Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок



Скачати 111.63 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір111.63 Kb.
Урок української мови, 2 клас

Автор: учитель початкових класів

Кременчуцького колегіуму №25



Валуйська Наталія Володимирівна

Тема : Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок.

Мета :

  • закріпити знання учнів про іменник як самостійну частину мови, його граматичні категорії, удосконалювати вміння визначати рід, число іменників, розрізняти іменники істоти та неістоти, власні та загальні назви, знаходити іменники в тексті, ставити запитання до поданих слів та підбирати приклади іменників самостійно; ознайомити учнів із написанням слів з великої букви назви держав, міст,сіл, вулиць, річок, вчити знаходити назви у тексті і пояснювати їх написання;

  • збагачувати словник дітей, розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, пам'ять, вміння порівнювати, аналізувати та робити висновки;

  • виховувати інтерес до історії України, дисциплінованість та організованість у роботі.

Обладнання: мультимедійна презентація «Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок», надрукована тема уроку, роздаткові картки «Карта України», картка «Опис козака», позначки балів для оцінювання роботи учнів, словничок, словникові слова, роздаткові картки з вправами «Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок», диференційовані картки з домашнім завданням.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Початок уроку

1. Привітання(слайд 1)

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе,

Привітайтесь: «Добрий, день!»



2. Перевірка готовності до уроку:

  • Погляньте чи все необхідне ви маєте на парті: підручник, робочий зошит, приладдя для письма.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності

  1. Вступна розповідь (слайд 2)

Звучить козацький марш

  • Ці звуки долинають з далекого минулого, коли у славних степах України господарювали козаки. А хто ж такий козак? (на дошку словничок*)

  • Слово козак прийшло до нас із Туреччини і означало— «вільна людина», «шукач пригод». Існує українська версія походження цього слова: слово козак походить від слова «коза» у зв'язку зі спритністю козаків. Осередком козацтва стала Запорізька Січ. (слайд 3)

  • Сьогодні на уроці ми дізнаємося дуже багато про ті далекі часи та життя козаків.

Отже, козаки жили на Запорозькій Січі, де мали свої порядки і закони. (слайд 4)

Вони жили на Січі куренями, головним у куренях були курінні отамани.(на дошку словничок*). Вони слідкували за порядком у куренях. Найголовнішим на Січі був гетьман. Символом влади гетьмана була булава.(на дошку словничок*)(слайд 5)



  • Козаки жили за суворим порядком і статутом. Порушників порядку карали. Тому у нас з вами теж буде відповідний статут – збірка правил:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно,плідно працювати.(слайд 6)




  • Тож, урок наш подарує вам багато цікавої інформації та нових знань. Я, в свою чергу, чекаю від вас активної роботи та старання. Найактивніші та ті, хто буде давати повні змістовні відповіді отримуватиме спеціальні козацькі відмітки. Але нагадую вам ще раз, лише за повні відповіді.

  • Завданням нашого уроку буде опрацювати матеріал з теми «Велика буква у назвах держав, міст, сіл, річок», навчитися правильно писати власні та загальні назви та зібрати якомога більше цікавої інформації про козаків.(слайд 7)

  1. Постановка проблемного запитання

  • Але скажіть мені, будь ласка, навіщо нам знати написання власних та загальних назв? ( Для того, щоб грамотно писати, розрізняти власні та загальні іменники, знати правила вживання великої букви, знати коли потрібно писати слова з маленької, а коли з великої літери)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

  • Для початку нову інформацію про козацькі часи нам подарує прислів`я, яке спочатку потрібно знайти. Чи можемо ми назвати цей рядочок прислів’ям?(Ні, не можемо, тому що не зрозуміло, що написано, не поділено на слова)

Декозак,таміслава.

  • Розшифруємо прислів’я!

  • Каліграфічно записуємо це прислів’я у свої зошити.(пишемо гарно, без помилок, наголошення на комі у реченні)

  • Про що говорить це прислів’я?

Козаки славились своїм веселим характером, гостинністю, але найбільше — військовими здібностями. Збереглося багато легенд, у яких розповідається про те, як запорожці захищали землі від завойовників. Боролися козаки з усіма, хто намагався поневолювати або кривдити український народ. Козаки нікого й нічого не боялися, навіть смерті, дуже любили Україну, свій народ і прагнули для нього щастя, волі. І зараз кожний знає, що там, де були козаки, була й слава.

Козаки – це вільні люди!

Козаки – безстрашні люди!

Козаки – борці за волю,

За народні щастя й долю.(слайд 8)

  • Чи можемо ми назвати це висловлювання реченням? Чому? (Так, тому що висловлює закінчену думку)

  • Скільки слів у цьому реченні? (У цьому реченні 5 слів)

  • Яке речення за метою висловлювання? (розповідне)

  • Яке це речення за інтонацією? (Неокличне)

  • Чому слово Де ми пишемо з великої букви? (Тому що це початок речення, а речення ми починаємо писати з великої літери)

  • Так, з великої літери ми починаємо писати початок речення. А які ще слова ми пишемо з великої букви? (Імена, прізвища, по-батькові, клички тварин)

  • А сьогодні на уроці ми вивчимо та закріпимо ще нові правила про написання великої літери.

  • Ми визначили, що в цьому речення 5 слів. А скільки ж в ньому іменників? (2 – козак, слава)

  • Дайте характеристику іменнику козак.

  • Охарактеризуйте іменник слава.

2.Звуко-буквенний аналіз

- Зробимо звуко-буквенний аналіз іменника козак



  1. Фронтальне опитування

  • Тож іменники, які ми знайшли у цьому прислів’ї належать до власних чи загальних назв? (до загальних)

  • Як ми записуємо такі слова?(з маленької літери)

  • Які це власні іменники? (іменники, що позначають імена, клички тварин, прізвища, по-батькові)

  • Як записуємо власні іменники?

ІV. Сприйняття, первинне усвідомлення нового матеріалу

  1. Вступні вправи

  • Наступне завдання допоможе нам дізнатися дещо нове і цікаве про козаків, а саме козацькі прізвища, які були дуже незвичайні і навіть кумедні. І я перевірю як ви вмієте розрізняти власні та загальні назви.(робота на картках)

Запиши подані іменники, розкриваючи дужки. Серед поданих слів ти знайдеш цікаві козацькі прізвища. Визнач рід іменників загальних назв

(С,с)тепан, (Г,г)олодайло (прізвище), (Д,д)жмелі*, (Б,б)огдан (Х,х)мельницький*, (Р,р)анок, (К,к)рутивус* (прізвище), (О,о)лена, (Г,г)укайло (прізвище), (К,к)інь (С,с)тріла.







  • Будьте уважними при написанні слова джмелі.

  • Я б хотіла звернути вашу увагу на ім’я та прізвище Богдан Хмельницький. (слайд 9)

Це найвідоміший козацький гетьман. Його пам’ятник ви могли бачити в Києві.

  • А чи запам`ятали ви хто такий гетьман? (це найголовніший серед козаків).

  • Ми вже познайомилися з козаком, який має прізвище Голодайло.

  • Козаки давали один одному прізвища зважаючи на звички або поведінку товариша, наприклад відомий нам Голодайло завжди хотів їсти, був завжди голодним.

  • Погляньте на цього козака! Яке прізвище йому дали б ви? Чому?

  • Ми маємо ще одне завдання у цій вправі : Визнач рід іменників загальних назв.

  • Знайдіть іменники загальні назви. Визначте їх рід (джмелі, ранок)

  • Тож підведемо підсумок.

  • Які власні назви ми зустріли в цій вправі?(імена, прізвища, по-батькові, клички тварин)

  • Як ми пишемо такі слова? ( з великої літери)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

(вправи під музику, перший раз без музичного супроводу, ознайомлюємося з рухами, другий раз з рухами, чітко, під козацький марш)



  • Ми вже говорили, що козаки – це сильний, дужий народ, бо мали вони гарну фізичну підготовку. Бо загартовували своє здоров`я. Але це був також і веселий народ, який любив різноманітні ігри та забави.

  • Пропоную й вам відпочити, набратися сил і запрошую всіх на козацьку зарядку!

Козацька розминка

Раз - два - голова,

Щоб трималася на в’язах

Ми тренуємо всі м’язи

Три - чотири, руки в ділі -

Раз кулак, два кулак -

Бий сильніше козак.

Щоб триматись на коні,

Треба ноги нам міцні,

Сильні ноги, дужі ноги -

Не злякаються дороги.

Підемо разом в присядку

Добра це для нас зарядка.


  1. Пояснення нового матеріалу

  • Козаки часто вживали словосполучення Запорізька Січ, і я вам сьогодні теж його вже говорила. (на дошку словничок)

  • Чому написані слова Запорізька Січ з великої літери? (тому що це назва держави козаків)

Козацька фортеця називалася Січчю. Вона була оточена валами з частоколом і ровом з водою. Усередині знаходилась церква, майдан для зборів та курені, в яких і жили козаки.

  • З абзацу запишемо назву держави козаків. Як напишемо Запорізька Січ? (два слова з великої букви)

  1. Пробні вправи

  • Вправа «Степовий вітер»

  • Відгадайте інші держави.

З поданих складів утвори слова

їнараук льщапо

  • Яке слово знайшли?

  • Що означають ці слова?

  • З якої літери потрібно писати ці слова? Чому?

  • Поставимо кому після Запорізька Січ і запишемо назви знайдених держав.

Назви держав пишемо з великої букви.

(слайд 10)







  • Вправа «Подорож на чайках»

  • Козаки любили подорожувати по Дніпру на своїх човнах, які називали чайками. Давайте ж більше дізнаємося про річку Дніпро, виконавши наступне завдання.(слайд 11)

  • Прочитайте текст. Підкресліть назви річок, про які говориться в тексті.

Дніпро – довга, могутня ріка. Вона протікає через Росію, Білорусію, Україну. У Дніпро впадають з двох боків малі й великі річки : Десна, Прип`ять, Ірпінь, Рось, Псел. На берегах Дніпра розташовані такі міста: Київ, Канів, Черкаси, Кременчук, Дніпропетровськ, Запоріжжя.

  • Про які річки говориться в тексті? (Дніпро, Десна, Прип`ять, Ірпінь, Рось, Псел)

  • Чому ці слова записані з великої букви?(це власні назви, назви річок)

  • З абзацу красиво запишіть три назви річки, які вам найбільше подобаються.

Назви річок пишемо з великої букви(слайд 12)

  • Але, я помітила й інші слова з великої букви. Зачитайте їх. Що називають ці іменники? (назви держав, назви міст).

  • З нового рядка, з абзацу запишіть три назви міст, в яких ви хотіли б побувати.

  • Якщо назви міст ми пишемо з великої букви, то як ми напишемо назву села?(теж, з великої букви.)

Назви міст, сіл пишемо з великої букви.

(слайд 13)

- Підсумуємо, які правила про написання власних назв ми з вами вже знаємо. Які слова ми пишемо з великої букви? Наведіть приклади.

Імена,по батькові, прізвища людей пишемо з великої букви. (наприклад)

Клички тварин пишемо з великої букви. (наприклад)

Назви держав, річок, міст, сіл пишемо з великої букви. (наприклад)



  1. Тренувальні вправи

  • Робота в парах (робота з картою)



  • Знайди на карті річки про які ми сьогодні не згадували. Назви їх.

  • Знайди на карті міста, про які ми сьогодні не говорили. Назви їх.

  • Що називають іменником?

  • На які запитання відповідають іменники істоти?

  • На які запитання відповідають іменники неістоти?

  • Як визначити рід іменника?

  • Яке буває число іменників?

  • Які іменники ми пишемо з великої букви?

  1. Творчі вправи

  • Робота в парах (опис козака) - робота на картках

  • Ми стільки з вами говорили про козака, який він сміливий, відважний, хоробрий. Але якими були козаки у звичайному житті?

  • А що ж одягали козаки? Одяг наших козаків був простим, зручним і легким. На початку свого існування вони навіть не думали про свою зовнішність. Трохи пізніше у козаків з’явився певний "парадний" одяг, хоча багато хто одягався дуже просто.

  • Розглянемо ж одяг та зброю козака.

  • Штани, які носили козаки мали назву шаровари, вони були широкими,з льону або іншого полотна, часто червоні або як на малюнку сині.

  • Козак носив просту сорочку.

  • Жупан - верхній довгий одяг.

  • Пояси були різнокольоровими гаптовані золотом або сріблом.

  • Хутряна шапка,обшита хутром, зачіска оселедець.

  • Чоботи.

  • Зі зброї козак мав шаблю, рушницю, часто навіть сокиру.

  • Козак ______________________________дуже


    ________________________. Він має
    коня________________________. Тільки погляньте,
    які в нього широкі сині _____________________ та
    довгий червоний_____________________________.
    На голові хутряна ____________________________. За
    поясом у _________________ шабля.
    ____________________________ - справжній козак!
    На сьогоднішньому уроці ми багато дізналися цікавого про козаків, а головне знаємо багато про іменники та правильне їх написання. Ви отримаєте картку, на якій буде опис козака з пропущеними словами, завдання - заповнити ці пропуски і прочитати нам текст про свого козака, придумати йому цікаве прізвище.

VІІ. Підсумок. Домашнє завдання

  1. Інтерактивна гра «Мікрофон»

Закінчи речення…(слайд 14)

Я дізнався, що

Я запам`ятав, що …

Мені було цікаво …

  1. Аналіз роботи учнів на уроці, виставлення та обґрунтування оцінок за урок.

  2. Пояснення домашнього завдання

  • Ми працювали на картках, а з іншого боку для вас приготовані домашні завдання.

Записати подані словосполучення без помилок, пригадавши правила написання власних та загальних назв.

ЧОРНЕ МОРЕ, ПИСЬМЕННИК ОСТАП ВИШНЯ, ВУЛИЦЯ СУМСЬКА, ГОРИ КАРПАТИ, РІКА ДОНЕЦЬ, МІСТО ТЕРНОПІЛЬ, ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ, СУЗІР`Я ТЕРЕЗИ, КОРОВА ЗІРКА, Україна, УКРАЇНЕЦЬ МАКСИМ ПЕРЕПЕЛИЦЯ, СЕЛО НЕДОГАРКИ, ІТАЛІЯ, ОЗЕРО СВІТЯЗЬ.



Наприклад, як ми запишемо ЧОРНЕ МОРЕ? (Чорне – з великої, море – з маленької.)

Література:

1.Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1-4 класи.-К.:Видавничий дім «Освіта», 2011.

2.Сухарєва Л. С.»Сучасний урок в початковій школі». Харків.: Видавнича група «Основа»,2005.



3. «Інтерактивні уроки в початковій школі» .К.: «Шкільний світ»,2007.Упорядн. О. Кондратюк.

4.Одинцова Т., Кодлюк Я. Цікавинки на уроках рідної мови: Пос. для вчителя. – Тернопіль.: Підручники і посібники. : - 2003.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка