Вересень Мабуть, українська назва першого осіннього місяця пішла від квітучого вересу. Рослина цвіте з серпня І до кінця жовтня, але найпишніше рожеве його суцвіття вкриває землю саме у вересніСкачати 35.51 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір35.51 Kb.
Вересень
Мабуть, українська назва першого осіннього місяця пішла від квітучого вересу. Рослина цвіте з серпня і до кінця жовтня, але найпишніше рожеве його суцвіття вкриває землю саме у вересні. Ця сама назва є і в інших слов'янських народів, наприклад, у білорусів, поляків.народний календар. вересень

У вересні чи не найбільше роботи на селі, тому й свят обмаль, бо люди трудилися без відпочинку, щоб взимку мати й хліб і до хліба.1 вересня - Андрія Стратилата

День має бути теплим, хоч і казали: «День жаркий, але дихає осінню». Відтак, бралися до копання буряків. Вже починало опадати листя з ліщини.
6 вересня - Євтихія

Коли на Євтихія випадав дощовий день — чекали гарної погожої осені і щедрого врожаю наступного року.11 вересня - Івана Пісного (Усікновення глави Іоанна Хрестителя)

У цей день не працювали, їли лише пісні страви, а то й зовсім говіли. Чоловіки й хлопчаки мили голову, але не голилися й не стриглися. Не годилося дивитися в дзеркало. Хліб не різали, а розламували, варили картоплю в мундирах, пекли гарбузи. Не брали до рук нічого гострого. На Івана Пісного, як і на Івана Купала, збирали цілющі рослини, але вже не трави і квіти, а коріння. Його потім настоювали на міцній горілці й лікувалися протягом року.14 вересня - Семена Стовпника (Преподобного Симеона)

З прийняттям християнства у нас, у Київській Русі, цього дня починався новий рік. Це також був перший день осені. Добрий хлібороб вважав за святий обов’язок на Семенів день обсіятися озиминою, бо жито казало: «як посієш мене на Семена, то й будеш мати із мене».

Майстри-ремісники вносили до хати свій інструмент і обов'язково розпочинали якусь роботу: кроїли товар, набирали клепки на діжку, готували сирицю на упряж, тобто, намагалися «засидіти вечір». Це було доброю ознакою того, що в довгі осінні й зимові вечори робота буде ладитись. Від Семена молодь вже починала гуляти в оселях, на досвітках і вечорницях.

З цього дня починалося «старе бабине літо» і вже відлітали останні ластівки.
17 вересня - Неопалимої купини (Ікони Божої Матері «Неопалима купина»)

Ікона Божої Матері під назвою «Неопалима купина» вважалася чудодійною, бо вона оберігала оселю від пожежі. Тому й була колись особливо шанованою у наших краях, де майже все, що оточувало людей, було з дерева і легко горіло.18 вересня - Пророка Захарії та святої Єлизавети

У цей час починало жовтіти листя на горобині. Примічали - якщо воно жовтіло до Захарія, очікуй ранньої осені та ранньої холодної зими.19 вересня - Михайла Чудотворця

На Михайла не працювали, бо того, хто порушував цей закон, неодмінно настигне якесь лихо. У давнину, за часів козаччини, на Михайла варили хмільний мед, а потім продавали його на ярмарках і базарах. На Михайла починалися храмові свята.21 вересня - Друга Пречиста (Різдво Пресвятої Богородиці)

З цього дня вже починали засилати сватів: «прийшла Пречиста - принесла сватів нечиста», жартували літні люди, підсміюючись над молодими та нетерплячими. А по суті, це було свято врожаю, бо все вже було зібрано і надійно сховано. На свято збиралися цілими родинами, діти йшли до батьків, сходилися свати і свахи. Але не забували й про справи: вівчарі вдруге проводили стрижку овець, пасічники утеплювали на зиму вулики.27 вересня - Воздвиження Чесного Хреста Господнього

У цей день останні птиці відлітали у вирій. Цікаво, що у нас зозулю вважали ключницею вирію, вона першою відлітала у теплі краї і останньою прилітала звідти.30 вересня - Віри, Надії, Любові та їх матері Софії

Жінки з такими іменами у цей день пригощали всіх знайомих і родичів гостинцями, а натомість їх вшановували добрими побажаннями здоров'я, любові й щастя на довгі й довгі роки.Народні прикмети:

Коли журавлі пролітають низько над землею, то це точна прикмета, що вже недалеко й зима, похолодання, а то й морози .

Якщо вересень бідний на гриби, то зима буде багатою на сніг і морози.

Щедро вродили горіхи на ліщині - зима має бути суворою і сніжною.

Рясна горобина і завчасно почервоніла - на сувору й сніжну зиму.

Мало павутиння - до сухої осені.

Грім у вересні - на теплу і тривалу осінь.

 Чим сильніший вітер, тим менша ймовірність місцевих заморозків.

Нічний вітер віщує дощ наступного дня.

Бджоли щільно затягують вічка у вуликах прополісом - на холодну зиму, а залишають льоток майже відкритим - на теплий перезимок.

Хмари рухаються проти вітру - погіршиться погода.

Коли довго не зникають мухи - осінь буде затяжною і сніг ляже пізно.

Якщо журавлі пізніше звичайного відлітають в ірій та ще й при західному вітрі - зима запізниться.

Сичі кричать - перед тривалою негодою.На Семена ясно - буде й осінь теплою.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка