Важливість та перспективність вивчення предметуСкачати 49.97 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір49.97 Kb.
Важливість та перспективність вивчення предмету «Хімія»
«Широко простягає хімія руки свої», - з гордістю проголосив великий вчений Михайло Ломоносов чверть тисячоліття тому. Причому ці слова були сказані, коли хімія навіть віддалено не досягала нинішнього рівня і значущості. Тепер же уявити життя без хімії, і її досягнень неможливо. І в промисловості, і в сільському господарстві, і в побуті, і в медицині, і у військовій справі, і навіть у космонавтиці без хімії - нікуди.

Друга половина XX століття ознаменувала новий виток розвитку хімії. Швидкий розвиток математики, електроніки і появи в арсеналі хіміків точних вимірювальних приладів і комп’ютерів дозволили вести розрахунки, які раніше були б практично неможливі. Моделювання хімічних процесів, обробка великих обсягів даних, розрахунки структур складних речовин дозволили вченим значно розширити значимість хімії. Здешевлення досліджень і експериментів, а також підвищення їх точності дозволило застосувати їх і для менш наукомістких галузей.

Сьогодні тисячі хімічних лабораторій проводять дослідження для самих різних галузей народного господарства. Фармацевтика, парфумерія, виробництво найрізноманітніших полімерних речовин, пластмас, будівельних матеріалів із заданими параметрами і безліч інших областей застосування хімії - основні споживачі цих досліджень. Хімія – основа економіки будь-якої розвинутої індустріальної країни.

Розвиток хімії носить і стратегічний характер. Важливий напрямок - отримання дешевого альтернативного палива. Не секрет, що запаси нафти і газу, основних на сьогоднішній день джерел енергії, зменшуються з кожним днем. Тому саме на хімію покладено розв’язок проблеми енергії майбутнього.

Подальший розвиток хімії передбачає крім всього іншого розробку екологічно безпечних аналогів технологій, які негативно впливають на навколишнє середовище.

Роль хімії у біології важко переоцінити. Зрозуміти процеси у живих організмах практично неможливо без хімії. А чи можна розшифрувати геном людини, якщо не знати послідовність амінокислот у РНК? Сьогодні талановиті хіміки-синтетики вміють штучно одержувати найскладніші природні органічні сполуки (загалом хіміки синтезували більше 10 мільйонів хімічних сполук і матеріалів, відкрили й ті, яким не має аналогів у природі). Створення нових функціональних матеріалів сьогодні є одним з основних завдань хімії. Кожен новий матеріал знаходить своє практичне застосування, в тому числі комерційне.

На межі хімії та біології виникло багато нових наук так звана фізико-хімічна біологія. До цього напрямку відносять: хімію природних сполук; біохімію; біофізику; молекулярну біологію; молекулярну генетику; фармакологію і молекулярну фармакологію та інші суміжні дисципліни.

У сучасних біологічних досліджень активно використовуються хімічні і фізико-хімічні методи. Прогрес в таких розділах біології, як цитологія, імунологія та гістологія, був безпосередньо пов’язаний з розвитком хімічних методів виділення і аналізу речовин. Навіть така класична "чисто біологічна" наука, як фізіологія, все більш активно використовує досягнення хімії і біохімії.

Хімія широко використовується як у медицині, так і в формокапії. Виникли нові види медично-біологічних аналізів, зокрема, імуноферментний аналіз, за допомогою якого вдається визначати наявність таких хвороб, як СНІД і гепатит; застосування нових методів хімії та підвищення чутливості старих методів дозволяє тепер визначати безліч важливих речовин не порушуючи цілісності шкірного покриву пацієнта, по краплі слини, поту або іншої біологічної рідини.

Також без хімії не можна стати фармацевтом, до речі перші хімічні лабораторії були створені саме в аптеках. Фармакологія - це наука про лікарські засоби, дії різних хімічних сполук на живі організми, про способи введення ліків в організми і про взаємодію ліків між собою. Молекулярна фармакологія вивчає поведінку молекул лікарських речовин всередині клітини, транспорт цих молекул через мембрани тощо. Сучасні лікарські препарати містять речовини рослинного походження чи хімічно-синтезовані сполуки, ідентичні тим, які можна виявити в лікарських рослинах.

Широко використовувані раніше ліки витісняються зі сфери застосування через те, що з’являються більш ефективні аналоги, які впливають на причину хвороби набагато селективні, мають менше протипоказань та побічних ефектів. Й цим результатам ми завдячуємо хімії. Одним з великих успіхів фармакології другої половини нашого століття стало створення та впровадження в практику антибіотиків широкого спектру дії: сульфамідних препаратів, вітамінів, засобів, що впливають на діяльність центральної нервової системи транквілізаторів, нейролептиків, психотомиметиками тощо.Сьогодні хіміки знають як маніпулювати атомами і молекулами, збираючи матеріали за принципом конструктора «LEGO». Хіміки допомагають геологам зрозуміти процеси у мантії та ядрі Землі, шукати корисні копалини за допомогою методів геохімічного аналізу, навіть у космосі для хіміків багато роботи.

Все вищесказане стосується сучасних досліджень у хімії. Біохімія, біофізика, біотехнологія, парфумерна промисловість, харчова промисловість, нанотехнологія, фармакологія, медицина, геологія тощо – все це галузі, які неможливі без хімії.

Український фізико-математичний ліцей – це учбовий заклад, в якому вдало поєднана можливість вивчати як математику, фізику й інформатику, так і хімію. Це розширює можливість вибору учнями майбутніх спеціальностей. На Україні є потреба в хіміках-синтетиках, хіміках-аналітиках та окремо хочеться підкреслити важливість і недостачу фахівців з так би мовити комп’ютерної хімії, тобто тих, хто окрім знання з хімії володів би комп’ютерними технологіями.

Вивчення хімії поглиблено – це можливість підготуватися й добре здати ЗНО з хімії, оскільки вивчення хімії за інші програмами не дає такої можливості. А відсутність ЗНО з цього предмету, в свою чергу, обмежує вибір професій.Зараз все більше приділяється уваги професійній підготовці фахівців на межі різних наук. Так, наприклад, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відкрито набір до 1 курсу до Інституту високих технологій для підготовки дослідників нової генерації, які спроможні проводити комплексні дослідження з використанням високих технологій природи живого та досліджень з фізики, хімії, біології та технології, які безпосередньо або опосередковано торкаються цієї проблеми; розв’язання певних проблем енергетики: пошуку нових джерел енергії, економічно вигідних та екологічно чистих засобів її використання; моделювання та створення приладів, пристроїв та систем на основі нових наукових розробок. Окрім того, у КНУ імені Тараса Шевченка вже існують факультети такі, як хімічний, біологічний, геологічний, які готуються спеціалістів на межі різних галузей. Це лише приклади, розмаїття спеціальностей, в яких потрібне знання хімії, дуже й дуже, як ми бачимо, велике. Фахівців готують різні інститути та університети.

Залежно від того, яку спеціальність вибрати, таку роботу можна й знайти. Окрім науково-дослідного та викладацького напрямку (школи, вузи та науково-дослідні інститути), промислові підприємства (фармакологічного, парфумерного, харчового, хімічного тощо напрямку), різні лабораторії (від цивільних до військових), хіміки працюють і в комерційних структурах, ціняться хіміки-синтетики, в нафтодобувній промисловості… тощо. Вибрані спеціальності хімічного напрямку дозволяють продовжувати навчання, працювати й закордоном, наприклад, у Франції, Німеччині, США тощо. Хімія є однією з небагатьох галузей науки, спеціалісти якої можуть отримувати дуже гарну зарплатню не виїзжаючи з України!

Успіхів Вам у вивченні Хімії – науки, яка має спорідненість з мистецтвом, яка захоплююча й красива, математично й фізично обґрунтована!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка