Урок №4
Тема: Використання вбудованих формул і функцій у середовищі табличного процесора.
Мета:
Навчити використовувати найпростіші формули, абсолютні відносні та мішані посилання на клітинки і діапазони клітинок.
Розвивати спостережливість, уважність, логічне мислення, пізнавальний інтерес, творчу активність.
Виховувати зацікавленість до предмету інформатика, навички самостійної роботи, культуру роботи за комп’ютером.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Обладнання: комп’ютер, табличний процесор Excel, роздатковий матеріал.
План уроку
-
Організаційний момент. (2 хв.)
-
Актуалізація опорних знань (5 хв)
-
Оголошення теми уроку. Мотивація навчальних дій. (3 хв)
-
Вивчення нового матеріалу (15 хв)
-
Формування практичних умінь і навичок ( 12 хв.)
-
Узагальнення вивченого матеріалу (3 хв.)
-
Підсумок уроку (3 хв.).
-
Домашнє завдання (2 хв)
Хід уроку
-
Організаційний момент.
Вітання, перевірка присутніх, підготовка робочих місць до роботи.
-
Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
-
Як вводяться дані до комірок електронних таблиць и редагується їх вміст?
-
Як в Excel можна копіювати, переміщати та видаляти данні?
-
Для чого використовується Автовведення?
-
Як в Excel форматуються данні, комірки, діапазони комірок?
-
Оголошення теми уроку. Мотивація навчальних дій. (3 хв)
На попередніх уроках ми розібрали прийоми введення і форматування даних в електронних таблицях. Проте сам по собі введення даних не мало б особливого сенсу, якби Excel не мав в свій розпорядженні могутніх засобів для їх обробки. Основним інструментом для обробки даних в Excel є формули. Програма Excel пропонує широкий набір вбудованих функцій, які істотно полегшують процес обробки даних, позбавляють від довгих записів формул і знижують вірогідність помилок.
Саме цю можливість ми і розглянемо на сьогоднішньому уроці. Тема нашого заняття:
«Електронні таблиці. Табличний процесор»
-
Використання найпростіших формул.
-
Абсолютні відносні та мішані посилання на клітинки і діапазони клітинок.
-
Вивчення нового матеріалу
Розрахунки в Excel виконуються за допомогою формул. Формули можуть містити константи (числові і текстові), знаки операцій, посилання на комірки, функції. Першим символом у формулі завжди є знак рівності (=).
Приклад формули =С3*А5-В10
Математичні дії, що використовуються у формулах
Символ оператора
|
Назва оператора
|
+
|
Складання
|
-
|
Віднімання
|
*
|
Множення
|
/
|
Розподіл
|
%
|
Обчислення відсотка
|
^
|
Зведення в ступінь
|
=
|
Рівно
|
>
|
Більш ніж
|
<
|
Менше ніж
|
>=
|
Більше або рівно
|
<=
|
Менше або рівно
|
<>
|
Не рівно
|
&
|
Об'єднання тексту (конкатенація)
|
Операція конкатенації використовується для об'єднання декількох текстових констант або текстових і числових констант.
Якщо у формулі використовуються декілька знаків операцій, обчислення виконуються відповідно до пріоритету операцій.
Вводити у формулу посилання на комірку (адреси комірок) можна з клавіатури, але зручніше проводячи клацання миші по комірці, що містить дані. Для введення у формулу посилання на діапазон комірок слід виділити діапазон, що вимагається.
Якщо у формулі є посилання на комірки, то при будь-якій зміні вмісту цих комірок Excel перераховуватиме формули і виводить на екран нові результати. Перераховуються при цьому всі формули робочого листа.
Зазвичай на екрані Excel відображається результат обчислень по формулах. Є, проте, режим, в якому на екрані відображаються самі формули. Перехід до цього режиму на вкладці Вид команди Сервіс-Параметри відзначити прапорець Формули.
Однією із частин формул можуть бути функції.
В Excel посилання на комірку формулах можуть вказуватися в різних формах. Та форма, яка застосовується за умовчанням (А1) називається відносною.
Відносні посилання змінюються при копіюванні формули в будь-якому з напрямків. Завдяки цій властивості відносних посилань можна за допомогою Автовведення вводити однакові формули в декілька суміжних комірок.
Бувають ситуації, коли бажано, щоб все або окремі посилання на комірки залишалися б незмінними при копіюванні формули.
Абсолютні посилання відрізняються від відносних тим, що вони не змінюються при копіюванні формули в будь-якому з напрямків. Позначаються абсолютні посилання як $А$1.
Абсолютні посилання, також як і відносні, краще не вводити у формулу набором на клавіатурі, а скористатися наступним способом:
-
ввести у формулу відносне посилання
-
натискувати клавішу , якщо буде створено посилання у вигляді А$1 або $А1;
Існують також мішані посилання наприклад А$1 або $А1. В першому випадку при копіюванні буде змінюватись позначення стовпчика комірки, а позначення строки залишиться незмінним, в другому випадку навпаки.
Тобто посилання називають мішаним, якщо воно змінюється під час копіювання лише в одному з напрямків: по горизонталі або по вертикалі.
-
Формування практичних умінь і навичок ( 12 хв.)
Закріпимо на практиці отримані знання.
Обчисліть елементи паралелепіпеда.
Даний прямокутний паралелепіпед із сторонами a=4см, b=5 см, с=6 див.
Обчислити:
-
Об'їм
-
Площу поверхні
-
Довжину діагоналі
-
Об'єм кулі, діаметром якого є діагональ
Порядок виконання роботи:
Ввести в комірки значення змінних:
При введенні формул замість змінних використовувати адреси комірок, в яких введене значення змінних.
Результат отримати у вигляді таблиці:
Значення відповідей повинні бути записані в цифрах, при подвійному клацанні миші на комірці повинні з'являтися відповідні формула.
-
Узагальнення вивченого матеріалу
Питання:
-
Які з посилань A1:$B$1, B2:C2, $D$4, $B6, K$8 є абсолютними, відносними та мішаними?
-
В клітинку В3 введено формулу =В5+C6-4. На яку формулу вона перетвориться після копіювання в клітинку С2?
-
В клітинку В3 введено формулу =$В$5+$C$6-4. На яку формулу вона перетвориться після копіювання в клітинку С2?
-
Підсумок уроку
Сьогодні ми з вами навчилися використовувати найпростіші формули, абсолютні відносні та мішані посилання на клітинки і діапазони клітинок.
-
Домашнє завдання
-
Вивчити конспект.
-
Створити таблицю «Відомість успішності нашого класу», яка буде мати наступний вигляд:
№ з\п
|
ПІБ учня
|
Оцінки з предметів
|
Середній рівень успішності учня
|
Укр. мова
|
Укр.література
|
Алгебра
|
Геометрія
|
Фізика
|
Хімія
|
Історія
|
| -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| -
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сердній рівень успішності з предмету
|
|
|
|
|
|
|
|
| -
Заповнити таблицю.
|