В. С. Донець, О. А. Петренко Краса України і матері мова лунає у пісні і в серці звучитьСкачати 227.53 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір227.53 Kb.
В.С.Донець, О.А.ПетренкоКраса України і матері мова лунає у пісні і в серці звучить


Черкаський професійний автодорожній ліцейПедагогічні умови формування любові до української мови учнів ліцею в позаурочний час

d:\фото\1 вересня фото\dsc01892.jpg


Розробили:

керівники гуртків

художньої самодіяльності

В.С.Донець, О.А.ПетренкоАвтори: Донець В.С., Петренко О.А. – керівники гуртків.

Рецензенти: Харченко Л.В. – методист ОНМЦПТО

Журавель О.В. –заст.директора з НВР

Методичний посібник містить сценарії свят, які мають цілі, спрямовані на формування духовного світу учнів, виховання патріотизму, любові до мови, рідного краю.

Пропонується працівникам ПТНЗ: керівникам гуртків, класним керівникам з метою використання в навчально – виховному процесі.

Підготовлено до друку методичною частиною ДНЗ «Черкаський професійний автодорожній ліцей».

Черкаси, вул. Онопрієнка , 4


Зміст

1. Вступ.

2. Методичні розробки виховних заходів.

2.1 «Мова моя українська я для тебе на світі живу».

2.2 «О слово рідне! України слово!».

2.3 «Допоки буде в серці українська мова».

2.4 «Моя прекрасна українська мова, найкраща пісня в стоголоссі трав».

2.5 «Пісня буде завше поміж нас».

Комплексні форми позаурочної роботи, звернені безпосередньо до емоційного сприйняття, допомагають цілеспрямованому формуванню у дітей патріотичних почуттів, уявлень про громадянськість, громадянські якості особистості, впливають на формування самооцінки учня себе як громадянина своєї країни.

Одним з засобів безпосереднього впливу на ці сторони духовного і морального розвитку дитини є мова.

Мова як суспільне, історичне явище, що тісно пов’язане з духовним, розумовим життям людей, має велике значення для

кожного народу; нею супроводжуються всі сторони буття, процеси пізнавальної і творчої діяльності, завдяки їй люди спілкуються між собою, обмінюються думками, мислять, пізнають навколишній світ, усвідомлюють явища, процеси, дії, залежність між ними. Саме тому мова – найцінніше багатство народу, його історія, свідомість, продук суспільного життя.

Відображаючи дійсність у різноманітних формах її буття, забезпечуючи інтелектуальну діяльність людини (мислення, сприймання, пам’ять, уяву), мова тим самим має величезне суспільне значення. Завдяки їй людство може зберігати в часі надбання розумових здібностей, передавати з покоління в покоління досвід, найвищі інтелектуальні досягнення. Мова є великим членом суспільства.

Мову як важливий засіб впливу на людину, як знаряддя освіти і виховання високо оцінював К.Д.Ушинський, він називав її «дивним педагогом», який „навчає напрочуд легко, за якимось недосяжно полегшеним методом”. „Серед інших предметів вивчення немає жодного такого мірою здатного розвинути людину, як вивчення

мови...”

Багата і милозвучна українська мова. Нею передаються найтонші відтінки думок і почуттів слухаючи мову щодня ми часто не

вдумуємося в її особливості, сприймаємо слова, як щось звичайне,

само собою зрозуміле.

А тим часом мова – одне з чудес, створених людьми. Вона

віддзеркалює душу народу, його історію. У нашій мові є чимало захоплюючого і дивовижного. Безліч на перший погляд буденних слів ховає в собі якусь таємницю. Кожне вживане нами слово має свою долю, свою історію.

Розбудова державності в Україні зумовила нові тенденції щодо розвитку освіти і виховної роботи серед підростаючого покоління.

З’явилася нагальна потреба суспільства у творчих, діяльних, обдарованих, інтелектуально і духовно розвинених громадян, які досконало володіють рідною мовою.

Звідси, формування творчих здібностей можливе у творчості, через вирішення різноманітних творчих завдань: участь у виховних годинах, конкурсах фахової майстерності, шефських концертних програмах, профорієнтаційній діяльності.

Але щоб спрямувати людину до такого виду діяльності, необхідні так звані „потреби на творення”. Мається на увазі певний емоційний настрій, мотивація, настанова, ступінь власної активності особистості. Без усіх цих компонентів неможливе виникнення творчості. Якщо ми хочемо розвивати творчі здібності учнів, маємо відповідно організовувати роботу з вивчення мови.

„Викладання мови – це майстерність творення людської душі, бо вона є найніжнішим, найтоншим зіткненням до серця дитини. Викладання мови – це й суспільствознавство, бо в слові закарбовані століття життя й боротьби народу, його мужність і слава, надії і сподівання”, — говорив В.О.Сухомлинський. Викладач покликаний виховувати в учнів любов та інтерес до слова, навчає дбати про яскравість, виразність і точність мови, розвиває мислення, творчі здібності, впливає на естетичні переконання, формує внутрішній духовний світ дитини. Усі ці складні навчальні виховні завдання здійснюються не тільки під час уроку, а й у процесі позакласної роботи.

Окрему групу позакласних заходів з мови становлять свята — мовні вечори, ранки, дні, тижні, декади, фестивалі. Організація їх має своєю метою зацікавити учнів мовою, пожвавити працю над нею, виявити ефективні форми, прийоми ведення позаурочної роботи з мови, підсумувати наслідки її за певний період.

Мабуть, найефективнішими з свят є фестиваль і тиждень (або декада) мови. Фестиваль проводиться як свято мови у всіх освітніх заклкдів країни за єдиною програмою. Цінність цієї форми позаурочної роботи в тому, що вона є масовою, охоплює всіх учнів. У цей час здійснюються різноманітні мовні заходи, спрямовані на збагачення дітей новими відомостями про мову, поглиблення і закріплення знань з програмного матеріалу, вдосконалення культури мовлення, залучення учнів до самостійної творчої праці над словом у всій його багатогранності.


Моя прекрасна c:\users\smart\pictures\image.jpg

українська мова,

найкраща пісня

в стоголоссі трав…


(На фоні музичного супроводу звучить вірш у виконанні учнів: Михно Оксани, Атаманенко Надії, Василенко Христини, Бизгана Максима, Джулай Інни )

Мова українська - то Шевченка слово,

Лесі Українки і Марка Вовчка.

Мова українська - то дарунок Бога.

Це барвисте слово генія Франка.

Мова українська - це і степ широкий,

Це сади вишневі і гаї, ліси.

Мова українська - океан глибокий

Мудрості народу - вічної краси.

Мова українська - це велика сила,

Прадідів великих, це духовний світ.

Це борців безстрашних братськії могили,

Голод смертоносний і жорстокий гніт.

Мова українська - берегиня наша,

Пісня материнська, голос немовлят.

Мова українська - це достатку чаша

І найбільше свято із відомих свят.

Мово наша рідна, йди широким кроком

Впевнено і гордо в світле майбуття.

Не лякайся, мила, цих тривожних років.

Ти для нас - єдина і на все життя.

Ведуча: Сьогодні ми відзначаємо День української писемності та мови - свято рідної мови. Першим до нас приходить слово... З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. "Мама, тато, баба, льоля, киця, жижа", - лепече дитина. А потім знання зі словесності поширюються. Дитина спинається на ноги, пізнає за день десятки нових слів, звучних та красивих: сонечко, квітка, вода, трава... Світ - мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова. Отже, словесність - початок усіх наук. Вона джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили і розливається могутньою рікою. Адже, слово до слова - зложиться мова!..

Ведучий: Багата і милозвучна наша рідна українська мова. Нею можна передати найтонші відтінки думок і почуттів.Та розмовляючи щодня вдома, у школі, на вулиці, ви іноді й не замислюєтесь над особливостями, відтінками слів, доцільністю вживання їх...Сприймаєте слова, як щось звичайне, само собою зрозуміле.

Ведуча: А тим часом мова - одне із багатьох див, створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. У нашій мові є чимало захоплюючого й дивовижного... І щасливі ми, що народилися й живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - в нашій славній Україні.

Ведучий:

О місячне сяйво і спів солов'я,

Півонії, мальви, жоржини!

Моря бриліантів, це - мова моя,

Це - мова моєї Вкраїни.

Ведуча:

Яка у ній сила - і кличе, й сія,

Яка в ній мелодія лине

В натхнення хвилини! О мово моя,

Душа голосна України!

Ведучий:

Ти - сурми на сонці, ти - стягів гаї,

Ти - вибухів огненних повна.

Це - матері мова. Я звуки твої

Люблю, наче очі дитини...

О мово вкраїнська!

Хто любить її...

Той любить мою Україну.

У виконанні дівочого ансамблю звучить пісня Ірини Федишин «Україна» .Пісню виконують: Маслак Тетяна, Гавриш Вікторія, Голуб Вікторія, Чикирис Олена, Баглюк Яніна, Щербина Олена, Душка Оксана, солістка – Коваленко Мар’яна.

d:\фото\1-фото\12112010676.jpg

Ведуча. Мова - це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємося протягом усього життя. Ми спілкуємося один з одним... Розмовляємо, пишемо листи, читаємо книжки, дивимося телевізор, слухаємо радіо...

Ведучий: Один мудрець сказав: "Людина, байдужа до рідної мови, схожа на дикуна. Тому що її байдужість до мови пояснюється повною байдужістю до минулого, сучасного, майбутнього свого народу".

Ведуча.

Багато слів сказали ми про мову,

Чудову нашу, материнську, калинову,

Яка для нас - життєвий старт...

Адже ж у нас сьогодні свято,

Тож доречний тут і жарт...Гумореску «Кухлик» читає учень - Микола Горбатенко.

КУХЛИК


Дід приїхав із села,

Ходить по столиці.

Має гроші - не мина

Жодної крамниці.

Попросив він: "Покажіть

Кухлик, той, що скраю".

Продавщиця: "Што? Чего?

Я не понімаю?!"

- Кухлик, люба, покажіть,

Той, що з боку смужка.

- Да какой же кухлик здесь,

Єслі єто кружка!

Дід у руки кухлик взяв

І насупив брови:

- В Україні живете

Й не знаєте мови...

Продавщиця теж була

Гостра і бідова.

- У мєня єсть свой язик,

Ні к чему мнє мова!

І сказав їй мудрий дід:

- Цим пишатися не слід,

Бо якраз така біда

В моєї корови:

Має бідна язика

І не знає мови.Ведуча . Українська мова і пісня. Вони супроводжують людину з перших до останніх хвилин життя. Пісня душа народу, це його краса і доброта .Українська мова вважається однією з наймилозвучніших мов у світі. За легендою, коли Бог обдаровував діточок, маленькій україночці в дарунок дісталася ніжна, ласкава, задушевна пісня.

У виконанні Мар’яни Коваленко звучить пісня «Полетім удвох».Ведучий:

Слова, слова... Вони в собі всі різні:

Тривожні й тихі, радісні й сумні;

Є терпеливі, є жорстокі й грізні,

Ласкаві й чесні, мудрі і смішні...
Ведуча:

Не грайся словом. Є святі слова,

Що матері з доріг вертають сина.

Спіши до неї, доки ще жива,

Допоки розум і допоки сила.

Знайди те слово - вічне і земне.

За часом час нам світ перестилає.

Минуще все. Лиш слово не мине

І та любов, що смертю смерть долає.


(На сцену виходять учні: Халіман Марина , Сергій Лила, Леся Паламар)

Молитва.

Гріховний світ вирує неспроста ,

Підступний демон, що керує нами,

Та піднімається нетлінно над віками

Велична постать вічного Христа.

О Господи ! Знайди нас всіх, знайди,

Бо ми блукаєм хащами ще й нині,

Прости гріхи й провини безневинні,

І до спасіння всіх нас поведи.

О Господи ! Зціли нас всіх, зціли,

Всели в серця неопалиму мрію,

Щоб ми, пізнавши віру і надію,

Жорстокий світ добром перемогли.

Моя прекрасна українська мово,

Найкраща пісня в стоголоссі трав.

Кохане слово, наше рідне слово,

Яке колись Шевченко покохав.

Ти все знесла насмішки і зневаги,

Бездушну гру ворожих лжеідей,

Та сповнена любові і відваги

З – за грат летіла птахом до людей.

Ти наш вогонь на темнім полі битви,

Невинна кров пролита в боротьбі.

Тебе вкладаєм тихо до молитви

І за спасіння дякуєм тобі.

Ведучий. Так, рідна мова в кожного із нас єдина, як мати, як рідна земля. І де б не були ми, завжди хвилюємось, зачувши рідне слово, скрізь відчуваємо поклик Батьківщини. Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати до себе поваги.

У виконанні Валерії Величко звучить пісня «Лелеченьки».

d:\фото\fotosavgan\p1010450.jpg

Ведуча:

Мови чарівний голос

На ріці життя тихо меле млин часу,

І у вишині зорі по одній гасить

та запалює замість них нові знову

І несе у світ пломінкий вогонь слова.
Слово мовили знов уста мої, слово,

Як бусинками, ними виграє мова.

Зорі і світи сіли край мого столу,

Слухають її мови чарівний голос.

Ведучий:

Причасти мене розмовою

Українською мовою.

Зачаруй мене славнозвісною

Українською піснею.

Звучить пісня у виконанні Сергія Рожка «Моя зірка».

d:\фото\кришталевий передзвін\img_0486.jpg
Ведучий. Ми припадемо устами до живодайного джерела, української мови, до її образності, до влучного слова, її мелодійності і милозвучності, до казковості і надзвичайної пісенності.І все це наша мова.

Ведуча. Вишукана у розмові інтелектуалів, строга і регламентована у діловодстві, легка і гнучка у бесіді друзів, образно багата, лексично наповнена в літературних творах… Такою постає українська мова перед нами сьогодні.

Ведучий. Тож будьте допитливими і натхненними – і перед вами відкриються неозорі виднокола української мови.

(на сцену виходять учні : Євген Руденко, Євген Швед, Костянтин Курченко, Юрій Семенець.)

Вивчайте мову українську,

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову,

Як материнську пісню колискову.
Любіте нашу рідну мову

Беріть до зброї рідне слово.

Ні! Не забули ще слов'яни

Шевченка заклик полум'яний!
Бо вона ж така багата,

Українська мова!

Неповторна і крилата,

І така чудова!

І цвіте у ній кохання,

Рушники з квітками

Мрії наші і бажання,

Верби над ставками.
Найрідніше, сокровенне,

Найдорожче в світі.

І святкове, і буденне,

В ній батьки і діти.

Не цурайтесь мови, люди,

Не цурайтесь роду.

Як зачахне рідне слово, -

Не буде народу...
Ведучий. Шановні присутні в залі ! Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут коріння роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.

Ведуча. Людині визначено Богом місце народження, країна, небо ; вона не може нічого того поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось із того призначеного їй, поміняє, то не на краще, бо чуже ніколи не буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова, твій народ завжди будуть з тобою.

У виконанні дівочого ансамблю звучить пісня «А ми бажаєм вам добра».

d:\фото\2011-02-10-день відкритих дверей\dscf2984.jpg

Ведучий: Шановні друзі, наше свято добігло кінця. Ми щиро дякуємо, що ви були разом з нами.

Ведуча: І ми віримо, що наша українська мова буде рости і розквітати разом із вами.

Ведучий: Тож ми не прощаємося. А говоримо: до побачення!
Пісня буде

завше поміж нас

(конкурс української пісні)

(конкурс української пісні)

(Звучить музика на сцену виходять ведучі)

Ведучий: Доброго дня всім!

Ведуча: Ми раді вас вітати на святі української пісні, яке проходить в рамках міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика.

Ведучий: Одним із найбільших скарбів, який успадковує народ від своїх предків, є, незаперечно, пісня.

Ведуча: Пісня – це генетичний код нації, котрий поєднує минуле із сучасним, програмує майбутнє.

Ведучий: Пісня – така ж жива істота, як і народ, що її створив.

Ведуча: Один із визначних українських письменників сказав: «Покажіть мені народ, в якого було б більше пісень. Наша Україна дзвенить піснями.»

Ведучий: Шановні друзі, наш конкурс буде оцінювати журі у складі:

Заст. директора з НВР Журавель О. В.

Заст. директора з НМР Скрипник В. С.

Викладачі української мови та літератури Цокур Н.М., Мальований В. І.Ведуча: Знов пісня зібрала велику родину,

Щоб струни бриніли у кожній душі,

І радісний спів обійняв Україну,

Бо пісня, як вітер, не знає межі.


Ведучий: Отже розпочинає нашу конкурсну програму вокальний ансамбль з піснею «Перепілочка».d:\донець 2007-2008\фото\pic_0332.jpg


Ведучий: Ну де ще є така чарівна пісня,

Серед яких на світі мов?

То серце від журби неначе стисне,

А то повіє радість і любов.Ведуча: У виконанні Олександра Литвиненка звучить пісня «Річечка» .Ведучий: А зараз до вашої уваги пісня «Музико, грай» у виконанні чарівних дівчат Тетяни Маслюк та Яніни Баглюк .Ведучий: Ну що, сподобалися вам дівчата? Наступному виконавцю Сергію Рожку вони теж подобаються. Тому й пісня називається «Гарнії дівчата».

Ведуча: Життя без кохання,

Життя без любові –

То небо без сонця,

То небо беззоре.

Життя неможливе,

Воно не існує,

Коли наше серце

Любові не чує!Ведучий: Саме про кохання заспіває нам Ірина Бутенко пісня «Двічі в одну річку не ввійдеш».
Ведуча: А завершить наш конкурс пісня «Любов» у виконанні ВІА.

Ведучий: Шановні друзі! Дякуємо вам за увагу. На цьому наш конкурс завершено.

Ведуча: На все добре!

О слово рідне!

України слово!d:\обои\весна\24.jpg

(Звучить музика , на сцену виходять читці)

Учень 1. О слово рідне! України слово!

Богдана мудрість і Тараса заповіт.

І гул століть, і сьогодення гомін

В тобі злились, як духи моноліт.


Учень 2. О слово рідне! Мудру і прадавнє,

Ти вросло з могутньої землі!

Тебе валуєви жорстоко розпинали,

А ти возносилось і не корилось – ні!


Учень 3. О слово рідне! Подарунок мами!

І пісня ніжна, і розрада нам!

Я всім на світі поділюся з вами,

Та слова рідного нікому не віддам.Ведуча: Рідне слово... Скільки в тобі чарівних звуків, животворного трепету і вогню!

Ведучий: Скільки в тобі материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще славними предками вільнолюбивими! Що може бути дорожчим для людини як рідне слово.

Пісня “Рідна мова” прозвучить у виконанні учениці групи №17 Тетяни Котінової.

d:\фото\2011-02-10-день відкритих дверей\dscf2976.jpg
Ведуча: Мова – то не просто слова, звуки. Це – голос народу. Втрата мови веде до зникнення самої нації. Тому наш народ протягом віків вів боротьбу за її збереження.

Ведучий: А яка мелодійна наша мова. Тому так легко покладається на музику. Українська пісня... Хто не був зачарований нею. Вона натхненна безмежна шириною і красою образів. “Дзвенить піснями Україна”, - писав М.Гоголь. І справді пісні – самоцвіти лунають над широкими степами і сивими городами. То вони звучать, як стогін Дніпра – Славути, то як голос душі людської сповненої туги за рідним краєм і безмежної любові до матері-землі.
Учень 1. Народна після зоряно незгасно

Говорить в моєму серця повсякчас

Не пломенистим закликом, не гаслом,

А променем, що будить сівача.

Вона мене виводить на дорогу,

Вона мене просвітлює на віки,

Де радість і печаль мого народу

Вродилися в древа вічного гілки.Учень 2. Вона – любов, вона – печаль і втіха,

Жива вода на виразки душі.

Поки живе – обереже від лиха

Понад стежками тихі спориші.

І я готова крізь чисті брами

Пройти і душу випалить дотла,

Лише в народна пісня не вмирала,

Щоб в молодих серцях вона жила.Пісня “При долині кущ калини” виконує учениця групи № 17

Анна Рева.

d:\фото\2011-02-10-день відкритих дверей\dscf1523.jpg

Ведуча: Українське слово, українська пісня... Ми почули вперше їх від матері, яка співала над нашою колискою. Ще з уст матусі долинули до нас перші слова сказані пізніше й нами. Тому з образом матері пов’язане усе найдорожче у нашій душі рідний дім, яблуні і вишні в цвіту, журлива річка, запашний луг – усе те, що зветься Батьківщина.

Ведучий: Рідна мова – звук бандури

Після солов’я

Тихий шепіт трав у лузі,

Клекіт журавля.


Ведуча: Рідна мова – Дніпра хвилі,

Рідні водограї

Рідна мова вільним птахом

У небо злітає.Вітаємо всіх піснею «Мово моя материнська», що прозвучить у виконанні вокального тріо.

d:\фото\1-фото\pic_0083.jpg

Ведучий: Людина має завжди пам’ятати звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову. Не можна бути байдужим до того, як ми користуємось мовою, як виражаємо свої думки, як цінуємо рідне слово. Один мудрець сказав: “Людина, байдужа до рідної мови, схожа на дикуна”. Тому, що її байдужість до мови пояснюється повною байдужістю до минулого, сучасного, майбутнього свого народу”.Та бувають і у нас такі, яких засудив П.Газовий у гуморесці “Турок”.

Гумореску П.Глазового “Турок” читає учень групи №15 Ярослав Кугут.

Ведуча: Мова – то справжній океан. В 11-томному “Словнику української мови” зареєстровано понад 13 тис. слів. Та підрахувати геть усі слова навіть однієї мови – справа майже нездійсненна. Звичайна людина вживає в середньому до4 тис. слів. То ж хай ці слова будуть із справжньої народної мовної криниці. Чисті, красиві, образні. То ж бережімо її, плекаймо, шануймо.

Ведучий: Плекаймо в серці кожне гроно,

Прозоре диво калинове,

Хай квітне, пломенить червоно

В сім’ї великій, вольній, новій.Ведуча: І сьогодні до цього дару Божого, до мови, звертаємося з молитвою, написаною письменницею Катериною Мотрич.

К.Мотрич.“Молитва до мови” читає учениця групи № 17 Вікторія Атаманенко.Ведучий: Ми вдячні вам, що завітали на наше свято.
Ведуча: Радіємо, що сьогодні у нашій залі не було байдужих.
Ведучий:Тож до наступних зустрічей і на все добре.

Допоки буде в серці

українська моваВедучий: Добрий день, дорогі друзі!

Ми радо вітаємо всіх на Святі рідної мови,яке ми відзначаємо кожного року саме в цей день – 9 листопада.Ведуча: Зі ставлення кожної людини до своєї мови можна цілком точно судити не лише про її культурний рівень, а й про її громадянську позицію.

Ведучий: Справжня любов до країни немислима без любові до своєї мови. Людина - байдужа до рідної мови, шкідлива самою своєю суттю, бо її байдужість до мови пояснюється цілковито байдужістю до минулого, сучасного і майбутнього свого народу.

1 учень: Ось берег мій –

Початок України...

На південь – море,

За плечима – степ...

Стають, здається,

Хвилі на коліна

До ніг землі,

Де хліб святий росте...2 учень: Це берег мій –

І я помру за нього...

Моє життя

До крапельки віддам,

Щоб скільки світу –

Українцям ноги

В обіймах теплих пестила вода...

3 учень: Тут берег мій –

І кращого не треба...

Шумить над морем

Степова трава,

Милується там степом

Синє небо –

Мій берег є,

Моя земля жива!4 учень: Це берег мій –

Початок мого світу.

Здавен забутих

Пращурів земля.

Бо тільки тут

Зі мною навіть вітер

Щодня – по-українськи розмовля!

Ведуча: Мова – великий подарунок природи. І у кожного народу вона своя. Нам народ створював мову віками, і витворив одну з найбагатших і найпрекрасніших слов’янських мов.

Ведучий: У світі налічується близько 5 тисяч мов. І серед них – ніби запалена квітка в чудовому букеті – українська.

Ведуча: Її краса, багатство, витонченість і мелодійність визнані віками.

Ведучий: Та найкоштовніший скарб нашого народу, перлина мелодійності мови – українська пісня.

(Звучить пісня “Батьківська пісня”)

d:\фото\imga0060.jpg

Ведучий: Мова – то цілюще джерело, хто не припаде до нього вустами,той сам всихає від спраги.

Ведуча: Століттями мова народу була тією повноводною рікою, яку ми називаємо поезією.
Читець1: Мова наша, мова –

Мова кольорова,

В ній гроза травнева

Й тиша вечорова.

Мова наша, мова –

Літ минулих повість,

Вічно юна мудрість,

Сива наша совість.

Я без тебе, мово,

Без зерна полова,

Соняшник без сонця,

Без птахів діброва.

Як вогонь у серці,

Я несу в майбутнє

Невгасиму мову,

Слово незабутнє.


Читець2: Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм життям.

Прислухайтесь, як океан співає –

Народ говорить, і любов, і гнів

У тому гомоні морськім. Немає

Мудріших, ніж народ, учителів.

У ньому кожне слово – це перлина,

Це праця, це натхнення, це людина.


Читець3: Спитай себе, дитино, хто ти є,

І в серці обізветься рідна мова,

І в голосі яснім ім’я твоє

Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташа,

Ти полетиш, де світу далечизна,

Та в рідній мові буде вся душа

І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

У просторах, яким немає меж,

Не згубишся, як на вітрах полова.

Моря перелетиш і не впадеш,

Допоки буде в серці українська мова.Ведучий: Україна! Цвіте вишневий! Щоб наша мова буяла пишним цвітом, ми присягаємо:

- любити і шанувати рідну мову;

- берегти і збагачувати цей найдорожчий скарб;

- очищувати нашу прекрасну мову від словесного сміття;- передавати нащадкам наше пісенне диво.

Ведуча: Присягаємо, що ми не будемо останнім поколінням, яке читає “Кобзаря” в оригіналі.

Ведучий: Тож зростайте духовно, друзі! Тягніться до сонця, хай не засохне ваше віття!

Ведуча: Хай живе і милує покоління українська мова!

/Звучить пісня «Моя Україна»/.

d:\фото\2011-02-10-день відкритих дверей\dscf1518.jpg
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка