Використання мозаїчної плитки історія виникнення мозаїкиСкачати 126.84 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір126.84 Kb.
Ваць Ольга Василівна – старший викладач

спецдисциплін ПТУ № 5 м. Ковель,

Волинська обл..
ВИКОРИСТАННЯ МОЗАЇЧНОЇ ПЛИТКИ
Історія виникнення мозаїки
Мозаїка (мозайка, МАЗАЙКА, мазаіка) 

Це одна з найдавніших технік декоративно-прикладного мистецтва. Її знали ще стародавні греки. Вже в Древньому Римі і Візантії техніка мозаїки одержала досить широке поширення. В епоху пізньої Римської Імперії мозаїку вже можна було зустріти практично скрізь - і в приватних будинках, і в громадських спорудах. Римські мозаїки викладалися з маленьких кубиків (стовпчиків) смальти або каменю. Іноді в хід йшли також галька і дрібні камінчики. Але саме використання смальти розширило палітру мозаїки і призвело до створення картин, конкуруючих з живописом. По більшій частині мозаїкою обробляли підлогу, на стінах ж перевагу віддавали фрескам. В результаті народжувалися нарядні і по-справжньому величні простору, гідні знаті. Однак, незважаючи на складність мозаїки, загальним враженням від римських зразків завжди залишається відчуття приземленості цього мистецтва, в ньому немає тієї вишуканості і витонченості, яка зустрічається пізніше в візантійських мозаїках

Найбільшого розквіту мозаїчна техніка досягла в Візантійської Імперії, де в період з IV по XIV в. мозаїкою прикрашалися величезні собори, усипальниці та ін Ранньохристиянські мистецтво Візантії полюбило мозаїку за вражаючу уяву гру світла, яскравість і незмінність квітів. Золоті шматочки смальти таємничо переливалися і грали на склепіннях і стінах храмів, прекрасно передаючи нерукотворне божественне сяйво. Характерною особливістю візантійської мозаїки, відмінної від римської, є більш дрібний модуль каменів, більш делікатна кладка. У римській мозаїці кладка, як правило, досить велика, риси осіб не відрізняються тонкістю, хоча дуже виразні. Знову ж візантійська мозаїка відрізняється абсолютно іншими прийомами в кладці ликів, одягу, великою кількістю золотого фону. Величний, прекрасний дух візантійських мозаїк передається навіть на маленькому фрагменті - атмосфера благоговіння і тиші храму ...

На Русі мозаїка з'явилася після прийняття християнства, з X в. Але не стала поширеною технікою через дорожнечу матеріалу - смальту доводилося привозити з-за моря, так як у нас її робити не вміли. Після татарської навали мозаїки не створювалися, і поступово мистецтво викладання мозаїки було забуто і замінено більш простою і дешевою технікою фрески. Виникла в XII в. Флорентійська мозаїка відрізнялася від римської тим, що малюнок створювався не з дрібних кубиків, а з точно підігнаних один до одного різнокольорових пластинок мармуру і яшми, при цьому тонким кам'яним пластинкам надавали контури зображуваного предмета або відповідної деталі.

Здавалося, композиції із смальти назавжди пішли в минуле. Але це тривало лише до XVIII в., Коли російський вчений Ломоносов заново винайшов техніку виготовлення глушеного кольорового скла. І відразу ж у Росії було створено велику кількість настінних панно в техніці римської або візантійської мозаїки. Далі - більше. На Уралі, у міру розширення видобутку каменю, з'являється російська мозаїка. У ній отримали подальший розвиток ідеї флорентійської мозаїки. Тепер в хід йдуть не тільки мармур і яшма, але і напівдорогоцінні самоцвіти - малахіт, лазурит і т. д. Крім гладких стін і склепінь, мозаїкою стали викладати усілякі архітектурні деталі (колони, пілястри) і декоративні предмети, що мають складну форму і фасонну поверхню (вази, чаші, шкатулки). Для створення більш виразних творів російська мозаїка використовувала не просто колір каменю, але і його природний малюнок.

Повертаючись в наші дні, відзначимо, що матеріали сучасності дешевше древніх. Так, сьогодні найчастіше використовують не чисту смальту, а її поєднання зі склом або тільки скло. А на зміну загубленим старовинним секретам прийшли промислові технології виробництва і укладання мозаїчних композицій. Будучи одним з найдавніших видів облицювання і декоративної обробки архітектури, а також одним з найдавніших матеріалів образотворчого мистецтва, мозаїка не тільки не втратила своєї популярності в наші дні, але й значно виросла в останні роки. Тепер в квартирах і приватних будинках все частіше можна зустріти прекрасні мозаїчні композиції і художні панно, неповторні у своїй чарівності. Пояснюється така затребуваність мозаїки у всі часи, тим, що ця техніка має свої незаперечні достоїнства: вона довговічна, має особливі водовідштовхувальні, жаростійкі і удароміцні властивості - а значить, відмінно буде себе почувати і на відкритому повітрі, нею можна облицьовувати криволінійні поверхні, а мозаїчні панно, крім усього цього, дозволяють створювати розкішні і неповторні інтер'єри. В обробці фасаду будинку або його інтер'єру мозаїка - знак респектабельності і престижу. Цей матеріал поєднує красу і вічність. Багаторічну збереження мозаїці забезпечують матеріали, з яких вона створюється. Натуральний камінь, кераміка, смальта - матеріали дійсно вічні, яким не страшні майже будь-які атмосферні впливи, вони зберігаються, не змінюючи кольору і тону, протягом багатьох років. Саме це їх якість у поєднанні з декоративністю, яскравістю і змушує звертатися до цієї техніки, незважаючи на відносну трудомісткість, як приготування матеріалу, так і виконання самих робіт «набору». Мозаїка - відмінний засіб для підкреслення окремих фрагментів фасаду будинку, вхідної групи, колон, декоративних садових скульптур. Однак ефектно виглядає і внутрішня обробка кімнат за допомогою мозаїки.


Матеріал мозаїчної плитки

Смальта - традиційний матеріал для створення мозаїчних панно, що представляє собою шматочки однорідної непрозорої суміші зі скла й оксидів металів.

Смальта має як низку позитивних властивостей (рукотворність матеріалу, палітра - кілька тисяч квітів, насиченість і неповторність відтінків мозаїки, ефект світіння, довговічність), так і особливостями, що обмежують сферу її застосування, це: 

• нерівна поверхня, колоті гран

і• висока трудомісткість

 • висока собівартість матеріалу

Колірна палітра смальти включає сотні різноманітних кольорів і відтінків, що дозволяє отримувати з її допомогою високохудожні панно. Відрізняється стійкістю до дії будь-яких агресивних середовищ, а так само цветоустойчивостью. Для виробництва скляної мозаїки (вона прозора, на відміну від смальти) використовують дрібний білий кварцовий пісок. Смальта, представляє з себе кольорове непрозоре скло у вигляді кубиків або пластинок, яке застосовується для виготовлення мозаїк. Крім того, кожен кубик трохи відрізняється від інших відтінком. Через це велика поверхня, викладена смальтою одного кольору, не виглядає понуроСкляна мозаїка

 Промислова Скляна мозаїка має переваги, яких немає, наприклад, у покриттів з кераміки і навіть каменя. Скло - самий зносостійкий і непористий матеріал, коефіцієнт водопоглинання якого дорівнює нулю. При всіх перерахованих вище якостях скляна мозаїка доступна за ціною. 

Промислова Скляна Мозаїка - ідеальний матеріал для використання на кухнях, басейнах, лазнях або саунах, а також при облицюванні печей і камінів. Сучасні технології дозволяють також зробити "золоту" мозаїку: листи сусального золота поміщають між двома шарами прозорого скла.  Випускається скляна мозаїка зазвичай у формі стандартної плитки розміром 20х20 мм, 15х15 мм або 10х10 мм. Завдяки своїм маленьким розмірам скляна мозаїка підходить для облицювання не тільки рівних стін і підлоги, але також і закруглених поверхонь.

Мармурова мозаїка 

Мармур (грец. Μάρμαρο - «сяючий камінь») - метаморфічна гірська порода, що складається в основному з мінералів кальциту CaCO3 або доломіту CaMg (CO3) 2.Мармур (лат. marmor, від грец. Marmaros - блискучий камінь, кам'яна брила), кристалічна гірська порода, що утворилася в результаті перекристалізації вапняку або доломіту. У будівельній практиці «мармуром» називають метаморфічні породи середньої твердості, що приймають поліровку; до них відносяться: мармур, мраморизованного вапняку, щільний доломіт, карбонатні брекчії і карбонатні конгломерати. В мармуру майже завжди містяться домішки ін мінералів, а також органічні сполуки. Домішки різному впливають на якість Мармуру, знижуючи або підвищуючи його декоративність. Забарвлення Мармуру також залежить від домішок. Більшість кольорових мармурів має строкату забарвлення. Малюнок визначається не тільки будовою мармуру, але й напрямком, по якому проводиться розпилювання каменю. Колір і малюнок мармуру проявляються після його полірування. 

Мозаїка з мармуру завжди була неодмінним атрибутом розкішних палаців східних шейхів, турецьких лазень, старовинних італійських палаццо - розкішних палаців, чия краса і досконалість досі вражають уяву навіть бувалих мандрівників.

Мармурова мозаїкаМозаїка з мармуру, може служити як для внутрішньої обробки приміщень - підлога, стіни - створюючи неповторний затишок плавними переливами теплих тонів полірованого каменя і краще будь-яких інших деталей інтер'єру підкреслюючи витончений смак господаря, так і для обробки зовнішніх стін, створюючи унікальні фасадні конструкції і яскраво виділяючи ваш будинок або офіс з череди сірих буднів. Шанувальникам яскравого східного або класичного італійського стилю важко представити свій будинок без мозаїки.

Мозаїка з мармуру, як і мозаїка з натурального каменю - це флорентійська мозаїка. Художній ефект флорентійської мозаїки заснований на ретельному підборі відтінків каменів з використанням їх природного малюнка. Тонкі кам'яні пластинки ідеально підганяють один до одного. Важливе значення має і стереотип сприйняття мозаїки, що складався століттями (і навіть тисячоліттями). Мозаїка і мармур здавна були ознакою заможності та хорошого смаку власника будинку, садиби, маєтки. Використання мармурової мозаїки завжди додає інтер'єру нотку стабільності, сталості, грунтовності. Варіанти застосування вставок і бордюрів з мозаїки при розумному бюджеті можуть створювати запам'ятовується і при цьому респектабельне враження. Широкий діапазон колірних відтінків мармуру, дозволяє створювати різноманітні композиції, засновані на підборі близьких за кольором і тоном матеріалів.

Мозаїка з керамічної плитки 

Мозаїка з керамічної плитки підходить для облицювання самих різних поверхонь, у тому числі басейнів, фасадів будівель, стін і підлоги ванних кімнат і кухні.  Цей матеріал найпоширеніший і дешевий, варіанти кольорів та фактур, пропоновані різними виробниками, практично безмежні, що дає масу свобод в творчому втіленні мозаїки. Керамічна плитка може бути емальована, глазурована, або не покрита емаллю: Емальовані плитки мають поверхню, покриту шаром кольорового скла, що додає їм важливі естетичні характеристики (колір, блиск, декоративний малюнок, різні відтінки і т.д.), а також технічні властивості ( твердість, непроникність і т.д.). Всі ці характеристики, як технічні, так і естетичні, залежать від типу емалі і можуть варіювати в досить широких межах. Неемальовані плитки практично однорідні по всій товщині і зазвичай не мають жодних декоративних малюнківКерамічна плитка може бути з пористою або щільною основою: Основа керамічної плитки - це і є власне корпус плитки. Корпус може бути щільним (майже як скло), або пористим. Природно мова тут може йти про порах, видимих ​​тільки під мікроскопом. Звичайно ж, ніхто кількість пір у керамічних плиток під мікроскопом не вважає, а для їх кількісного виміру використовується вода, яка поглинається порами. Іншими словами, пористість плитки визначається по кількості поглиненої порами води. І чим більше поглинається води, тим більше пористим вважається корпус плитки. пресованими або екструдованим Прессовка або екструзія керамічної плитки: Прессовка або екструзія - це два методи формування, застосовуються у виробництві керамічних плиток. Пресовані керамічні плитки виготовляються з порошкоподібної суміші, ущільнюється і формуються під високим тиском пресом. Екструдовані плитки виготовляються з тістоподібної маси вихідних матеріалів і формуються при проходженні через спеціальний отвір - екструдер. з червоною, білою або безбарвною масиФормати керамічної плитки:У залежності від вихідної сировини корпус плиток може бути кольоровим (від жовтого до темно-червоного з безліччю проміжних тонів) або безбарвним (іноді білим). Колір корпусу в емальованих плитках практичного значення не має. У деяких немалірованних виробах різна забарвлення досягається додаванням фарбувальних пігментів. різної форми і розмірів, тобто різного "формату".Натуральний камінь 

Натуральний камінь - найстаріший будівельний матеріал в історії людства, стало бути, в інтер'єрі житлового будинку присутній з найдавніших часів. В історії цивілізації він відіграв велику роль не тільки в утилітарною, але і духовного життя людини, донісши до нас частинки історії. Натуральний камінь поєднують строгість, ефектність, міцність, витонченість.

Це майже ідеальний матеріал для обробки фасадів будинків інтер'єрів офісів, магазинів, барів, ресторанів. Природне походження каменю, довговічність, краса, різноманіття форм, також дозволяють надзвичайно широко використовувати його в облаштуванні ландшафту (виготовляють доріжки, майданчики, підпірні стінки, бордюри, садові лавки). Часто застосовується морська, річкова, озерна галька, а також різні валуни.

Натуральний камінь завжди ексклюзиву, тому що володіє енергетикою природи. Природний камінь застосовують при обробці стін і підлоги, виготовленні камінів, колон, стільниць, рам для дзеркал, ваз, свічників, орнаментів і скульптур, підвіконь, карнизів, плінтусів, поручнів, журнальних столиків, барних стійок. Відмінним доповненням до інтер'єру може служити мальовнича мозаїка з натурального каменю, яка втілює сюжетні картини, пейзажі або натюрморти. Загальний вигляд мозаїки залежить від Ваших побажань і концепції, яку запропонує дизайнер. Багаті декоративні можливості природного каменю дозволять досягти різних візуальних ефектів Вашого інтер'єру.

Натуральний камінь - це занадто узагальнена назва для величезної родини, що складається з різних груп цього матеріалу. Кожна з них має свої особливості, плюси і мінуси.Камінь - символ міцності, надійності та довговічності. Це універсальний матеріал, який може застосовуватися в будь-якому інтер'єрі, незалежно від стилю й напрямку дизайну. Натуральний камінь зобов'язує до солідності і розміреного темпу життя, де немає галасливої ​​метушні, тривог і хвилювань, задає стиль всій атрибутиці будинку. Присутність в інтер'єрі мармуру або граніту говорить про високий статок, здоровий консерватизм замовника. Навіть одна така штучка або деталь перетворює атмосферу до невпізнання. Кожен шматок каменю має свою неповторну індивідуальність, а в умілих руках майстрів стає справжнім витвором мистецтва.

Натуральний камінь - дивовижний будівельний і декоративний обробний матеріал. Протягом тисячоліть він привертає увагу всіх, хто бажає, щоб їх будинок або інтер'єр виглядали по-справжньому розкішно. Жоден з будівельних матеріалів, крім каменю, не може претендувати на звання «вічного». Недарма природний камінь вважається символом міцності і довговічності. З плином часу він лише здобуває особливий шарм античності. Крім того, камінь нескінченно різноманітний, а це властивість тільки природних матеріалів. Навіть найдосконаліші імітації не здатні замінити його повною мірою. Кожен виріб з нього - унікально.Керамічний граніт 

Керамічний граніт - це сучасний оздоблювальний матеріал, вироблений з суміші глин високої якості з додаванням польового шпату, кварцу і натуральних мінеральних пігментів-фарбників. Суміш для виробництва керамограніта пресується під високим тиском, підсушується і обпалюється при дуже високих температурах. У результаті виходить надзвичайно міцний і непористий матеріал з внутрішнім і зовнішнім малюнком. По суті, виробництво керамограніта повторює природні процеси народження натурального каменю з тими ж компонентами. Але керамограніт має вищі технічні дані і не так дорогий у виробництві, як натуральний камінь.  Керамограніт, із задоволенням використовується в оформленні інтер'єрів, він набагато міцніше, ніж просто кераміка, тому знайшов широке застосування в обробці інтер'єрів готелів, кафе, ресторанів та інших місць з підвищеним навантаженням.Міллефіорі.

 Техніка міллефіорі передбачає виробництво скляних прутів (званих також "палички murrini") з різнокольоровими малюнками, які видно тільки в розрізі прута (малюнки головним чином мають форму кольорів, звідки і пішла назва техніки). Орнамент поперечного перерізу такого прута створюється в полум'ї нашаруванням невеликої кількості різнокольорових скляних ниток на серцевину скляного прута і побудові орнаменту на його зовнішній стороні. Далі отриманий скляний прут нагрівається і, коли він стає гнучким, витягується в більш тонку паличку (stick, cane). Сам орнамент "стискається" в масштабі. Після охолодження цей прут розрізається на найдрібніші пластини, вони знову з'єднуються разом і знову витягуються в нові палички, і так до отримання бажаного малюнка в перерізі.   Коли виготовлення прута закінчено, його розрізають на тонкі пластини  Мітльфлер (рідше - миль флер, тому що в російській еквіваленті часто побутує саме в множині - мітльфлери, мітльфлеров) - саме так вимовляється цей усталений в мистецтвознавстві термін по-французьки; що має на увазі певного стилю шпалери. В фарфор, поза всяким сумнівом, мільфлер перекочував з ткацтва.(ВікіпедіЯ: учасник - Serge Lachinov) Миллефиори (букв. з іт. "Mille fiori" - "тисяча квітів») - це вид мозаїчного скла, що характеризується особливими декоративними малюнками. Назва схоже з французьким "міллефлерс" (mille fleurs) - термін XVIII століття для порцеляни з Китаю і Майсен, художнім оформленням якого є безліч дрібно забарвлених або ліпних квітів, - але техніка створення скла миллефиори має зовсім інший характер. Скло міллефіорі виготовляється з верств дрібних скляних пластинок між різнокольоровими шарами скла.


Технологія укладання мозаїчної плитки.

Дрібна плитка - листова мозаїка - є гарною альтернативою плитці великого або стандартного розміру. На відміну від звичайної, мозаїчна плитка дозволяє створювати декоративні панно з дрібними деталями при збереженні зносостійкості поверхні. Мозаїчна плитка укладається великими блоками одного кольору, які можна прорізати бордюрами, або змішаними блоками різних кольорів для створення комбінованого узору. Такий варіант дає добрий результат, коли плиткою облицьовані всі стіни або коли потрібно отримати більш яскраву і привабливу обробку.

Листова мозаїчна плитка володіє всіма достоїнствами звичайною, але виглядає по-іншому. Плитка кріпиться до сітчастої підкладки, тому листи легко різати і кріпити до стіни. Мозаїчну плитку можна також використовувати для облицювання невеликих площ. Для посилення декоративного ефекту слід поєднувати мозаїчну плитку різних кольорів.

Оскільки розмір мозаїчних плиток малий, вони кріпляться до підкладки, утворюючи листи, так що в один прийом укладається велика кількість таких плиток. Для облицювання невеликих ділянок або для створення бажаних ефектів від листа можна відокремити окремі плитки або смуги плиток. Щоб отримати хороші результати, навіть при створенні довільних узорів необхідно перед облицюванням стіни відтворити узор на підлозі, всуху. При облицюванні великих ділянок користуйтеся лінійкою-шаблоном.

Мозаїчна плитка дозволяє створювати складні декоративні композиції.

Крок 1


Перед укладанням плиток на стіну вирішите, як будуть стикуватися сусідні листи. Покладіть їх на плоску поверхню або на дошку, перекривши один лист іншим, оскільки буде потрібно прорізати підкладку.

Крок 2


У кожному ряду перекриваються секція плиток ножем проріжте підкладку обох листів. Для отримання смужок різної довжини виріжте в кожному ряду від однієї до п'яти плиток.

Крок 3


Видаліть зайві плитки і укладете листи на плоску поверхню так, щоб «виступи» одного листа увійшли в «пази» іншого. Отриманий початковий узор можна змінити, замінивши плитки одного кольору на плитки іншого. Вирішіть, які плитки в кожному листі ви хочете замінити, і відзначте їх восковим олівцем

Крок 4


Укладіть перший лист на стіну, використовуючи рейку в якості опори для нижнього ряду. Міні-валиком вирівняйте плитки, що забезпечить їх міцне і рівномірне зчеплення з поверхнею стіни.

Крок 5


Наклейте лист плиток іншого кольору, вставивши його «виступи» в «прорізи» першого аркуша згідно ескізу. Знову розгладьте плитки міні-валиком. Особливу увагу приділіть стикам між листами, забезпечивши їх точне поєднання.

Крок 6


До того як мастика схопиться, ножем виріжте зазначені плитки. Цю операцію краще виконати на даному етапі робіт, так як листи з численними вирізами різних розмірів важче укладати на стіну.

Крок 7


Вклейте окремі мозаїчні плитки у відповідні отвори. Аналогічним чином укладіть інші листи, завершивши створення довільного узору. Коли мастика схопиться, зацементують стики звичайним способом.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка