруга і неправильне харчування порушують нормальну доставку крові і нервовій енергії до очей, але є декілька чисто механічних способів такого порушення. Головна причина механічного порушення нормального постачання кров'ю і нервовими імпульсами криється в м'язах шиї.

Якщо ці м'язи знаходяться в скороченому, напруженому стані, то вони діють на шийні хребці, утрудняючи нормальну дію нервів, «обслуговуючих» очі. На додаток до цього вражаються вазомоторні нерви, контролюючі розміри невеликих артерій: в результаті обмежується приток крові до голови.

Отже, у всіх випадках порушень зору необхідно переконатися в тому, що м'язи задньої частини шиї повністю розслаблені, що немає ніяких порушень в хребетній системі.

Слід додати, що масаж і інші вправи спини і шиї вельми корисні і у багатьох випадках лікування було досягнуте саме з їх допомогою. Крім того, в більшості випадків порушень зору напруга на очі і очні м'язи, кровоносні судини і нерви (головним чином через постійного носіння окулярів) передається на м'язи задньої частини шиї і вони, у свою чергу, стають напруженими.

Очевидно, що повне відновлення нормального зору неможливе без розслаблення цих м'язів і, отже, ясно, яке значення для загального ходу лікування мають вправи для шиї. [6]
3. Лікувальна фізкультура при порушеннях зору
Вище мовилося про три головні причини порушення зору. В зв’язку з цим мають місце і три певні підходи до природних методів лікування. Як вони зводяться до усунення причини, якщо причина не одна, а їх дві або навіть три, то логічніше припустити, що найдієвішим буде застосування системи чи комплексу методів, які можуть впливати на всі чинники порушення зору.

Історія дає приклади лікування багатьох очних захворювань прихильниками або тільки одного чинника, або прихильниками різних методів. Але слід визнати і немало випадків невдалого лікування. Причина, мабуть, очевидна: виділяли один чинник і нехтували іншим. Успіх лікування залежав від «попадання» в причину: якщо точно визначалася причина захворювання (а це далеко не завжди можливо), та ще успішно знайти метод лікування – можна було радіти успіху.

Визнаючи цінність всіх трьох методів лікування і запозичуючи з них все краще, створивши повну, всеосяжну систему, що дозволяє лікувати практично всі захворювання очей, всі порушення зору.

Пропоновані інструкції, ради і рекомендації складені так, щоб можна було займатися удома, в будь-який слушний час.

Загальні принципи дотримання дієти допоможуть кожному скласти раціон харчування відповідно до своїх умов життя.

Оздоровчі вправи, що допомагають розслабляти потрібні м'язи, можуть бути використані всіма, але набір таких вправ може бути іншим. Важливо вирішити головне завдання: добитися максимального розслаблення, коли це необхідно.

Сподіваючись на успішне лікування, не можна забувати про можливу потрійність причин порушення зору і тому не слід віддавати перевагу одним методам в збиток іншим. Тільки наполеглива увага до зняття напруженості психічною і фізичною, до раціональної дієти і, нарешті, до ослаблення напруженості очей може привести до бажаних результатів – до повернення нормального зору.

Заняття лікувальною фізкультурою – прекрасний засіб тренування організму і підвищення працездатності. При виконанні вправ необхідно керуватися наступними правилами: 1. слідувати рекомендаціям офтальмолога і терапевта;

 2. враховувати стан Вашого здоров'я;

 3. пам'ятати про обмеження, пов'язані із станом органу зору при виконанні деяких видів вправ (так, з короткозорістю більше 6,0 діоптрій, а також з хронічними змінами на очному дні, небажані вправи з тривалими і напруженими переходами з положення сидячи в положення лежачи і назад);

 4. протипоказані ігри, в результаті яких можливі зіткнення гравців, завдання ударів по голові, а також ігри, що вимагають великої напруги;

 5. протипоказані вправи, що вимагають напругу і пов'язані із струсом тіла (стрибки, підскоки).

Виконуючи вправи загальної лікувальної фізкультури, дивиться на рухомі руки і ноги. Це одночасно забезпечить тренування окоруховим м'язам.

Дві простих, але ефективних вправи: 1. стоячи, дивитися тільки вперед на який-небудь предмет; повернути голову направо, потім наліво; повторити 8–10 разів в кожну сторону;

 2. стоячи, дивитися тільки вперед на який-небудь предмет; голову підняти, потім опустити, не змінюючи погляду; повторити 10 разів.

Для профілактики короткозорості пропонуються наступні вправи (початкове положення сидячи, кожне повторюється 5–6 разів):

 1. Відкинувшись назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих.

 2. Відкинувшись на спинку стільця, прикрити повіки, міцно зажмурити очі, відкрити повіки.

 3. Руки на пояс, повернути голову управо, подивитися на лікоть правої руки; повернути голову вліво, подивитися на лікоть лівої руки, повернутися в початкове положення.

 4. Підняти очі догори, зробити ними кругові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.

 5. Руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустити (видих).

Вказані вправи бажано повторювати через кожні 40–50 хвилин зорової роботи в домашніх умовах. Тривалість одноразового тренування 3–5 хвилин.

Вправа 1. Пальмінг.

Складіть чашкоподібно долоні рук і накладіть одну долоню руки на іншу навхрест, так, щоб підстава мізинця однієї руки лягла на підставу мізинця іншої руки. Підніміть руки в такому положенні і м'яко опустіть їх вниз вздовж обличчя на перенісся, при цьому місце перетину підстав мізинців утворює як би дужку окулярів. Остаточно підберіть положення долонь, що дозволяє вільно відкриватися і закриватися очам, а також що виключає можливість проникнення світла, перевірити, направивши погляд на джерело світла. Зверніть увагу на те, щоб виконання вправи не супроводжувалося якою-небудь м'язовою напругою. У цих цілях в домашніх умовах зручно розташуйтеся сидячи за столом, поставивши лікті на м'яку підстилку, або спираючись на лікті можна влаштуватися лежачи на животі. Прийнявши зручну позу, спокійно закрийте очі під руками. Наступним етапом виконання цієї вправи є психічне розслаблення. Ваша мета досягти абсолютно чорного поля перед очима. Для цього не потрібні ніяких спеціальних зусиль. Навпаки, максимальне розслаблення допоможе виключити калейдоскопічні явища штрихи, кухлі, плями, що відображають збудження зорових центрів мозку.Вправа 2. Масаж.

I. Виконується сидячи. Міцно зажмурити очі протягом 3–5 секунд, потім розплющити очі на 3–5 секунд. Повторити 7–8 разів.

II. Виконується сидячи. Закрити очі і масажувати їх круговими рухами пальців 1–2 хвилин.

III. Виконується сидячи. Трьома пальцями кожної руки легко нажинати на верхні повіки, потім через 1–2 секунди зняти пальці з вік. Повторити 5 разів.Вправа 3. Рух.

Сісти на низьке крісло вільно, не напружуючись, і виконати рухи очима, відповідно за і проти годинниковою стрілкою. Всі вправи повторити по 5 разів і після кожного мигати по кілька разів.Вправа 4. Мітка на склі.

Пацієнт встає або сідає в 50 см від вікна. На рівні його очей на склі наклеюють круглу мітку діаметром 5 мм (червону або чорну). Вдалині на лінії погляду, що проходить через цю мітку, хворий намічає який-небудь предмет для фіксації (стовбур дерева, ліхтарний стовп, і т.д.), потім по черзі переводить погляд з мітки на склі на цей предмет.Вправа 5. Температурна дія.

Візьміть два великі м'які шматки тканини, краще випраної. Занурьте один шматок тканини в миску з гарячою водою, температуру якої індивідуально підбирає кожен пацієнт, тобто ту, яку зможе витримати. Інший шматок тканини занурюють в миску з крижаною водою. Поперемінно, віджимаючи тканину, прикладають гарячий компрес на 2 хвилин, а холодний на 1 хвилин. Виконати це 3 рази, потім просушити очі.Вправа 6. Зведення очей.

Пацієнт стежить за рухом олівця при переміщенні його від відстані витягнутої руки до кінчика носа до моменту двоїння. 10 раз олівець водиться по центру до перенісся і по 10 раз перед кожним оком. Чим більше наблизиться найближча крапка, тим ефективніше вправа.Вправа 7. Взаємодія очей.

З паперу в клітинку готують 2 смужки, на одній з яких, розміром в 1 клітинку, малюється «+», а в іншій «–». Пацієнт тримає в одній руці зображення +, а в іншій – . Переміщаючи їх один відносно одного, розводячи і зводячи, наближаючи або віддаляючи від очей, він повинен добитися злиття зображення. Потім треба поволі розсовувати в сторони і відсовувати від очей тест-об'єкти до їх розбіжності. Чим більше діапазон відстаней, в якому тест-об'єкти залишаються суміщеними, тим вище ефект вправи.Вправа 8. Лист.

Техніка вправи полягає в своєрідному написанні букв або слів розплющеними очима. При цьому бажано чергувати розмір написаних букв, наприклад, написання слів на всю протилежну стіну до мінімального написання слів на предметі, отстоящем від очей на відстані 33 см. Різноманітні рухи здійснюються при написанні букв алфавіту. Чим більше розмах руху очей, тим вище ефект вправи. Рекомендується чергувати лист з легким масажем очей пальцями через повіки.Вправа 9. Годинник.

Уявіть, що ви стоїте близько до великого настінного годинника, центр якого розташований прямо перед вашими очима. На початку вправи погляд спрямований в центр. Потім, не повертаючи голови, подивіться (швидко) на будь-яку з цифр на циферблаті, а потім так само швидко поверніться в центр. Тепер подивіться (швидко) на наступну цифру і поверніться в центр. В цілому необхідно обійти поданій методиці весь циферблат і проти годинникової стрілки.

Індійські йоги лікують очі, дивлячись на сонце, зірки і місяць.

Для поліпшення зору з давніх часів використовували розглядання сонця і місяця, що набагато ефективніше впливало на очі, чим просте спостереження горизонту.

Немає світла, рівного по інтенсивності сонячному. Сонячні промені пожвавили зір, прискорюють циркуляцію крові, нейтралізують інфекції, вбиваючи мікроби.

Дивитися на сонце треба вранці, коли воно не покрите хмарами, очима, широко відкритими, але ослабленими, – ненапруженими – так довго, як можливо або поки на очах не з'являться сльози.

Краще всього це вправу виконувати на сході або заході. Люди з хворими очима повинні розташуватися так, щоб дивитися у напрямі сонця, а не на саме сонце. З часом вони дивитимуться безпосередньо на сонці без незручностей і сліз, але не слід дивитися на сонці опівдні.

Дивитися на сонце потрібно поступово, починаючи з 1–2 хвилин і до 10 хвилин як межа. Це може значно поліпшити зір.

За кордоном таким чином успішно лікують такі захворювання, як кон'юнктиви, трахоми, астигматизм, короткозорість і далекозорість, гіперметропія.

Втома очей від денної роботи за письмовим столом, у верстата, за конвеєром добре знімається розгляданням місяця і зірок, що знаходяться під кутом 45 градусів або менше. Ця процедура вельми проста, але на рідкість ефективна.

Хатха-йога радить закрити очі і відчути себе йогою

Вправи, що рекомендуються хатха-йогою краще всього проводити із закритими очима з метою збереження енергії і використання її резерву для саморегуляції організму. 1. Центральна фіксація: сфокусуйте очі на предметі, розташованому вдалині або поблизу, приблизно протягом хвилини. Очі тримаєте нормально відкритими, але, не мигаючи, поки не почнуть текти сльози.

Відстань до предмету – не меншого 48 см, поза – зручна, розслаблена. Погляд можна фіксувати, наприклад, на язичку свічки, що горить, або на чорному кружку, приколеному до стіни. Чим менше предмет для фіксації – тим краще.

Після декількох місяців, протягом яких ви освоювали центральну фіксацію, можна переходити до розглядання чистої води.

Налийте воду в красиву вазу і близько 10 хвилин споглядайте центр її віддзеркалення від звичайного світла. Вазу треба розташувати так, щоб фокус віддзеркалення був в центрі тарілки, споглядати слід цю блискучу поверхню.

Центральну фіксацію на водному віддзеркаленні, на вогненному язичку свічки ще стародавні йоги розглядали як заспокійливу для очей.

Могутнім предметом центральної фіксації є розглядання різних предметів природи, таких, як вода або небо. Якщо є спокійний затон з блискучою дзеркальною поверхнею відображеного природного світла, не упускайте можливості спокійно посидіти і подивитися на водну гладінь.


 1. Розглядання носа. Сядьте зручніше, розслабтеся, шию тримайте прямо і фіксуйте очима кінчик свого носа. Споглядайте його 1 – 2 хвилини, а потім закрийте очі. Повторите цю вправу 2 – 3 рази. Після виконання цієї серії закрийте очі для відпочинку.

 2. Розглядання брів. Після хвилинного відпочинку із закритими очима фіксуйте свій погляд на крапці між брів. Утримуйте так хвилину або дві. Закрийте очі для відпочинку.

 3. Розглядання правого плеча. Тримаєте тіло прямо, шию і голову твердо. Фіксуйте очі на кінці вашого правого плеча. Залишайтеся так 1–2 хвилини. Потім закрийте очі для відпочинку.

 4. Розглядання лівого плеча. Так само, як і правого. Корисне комбінування всіх чотирьох вправ в одне. Виконання їх підсилює м'язи очного яблука, підсилює природну фіксацію і акомодацію.

Масаж очей

Хороший вплив на циркуляцію крові і на нерви надає погладжування закритих очей, вібрація, натиск, масаж долонею і легка розминка.

Найбільш поширений прийом масажу двома пальцями – вказівним і середнім – у вигляді восьмиподібного руху. По нижньому краю ока рух до носа, по верхньому краю ока – над бровами. Такий рух повторюється 8 – 16 разів.

Промивання очей

Холодна вода добре стимулює органи зору. Після фізичних вправ можна занурити обличчя в холодну воду 3–4 раз на 3–4 секунди, або, узявши воду в долоні, кидати її кілька разів в розплющені очі.

Ніколи не втрачайте можливості контакту очей з однією чистою холодною водою на відпочинку – у струмочка, джерела, у гірської річки, у водопаду.

Слов'янська методика поліпшення зору. Обертання очима

Ще в стародавніх гімнастичних систем входили вправи у вигляді різноманітних рухів очима, активізуючи кровообіг в області очей і мозку.

Після цих вправ люди відчували себе значно бадьоріше, особливо добре вони знімають розумове стомлення. У основі такого полегшення – взаємний зв'язок між окоруховим нервом і нервовими клітинами судин мозку.

Ці вправи допомагають також укріпити очні м'язи, зберегти пружність шкіри вік, затримати її старіння.

Ось декілька вправ: 1. Щільно закривати і широко розплющувати очі 5–6 разів підряд з інтервалом 30 секунд.

 2. Подивитися вгору, вниз, управо, вліво, не повертаючи голови.

 3. Обертати очима по кругу: вниз, управо, вгору, вліво і у зворотному напрямі.

Вправи виконуйте сидячи, повторюючи кожне 3–4 рази з інтервалом 1–2 хвилини. Загальна тривалість занять 10 – 15 хвилин! Вправи 2 і 3 рекомендується робити не тільки з розплющеними, але і із закритими очима.

Комплекс для стомлених очей

 1. Виконується сидячи. Міцно зажмурити очі на 3–5 секунд, а потім відкрити їх на 3–5 секунд. Повторити 6–8 разів. Вправа укріплює м'язи вік, сприяє поліпшенню кровообігу і розслабленню м'язів очей.

 2. Виконується сидячи. Швидкі моргання протягом 1–2 хвилин. Сприяє поліпшенню кровообігу.

 3. Виконується стоячи. 1 – дивитися прямо перед собою 2–3 секунди; 2 – поставити палець руки на відстані 25–30 см від очей; 3 – перевести погляд на кінчик пальця і дивитися на нього 3 – 5 секунд, 4 – опустити руку. Повторити 10–12 разів. Знижує стомлення очей, полегшує зорову роботу на близькій відстані. Ті, хто користується окулярами або лінзами, виконують цю вправу, не знімаючи їх.

 4. Виконується сидячи. 1 – закрити віки; 2 – масажувати їх круговими рухами пальця протягом 1 хвилини. Розслабляє м'язи і покращує кровообіг.

 5. Виконується сидячи. 1 – трьома пальцями кожної руки легко нажинати на верхню повіку; 2 – через 1 – 2 секунди зняти пальці із століття. Повторити 3–4 рази. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини

Гімнастика для очей

Виконується сидячи. Швидкі моргання протягом 1 -2 хвилин. 1. Міцно зажмурити очі на 3–5 секунд, потім розплющити очі на 3–5 сек. Повторити 6–8 разів.

 2. Закрити повіки. Масажувати їх за допомогою кругових рухів протягом хвилини.

 3. Трьома пальцями кожної руки легко натискати на верхню повіку. Через 1–2 сек. зняти пальці з вік. Повторити 3–4 рази.

Виконується стоячи. Дивитися прямо перед собою 2–3 сек. Помістити палець руки на середній лінії особи на відстані 25–30 см. від очей. Перевести погляд на кінчик пальця і дивитися на нього 3–5 сек. Опустити руку. Повторити 10–12 разів. [2]
4. Організація та проведення занять з фізичного виховання зі студентами, хворими на короткозорість
За статистикою Міністерства охорони здоров'я України в нашій країні страждають від короткозорості 420000 дорослих і близько 250000 дітей.

Кожен рік медичні огляди студентів першокурсників показують постійне збільшення осіб, які страждають на міопію. Значною мірою це викликано великим зоровим навантаженням, недостатньою руховою активністю, порушенням гігієнічних умов праці та побуту в шкільному віці. Ці чинники продовжують діяти і в продовж навчання у вузі.В результаті досліджень встановлено, що у студентів, які хворіють на короткозорість, частіше ніж у здорових зустрічається зміни у роботі опорно-руховому апарату, порушення постави, сколіоз. Вони частіше хворіють на застуду та грип. Такі студенти мають схильність надмірно нахиляти вперед голову та тулуб при зоровій роботі, а це призводить до втоми м'язів шиї та спини. Порушення постави, в свою чергу, негативно впливає на стан внутрішніх органів і систем, особливо дихальну та серцево-судинну.

Зважаючи на це, запропонований нами комплексний систематичний підхід, спрямований на укріплення послабленого організму молодої людини в цілому і на зміцнення очних м'язів, налагодження нормального кровообігу та харчування тканин ока.

Він включає в себе:


 • дотримання гігієнічних умов праці (правильне і достатнє освітлення робочого місця, правильна постава при роботі та ін.);

 • правильне харчування із вживанням продуктів, які покращують зір (молочні продукти, печінка, горіхи, риба, яєчний жовток, чорниця та ін.);

 • усі форми фізичного виховання;

 • раціональний гігієнічно обґрунтований режим, який виключає шкідливі звички (вживання алкоголю, паління та інші).

Заняття фізичними вправами є найбільш сильним фізіологічним подразником, який стимулює нормальну життєдіяльність і забезпечує завдяки механізму фізичного тренування підвищення фізичної працездатності та захисних сил організму.

Враховуючи те, що заняття з фізичної культури мають засновуватися на положеннях цільової комплексної програми «Фізичне виховання – здоров'я нації», студенти за станом органу зору поділяються на такі медичні групи: основну, підготовчу і спеціальну.

Студенти, що мають слабкий ступінь короткозорості (до 3 діоптрій), входять до основної медичної групи і можуть займатись фізичною культурою або відвідувати відділення спортивного вдосконалення.

Тому всі заходи, що застосовуються в цих відділеннях, можуть бути придатними для студентів з цим ступенем короткозорості. Також ці студенти виконують програмні вимоги з фізичного виховання у повному обсязі.

Задачами фізичного виховання студентів, що страждають на короткозорість до 3 діоптрій включно (основна група), є:


 1. Зміцнення здоров'я.

 1. Підвищення рівня фізичного розвитку і фізичної підготовленості.

 2. Складання державних тестів з фізичного виховання.

 1. Професійно-прикладна фізична підготовка.

 1. Профілактика прогресування короткозорості.

Використовуються такі форми фізичного виховання: обов'язкові і факультативні заняття, фізкультурно-масові заходи, самостійні заняття, що включають ранкову гігієнічну гімнастику і заходи загартовування організму, а також спеціальні вправи для покращення стану акомодаційних м'язів.

Студенти середнього ступеню короткозорості (від 3 до 6 діоптрій) займаються фізичною культурою в підготовчому навчальному відділенні. Тому перед ними стоять ті ж самі завдання, що й ставляться для студентів цього відділення. Однак вводяться деякі обмеження. Так, наприклад, при виборі засобів фізичного виховання, з програми треба вилучити стрибки у висоту вище 1,5 м, а також вправи, що потребують великого та тривалого фізичного навантаження.

Студенти з короткозорістю високого ступеню (6 діоптрій і більше) повинні займатися фізичним вихованням у спеціальному медичному відділенні.

Поряд з іншими задачами фізичного виховання важливою задачею цього відділення є профілактика прогресуючої короткозорості і її ускладнень, а також профілактика і корекція постави.

Застосовуються такі форми фізичного виховання: обов'язкові і факультативні заняття; самостійні заняття, що включають ранкову гігієнічну гімнастику, а також заходи по загартуванню організму; вправи із підвищення рівня загальної та силової витривалості та тренування акомодаційних м'язів. Крім того, пропонуються заняття з лікувальної фізкультури.

Для занять з фізичної культури у спеціальному медичному відділенні краще за все комплектувати групи зі студентів одного курсу (потоку). Кількість осіб в цих групах має бути не більше 12. Якщо немає можливості виділити в самостійну групу студентів із короткозорістю, їх доцільно об'єднати зі студентами, що мають патологію з боку органів дихання.

Для студентів цієї групи небажані такі вправи, як стійка на голові, стрибки через спортивні прилади, перевертання, стрибки у воду вниз головою, довготривалі вправи зі скакалкою, а також інші вправи, під час виконання яких можливі падіння та різкі струси тіла.

Комплекс заходів з профілактики короткозорості та її прогресування передбачає: 1. Загальне зміцнення організму.

 2. Активізацію функцій дихальної та серцево-судинної систем.

 3. Зміцнення м'язово-зв'язувального апарату.

 4. Покращення кровообігу в тканинах ока та зміцнення очних м'язів.

Враховуючи те, що у людей, які страждають на короткозорість, частіше спостерігаються порушення постави, слабкість м'язово-зв'язувального апарату, велику увагу слід приділяти вправам для укріплення розгинальних м'язів і корегуючими вправами.

Для посилення легеневої вентиляції, киснево-відновлювального процесу в організмі, покращення кровообігу в тканинах ока застосовуються дихальні вправи. Дихальними вправами можна нормалізувати прискорений ритм серцевих скорочень, знизити артеріальний тиск та збудженість кори головного мозку, викликати розслаблення скелетних м'язів та покращити перистальтику шлунково-кишкового тракту.

Глибоке дихання на протязі 3–5 хв., особливо якщо виконувати це на свіжому повітрі, знімає втому, нервову напругу, хвилювання, скутість. Для цього використовують дихальну гімнастику, засновану на глибокому черевному (діагфрагмальному) диханні. Заспокійливий ефект мають також дихальні вправи з подовженим видихом і скороченим вдихом. Щоб уникнути гіпервентиляції легенів, рекомендується після видиху робити паузу, що має дорівнювати половину вдиху. Для покращення дихальної функції легенів можна використовувати гімнастичні палиці, скакалки.

Ми пропонуємо на заняттях фізичною культурою використовувати спортивні ігри або використовувати спеціальні вправи з м'ячем. Постійне переключення зору з близької відстані на далеку у грі у волейбол, баскетбол, теніс тощо сприяє покращенню акомодації.

Слід виконувати спеціальні вправи для очей, які передбачають рухи очного яблука у всіх напрямках. Під час виконання будь-якої загальнорозвиваючої вправи доцільно разом з нею виконувати рухи очима, фіксуючи погляд на кисті або на утриманому предметі. Голова при цьому має бути нерухомою. Амплітуда руху очних яблук – максимальна, темп – середній або повільний. Слід дотримуватися дозування вправ. Починати слід з 4–5 повторів, поступово збільшуючи до 8–12. Під час проведення занять треба уважно слідкувати за пульсом. Його частота може підвищуватися до 130–140 ударів за хвилину. Ступінь нервово-м'язового напруження має бути середнім для уникнення значної перевтоми організму і зниження гостроти зору.

Фізичні вправи загальнорозвиваючого характеру, коригуючи вправи в сполученні з дихальною гімнастикою, а також вправи, що застосовують разом зі спеціальними вправами для циліарного м'яза, справляють позитивний вплив на функцію міопатичного ока, на поставу, збільшують об'єм грудної клітини, покращують функції всього організму.

На заняттях зі студентами спеціальної медичної групи можна застосовувати легку атлетику, спортивні ігри, гімнастику, плавання, лижи тощо. У плануванні таких занять треба враховувати зазначені вище обмеження.

В якості прикладу ми наведемо план-конспект занять з фізичного виховання зі студентами першого курсу медичної групи. [5]


5. Профілактика зорового стомлення і розвиток зорових здібностей
Герман Людвіг Гельмгольц як автор основної теорії по фізіології зору стверджував, що під впливом сили м'язів вій хрусталик розтягується і стискається. Проекція оптичного фокуса предметів попадає на сітківку і людина бачить. Для тих, хто погано бачить, необхідно поставити лінзи перед очима і цим подати фокус зображення предметів на сітківку. Це основа консервативного офтальмологічного підходу до корекції зору. Але виявилося, що окуляри згодом необхідно заміняти на більш сильні. Причини подібного явища були вивчені американським лікарем В.Х. Бейтсом. Він установив, що око працює за принципом фотоапарата з висувним об'єктивом. Роль висувного об'єктива виконує деформуюче під впливом прямих і косих м'язів очне яблуко. Тому дно яблука або наближається, або віддаляється від хрусталика для точної проекції фокуса зображеного на ньому предмета.

На підставі цього відкриття була створена педагогічна система відновлення зору. Система психічної корекції, самокорекції зору зайняла гідне місце.

У наш час до 80% випускників навчальних закладів мають різні ступені захворювання зору. І це при тому, що 95% інформації йде через зір, і при цьому губиться до 60% енерготрат людини.

При міопії (короткозорості) косі м'язи напружені, а прямі розслаблені. Очне яблуко подовжено, розтягнуто, і тому оптичний фокус системи ока розташовується перед сітківкою. Внаслідок цього людина бачить близькі предмети і погано – вилучені.

Рекомендації: для відновлення зору необхідно розслабити косі м'язи ока і зміцнити (натренувати) прямі м'язи. Зір відновиться.Основні причини розладів і падіння зору в дітей:

 1. Усі діти, як і будь-які живі істоти, народжуються далекозорими, тому що перші небезпеки повинні розпізнаватися вдалині. Тому м'язи не синхронно працюють, і тільки через місяць починає формуватися зір. У цей період повинен забезпечуватися більш щадящий режим. Шкідливі для формування правильного зору тверде сповивання і тісні одяги.

 2. Брязкальця поблизу дитини створюють психологічний дискомфорт, напругу. Можливі стреси. Це веде до психологічних аномальностей і порушення зору, надалі до ослаблення пам'яті. Особливо небезпечно підходити до дитини позаду з окриком. М'язи очей можуть закріпитися в спазматичному стані, і як наслідок – косоокість.

 3. Закриті коляски, ліжечка порушують єдину енергетичну систему матері-дитини. Очима він тягнеться до матері, і при слабких очних м'язах виникає первинна (латентна) косоокість.

 4. Раннє, у 1–2 роки, сидіння за загальним столом. Голова дитини дуже близько до столу, при дуже напруженій для нього роботі (прийомі їжі) провокує короткозорість. Навіть легкий ляпанець по потилиці може стабілізувати цей стан.

 5. Неправильне освітлення. Особливо небезпечне верхнє розсіяне освітлення. Украй шкідливі люмінісцентні лампи. Людина на підсвідомому рівні уловлює коливання в 50 Гц/сек. Тому порушується біоритм, перевтомлюється зір, знижується мозкова активність. Західні країни перейшли на електроживлення в 65 Гц/сек. Необхідно освітлювати робочі місця концентрованим світлом настільних ламп.

 6. Відмовлення від ростової парти Ерисмана і перехід на навчання за прямими партами і столами. Різноудаленість предметів на парті при читанні, при письмі різко знижує зір, створює ефект іррадіації гальмування в корі головного мозку, породжує неврастенічність. Діти починають кричати, реагують тільки на лемент. Коефіцієнт успішності навчального матеріалу знижується в 2–3 рази.

 7. Психоустановка на окуляри. Коли діти побачать вчителя в окулярах, у них різко знижується зір, і навпаки, при наявності офтальмологічної таблиці в класі в дітей різко поліпшується зір.

 8. Перегляд телепередач більше 2-х годин на добу, зайва захопленість комп'ютерними іграми (такими, як Денді, «Кіберг-воїни», що заборонені в розвинутих країнах) ведуть не тільки до зниження сили очних м'язів, але і стирання раніше отриманої інформації, до зниження здатності до запам'ятовування.

 9. Розумова і психічна перенапруга веде до різкого зниження гостроти зору.

Причини розладів зору в дорослих:

 1. Дородові травми і травми, отримані в результаті родопомічних дій (удари головою).

 2. Патологічні стреси і дистреси (подвійні).

 3. Наявність в організмі важких металів, радіоактивних речовин у результаті табакопаління, алкоголятів.

 4. Ведення протиприродного способу життя (харчування, відпочинок і ін.).

 5. Отруєння організму в результаті зашлакування.

 6. Стримування позивів сліз.

 7. Всілякі удари по п'ятах (тверді стрибки й ін.).

Практикум з відновлення зору починається з навчання розслаблення (релаксації) м'язів ока, що приводить до зняття фізичної і психічної напруги, підвищення самонавіяння. Найкраще це можливо в зручній позі, сидячи в кріслі, ноги злегка розставлені. П'яти ледве перед колін, відкинутися на спинку чи злегка схилитися вперед. Руки на стегнах, кисті не з'єднуються. Ця поза називається «позою ямщика». У цій позі виконуються окорухові вправи. Перед вправами і наприкінці виконується біологічний прогрів (долонями рук) зорового тракту. У «позі ямщика» необхідно закрити очі напівсфе-ричними долонями. Лівою – ліве око, правою – праве око, пальці схрещені на чолі. Не давіть на очі! Головне, щоб очі максимально відпочивали. Чим більш насичений чорний колір перед закритими очима, тим ефективніше відпочинок. Домагайтеся повної чорності поступово.

Дозування – 2–3 рази на день по 10–15 хвилин.Вправа №1

У зручній позі піднімання й опускання очей. Рухи повільні, без зусиль, з великою амплітудою.

Дозування – 10–12 разів.

Після виконання вправи поморгати з максимальною частотою без зусиль 5–6 секунд.Вправа №2

Рух очима зі сторони убік без зусиль, з максимальною амплітудою.

Дозування – 10–12 разів.

Зняти напругу частим морганням 5–6 секунд.Вправа №З

Рух очима по діагоналі ліворуч знизу – праворуч нагору і назад. Потім перемінити напрямок. Дозування – 8–10 разів. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №4

Рух очима по прямокутнику по ходу годинної стрілки, а потім – проти.

Дозування – 5–6 разів в одну сторону. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.

Вправа №5

Рух очима по траєкторії, що нагадує «арку», ліворуч – нагору – праворуч, а потім у зворотному напрямку. Дозування – 6 разів в одну сторону. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №6

Рух очима по траєкторії, що нагадує «яр», ліворуч – униз–праворуч, а потім у зворотному напрямку. Дозування – 6 разів в одну сторону. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №7

Рух очима за схемою, що нагадує «перекинуті піскові годинники».

Дозування – 7–8 разів.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №8

Рух очима за схемою, що нагадує «піскові годинники, що стоять».

Дозування – 7–8 разів.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №9

Рухатися очима за кінчиками пальців двох рук, що рухають одночасно знизу – у сторони – нагору. Потім синхронно в зворотному напрямку.

Дозування – 5–6 разів.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №10

Рухатися очима за пучкою, що описує вертикальну, щільну «спіраль». Дозування – 5–6 разів. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №11

Рухатися очима за пучкою, що описує горизонтальну, розтягнуту «спіраль», ліворуч – праворуч. Те ж у зворотному напрямку.

Дозування – 5–6 разів.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №12

Рухатися очима за пучкою, що описує вертикальну, розтягнуту «спіраль», зверху – униз. Те ж у зворотному напрямку.

Дозування – 5–6 разів.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №13

Рухатися очима за пучкою, що описує вертикальну «змійку», ліворуч – праворуч. Дозування – 5–6 разів. Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №14

Умовно уявлювана велика куля, що нагадує глобус на вертикальній осі, зусиллями і рухами око розкрутити в одну сторону, а потім в іншу.

Дозування – до стійкого уявного обертання.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №15

Умовно уявлювана куля, що нагадує м'яч, зусиллями і рухами око покотити по підлозі від себе, а потім повернути до себе. Дозування – 4–5 разів в одному напрямку.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.

Вправа №16

Сконцентрувати зір на кінчиках пальців лівої і правої руки. Повільно розводити і зводити пальці нагору і вниз. Утримувати поглядом кінчики пальців: правим оком правий, лівим – лівий. Потім напрямок руху перемінити.

Дозування – 4–5 разів у кожному напрямку.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №17

Сконцентрувати зір на кінчиках пальців лівої і правої руки. Повільно розводити і зводити пальці в сторони, утримуючи поглядом кінчики пальців.

Дозування – 4–5 разів у кожному напрямку.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №18

Сконцентрувати зір на кінчиках пальців лівої і правої руки. Повільно розводити і зводити пальці по діагоналі, утримуючи поглядом кінчики пальців. Напрямок руху змінювати.

Дозування – 4–5 разів у кожному напрямку.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.Вправа №19

Сконцентрувати зір на кінчиках пальців лівої і правої руки. Одночасно виконувати кругові рухи пальцями вправо і вліво, утримуючи їх поглядом у полі зору.

Дозування – 4–5 разів у кожному напрямку.

Зняти напругу морганням 5–6 секунд.

Кількість вправ поступово збільшувати з обов'язковим повторенням раніше вивчених. Після виконання вправ, як і перед початком занять, необхідний біологічний прогрів очей долонями.

Можлива симптоматика після початку виконання курсу корекції окоруховими вправами в залежності від ступеня порушення зору.

1. Головний біль.

2. «Ломить» очне яблуко.

3. «Пісок» в очах.

4. Течуть сльози.

5. Потемніння в очах.

6. Мелькання точок і кіл перед очима.

7. Скрип в очницях.

8. Колірні плями перед очима.

Рекомендації:

1) Необхідно знайти оптимальну кількість вправ до болючих відчуттів і знизити навантаження на 1–2 рази.

2) Виконувати вправи по можливості 3–4 рази на день.

3) Вправи виконувати м'яко, плавно, з максимальною амплітудою.

4) Надзвичайна обережність у роботі з тими, хто після операції. У післяопераційний термін не менш 1-го року (відшарування сітківки, катаракта, глаукома й інші захворювання). У цих випадках необхідна консультація з лікарями-окуліста-ми.

Масаж активних точок обличчя для профілактики гостроти зору

Масаж робиться ранком і ввечері, як один із кращих профілактичних заходів проти глаукоми і короткозорості.

1. Трьома пальцями зробити пальпацію і погладжування чола – 10–15 сек.

2. Трьома пальцями активне погладжування надбрівних дуг.

3. Двома пальцями помасажувати і погладити скроневу ділянку.

4. Трьома пальцями масажувати скулові дуги.

5. Вказівним пальцем масажувати крила носа.

6. Середнім і вказівним пальцями масажувати ніс і перенісся.

7. Масаж ушей (довільний до жару).

8. Легкий масаж шиї.

9. Масаж очей:

а) двома пальцями масажувати верх очного яблука (з легким натисканням, вібрацією);

б) те ж – зовнішній край очного яблука;

в) те ж – внутрішній край очного яблука;

г) двома пальцями легко масажувати нижнє віко;

д) чотирма пальцями повібрирувати все очне яблуко.

Після кожної вправи зняти напругу морганням. По закінченні масажу сприятливий вплив на зоровий тракт має ополіскування очей холодною чистою водою, а також підживлення енергетичною плазмою «живого» вогню – полум'я багаття, свічі, а також, по можливості, використовувати енергію сонячного світла через закриті віка протягом 5 хв.

Додатковий комплекс вправ для профілактики гостроти зору

1. «Муха на склі». Стоячи біля вікна, вибрати на склі точку в 1–2 мм, сфокусувати погляд на точку 2 чи 3 секунди, потім перевести погляд на віддалений предмет крізь скло. Повторити 10–12 разів.

2. При читанні видаляти на максимум і наближати на мінімум текст, що читається.

3. При читанні перерватися і поморгати до легкої появи слізної рідини.

4. Стежити поглядом за автомобілями, що наближаються і віддаляються.

5. У транспорті, що рухається, бажано закривати стомлені очі.

6. З закритими віками піднімати й опускати очне яблуко.

Методика профілактики зорового стомлення і розвитку зорових здібностей

Перед вами набір із трьох тренажерів: «Відеоазимут», «Ракетка-2», «Доріжка».

Ці тренажери допоможуть вам зняти зорове стомлення і зміцнити зір у школі, на роботі чи дома. Вони потрібні не тільки короткозорим дітям і дорослим – вони корисні всім, чия діяльність зв'язана з роботою на близьких відстанях.

Тренажер «Відеоазимут»

Цей тренажер потрібний для зміцнення око-рухових м'язів, які допомагають оку стежити за предметами, що пересуваються, у горизонтальній площині перед людиною. У звичайних умовах ці м'язи не діють і «іржавіють», стаючи тонкими і слабкими. Зміцнивши ці м'язи, ми зможемо поліпшити постачання оболонки ока киснем і харчуванням через систему кровообігу. Склера, набувши природної міцності, поверне форму сфери ока, і хрусталик наблизиться до сітківки. Око знову почне бачити добре.

А тепер про тренування!

Тренажер перед вами як розкрита книга. Він може лежати на столі чи парті. Ви можете тримати його як книгу з опорою об парту. Спробуйте пробігти поглядом малюнок прямокутника по годинниковій стрілці. Головою рухати не можна – потрібно працювати тільки очима. «Малювати» прийдеться без зупинок кілька разів. Потім усе робиться в зворотний бік. Закінчивши «малювати» очима прямокутники, починаємо робити рухи, що стежать, очима по одній діагоналі, а потім по іншій. Перейдемо до перегляду вертикалі і горизонталі. Важливо виконувати безупинно, швидкість установлюється максимальна для вас, намагайтеся фіксувати кутові точки-орієнтири невеликою затримкою уваги на них. Вам допоможуть це зробити фігурки чи малюнки.

Про дозування!

Дошкільнята – 5–6 разів по кожній траєкторії.

Перший клас – 12 разів, з додаванням по одній траєкторії на кожен наступний: 2-й – 13, 3-й – 14 і т.д.

Дорослим робити за часом – 20 секунд на кожну траєкторію. Даний тренажер може бути використаний у вигляді великого панно на стіні зали, коридору, спортивного залу, у дворі на стіні школи і т.д. Важливо знати, що зовнішній прямокутник з червоних стрілок, внутрішній – із зелених, діагоналі – жовта і блакитна, стрілки вертикалі і горизонталі – фіолетові. Можна прикрасити тренажер малюнками, наприклад спортивною символікою, героями мультфільмів і т.д. Якщо ви носите окуляри, тренуйтеся в окулярах. Відстань до тренажера визначається вами довільно відповідно до поради вчителя. Подивіться на схему траєкторій на малюнку тренажера.Тренажер «Ракетка-2» Ми використовуємо його в іншому режимі, для тренування можливостей людини бачити від себе вглиб. Спочатку виріжемо одну з ракеток, на якій є малюнок яблука. Поставимо ракетку перед собою, тримаючи її в правій руці. А тепер установимо її в положення комфортного бачення, тобто так, як ви читали книгу. Після цього посувайте її до себе, поки малюнок яблука стане помалу «розпливатися». Як тільки це відбулося, підсунемо ракетку назад до моменту чіткого бачення і повторимо все знову. Так робити кілька разів. 10 разів для двох очей і по 10 разів для кожного окремо. При цьому знадобиться прикривати око будь-якою іншою ракеткою. Очі повинні бути відкриті у всіх випадках.

Дозування для дошкільнят – 10+10+10.

Дозування для першокласника – 15x3.

У кожному наступному класі додається по одному руху, а у десятому-одинадцятому їх уже 20x3.Примітка: тренажер удоскональте. Для цього зі зворотної сторони кожного з десяти наклейте букву за розміром, що відповідає букві вашого підручника чи ту, котра вам підходить за можливостями зору, якщо ви вже дорослий. Можна вибрати ракетку.

Для самих маленьких тренажер «Ракетка-2» при своїй простоті здасться незрозумілим: абетки не знають, та й картинка буде незрозуміла. Для них інший тренажер.Тренажер «Доріжка»

Тренажер дійсно зображує доріжку, автомобільну трасу з інтенсивним рухом.

Покладіть перед собою. А тепер «поїхали». Поглядом по правій стороні до кінця дороги. Повернемося назад, але за правилами вуличного руху. Знову виїдемо і знову повернемося. А тепер швидко і не менше 20 разів для дошкільника.

Цей тренажер замінить функції тренажера «Ракетка-2» і внесе новий елемент – зведення і розведення очей.

Дозування для 1 класу – 21 раз. У кожнім класі додаємо по 2 поїздки. Разом у старших класах 41 раз. Дорослому – 1 хвилина.

Тренажер розташовується так, щоб ближній край був на відстані 25 см від очей.

Коли ви освоїте вправи з нашими тренажерами, то додайте до них масаж спеціальних зон на обличчі для профілактики стомлення ока і розвитку зорових здібностей. Як було зазначено вище, крапки ми вказали на малюнку біля тренажера «доріжка». Спочатку пальці м'яко притискаються до скронь із двох сторін голови. Ця крапка притиску в двох сантиметрах від куточків очей із зовнішньої їхньої сторони. Зробіть 10 м'яких рухів пальцями в крапці притиску, немов ви малюєте букву «З». Потім переставте пальці на перенісся і, не зачіпаючи куточків очей, повторіть вправу. Наступна крапка – під очима проти крил носа. А потім – потирання середини обох брів.

Вправа «Мигалочки». Поморгайте десять разів у швидкому темпі, легко закриваючи віка очей. Сильно стисніть віка, розслабте їх, не відкриваючи, відкрийте очі. Так робити 4–5 разів і дітям, і дорослим.

Якщо ви освоїли наші тренажери, то можете навчитися вимірювати гостроту зору в домашніх умовах. Ця перевірка не замінить лікарський огляд і не є офіційним виміром гостроти зору. Це домашній спосіб для вашого самоконтролю.

Виріжте цю мініатюрну таблицю і закріпіть її на рівні ваших очей у дуже освітленому місці. Якщо ви бачите з п'яти метрів цей ряд чи символи букв, де зазначено, що Д = 5, то ваш зір у нормі. Якщо у вас немає таких великих відстаней у квартирі, то використовуйте інші рядки в таблиці, там Д має інше значення. З такої відстані бачення тексту даного рядка відповідає можливостям нормального зору за гостротою. При розгляданні таблиці прикривайте одне око листком паперу чи ракеткою.

А тепер загальні поради! Ранком удома почніть із тренажера «Відеоазимут». На роботі й у школі використовуйте тренажер «Ракетка-2».

Чергуйте ракетку масажними вправами і мигалочками.

Доріжку застосовуйте ввечері, якщо ви дорослий, і разом з дитиною.

Для дітей режим застосування тренажерів установлюється вчителем у класі, у спортивному залі чи групі дитячого саду вихователем.

Якщо ви займаєтеся в спортивній секції чи дома вправами для загального фізичного розвитку, доповніть їх нашими вправами, але робіть їх наприкінці занять. []Висновки


 1. Таким чином можна сказати, що короткозорість можна вилікувати. Але розпочинати лікування потрібно з того моменту коли Ви зрозуміли що у Вас погіршився зір і ви знаєте що це короткозорість. Хоча таке лікування є дуже довгим але не несе за собою майже ніяких наслідків і є безпечним і навіть корисним як для очей, так і для організму в цілому. На сьогодні існує величезна кількість методик з лікування короткозорості, але більшість з них лише копіюють одна одну, вище вказані методики які є найбільш поширеними у світі. Тобто можна сказати, що короткозорість вилікувати можна але всеодно краще свої очі берегти в цьому я переконався на власному досвіді.

 2. Як показали наші дослідження, заняття з фізичного виховання засновані на викладеному методичному підході справляють виражений позитивний ефект. Диференційоване фізичне навантаження студентів різних медичних груп призводить до підвищення їх загальної працездатності, зміцнення скелетної мускулатура зменшення Ступеню міопії або припинення її прогресування» [5]Список використаної літератури


 1. uk.wikipedia.org

 2. Замановский Ю.Ф. К здоровью без лекарств. – М.: советский спорт, 1990. – 64 с., ил.

 3. Иллюстрированный атлас анатомии человека. Полное описание жизнедеятельности тела человека (перевод с английского) / Питер Абрахамс – М.: ЗАО «БММ», 2003. – 256 с.: ил.

 4. Как самому восстановить зрение: практические советы и упражнения\ Составители: Е.А. Оремус, А.Ю. Шикунов. – М.: ОБРАЗ-КОМПАНИ, 1998. – 64 с.

 5. Товченко Л.О. Організація та методичні рекомендації щодо проведення занять з фізичного виховання зі студентами, хворими на короткозорість. «Теорія та методика фізичного виховання». №5 2008 р. 43–46 ст.

 6. Рецепти очищення і лікування при захворюванні очей. – Дніпропетровськ: РВВ ДДК / упорядник Є. П. Шевчук. – 2001. – 64 с. (рос. мовою)Скачати 415.42 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка