Види і сфери консультативної роботиСкачати 41.04 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір41.04 Kb.
Види і сфери консультативної роботи
Залежно від того, чи працюють психологи з окремими людьми або групами, відокремлюють індивідуальне і групове консультування.

Індивідуальне консультування – це бесіда консультанта з клієнтом наодинці, обговорення життєвої проблеми, яка його турбує. Психолог-консультант допомагає клієнтові подивитися на свої проблеми з боку, обговорює з ним ті особливості його поведінки і міжособових відносин, які стали джерелом його життєвих труднощів. В ході консультаційної бесіди клієнт дістає можливість усвідомити це, ширше поглянути на ситуацію і на цій основі змінити своє відношення до того, що відбувається і свою поведінку.

Групове консультування може полягати, наприклад, в рішенні якої-небудь проблеми або в заохоченні виразу пригнічених емоцій в психотерапевтичній групі. Такою групою може бути сім'я, виробнича група або група людей, не пов'язаних один з одним в повсякденному житті, але що мають загальні проблеми. Найбільш часті варіанти роботи при груповому консультуванні: сімейне консультування, консультування по проблемах професійної діяльності і робота по дозволу міжособових конфліктів і проблемних ситуацій в колективах.

Консультації можуть бути очними або анонімними. Традиційні консультації проходять в процесі безпосередньої зустрічі консультанта і клієнта. Проте в останні десятиліття достатньо поширеним став «телефон довіри» як форма анонімної психологічної допомоги і консультування (Моховиків, 1999). Консультація по телефону довіри» забезпечує оперативність спілкування, щадні умови для клієнта. Цей вид консультації характеризується неявністю допомоги, що надається, і дозволяє людині, що звернулася до психолога, уникнути ролі «пацієнта», в якій, на думку деяких, вони знаходяться при очному консультуванні.

Консультування по телефону забезпечує клієнтові анонімність і пов'язану з цим особливу довірчість. При телефонному консультуванні виникає ефект «випадкового попутника», коли в звичайній дорожній бесіді незнайомі люди деколи буквально «виливають душу». Встановленню особливої довірчості сприяє і те, що, не дивлячись на відстань, абонент і психолог в певному значенні знаходяться поряд. Їх голоси звучать в безпосередній близькості один від одного, що створює відчуття довірчості і особливої інтимності бесіди. Саме по телефону довіри» клієнтові легко обговорювати особисті проблеми, у тому числі і пов'язані з сексуальною сферою міжособових відносин

Телефонне консультування дає клієнтові можливість звертатися з будь-якого місця, в слушний для нього час. При такому типі консультування клієнт має право на переривання контакту, тобто може у будь-який момент легко закінчити розмову – для цього досить покласти трубку. Вийти з контакту при очній консультації значно складніше. Можливість управляти контактом украй важлива для деяких клієнтів, особливо для тих, хто чутливий до психологічної безпеки. При цьому вони мають можливість повторно звернутися до консультанта в обмежений проміжок часу (Робоча книга, 1996, з. 75).Залежно від типу проблем, на рішення яких направлені консультації, розрізняють декілька сфер консультування

1. Інтимно-особове консультування по питаннях, які глибоко зачіпають людину як особу, викликають у неї сильні переживання, зазвичай ретельно приховувані від тих, що оточують. Це, наприклад, такі проблеми як психологічні і поведінкові недоліки, від яких чоловік хотів би позбавитися, проблеми, пов'язані з особистими взаєминами, різні страхи, невдачі, глибока незадоволеність людини самим собою, проблеми інтимних, наприклад, статевих відносин. Цей вид консультування вимагає особливої обстановки і довірчих відносин консультанта і клієнта.

2. Сімейне консультування по питаннях, що виникають у людини у власній сім'ї або в сім'ях близьких для нього людей.

Це, зокрема, вибір майбутнього чоловіка (подружжя), побудова оптимальних відносин в сім'ї, попередження і вирішення сімейних конфліктів, відносини чоловіка або дружини з родичами, поведінка подружжя під час розлучення. Цей вид консультування припускає у консультанта власний досвід сімейного життя. Важко займатися сімейним консультуванням психологові, який не має або не мав сім'ї.3. Психолого-педагогічне консультування – це обговорення консультанта з клієнтом питань навчання і виховання дітей, підвищення педагогічної компетентності вчителів і батьків.

До психолого-педагогічного консультування відносяться також питання вдосконалення програм і методів навчання, психологічне обгрунтування педагогічних інновацій. Для успішності в цьому виді консультування важлива наявність педагогічної освіти, а також власного досвіду навчання і виховання.4. Професійне консультування пов'язане з рішенням людьми проблем в різних сферах професійної діяльності.

Сюди відносяться питання вибору професії, вдосконалення здібностей, організації праці, підвищення працездатності, досягнення успіху, ведення ділових переговорів. Успіху в професійному консультуванні швидше досягають люди, які на власному досвіді добре знають ту сферу діяльності, в якій вони ведуть психологічне консультування.5. Організаційне консультування полягає в консультуванні персоналу організацій по проблемах структури і розвитку організацій (підбір, відбір, навчання), кадрове консультування, консультування керівників по управлінню персоналом, за рішенням конкретних проблем організації групової діяльності. Організаційне консультування в деякому розумінні є різновидом професійного консультування.

Проте останніми роками воно все більше виділяється в самостійну область консультаційної роботи.6. Посередницьке консультування. З метою рішення міжособових конфліктів в трудових колективах, а також для вирішення протиріч між фірмами і організаціями, країнами, національними групами, протиборчими сторонами у військових конфліктах може застосовуватися так звана посередницька консультація. Використання психологічного посередництва засноване на добре відомому факті: участь в переговорному процесі третіх осіб, які займають нейтральну позицію, підвищує його ефективність.

Практика психологічного консультування показує, що залежно від інтересів, схильностей і досвіду діяльності психологи-консультанти зазвичай спеціалізуються в яких-небудь сферах практичної роботи.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка