Уроку. Н. Забіла «Кожен місяць, кожну пору…», «Чотири пори року»



Скачати 147.72 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір147.72 Kb.
Тема уроку. Н. Забіла «Кожен місяць, кожну пору…»,

«Чотири пори року».




Мета уроку. Формувати уміння визначати особливості кожної пори

року, помічати сезонну красу природи; удосконалювати

навички орієнтуватися в змісті твору, уміння добирати

необхідний текст до малюнків, зв’язно висловлювати

свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; роз-

вивати навички читання: правильність, швидкість, сві-

домість, виразність;виховувати спостережливість, роз-

вивати творчу уяву, образне мислення, любов до при-

роди.

Обладнання. Таблиця «Читай швидко, вимовляй чітко», рамка «Чи-

тай правильно!», матеріал для роботи в групах, картини

«Пори року», музичний інструмент, музичний запис

твору Вівальді «Пори року», презентація.


Інтерактивні технології навчання. «Мозковий штурм»,

«Інтерв’ю з учнями», «Трихвилинне есе», «Павутинка»,

« Взаємні запитання», «Стоп! Вперед!», робота в творчих

групах


Тип уроку. Урок- казка.

Хід уроку
I. Організаційний момент

Вчитель.

-Добрий день!- кажу, діти, я вам. Доброго здоров’я бажаю гостям.



Учні.

Добрий день Вам, наш учителю,

Добрий день вам, добрі люди.

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий- довгий вік!



1-ий слайд

Вчитель.

До уроку всі готові?

Ну, тоді розпочинаймо

Урок літературного читання!



2-ий слайд

1. Створення емоційного фону уроку.

-Сядьте, діти, в зручне положення і підніміть руку так, як для відповіді. А тоді повернемо долоні до мене і постараємось відчути дотик тепла наших рук і сердець. Я дуже хочу, щоб все найкраще, що йде від мого серця передалось і вам, і ми порозумілися на цьому уроці, в нас з вами залиши-лись приємні враження. Щиро дякую!


II. Мотивація навчальної діяльності

3-ий слайд

Наш урок сьогодні казка.

Тож, послухайте, дітки, будь ласка.

Що за казочка така.

На урок до нас прийшла.

4-ий слайд

У старовинному палаці жила королева Вередуля.



5-ий слайд

Одного дня, напередодні Нового року, королева віддала наказ: «При-нести у палац повний кошик підсніжників. А хто першим принесе квіти, отримає винагороду.»

- Чи здогадались ви, як називається казка? («Дванадцять Місяців».)

- Правильно. Пам’ятаєте, як розвивались події у цій казці?



6-ий слайд

(На середину класу виходить автор, дівчинка, мачуха.)

Автор.

Почула це вдовиця і послала в ліс пасербицю.



Мачуха.

Я даю тобі наказ:

В мандри вирушай- но враз.

Ось тобі кошик,

в ліс біжи скоріш.

Та без підсніжників не вертайся:

не пущу і на поріг.

Дівчинка.

О, та на вулиці зима!

Підсніжників в лісі ще нема!

Що ж мені робити?



Мачуха.

Думай ти про це сама.

І спіши, бо час не жде.

Дівчинка.

Каже- значить треба йти

І загадане знайти.

- Допоможем дівчинці Добряні?

Ми разом з героїнею помандруємо у казкову подорож через Країну Читання. Ви зможете допомогти їй потрапити до братів- Місяців, назбира-ти підсніжників і повернутись додому, працюючи на уроці старанно і плідно, виконуючи завдання, долаючи перешкоди.

- Вирушаймо у подорож!

Отже, щасливої подорожі!
III. Розчитанка

1.Вправи на правильне дихання під час читання, чітку вимову.

7-ий слайд

Перешкода «Розминалочка».

(Перша перешкода з якою зустрілась Добряна на шляху до братів-Місяців «Розминалочка»).

- Діти, як артисти розспівуються, так і ми зробимо невеличку розминку для нашого ротика, щоб він був слухняний при читанні.

а) Гра «Пісенька нот».

Молодці! Ви справжні артисти.



8- ий слайд

б) Таблиця для розчитування «Читай швидко, вимовляй чітко».



(Читання складів на таблиці, об’єднання їх у слова.)


зем

ра

кра

кві

ча

нить

лує

ми

лю

са

ля

дість

бри

рує

тує

доб

ро

бов

*Читання складів учнями хором.



9- ий слайд

Земля радість

краса квітує

любов бринить

добро милує

*Читання слів учнями «естафетою».



(Учень читає два слова і передає естафету іншому учневі за бажанням.)

Молодці! Швидко справились із завданням, допомогли дівчинці подо-лати перешкоду.


IV. Перевірка домашнього завдання

8- ий слайд

Перешкода «Перевірялочка».

( По дорозі Добряна потрапляє у густий ліс. Щоб дівчинка не заблукала у лісі, нам потрібно подолати перешкоду «Перевірялочка»).

1. Вправа «Мозковий штурм».

- Із творчістю якої поетеси ми познайомились на попередньому уроці? (Із творчістю Наталі Забіли.)

- Для кого писала свої твори Наталя Забіла? (Дітей.)

- Як називається перша книга «поетеси»? («Ясочина книга».)



- З яким її твором ми познайомились на попередньому уроці? («Хто сильніший?».)

(Щоб перевірити, як учні підготували домашнє завдання, проводжу тес-тування.)

Тестування

1. Твір «Хто сильніший?»- це …

а) оповідання;

б) авторська казка;


в) байка.

2.Як звали хлопчика?

а) Максимко;

б) Коля;


в)Костик.

3. Хто посперечався?

а) Хмара і Вітер;

б) Сонце і Дощ;

в) Сонце і Вітер.

4. В який клас ходить Костик?

а) 5 клас;

б) 3 клас;

в) 4 клас.

5. Хто переміг?

а) Сонце;

б) Вітер;

в) Сонце і Вітер.

Взаємоперевірка.

- Обміняйтесь листочками і перевірте правильність виконання завдання, порівнюючи з відповідями, записаними на моніторі.

10- ий слайд

1) б; 2) в; 3) в; 4) б; 5) а.

- Хто допустив 2 помилки? 1 помилку?

Молодці! Старанно вдома опрацювали твір «Хто сильніший?».


V. Повідомлення теми і мети уроку

11- ий слайд

Перешкода «Зустрічалочка».

(Добряна перейшла густий ліс, а на зустріч біжить вовк. Щоб вовк не з’їв дівчинку, нам потрібно подолати перешкоду «Зустрічалочка»).

На сьогоднішній урок я запросила гостей. Зустрічаймо їх.



(Під музичний супровід твору Вівальді «Пори року» входять до класу діти в костюмах Весни, Літа, Осені, Зими.)

- Щоб дізнатися, хто до нас завітав, треба послухати слова гостей.



(Гості читають вірші, а учні відгадують відповідну пору року.)

Весна.

Це куди подівся сніг

З гірки біля дому?

Він струмочками побіг,

Не здоженеш ніколи.
Гляньте, льоду вже нема

І нема морозів.

А струмок веде свою

Пісеньку в дорозі.



Літо.

Теплий, довгий- довгий день.

Повна миска черешень.

Достигає жовтий колос,

Демонструє коник голос.

І суничка дозріває-

То коли це все буває?

Осінь.

Сумно у гаях блукаю,

Жовті шати одягаю.

Золотисту стелю постіль-

Жду сестрицю білу в гості.

Зима.

Там, де недавно латаття цвіло.

В гості побігла стежка в село.

І розмалюють лід ковзани

Там, де гойдала хвиля човни.

Річка сховалась- була і нема,

Замурувала річку …. (зима).

- Як звуть наших гостей? (Весна, Літо, Осінь, Зима.)

Але наші гості прийшли не з порожніми руками, вони принесли для нас різноманітні завдання.

Завдання від веселої Весни.

Гра «Посперечаймося».

Я говоритиму твердження, а ви відповідайте- так чи ні.

- Улітку Микола катався на ковзанах. (Ні.)

- Навесні з’являються перші квіти. (Так.)

- Восени кури відлітають у теплі краї. (Ні.)

- Узимку земля вкрита білим снігом. (Так.)

Завдання від теплого Літечка.

Гра «Загадай- я відгадаю.»

Прохолодно. Жовкне листя.

Горобина у намисті.

Птах у вирій відлітає.

В яку пору це буває? (Восени)

Ясне сонечко пригріло,

Розігнало довгі сни,

В рівчаках заклекотіло-

Все діждалося …. (весни).


Сонце дуже припікало,

Встигли ягоди дозріти.

Ми купались, засмагали,

Бо було чудове … (літо.)



Завдання від працьовитої Осені.

Гра «Пори року- місяць».

- У які пори року та в які місяці:

квітнуть проліски; (весною- березень, квітень)

достигають вишні; (літом-червень)

збирають урожай овочів; (восени- вересень, жовтень)

летять у вирій птахи; (восени- кінець серпня, вересень, жовтень)

Завдання від холодної Зими.

Гра «Четвертий зайвий».

Березень, травень, січень, квітень.

Жовтень, серпень, вересень, листопад.

Лютий, грудень, січень, квітень.

Жовтень, серпень, червень, липень.

- Як одним словом можна назвати весну, літо, осінь, зиму? (Пори року.)

Молодці! Відгадали!

Перешкоду подолали!



12- ий слайд

(Іде Добряна зимовим лісом, милується його красою).

Приваблює, чарує, кличе у подорож матінка- земля. Співає, дзвенить, бри-нить, квітує, звеселяє, пригощає. Дарує поетам можливість описати її сло-вами. А кожен бачить її по-різному,чарівну й привабливу.

Ми сьогодні можемо у цьому переконатись самі.

Ось послухайте.


VI. Опрацювання вірша Наталі Забіли «Чотири пори року»

1.Читання вірша.

Диктор- учень класу.



2. Перевірка первинного сприймання.

- Які пори року описує поетеса у своєму вірші?



13-ий слайд

3. Технологічна підготовка до читання.
а) Читання колонок слів і висловів.

Лине плантацій

рясно цукроварні

буйно день при дні

турботи йде на лад

малюки по всіх усюдах


* Читання за вчителем «луною».

б) Дібрати синоніми до слів:

лине (лунає, звучить)

турботи (клопоти, справи)

малюки (діти, дітлахи)

в) Пояснення значень слів і висловів.

Плантацій- великі ділянки землі.

Цукроварні- цех на цукровому заводі, де переробляють цукор.

День при дні- кожного дня.

По всіх усюдах- всюди, скрізь.



14- ий слайд

Перешкода «Читалочка».

(Погляньте, яка звіялась хуртовина. Нам потрібно подолати перешкод-ду «Читалочка» і хуртовина стихне.)

- Доберіть синоніми до слова хуртовина? (Сніговиця, завірюха, заметіль, завія, віхола, зав’юга, стужа.)



4. Читання вірша учнями «ланцюжком» (парами).

Вправа «Інтерв’ю з учнями».

- Що ж то за молодиця вийшла в поле залюбки? (Осінь.)

- На що схожий цей твір Н. Забіли? (Вірш- казку і безконечник.)

- Чим цей вірш нагадує казку? (Дійові особи, пори року, які описано у вірші, порівнюються з людьми.)

- Що із прочитаного у вірші ви могли б сприйняти зором?

- А що- відчути слухом?

- Який настрій викликав вірш? (Веселий.)

Любов до природи, отой веселий настрій, який Н. Забіла передає у вірші, відчувається всіма від малого до великого. Читаючи вірш, в душі оживає велика любов до природи. І наш обов’язок- берегти природу.



5. Читання «рибкою» (мовчки, але губи рухаються).

Завдання. З’єднайте словосполучення. - З ким порівнюється кожна пора року?

Весна гарна дівчина

Літо бабуся лагідна


Осінь маленька дівчинка

Зима молодиця


VII. Фізкультхвилинка

Читали, читали, за всім слідкували.

А очі, в маляток, втомлятися стали.

Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше й усе по порядку:

Очі закрили. Ви бачили ніч?

Відкрили, закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторімо.

Дивіться, малята, синіє там даль.

А гляньте на носі не всівся комар?

І знову очима поведіть вправо, вліво.

Усі відпочили? Берімось за діло.
6. Гра «Стоп! Вперед!»

Хід гри

Учень читає текст. Учитель промовляє «Стоп!» і задає учневі запитання за

змістом прочитаного. Потім учитель промовляє «Вперед!» і читати про-довжує інший учень.

15- ий слайд

(Молодці! Ви так виразно читаєте, що хуртовина починає стихати).
VIII. Вправи на розвиток техніки читання

1. Пошукове читання.

а) Знайдіть і прочитайте слова- прикметники, які описують кожну пору року.

Продовжіть ними речення:

«Дівчинка Весна …, …» (весела, гарна, кучерява, маленька).

«Дівчина Літо …, …» (гарна, струнка, хороша).

«Молодиця Осінь …, …» (працьовита, щедра).

«Бабуся Зима …, …» (лагідна).

б) Розгляньте малюнки у підручнику.

-Кого зображено на малюнках?(Маленьку дівчинку Весну, гарну дівчину Літо, молодицю Осінь, бабусю Зиму.)

- Якими рядками вірша ви б їх підписали?.

Дівчинка Весна. («Весела, гарна й кучерява

маленька дівчина Весна

біжить, сміється, сіє трави,

і пісня ллється голосна.»)

Дівчина Літо. («Це не дитя вже- подивіться



на гарну дівчину струнку!

Вона збирає полуниці

і стиглі вишні у саду».)

Молодиця Осінь. («Турбот і справ у неї досить,



в роботі їй не заважай:

це працьовита й щедра Осінь

збирає добрий урожай.»)

Бабуся Зима. («Вже зникла дівчина колишня,



І молодиці вже нема

(і тільки бродить в білій тиші

дабуся лагідна- Зима.»)

2. «Читай правильно!» Робота з рамкою.

Діти накладають рамку на частину тексту, яка їм сподобалась найбільше,

і працюють за вказівками на рамці.


Читай правильно!

прямая со стрелкой 28


прямая со стрелкой 27


прямая со стрелкой 26прямая со стрелкой 25 130 мм


  1. Знайди в тексті місце, яке тобі найбільше сподобалося.

  2. Наклади цю рамку.

  3. Затули свої вуха і читай швидко.

  4. З кожним разом прискорюй темп.

  5. Відкрий свої вуха і прочитай ще.

  6. Повідом про готовність.



16- ий слайд

Перешкода «Складалочка»

(Хуртовина стихла, але намело великі кучугури снігу. Дівчинка зможе їх перейти, коли ми подолаємо перешкоду «Складалочка»).

Зараз я пропоную вам об’єднатись у 4 творчі групи. Кожна група отри-має завдання, опрацює його і познайомить нас із своїми висновками.

Давайте об’єднаємось у чотири групи «Весна», «Осінь», «Зима», «Лі- то».

Правила роботи в групі

1. Уважно слухай того, хто говорить.

2. Не принижуй! Не критикуй!

3. Поважай інших.

4. Взаємна повага.

5. Стеж за часом.



Завдання для «Весни».

Складіть павутинку до пори року в дії, у праці.


овал 24


овал 23

прямая со стрелкой 21прямая со стрелкой 22


овал 20овал 18


прямая со стрелкой 16прямая со стрелкой 17


овал 15прямая со стрелкой 19

овал 14

Завдання для «Зими».

Складіть павутинку до пори року в дії, у праці.



овал 13

овал 12

прямая со стрелкой 10прямая со стрелкой 11


овал 6овал 9


прямая со стрелкой 4прямая со стрелкой 7овал 8


прямая со стрелкой 5


овал 1


Завдання для «Літа».

Показати картини кожної пори року.

Коли б ви зустріли дівчинку, яка йде на галявину із сачком і фотоапа-ратом, щоб ви їй порадили?

Завдання для «Осені».

Вправа «Трихвилинне есе».

- Пофантазуйте! Як можна продовжити вірш- казку?

17- ий слайд

- Молодці, діти. Ви справились із завданням швидко. Добряна зустрілась з братами- Місяцями, не потрапивши у біду. А допомогли їй в цьому ви, своєю старанною працею.



(Діти одівають маски і співають.)

Гори, гори ясно,

щоби не погасло.

Гори, гори з тріском,

Хай за переліском.

Хай в полях пшениця густо колоситься.

Хай зоря у небі ясно засвітиться.

В полі жито родить.

Добрі будуть діти.

Рід людський славиться.

На многії літа.

Гори, гори ясно,

Ніколи не гасни.

Діти, хай у ваших сердечках ніколи не гасне вогник доброти, любові. І тоді ви відчуєте, яке прекрасне життя.

Давайте дружно жити,

Щоб легко всім було,

І кожного любити,

Усім нести добро.



IX. Підсумок уроку

18-ий слайд

Перешкода «Завершалочка»

Наша казкова подорож закінчилась. Ми повернулись у клас.

- Чи сподобався вам подорож?

- Що найбільше сподобалось?

- Яка перешкода була найцікавіша?

Ви сьогодні гарно працювали, оцінки отримують ….


X. Домашнє завдання (диференційовано)

Самостійно опрацювати вірш Н. Забіли «Кожен місяць, кожну пору».

Намалювати ілюстрацію до вірша «Чотири пори року».

Вправа «Взаємні запитання».



19- ий слайд

Дітки, я дарую вам цей кошичок підсніжників, щоб ви завжди пам’ятали: їх потрібно берегти, не зривати, а тільки милуватись. Тому що їх дуже мало, вони на межі зникнення і занесені до Червоної книги України.



Молодці! Дякую за роботу.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка