Відділ освіти Якимівської райдержадміністрації Районний методичний кабінетСкачати 225.78 Kb.
Дата конвертації12.04.2016
Розмір225.78 Kb.
Відділ освіти Якимівської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Формування і розвиток читацької компетентності

користувачів шкільної бібліотеки

Волобуєва Лариса Володимирівна

шкільний бібліотекар

Великотернівська ЗОШ І-ІІІ ст.

2012 рік


Вступ

Розбудова державності в Україні сприяла розвитку нових тенденцій в освіті, з’явилася нагальна потреба суспільства у творчих, діяльних, обдарованих і духовно розвинених громадянах. Сучасні навчальні заклади націлені на виховання творчих особистостей, з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей, формування гармонійно розвинутої особистості дитини, набуття нею соціального досвіду. І велике значення тут надається книзі і читанню, вихованню талановитого, компетентного читача. Основними складниками талановитого читача є: любов і естетична насолода від читання;радість спілкування з книгою, здатність естетичного сприйняття і високий літературний смак, зацікавленість літературним процесом. Але сьогодні йде розмова про процес трансформації читацьких інтересів, звичок, навичок користувача. Змінюються всі характеристики дитячого читання : статус читання, його тривалість, характер, спосіб роботи з друкованим текстом, репертуар читання дітей і підлітків, мотиви і стимули читання,джерела отримання друкованої продукції, інформації в цілому.Проблема: протиріччя між зниженням у молодого покоління зацікавленості читанням і необхідністю підтримувати стійку емоційну зацікавленість літературою і читанням; наявністю у бібліотеці найкращих творів вітчизняної та зарубіжної літератури і постійним зростанням чисельності користувачів, які читають лише програмову літературу;протиріччя між старою і новою системою освіти, коли виникла необхідність створення в умовах особистісно-орієнтованого навчання такої системи читання, яка забезпечить розвиток дитини, збагатить її емоційно-художній досвід, інформаційно-естетичну базу, що сприятиме становленню духовного світу, розвиватиме відчуття прекрасного.

Мета: виявити прийоми організації діяльності користувачів бібліотеки, які сприяють формуванню читацької компетентності при читанні художньої літератури, розвитку творчого читання, творчої думки та здібностей користувачів, залученню кожного читача до різносторонньої діяльності, виховання дітей небайдужими, здатними відгукнутися серцем, думками, почуттями на події оточуючого життя, літературного твору.

Завдання: вивчити методику творчого читання, використовувати її в практиці роботи з користувачами шкільної бібліотеки;виявити і залучити до читання в бібліотеці дітей, які мало читають, сприяти формуванню стійкого інтересу до читання; вивчити читацькі інтереси користувачів;створити умови для підвищення пізнавальної активності учнів, розвитку їх творчих здібностей; розвивати читацьку компетентність через організацію творчих та літературних ігор, конкурсів;стимулювати творчість дітей.

Очікувані результати: використання методики творчого читання сприятиме розвитку творчих здібностей користувачів; вивченню кращих творів дитячої класики, формуванню літературних смаків; виконання творчих завдань сприятиме розвитку рефлексивного читання; зросте імідж читаючої людини, стійкий інтерес до читання.

Теоретична база: Любов до читання складається з гарної, корисної книги, читацьких здібностей, інтелекту, творчої уяви і саме творчості.

Питання про творче читання як читання особистісне,глибоке і продумане було поставлено ще Білинським.Він не лише дав зразок мистецтва читання у своїх статтях, але й сказав про необхідність оволодіння цими навичками і вміннями всією читаючою публікою.

Ідея творчого читання знайшла теоретичне обгрунтування в працях видатних російських вчених Рубакіна М.О., Л.С. Виготського. Методична система процесу творчого читання була розроблена геніальним вченим, професором – мовознавцем С.І. Абакумовим. Він вивів цю проблему з академічної площини до практичної. Абакумов обгрунтував, розкрив і втілив в життя цілий перелік методів розвитку творчого читання у дітей різного віку. Серед них – усне словесне малювання; виразне читання; оповідь за аналогом; твір- роздум; театралізація; творчий переказ; читацький щоденник.

Активно розвивалася і позитивно впливала на розвиток творчого читання рекомендаційна бібліографія для дітей, яку створили чудові професіонали І.М. Тимофєєва,Л.А. Віролайнен, Л.А. Ольшевська,Н.Ф. Новічкова.Вони відповіли на багато насущних питань творчого читання , а саме : як залучити дитину до творчого, вдумливого читання; як виховати потребу в читанні; як з допомогою книги розвивати у дитини розум і душу, пізнавальні інтереси і здібності.

Теорія та методика творчого читання учнів, традиції виховання талановитого читача, як запоруки відродження нації та духовності народу було розглянуто і вивчено Тихоміровою І.І., яка більше сорока років своєї професійної діяльності присвятила проблемам творчого читання як основи формування морального виховання і громадянського становлення особистості молодої людини. Окрім того, вона систематизувала досвід роботи російських шкільних бібліотекарів у книзі «Як виховати талановитого читача» (Ліхачової Т.,Лазаревої Т.,Чупахіної Т.).Саме досвід російських та українських колег , таких як Горпинич Нелі Владиславовни (Комсомольський НВК Гуляйпільської райдержадміністрації), Дуб’яги Г. (Оріхівська ЗОШ), Заболотної,Морозової,Красильщик (Енергодар) я і взяла за основу в практиці своєї роботи.

Технологія досвіду роботи.

Кого ми називаємо талановитим читачем? Це людина, яка вміє самостійно вибрати книгу, скласти список літературних творів за окремою темою і знайти їх в фонді, користуючись довідковим апаратом бібліотеки. Талановитий, творчий читач володіє звичкою і навичками систематичного, цілеспрямованого звернення до читання як до джерела самовиховання. Основними складовими талановитого читача є: естетична насолода читанням, любов до читання, радість читання, здатність естетичного сприйняття і високого літературного смаку, інтерес до літературного процесу. Все це виховує саме школа, якщо точніше – література. А бібліотека здійснює велику допомогу в цьому напрямку .

А що значить творче читання? Творче читання - це особливе читання, яке відкриває для читача особистісну вагу книги; воно не адекватно змісту прочитаної книги, у ньому відображається особистість читача, його суб’єктивний світ. Різні читачі, які читають одну і ту ж книгу одночасно, як і один читач, який читає її в різний період часу, сприймають її зміст по різному. Письменник не передає своїх думок читачу, а пробуджує в ньому його власні почуття і думки. Творчий характер залежить як від якості самого читання, так і від якості книги. Творчому читанню обов’язково потрібно вчити. В роботі над формуванням творчого читання і творчого читача я використовую програму творчого розвитку особистості дитини «Талановитий читач»,метою якої є залучення учнів до активного читання та підвищення ролі книги у формуванні компетентного користувача. Працюю я за цією програмою другий рік. Основою програми є творчі завдання, конкурси, творчі та літературні ігри. В процесі яких і відбувається становлення користувача шкільної бібліотеки, його читацької компетентності, творчих здібностей. Виконання цієї програми починається з вивчення особистості користувача, його здібностей; формування читацьких смаків. Програма включає анкетування, тестування учнів, проведення аналізу читацьких інтересів користувачів бібліотеки; формування фонду бібліотеки творами дитячої класики; вивчення читацьких щоденників і навчання роботі з ними; аналіз творчих робіт читачів; організацію і проведення конкурсів «Хочу читати», «Талановитий читач»; виготовлення пам’яток,плакатів, звернень до читача, буклетів, путівників сторінками книги та полицями бібліотеки у формуванні навичок користування книгою і бібліотекою. Учасниками цієї програми є учні 1-11 класів – користувачі шкільної бібліотеки. Період реалізації проекту – 9 місяців (вересень - червень) навчального року. Методика формування творчого читання поділяється на розвиток трьох видів діяльності користувача: літературну творчість (в тому числі з використанням ІКТ технологій); художню творчість і акторське мистецтво.

Неможливо формувати інтерес до книги без знання індивідуальних потреб дитини. Пізнати читача намагаюсь вже під час запису до бібліотеки: перше знайомство, обмін враженнями від книги при видачі та поверненні її до бібліотеки. Під час розмови намагаюся зрозуміти, які книги подобаються, яке місце книга займає у житті дитини. Пізнати читацькі інтереси допомагають і опитування. Серед учнів 5-11 класів було проведено опитування „Місце книги і бібліотеки у моєму житті”. Я намагалася з’ясувати яке ж місце займає шкільна бібліотека у житті школяра? Відповіді були різноманітними: подобається читати 45% учнів, не подобається – 40%, не визначилися – 15%( переважає кількість учнів, яким подобається читати); значення читання: самовиховання – 64%, захоплення – 36 %( переважає ділове читання); завдяки збільшенню найменувань дитячих журналів ( подарунок спонсорів) до 7 найменувань, підвищився попит на дитячу періодику.

Бібліотека проводить діагностування здібностей користувачів, емоційного сприйняття літературного твору, формування читацьких інтересів .

Раз у семестр ведеться аналіз читацьких формулярів «Що читаємо? Як читаємо?».В результаті чого було виявлено, що діти читають нерегулярно,неохоче, частіше за вимогою вчителів (це в першу чергу стосуєтья учнів 7-11 класів);інтерес у читанні зосереджений на певному колі тем: казки, оповідання про веселі пригоди дітлахів( учні 2-4 класів); художня література шкільної програми, та твори для написання рефератів та повідомлень (5-11 класи).Читання художньої літератури складає 49,4%( з них за шкільною програмою – 21,1%,а 28,3% читання художньої літератури за власним бажанням користувачів. Жанрові уподобання користувачів стали більш різноманітними: більше читають книги про тварин, війну, добро та зло,історичної тематики .

3 метою вивчення загальної картини читання в бібліотеці проводиться аналіз читацьких формулярів з проблем систематичності читання в читацькій групі 1-4 класів, 5-9 класів, читацькій групі 10-11 класів. Шкільна бібліотека веде також порівняльний аналіз читання учнів одного класу протягом декількох років навчання в школі ( починаючи з навчання учнів цього класу у 2 класі). Таким чином складається рейтинг читання кожного окремо взятого класу школи. Визначається і рейтинг кожного окремо узятого учня протягом його навчання в школі.

Проаналізувавши книжковий фонд бібліотеки, я дійшла висновку, що для того, щоб читач отримав корисну, цікаву книжку, перш за все необхідно її придбати. І в цьому велику допомогу надає акція „Подаруй книгу бібліотеці”. Завдяки проведенню акції шкільна бібліотека в період з 2005 до 2012 року отримала 704 примірники художньої та галузевої літератури(11,5 % від фонду загалом).З них – 503 примірники – художня література. Акція допомагає якнайповніше забезпечити потреби школяра в літературі, яка задовольняє його пізнавальні інтереси, якісно поліпшує, обновляє книжковий фонд, популяризує літературу (найчастіше користувачі звертають увагу на нову яскраву обкладинку книги, а потім вже на автора,назву та зміст).

Роботу з читачем розпочинаю зі знайомства із шкільною бібліотекою. Як правило, це групова екскурсія на початку навчального року, під час якої відбувається знайомство з бібліотекою, бібліотечними термінами. Враховуючи особливості дитячого сприйняття я створюю в бібліотеці локальні, оглядові книжкові «п’ятачки», кожен з яких розкриває книжковий фонд в цікавому для дитини ракурсі: »Будиночок для героя» ( зібрано книги з різними типами героїв. В якості змістовної одиниці структури використовую персонаж, як компонент художнього тексту, найбільш важливий для дитини – її сприймання улюбленого книжкового героя використовується як активізуючий реагент у сприйнятті книги ( «Барон Мюнхгаузен пропонує», «Аліса Селезньова рекомендує»,»Дениска Корабльов радить»).

Багато місця в роботі приділяю аналітичним формам роботи – голосним читанням, обговоренням, бо вони , по-перше, дозволяють «просувати» до дітей авторів і їх книги, які діти самостійно не завжди можуть вибрати для читання. По-друге, аналітичні форми дозволяють, проходячи з дитиною сторінками книги,розставляти акценти, вчать бачити і розуміти особливу мову художнього твору. Робота з читачем у такому форматі розвиває у нього читацький смак, вони починають розуміти образи книги, а також це формує комунікативну компетентність користувача.

Орієнтуватися в морі книг допомагають читачам моєї бібліотеки буклети(«В країні сонячних зайчиків»,»Чарівний світ пригодницької книги»), рекомендаційні списки літератури «А ви це читали?», «Читаємо разом», «Прочитайте, це цікаво!»,»Гаррі Потер рекомендує»(в електронному вигляді), різнокольорові закладинки- рекомендації «Советуем прочитать», «Интересное чтение», «Книга не произвела особого впечатления»; Путівники книжковими полицями бібліотеки для учнів 3-4,5-6 класів . Дуже вдало використовуються і малі форми реклами книги і читання-магніти, брелки, листівки, буклети.

Визначати уподобання користувачів, їх літературний багаж, перспективи читання або перечитування допомагають вікторини, літературні ігри. В практиці роботи я намагаюся організовувати вікторини, які сприяють розвитку активності розуму, орієнтовані на самостійну думку, винахідливість, дотепність. Основною метою літературної гри повинно бути формування і розвиток творчих здібностей її учасників. Я намагаюся поєднувати ігри- драматизації з елементами вікторини: коли читачі повинні відповісти на питання літературних героїв ігр- інсценізацій, драматизацій.

Літературні ігри – це не тільки визначення смаків користувача та літературного багажу, але й добра театралізація, коли дитині потрібно перевтілитися у літературного героя і показати глядачам всі особистості характеру свого персонажу, його ціннісні орієнтири. В останні роки дітям дуже подобаються літературні ігри, вікторини, організовані у вигляді мультимедійних презентацій («Чудовий світ казки»,»Сторінками книжок дитячих письменників та казкарів»).

В практиці бібліотечної роботи використовуються і нетрадиційні форми розвитку творчого читача, а саме проведення театралізованого шоу, захисту читацького формуляру, проведення електронної презентації улюбленої книги. Відомо, що у віці 12-14 років підліток скептично відноситься до рекомендацій дорослих , він краще дослухається до пропозицій своїх однолітків. Захист читацького формуляру сприяє саме розвитку творчої активності користувача бібліотеки. Велике значення в цій роботі мають і презентації книги з використання ІКТ технологій, які створюють учні самостійно і таким чином рекламують свою улюблену книгу . Так було створено реклами – презентації книг «Бороться и искать…», «Белый Бим, Черное Ухо», «Маленький принц», «Мастер и Маргарита», «Человек амфибия», які користувачі дуже добре прорекламували на творчому конкурсі електронних презентацій «Моя улюблена книга». Учні дуже переконливо запевнили своїх однолітків, що прочитані ними книжки найбільш цікаві і корисні.

Розвиток вмінь і навичок творчого читача формується в ході бібліотечних занять з учнями, на яких використовуються творчі завдання, які належать до літературної або художньої діяльності. Заняття сприяють розвитку мислення, творчої уяви, мовленнєвої діяльності, творчих здібностей користувачів бібліотеки. Діти навчаються вибирати, читати книги,любити і цінувати книжне слово. На заняттях вони навчаються різноманітним творчим прийомам роботи з книгою, наприклад, як вести щоденники читача, самостійно виготовити книгу, виразно читати текст і т.д. В процесі проведення бібліотечно-бібліографічних занять читачі навчаються і навичкам компетентного користувача бібліотеки. Виховати талановитого, творчого читача – значить навчити його методам самостійної роботи з книгою: як читати книгу, робити записи, виписки, складати реферати і анотації, як працювати з довідковою літературою, користуватися довідковим апаратом бібліотеки. Бібліотечні уроки обов’язково підтримуються мультимедійною презентацією. На бібліотечних уроках, в позакласній роботі ставлю перед собою важливе завдання: виховання у читачів звички і вмінь оцінювати , аналізувати прочитане, формувати власне відношення до книги; навчити робити записи за прочитаним: у формі щоденника, відгуку, самостійно складеного твору. Практично на кожній нашій зустрічі учні самостійно складають кінцівки оповідань, казок, змінюючи життя героїв на краще( казка «Червоний Капелюшок», «Дети подземелья»), самі пишуть нові твори за зразком вже прочитаних, фантазують,( казка «Колосок-2»), або стають авторами казок – з –долоньку, віршів, акровіршів. Всі свої творчі роботи учні мали можливість продемонструвати на конкурсі «Талановитий читач», який було проведено під час проведення Тижня книги. Багато уваги бібліотекою приділяється розвитку художніх здібностей користувачів .Вони малюють. При чому малюють не лише улюблених героїв, а виконують творчі завдання, коли потрібно намалювати ілюстрації для парасольки Оле- Лукойє,бо попередні з плином часу стало погано видно; обгортку улюбленої книги; скласти зміст прочитаного твору лише малюнками («Спляча красуня», «Червоний Капелюшок», «Червоні вітрила»); намалювати доброго і ввічливого Вовка із казки «Вовк і семеро козлят» (його зобразили за шкільною партою і завдяки навчанню в школі він став не тільки грамотним, але й веселим, добрим, знайшов друзів і в школі, і в обличчі Кози та її діточок). Розвитку художньої діяльності сприяють і проведення конкурсів екслібрісів шкільної бібліотеки ( 7 клас) ; на найкращу обкладинку улюбленої книги ( 3 клас);конкурсу « Передаю зміст книги в малюках»(2-4 класи), (5-7 класи) .

В ході виконання творчих завдань, наприклад, на диференціацію творів літератури і персонажів за емоційною ознакою («Найбільш. Найбільше…»), на звернення уваги на доброго персонажа твору («Кому вклониться яблунька?»), індивідуалізації характерів героїв літературних творів («Брейн – ринг прислів’їв ») значно розширюється емоційне сприйняття твору читачем, вміння читати поміж рядків, аналізувати події твору,вчинки літературних героїв. А складання учнями 5 класу літературного проекту за народними казками «Казки Єршова і російські народні казки» сприяло розвитку комунікативних здібностей учнів, вмінь аналізувати твори, робити самостійні висновки, самостійно працювати з комп’ютером .

Сьогодення висуває нам актуальну потребу у виборі книжок, які непідвладні часові, а не тих, які схожі на прекрасних метеликів-одноденок. Хоч і їх недооцінювати не варто, адже за тим, які книжки людина читає, можна розпізнати її характер.

У зв'язку з цим велику увагу приділяю пошуку цілеспрямованих активних форм пропаганди літератури, які забезпечують формування у школярів щоденної потреби в читанні книг, роботі з ними. І цьому багато в чому сприяють інноваційні технології. Добре зарекомендували себе такі технології, як виставка оригінальних висловів про книгу, бібліотеку «До добра через книгу», виставка-вікторина «Лучшая книга лучшего писателя?», виставка- вернісаж «Наша Катерина Білокур», виставка- акція «Будем читать», виставка-реклама «Читать эти книги престижно», «Допоможемо тобі у навчанні» . Особливостями цих форм роботи є обов’язкова наявність діалогу бібліотекаря з читачами й читачів між собою, використання елементів дискусій, наявність ігрових завдань, музичного оформлення, зворотного зв'язку, що вже само по собі сприяє розвитку творчого читання.

Використання творчих завдань у роботі з книгою створює передумови у дітей для написання власних віршів, казок, невеличких оповідань, розвиває художні здібності, створює позитивне ставлення до книжки, виховує дитину-читача. Активізації цієї роботи сприяє і проведення Тижня дитячої книги в школі. В цей час відбуваються заходи, що спрямовані на залучення дітей до читання( всі вікові категорії залучаються до проведення масових заходів шкільної бібліотеки, підбиваються підсумки активності читання серед учнів, визначається найбільш активний клас, найактивніший читач бібліотеки).

Ефективними формами пропаганди літератури в шкільній бібліотеці,формуванням читацьких смаків є бібліографічні огляди літератури,мандрівки літературними стежками видатних дитячих письменників, сторінками книг( початкові класи). В минулому навчальному році було проведено літературний вечір, присвячений 73-річниці від дня народження Висоцького В. «Соплеменники, окажите честь: зачеркните «был» - напишите – «есть!», на якому звучали вірші, пісні видатного барда, своїми спогадами поділилися з присутніми батько Висоцького, режисер Говорухін, Маріна Владі і сам, особисто Володимир Висоцький, яких майстерно зіграли учні школи. Цікаво і корисно пройшла для учнів старших класів інформхвилинка «Пересопницкое Евангелие – святыня духа украинского народа».

Як правило проведення масових виховних заходів супроводжується мультимедійними презентаціями, які активізують усі види діяльності дитини:розумову, мовну, фізичну, перцептивну, що прискорює процес засвоєння матеріалу. Переважна більшість школярів в позакласній роботі збагачує свої знання з літератури, словниковий запас, поглиблює вміння, зміцнює навички, розвиває пам’ять, мовлення, світогляд.

В підготовці масових заходів з позакласного читання обов’язково приймають участь самі школярі: вони готуються до виступу, випускають монтажі, підготовлюють виставки, зустрічають гостей, організують ігри, вікторини тощо.

Неможливо виховати читацьку компетентність користувачів не працюючи над вихованням культури читання. В практиці своєї роботи я велику увагу приділяю формуванню бібліотечно-бібліографічної грамотності користувачів. Велику допомогу мені в цьому надають наочні засоби: куточок читача, де зібрані всі пам’ятки,інструкції в роботі з користувачами в одному документі –«Посібнику компетентного користувача шкільної бібліотеки».Він використовується в індивідуальній роботі, а також на уроках бібліотечно-бібліографічної грамотності.

В бібліотеці ведеться облік відгуків учнів про прочитані книги ( 2-8кл.), щоденників читання ( 3-7 кл.).Щоденник читача – посібник з організації самостійного читання учнів та засіб творчого розвитку читача. Учень читає твір, коротко записує його зміст, своє ставлення до книги, аналізує твір, складає вірші та цікаві розповіді, малює малюнки.

Орієнтуватися в нескінченному потоці інформації, яку можна знайти в Інтернеті моїм читачам допомагає путівник цікавими Інтернет сайтами «Читаємо в Інтернеті». Цей путівник знайомить користувачів з цікавими Інтернет сайтами, де можна знайти електронні тексти книжок та журналів. Путівник складається з трьох розділів: Бібліотеки електронних текстів; Мережеві видання дитячих журналів;Сайти дитячих письменників.

Таким чином, використання медіа-технологій при читанні книги - це додатковий потужний засіб, спрямований на зацікавленість учнів художнім твором, стимулювання його прочитання і перечитування в ході аналітичної роботи, що в результаті приводить до ствердження активної читацької позиції.

В бібліотеці читачами з початку цього навчального року ведеться і Портфоліо користувача як засіб аналізу індивідуальних читацьких досягнень школярів.

Сучасна технологія портфоліо дає змогу накопичувати та оцінювати індивідуальнї читацькї досягнення користувачів протягом декількох років. Розроблено «Портфоліо користувача шкільної бібліотеки» ,що активно використовується учнями. Ідея створення Портфоліо «виношувалася» вже давно, але велику допомогу у його створенні мені надав досвід роботи вчителя початкових класів Горпинич Нелі Владиславівни Комсомольського навчально-виховного комплексу Гуляйпільської райдержадміністрації Запорізької області.

Завдання, які вирішуються «Портфоліо користувача шкільної бібліотеки»:

• підтримка високої мотивації школярів до читання;

• формування функціональної грамотності - вміння ставити мету, планувати і організовувати власну читацьку діяльність;

• розвиток навичок рефлексії читацької діяльності учнів;

• створення передумов та можливості формування читацьких потреб, інтересів користувачів;

Функції Портфоліо користувача:

• діагностична - фіксація зміни якостей читача і динаміки читацької активності за певний період часу (протягом навчального року);

• мотиваційна - заохочування у школярів інтересу до самостійної читацької діяльності;

• змістовна - розкриття змісту читацької діяльності учня;

• розвивальна - забезпечення безперервності процесу розвитку читацької культури і читацької компетентності.

Робота з Портфоліо користувача організується протягом 6-х років навчання дитини в школі-з 2 до 7 класу включно.

На першому етапі роботи (в 2 класі) йде процес ознайомлення з розділами, рубриками, що вимагає копіткої роз'яснювальної роботи.

Портфоліо пропонується в паперовому варіанті (папка з файлами). За бажанням дітей можна використовувати і комп'ютерний варіант – це залежить від комп’ютерної грамоти користувачів.

На сторінках Портфоліо пояснюється призначення розділів і даються рекомендації щодо роботи з темами(рубриками).

Портфоліо користувача - колекція робіт учня, яка всебічно демонструє не тільки результати його читацької діяльності, й зусилля, докладені до їх досягнення, а також динаміку в читацьких уміннях та навичках в порівнянні з попереднім етапом навчання.

Портфоліо Користувача складається з 4 розділів:

• «Я-читатель библиотеки...»

• «Мои читательские вкусы»

• «Мои читательские достижения»

• «Презентация читательских успехов»

Розділ «Я-читатель библиотеки...» містить дані про автора та заповнюється на першому році роботи з Портфоліо(2 клас). На бібліотечному занятті, присвяченому знайомству з розділом пропоную заповнити кілька рубрик у вигляді мініоповідань, супроводжуючи за бажанням своїми фотографіями або малюнками.

Зміст розділу «Мои читательские вкусы» відображає читацькі інтереси, мету і коло читання дитини протягом 6-х річного навчання в школі.

Дітям пропонується поміркувати, якими читачами вони є, що, на їх погляд, означає «талановитий читач», надається можливість замислитися про значення книги у їхньому житті. Дитина, заповнюючи рубрики даного розділу, вчиться аналізу подій, і вчинків героїв, описаних у книзі, одночасно з цим розвиваючи рефлексію своїх емоційних переживань. У розділі можуть бути розміщені учнівські твори(міні-оповідання, вірші,кінцівки казок, оповідань, придуманих користувачами), малюнки.

В розділ «Мои читательские достижения» поміщаються ті матеріали, які, на думку дитини, відображають його кращі результати і демонструють успіхи в читацькій активності: участь конкурсах, читаннях, фестивалях, пов'язаних з читанням (щорічний шкільний конкурс «Хочу читати»; «Найкращий читач України»; шкільний конкурс «Талановитий читач»).

Досягнення підтверджуються:

1) відгуками на творчі роботи учня, (авторами є бібліотекар, вчителі, однокласники);

2) сертифікатами, дипломами, грамотами, листами подяками.

Роботу з порт фоліо ми розпочали в цьому навчальному році, тому напрацювання користувачів будуть презентуватися на святі «Талановитий читач» під час проведення Тижня книги, який традиційно проводиться в бібліотеці у березні. Дітям пропонується творчо підійти до щорічного звіту.

Окрім роботи з Портфоліо, користувачі шкільної бібліотеки складають відгуки на літературу, яку вибрали самостійно і книжки, рекомендовані до читання книжковою виставкою. Урізноманітнено форми складання цих відгуків. Складено «дерево відгуків» на прочитану літературу.

Результати роботи:

1. Підвищення читацької мотивації учнів, яка, в свою чергу, впливає і на мотивацію успіху навчальної діяльності.

2. Формування у школярів навички та вміння аналізувати власні читацькі інтереси, потреби.

Аналізуючи діагностичні дослідження, помітно, що читацький інтерес учнів зріс, змінились жанрові уподобання. Всі учні відвідують бібліотеку.

Використовуючи накопичений власний досвід, вдаючись до допомоги старших (вчителя, бібліотекаря, батьків), діти виявляють свої творчі здібності (створюють власні ілюстрації до літературних творів, складають вірші, пишуть казки, оповідання, створюють електронні презентації книг та проекти з літератури та проблем бібліотеки).

Учні є учасниками та призерами творчих шкільних та районних конкурсів «Хочу читати»(Парамонова Н.,Зінов’єва Д.,Тен О.,Хан А. ), «Найкращий читач України»(Торопов Є., Тен О.), «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу»(Тен О.).Здійснено комплексний підхід щодо розвитку творчих здібностей школярів завдяки організації творчого читання користувачів шкільної бібліотеки. Організовано конкурси «Талановитий читач», «Хочу читати».

На початок 2011-2012 н.р. участь у бібліотечних конкурсах становила 30%; якість виконаних творчих робіт – 25%; створення власних творчих проектів – 15%. Використання творчих завдань, проекту «Талановитий читач» дало змогу вдосконалити знання та вміння в дітей з емоційно-образного розвитку, покращилися мовленнєва культура, підвищився рівень акторської, виконавської майстерності на 18 % (низький рівень було виявлено в дітей малоактивних, сором’язливих – 18 %). На кінець 2011–2012 н.р. показники творчої активності читачів значно покращилися: участь у творчих конкурсах -65%; створення власних творчих проектів- 45 %. Діти виявили стійку зацікавленість до творчої діяльності.Творчість бібліотекаря породжує творчість учня. Якщо кожного дня намагатися підбирати такі види навчальної діяльності, які дають матеріал для роздумів, можливість виявити ініціативу і самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості, творчості, це зацікавить дітей,викликає позитивні емоції, сприятиме пошуку, формуванню школяра як читача. Письменник-фантаст А. Тофлер наголошує: «Неписьменною людиною 21-го століття буде не та, яка не вміє читати та писати, а та, котра не може вчитися, розучуватися та переучуватися». Тому моє кредо як бібліотекаря: «Не можна зупинятися на досягнутому, самовдосконалюватися потрібно протягом усього життя!»

Література:

 1. Абакумов, С.И. Творческое чтение [Текст]/ С.И. Абакумов. – М. Политиздат, 1982.- 120 с.

 2. Агапова, И. А. Занимательные литературные игры и викторины для детей [Текст]/И. А. Агапова.- М.: Рипол Классик , 2007.- 188с.:ил.

 3. Бесова, М.А. Шутки, игры, песни соберут нас вместе : сценарии праздников в начальной школе [Текст]/ М.А. Бесова.- Ярославль: Академия развития, 2002.- 240с.

 4. Выготский, Л.С. Психология искусства [Текст]/ Л.С. Выготский. – М.: Политиздат, 1967. – 220с.

 5. Гичка, І.І. Створення рекомендаційних списків літератури за інтерактивною технологією навчання [Текст]: [ інноваційні технології з досвіду роботи]/ І.І. Гичка// Шкільна бібліотека. – 2007. - № 4. – С. 118-120.

 6. Горпинич, Н.В. Формування читацьких інтересів молодших школярів у процесі роботи з дитячою книжкою[Текст]: [ інноваційні технології з досвіду роботи]/ Н.В. Горпинич/.- http://900igr.net/prezentatsii/literatura/Knizhnaja-vystavka/010-Portfolio-chitatelja-FIO-shkola-klass-foto-chitatelja.html.

 7. Граник, Г.Г. Когда книга учит[Текст]/ Г.Г. Граник. — М.: Педагогика, 1991. — 229с.

 8. Жупина, В.В. Роздуми про книгу[Текст]: [ методичні матеріали до керівництва читанням]/ В.В. Жупина// Шкільна бібліотека. – 2011. - № 1. – С. 71.

 9. Закржевская, Е.Д. Поиграем на досуге: сборник детских развивающих игр для начальных классов и старше [Текст]/ Е.Д. Закржевская.- Ростов- на Дону: Феникс, 2006.- 416 с.

 10. Кардашова, Я.М. Бібліотека в особистісно орієнтованому вихованні учнів [Текст]: [технології роботи шкільної бібліотеки]/ Я.М. Кардашова// Шкільна бібліотека. – 2011. - № 1. – С. 61-62.

 11. Крыжко, Л.В. Джоан Роулинг советует прочитать: [Мультимедийная презентация]/Л.В.Крыжко.- ttp://wiki.ciit.zp.ua/index.php/Wiki_ciit.zp.ua.

 12. Лягаева, С.В. Роль портфолио в читательском развитии младшего школьника [Текст]: [ методичні матеріали до керівництва читанням]/ С.В. Лягаева.- prm-gym10.edusite.ru/DswMedia/st3.doc

 13. Папакіна, Л.І. Як зацікавити читача? [Текст]: [ методичні матеріали до керівництва читанням]/ Л.І. Папакіна// Шкільна бібліотека. – 2010. - № 5. – С. 45-46.

 14. Пашнина, В.М. Сказка в гости к нам идёт. Праздники, конкурсы, викторины для 1-4 классов.-Ярославль:Академия развития, 2005.- 144 с.

 15. Півторак, О.М. Проектна діяльність шкільної книгозбірні [Текст]: [технології роботи шкільної бібліотеки у проектній діяльності]/ О.М. Півторак// Шкільна бібліотека. – 2011. - № 1. – С. 45-48.

 16. Рубакин, Н.А. Психология читателя и книги [Текст]/ Н.А. Рубакин .- М.: Политиздат, 1977. – 230с.

 17. Тимофеева, И.Н. Дети. Время. Книга. [Текст]: пособие для руководителей детским чтеним / И.Н. Тимофеева. – М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2009. – 408с. – ( Профессиональная библиотека школьного библиотекаря).

 18. Тихомирова, И.И. Как воспитать таланливого читателя [Текст]: сб. статей / И.И.Тихомирова. – М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2009.- 319 с.- ( Профессиональная библиотека школьного библиотекаря).

 19. Хоменко, Л. Читацькі інтереси та читацька активність школярів[Текст]: [психологічні аспекти проблеми]/ Л. Хоменко// Психолог. – 2005. - № 3. – С. 5-6.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка