Усний журнал «Якою мовою говорить мистецтво» Провела: Чудюк Л.І. МетаСкачати 162.5 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір162.5 Kb.
#10021
Усний журнал

«Якою мовою говорить мистецтво»

Провела:Чудюк Л.І.Мета:

 • збагачувати уявлення про види, жанри й специфіку мистецтв;

 • розкрити, в чому полягає таємниця сили впливу мистецтва;

 • розвивати емоційно-почуттєву сферу школярів;

 • розвивати естетичне сприймання навколишньої дійсності й творів мистецтва;

 • коригувати уміння слухати класичну музику та розуміти її;

 • виховувати любов до мистецтва.


Обладнання:

сторінки журналу, презентація «Жанри живопису» , презентація «Види скульптури», фотоілюстрації видів мистецтва, відеозапис «Місячної сонати » Бетховена.


Як гімнастика випрямляє тіло,

Так мистецтво випрямляє душу.

В. Сухомлинський

Хід заняття:
I.Організаційний момент.

II.Повідомлення теми і плану заняття.

Уся навколишня дійсність наповнена роботою мистецтва, яку ми часто не помічаємо. Побачити цю роботу, познайомитися з нею розумом, серцем, своїми руками – наша з вами мета (показ назви журналу).

Подорожувати ми будемо по таких сторінках (показ сторінок журналу).
Сторінки журналу:

1.Що таке мистецтво?

2.Якою мовою говорить мистецтво?


 • Мистецтво живопису.

 • Гармонія скульптури.

 • Графіка.

 • Декоративно – ужиткове мистецтво.

 • Мистецтво дизайну.

3.Архітектура як частина культури народу.

4.Магічна сила художнього слова.

5.Чаруючий світ музики.

5.Гра «Відгадай».


III.Подорож по сторінках

Перегорнемо сторінку «Що таке мистецтво?»

Наразі ви перебуваєте в кімнаті, де живе мистецтво. Озирнімося, прислухаймося. Нікого? Його не побачиш звичайним поглядом - потрібно вчитись «бачити». Його не почути вухом - потрібно вчитись «чути». Воно відкриється вам і постане перед вами лише тоді, коли ви навчитесь його розуміти, відчувати, полюбите його.

- Що таке мистецтво?

Мистецтво – це свято, казка, творчість...

Мистецтво має свої види .Назвемо їх.


 • часові – музика, декламація, література;

 • просторові – архітектура, образотворче мистецтво;

 • змішані (просторово-часові) – театр, опера, естрадно-циркове мистецтво, балет.

Мистецтво зародилося в глибоку давнину. Воно супроводжує людство протягом усієї історії розвитку суспільства. Змінюючись від епохи до епохи, воно залишається дзеркалом світогляду людини. Художник, поет, режисер, композитор втілюють у своїх творах власні думки, погляди, ідеали, ставлення до певних явищ.

Мистецькі твори викликають у нас хвилювання, збудження, душевні переживання, почуття гніву, радості, печалі. Саме мистецтво займає в житті людини найважливіше місце.


Потрапляємо на сторінку «Якою мовою говорить мистецтво?».

Що є мовою мистецтва?

В енциклопедії написано, що мистецтво – це відображення реальної дійсності в художніх образах. Кожний вид мистецтва має свою мову. Література – це мистецтво слова, музика – це світ звукової гармонії, образотворче мистецтво – це мистецтво форми й кольору тощо.

Розпочнемо із образотворчого мистецтва.

Види образотворчого мистецтва є такі:


 • скульптура;

 • живопис;

 • графіка;

 • декоративно-прикладне мистецтво;

 • дизайн.

Картини й малюнки, пам'ятники й статуетки, плакати й ілюстрації у книжках – усе це твори образотворчого мистецтва.
Потрапляємо на сторінку «Мистецтво живопису» (перегляд сторінки)

Живопис – це вид образотворчого мистецтва, основним виражальним засобом якого виступає колір. Художники-живописці у своїх роботах використовують різні фарби й матеріали.

Картини, а точніше - справжні шедеври, створюються лише тоді, коли людина справді відкриває своє серце і дозволяє фарбам передати усі свої емоції та почуття.

Без слів не можна вірша написати,

Без нот не можна музики заграти,

А у художника своя є мова –

Це мова фарб, це гама кольорова.

Я хочу звернутися до легенди про картину «Гроно винограду»,яку написав одного разу старогрецький художник Зевксис (кін.V – поч.IV ст. до Р.Х.) Свою картину художник залишив на терасі, і раптом птахи почали злітатися до неї і клювати намальований виноград.

Можливо, діти, такого випадку не було ніколи, але легенда засвідчує, що художник за допомогою фарб може реалістично передати оточуючий світ. То й слово «Живопис» означає живописати, тобто писати життя.

Зараз ви переглянете презентацію «Жанри живопису» і дізнаєтеся більше про жанри живопису (перегляд презентації).
Відкриваємо сторінку «Гармонія скульптури» (перегляд сторінки)

Здатність «зупинити» зображувану мить і зробити її глибоко

змістовною притаманна і творам скульптури. Що ж таке скульптура?

На площах міст та у парках височать пам'ятники. Це – скульптури. Бачимо їх на могилах героїв, ними прикрашають парадні зали громадських будівель; на фасадах розміщують герби, рельєфи. Скульптурні статуетки є у багатьох з нас вдома. Отже, зі скульптурою ви добре знайомі і самі займалися цим мистецтвом, ліплячи фігурки з пластиліну та глини.

Скульптура - одне з найдавніших мистецтв. Колись люди помітили, що на глині залишаються відбитки, а в творчих руках цей матеріал перетворився на фігурки людей, тварин, предмети побуту. З цього й почалось мистецтво ліплення. З часом уміння ліпити, вирізьблювати й висікати вдосконалювалося, людина освоювала нові матеріали: дерево, камінь, метал. Так виник своєрідний вид мистецтва - скульптура. Нам відомі скульптури, що їх було створено багато тисячоліть тому майстрами Єгипту, Індії та Греції. Слово «скульптура» придумали стародавні римляни і означає воно «вирізання», «висікання».

Легенда

Колись, дуже давно, жив у Стародавній Греції скульптор. Він цілими днями працював у своїй майстерні.

Звали його Пігмаліон. Багато днів він створював статую дівчини, яку назвав Галатеєю. Статуя вийшла такою чарівною, що скульптор закохався в неї. Він дуже бажав, щоб мармурова Галатея стала живою, й богиня Афродіта оживила її.

Як і живописець, скульптор передає у своїх роботах характер людини, її внутрішній світ. Почуття людини ми читаємо по рисах її обличчя, але жест, рух також говорять про душевний стан, навіть складки одягу мають змогу посилити виразність скульптури.Скульптура – це твори мистецтва, що мають об'ємну форму й виконуються з твердих або пластичних матеріалів. Головний художній засіб скульптури – це реальний об'єм(показ сторінки)

Скульптуру висікають з каменю, відливають з металу й гіпсу, вирізують з дерева, виліплюють з глини, пластиліну. У деяких країнах взимку проводяться конкурси скульптури, де матеріалом для об'ємних творів служить лід, а влітку – пісок (перегляд ілюстрацій). Переглянемо презентацію, в якій ви дізнаєтеся більше про види скульптури (перегляд презентації). • Які пам'ятники є в місті, де ви живете?(демонстрація пам’ятника В.І.Леніну).


Графіка

Найдавнішим видом образотворчого мистецтва є графіка. Якщо при створенні художнього образу художник використовує лінії та плями, то такий вид мистецтва називається графікою. Грецьке слово «графо» означає «пишу», «малюю», «креслю». Використання кольорів у графіці, зазвичай, досить обмежене.

До зразків графіки належать плакати, гравюри, ілюстрації до книг, малюнки олівцями, тушшю, фломастерами, крейдою тощо (перегляд ілюстрацій).

Найпоширенішим видом графіки є промислова графіка. До неї належать етикетки, обгортки, наклейки, товарні знаки, емблеми. Пригадайте, хоча б, гарні коробки цукерок та Іграшок.

(Перегляд прикладів графічних виробів).
Декоративно-ужиткове мистецтво (перегляд сторінки)

Ви добре знайомі і з декоративно-ужитковим мистецтвом. Мистецтво створення побутових предметів, які використовуються не лише за прямим призначенням, а й прикрашають наш побут, називається декоративно-ужитковим. Слово «декор» означає «прикраса». А ужитковим це мистецтво називається тому, що ознаки, властиві мистецтву, притаманні звичайнісіньким речам, що є в нашому щоденному ужитку: тканинам, посуду, світильникам, меблям тощо.

Декоративно-ужиткове мистецтво прикрашає наш побут. До нього належать гончарство, ткацтво, килимарство, писанкарство, художнє різьбярство, вишивка та ін. Детальніше про декоративно-ужиткове мистецтво ми дізнаємося із презентації (перегляд презентації).

Художньо виконані предмети побуту – одяг, посуд, меблі, килими, вишивки, ювелірні вироби, мереживо, керамічні іграшки тощо – називаються предметами декоративно-ужиткового мистецтва. У них поєднуються краса і зручність, практичність і доцільність.

Пам'ятки декоративно-ужиткового мистецтва дійшли до нас із глибини віків. Народні вироби зачаровують нас своєю дивовижною простотою, мудрістю, доцільністю використання матеріалів, які часто зустрічаємо поряд. Це дерево, глина, каміння, метал, скло, солома, сухі трави, природні фарбники тощо.


 • Які предмети декоративно-ужиткового мистецтва є у вас вдома, у

школі?(відповіді учнів).

Мистецтво дизайну

Протягом усієї історії розвитку культури людина прагне прикрасити своє життя, зробити гарними всі необхідні їй речі - одяг, житло, посуд, засоби виробництва. Для людини недостатньо мати лише користь, вона прагне ще й краси. Тому, створюючи всілякі предмети, намагається зробити їх не тільки зручними в користуванні, але й приємними на вигляд.

Промислове мистецтво, або дизайн (від англ. «задум», «проект») - творча діяльність, метою якої є формування гармонійної предметної сфери, забезпечення найкращих умов праці, побуту та відпочинку людей(перегляд сторінки).

Специфічною особливістю дизайну є єдність утилітарних та естетичних принципів.

Утилітарні принципи: користь, функціональність, зручність використання, конструктивність.

Естетичні принципи: краса, витонченість, образність, виразність.Види дизайну:

 • дизайн предметного світу;

 • дизайн оточуючого простору (інтер'єру);

 • дизайн малих форм (сувеніри, емблеми, значки).

Основні вимоги до формування предметного світу:

корисність – форма предмета – зовнішні показники корисності виробу;

надійність – міцність, довговічність;

максимальне пристосування предмета до людини;

простота виготовлення (серійність);

краса.


Тож речі, які нас приваблюють не тільки зручністю, а й красою, елегантністю, створюються руками художника-дизайнера.

Потрапляємо на сторінку

«Архітектура як частина культури народу»

У кожного з нас є дім. Ми прагнемо, щоб він був красивим, привабливим, зручним. Але так було не завжди. Перші люди жили в печерах, у яких можна було сховатися хіба що від дощу. Минав час і людина постійно вдосконалювала умови свого життя. Першими, найпростішими оселями були землянки, глиняні мазанки, очеретяні курені. Такі помешкання ще й досі можна побачити в деяких кочових народів. Вони зазвичай схожі за формою й різняться лише матеріалом, з якого їх зроблено. У процесі розвитку людства з'явилися дерев'яні хати, а згодом їм на зміну прийшли кам'яні та цегляні будинки.

З давніх-давен люди намагалися покращити техніку будівництва, віднаходили нові будівельні матеріали, технології, механізми.


 • Що роблять будівельники?

 • Що таке архітектура?

Так, люди, які споруджують будинки, називаються будівельниками. Архітектура - (з грецької - будівничий) – мистецтво проектування і будівництва окремих споруд та їхніх ансамблів, парків і стадіонів, вулиць і площ, селищ та міст. Усі споруди, які нас оточують: школи, дитячі садки, будинки, кінотеатри, магазини - усе це архітектурні об'єкти.

Архітектор – в перекладі означає «головний будівничий».
Види архітектури

Архітектура організовує простір людини. Розрізняють три основні види архітектури(перегляд слайду).

Розглянемо всі ці види окремо.

Архітектура об’ємних споруд (перегляд слайдів).

За призначенням архітектура поділяється на такі підвиди: • житлова (приватні житлові будинки, дачі, квартири);

 • культова (церкви, мечеті, каплиці);

 • громадська (школи, клуби, магазини, пошти, банки, виставкові зали, музеї);

 • промислова (фабрики, заводи).

Другий вид архітектури – це ландшафтна архітектура.

Що являє собою ландшафтна архітектура?

Для чого вона призначена?
Ландшафтна архітектура – галузь архітектури, яка призначається для озеленення міст, проектування міських і приміських садів, парків тощо, де можна зустріти архітектуру малих форм – альтанки, місточки, фонтани і т.д (перегляд слайду).
слайд6 слайд7

Третій вид архітектури – містобудування. Воно охоплює складний процес створення нових міст і селищ, реконструкцію старих. Формування плану міста визначається географічними, кліматичними, історичними умовами. Якщо раніше міста створювалися й росли стихійно, то зараз планування міста залежить від композиційного задуму архітекторів, метою яких є створення красивого, цілісного рішення міста, яке матиме виразний індивідуальний вигляд (перегляд слайду).

Проблемами великих міст є велика загазованість, шкідливі викиди в атмосферу промислових підприємств, котелень. Аби послабити цей згубний вплив, будуються об’їзні дороги навколо міст, багато промислових підприємств виносяться за межі житлових районів, впроваджуються різноманітні екологозахисні заходи. Суспільство бореться з такими явищами, як вандалізм, псування будинків, зелених насаджень, газонів.

Тільки та людина, яка вміє цінувати красу, працю інших людей, зможе допомогти виправити негативну ситуацію у великих містах.

Перегляньте пам’ятки архітектури нашого рідного міста (перегляд ілюстрацій).

Архітектура гармонійно поєднується зі скульптурою, живописом та ін. видами мистецтва.
Зупинимося на наступній сторінці «Магічна сила художнього слова»

За переказами, саме в той моторошний день, коли озвірілі від нечуваного спротиву слов'ян, закривавлені й прогірклі в згарищах монгольські орди докотилися до стін Києва та отаборилися на горі, званій відтоді Батиєвою, перед нашими пращурами з усією невідворотністю постала страшна істина «про загибель Руської землі» — Київської Русі. Саме тоді в таємних підземеллях Софії, що сягали лівого берега Дніпра, при мерехтінні смолоскипів було заховано найцінніший скарб Княжої доби — бібліотеку Ярослава Мудрого. Київські ченці рятували не власне життя й не золото, а інші, незрівнянно більші коштовності — Книги, осереддя духу людського, зернята національного Дерева Життя. Ховали, аби не перервалася золота нитка часів і зв'язку між поколіннями та епохами. Вони вірили попри все, що колись, нехай навіть у неймовірно далекому майбутньому, слава Київської держави таки відродиться. Наші пращури були мудрими, тож добре усвідомлювали незнищенну, магічну силу Слова й Словесності...

Одним із чудових засобів, який допоможе зробити ваше життя кращим – є художня література. В найважчі часи література знаходила шлях до серця кожної людини та сіяла в ньому зерна любові, добра та миру.

Саме вона словесними засобами моделює різні сторони дійсності, тобто впливає на нас, вчить бути добрими, щирими, приходити на допомогу один одному, а в деякій мірі краще зрозуміти, ким ми є.

Про місце й роль художньої літератури в житті людини й людства замислювалися здавна. Так, Арістотель вважав, що, читаючи високохудожні твори, людина стає кращою, неначе очищує свою душу.

Від XIX ст. література заслужено вважається «королевою мистецтв», її «будівельним матеріалом» є слово.

Художня література тісно пов’язана із живописом. Зверніть увагу на картину українського художника Архипа Івановича Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі».Зараз ви прослухаєте уривок із повісті «Тарас Бульба» Миколи Гоголя і дізнаєтеся, як майстерно описує цю хвилюючу картину природи письменник.

«Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі. Подивіться

на неї. З середини неба виглядає місяць. Земля вся в сріблястому світлі..,

тихі і спокійні струмки, холод і морок води їх неначе запертий в темно-зелені стіни садів…весь ландшафт спить. А зверху все дихає. Як зачароване дрімає на підвищенні село. Ще більше, ще краще виблискує при місяці ще багато хатин. Все навкруги тихо…»


Перегортаємо сторінку та потрапляємо у «Чаруючий світ музики»

Діти! Ви всі любите музику?

Якщо вам важко зразу відповісти на запитання, уявіть, що музика зникла з нашого життя, не звучить вона у концертних залах, оперних театрах, по радіо, у магнітофонних записах.

Як би ми жили у такій гнітючій тиші?

Як збідніло б наше життя?

Так, дійсно,люди захоплюються музикою, яка не менший вплив має на почуття людини, ніж художня література. Вона може передавати відтінки почуттів, намалювати прекрасні картини природи.

Що ж таке музика?

Музика – це мистецтво особливої емоційної сили. Основним виражальним засобом музики є звук.

З чого ж починається музика?

Правильно, з музичного твору, з того, хто створює музику – з композитора. Справжній композитор, створюючи музику, віддає їй усі свої сили, душу, все своє серце, свій розум.

Кожна епоха творила свою музику. Але є музика, що стала надбанням світової культури. Бо вона змушує замислитись над життям, тривожить серце і душу своєю величчю та неповторністю. Тож пориньмо у світ класичної музики.

Кожен композитор у своїх творах описує власні переживання. Кожен твір має свою історію створення. Я розповім вам про історію створення Людвігом Ван Бетховеном «Місячної сонати».

Коли Бетховену було 30 років, він зрозумів, що повністю оглухне. Саме в цей час до нього прийшло справжнє кохання, він полюбив свою ученицю, але вона не відповіла взаємністю, а вийшла заміж за бездарного композитора. Всі свої переживання він вилив у цьому творі. Вибух почуттів, хвиля звуків, що закінчується міцним акордом, розбурхує тишу і спокій, відкидає розпач і страждання. Скільки енергії у цих звуках – гнівних, сильних і рішучих. Слухаєш цю музику і відчуваєш нестримне бажання людини вирватися з оков болю, безнадії, розпачу. Вслухайтеся і ви в цю мелодію страждань ( перегляд відеозапису «Місячної сонати»).

Під музику душа співає і радіє світ, а навколо розцвітає все, адже мелодія переносить нас у такий таємний та водночас близький для кожного момент, де, здається, здійснюються усі найсолодші мрії та бажання.


Завітаємо на сторінку Вікторина «Види мистецтва»

Мистецтво надзвичайно багатогранне. Сьогодні ми ознайомилися із деякими видами мистецтва. Зараз зіграємо у вікторину і спробуємо відгадати, про яке мистецтво говориться.

1.Музично-хореографічна вистава, в якій художній зміст, думки та почуття дійових осіб розкриваються засобами музики, танцю та пантоміми (Балет).

2.Мистецтво виразного читання літературних творів, зокрема віршів (Декламація).

3.Різновид мистецтва, який полягає в художньому відображенні життя за допомогою драматичної дії, яку виконують актори перед публікою. Це видовище, яке включає в себе елементи різних видів мистецтва і має великий вплив на людину (Театр).

4. Вид театрального мистецтва, музично - сценічний твір, заснований на поєднанні музики, слова, дії. В ньому сценічна дія органічно поєднується з вокальною (солісти, ансамблі, хор) та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто з балетом і пантомімою, а також образотворчим мистецтвом - гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо (Опера).

5.Мистецтво належить до так званого "веселого жанру" і включає в себе акробатику, еквілібристику, гімнастику, пантоміму, жонглювання, фокуси, клоунаду, музичну ексцентрику, кінну їзду, дресирування тварин та ін.(Цирк).

6.Багатожанровий вид мистецтва, що поєднує в собі елементи театрального, музичного, циркового видовищ (Естрада).

7. Синтетичне мистецтво, що поєднує фотографію, живопис, драматургію, музику, хореографію, декор, подані в динаміці, в русі. Саме цим в значній мірі й пояснюється впливовість цього виду: воно, як ніякий інший вид мистецтва, здатне створювати ефект реальності того, що відбувається на екрані (Кіно).

Кіномистецтво включає в себе кілька різних напрямів: художнє кіно, документальне кіно, науково-популярне кіно, анімаційне кіно, просвітницько-пропагандистське кіно. В жанровому плані розрізняють епічне кіно (масштабні історичні події), історичне кіно, мелодраму, кінокомедію, музичне кіно, пригодницьке кіно, фантастичне кіно, кінофарси, сатиричне кіно, кіноновели та ін.

8. Засіб масової інформації, здатний передавати відео та аудіо інформацію на відстань, тобто постає інформативним в тому плані, що подає дійсність максимально реалістично. Як мистецтво воно покликане транслювати на масову аудиторію естетично оформлені враження від подій, заходів, незвичайних явищ буття. Цей відносно новий вид мистецтва забезпечує інтимність, домашню комфортність сприйняття, ефект присутності глядача (актуальність), хронікальність і документальність художньої інформації (Телебачення).

Масштабами масовості телебачення сьогодні перевершило кіно. На землі зараз діють тисячі передавальних і ретранслюючих телестанцій. Телепередачі здійснюються із землі, з-під землі, з-під води, з повітря, з космосу. "Краще один раз побачити, чим сто разів почути", - ця старовинна приказка сьогодні несподівано розкриває переваги телевізора перед радіо і частково відповідає на питання, чому телебачення знайшло статус нового виду мистецтва.


ІV.Підсумок.

Отже, мистецтво займає в житті людини найважливіше місце. Мистецькі твори викликають у нас хвилювання, збудження, душевні переживання, почуття гніву, радості, печалі. Ми хочемо бути схожими на позитивних героїв, прагнемо до кращого майбутнього. Кожного нового дня ми намагаємося навчатись мистецтву завжди пам’ятати мелодію маминої колискової, створювати у пам’яті картини прекрасних моментів із життя та нести поезію у своєму серці.Щасливих вам зустрічей з мистецтвом!

Скачати 162.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка