Уроку музики в 5 класі за темою: Із розділу «Музика та візуальні образи» За програмою Б. Фільц ПідготувалаСкачати 81.37 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір81.37 Kb.
Вільногірська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4

Вільногірської міської ради Дніпропетровської області
Методична розробка

уроку музики в 5 класі за темою:


Із розділу

«Музика та візуальні образи»

За програмою Б.Фільц


Підготувала:

Золотоноша Любов Антонівна,

Вчитель музики,

Педагогічний стаж 33 роки,

Звання «старший вчитель»

2011
ТЕМА: «Тема материнства у творах мистецтва».


МЕТА: 1. Розкрити образ матері через живописний образ Мадонни і

музичний образ «Ave Maria».

2. З метою більш глибокого сприйняття життєвих явищ

розкрити перед учнями важливість внутрішнього зв’язку

візуального та музичного видів мистецтва.

3. Розвивати образно-асоціативне мислення учнів; вміння

самостійно висловлювати свої судження про музику, робити

висновки; особисті естетичні уподобання; вокально-хорові

навички (ланцюгове дихання, кантиленний спів,

двоголосся).

4. Познайомити з живописом Рафаеля Санті, картиною

«Сікстинська Мадонна», образами матерів у різних творах

мистецтва; повторення нотної грамоти.

5. Активізувати мислення, уяву, слухову спостережливість,

емоційність сприйняття музики, творчі здібності учнів.

6. Розвивати музичний кругозір.

7. Виховувати естетичний смак через один із найпрекрасніших

образів мистецтва – образ Богоматері; виховувати любов і

повагу до рідної матері, загальнолюдські цінності, добрі

почуття.
НАОЧНІ ПОСІБНИКИ: репродукція картини «Сікстинська Мадонна» Рафаеля Санті, підручники, портрет Ф.Шуберта, репродукція картини Леонардо да Вінчі «Мадонна Літта», репродукція картини невідомого автора «Казанська Богоматір».

МУЗИЧНИЙ МАТЕРІАЛ: Ф.Шуберт «Ave Maria», пісня «Мама» муз. Ю.Чичкова, сл. М.Пляцковского.
ТЗН: Магнітофон, диски, дзвіночки, музичні інструменти – фортепіано, баян.
ХІД УРОКУ
1. Вхід до класу під мелодію «Ave Maria» Ф.Шуберта.

а) музичне вітання


б) спів вправ по релятиву –

в) Сольфеджуємо вправу – всі хором, потім такт вслух, такт – про себе, це розвиває внутрішній слух.


Сольфеджуємо вправу та відстукуємо ритм її, потім пульс.
2. Оголошення теми уроку.

Вчитель. Поглянемо на картини, репродукціями яких прикрашений наш клас… Ви, напевне, ще чуєте ту музику, під яку заходили до класу… Як ви думаєте, хто є головним образом картин і музики?

Учні: Матір із немовлям… Свята Марія із Ісусом… Мадонна… Богоматір…Вчитель. Так. Всі праві. Це образ матері, який у творах образотворчого мистецтва ми можемо зустріти під назвою Мадонна, Богоматір, Свята Марія. Наш урок сьогодні буде присвячений цьому образу, оспіваному в мистецтві. А композитори й музиканти, звертаючись до Божої Матері, велично промовляли (вивішується тема уроку):

«Ave Maria»

Сьогодні спробуємо стати творцями цього образу. І ви побачите, що образ найдорожчої у світі людини може створити кожен із вас. Не вірите? Уявіть собі, що вам потрібно створити незвичайний альбом, який буде наповнений образом Матері. Назвати його можна «Ave Maria». Він, мабуть, окрім фотографій і малюнків рідної неньки, буде містити щось незвичайне і найголовніше – наші вдячні слова і найщиріші почуття.

Я, наприклад, розпочала б створення подібного альбому з фотографії мого дитинства.

Учитель показує фото.

Ось я і моя мама. Це моя улюблена фотографія. Я думаю, що в багатьох із вас є подібні. Такі фотографії можуть зайняти перші сторінки альбому «Ave Maria».

«Ave» латинське слово – радуйся.


3. Бесіда про молитву «Ave Maria», розспівування – творче завдання.

Вчитель. Звідки ж з’явились ці слова «Ave Maria»? «Ave Maria» у перекладі з латині означає «Радуйся, Марія». Цими словами вітав Діву Марію архангел Гавриїл, який був посланий Богом у місто Назарет сповістити Маріъ про народження Ісуса Христа. Його привітання, яке дослівно звучало так: «Радуйся, Маріє, Господь із Тобою. Благословенна Ти між жінками і благословенний плід лона твого – Ісус!», – з приходом християнства стало одним із найважливіших розділів католицької меси, де воно, власне, і звучить як «Ave Maria». У православній літургії звернення до Марії має такий зміст: «Богородице Діво, радуйся».
Вокально-хорова вправа № 1

Музичною сторінкою альбому будуть святі слова «Ave Maria», але кожен із вас мусить заспівати так, як підказує йому серце. Я вас лише настрою у характері й тональності нашої молитви. Послухайте тоніку. Заспівайте.

Учитель грає тонічний тризвук до мажору і співає на одному звуці «Ave Maria». Учні повторюють.

Вчитель. А тепер один із вас спробує заспівати свою мелодію «Ave Maria», а ми усі повторимо її.

Учні імпровізують різні мелодії з повторенням, а вчитель дає різні настройки ( рухаючись вгору малими секундами до Мі мажору).Вчитель. Скажіть, чия мелодія «Ave Maria» вам сподобалась найбільше? Чому? Виконаємо її ще раз.
Вокально-хорова вправа № 2

Вчитель. А тепер знову простіший варіант «Ave Maria». Заспіваймо його на тоніці Мі:
Давайте прикрасимо цю мелодію-вправу другим голосом, який буде співати вище на велику терцію ту ж саму мелодію.

Клас ділиться на 2 партії і виконує вправу:


Вчитель. А тепер змінимо музичну фарбу – заспіваємо цю ж саму молодію в мінорі.

Учні разом із учителем виконують вправу в мінорі.


4. Звучать картини.

Вчитель. А чи «звучать» твори образотворчого мистецтва? Безумовно, найлегше «почути» картини, на яких зображено музикантів під час виконання музики. Вдивляючись у такі твори, ми уявно можемо «оживити» вправні рухи виконавців, що створюють прекрасну музику. А далі наша фантазія розквітає звучанням музичного твору.

Музика, продовжена уявою кожного з нас під час перегляду картини, скульптури чи архітектурної споруди, допоможе заглибитися в зображений сюжет, збагатити його у нашому сприйнятті. А певні твори музичного мистецтва можуть повести нас звуковою стежиною від душі художника до нашої душі.

Таке єднання мистецтв збагачує наше пізнання навколишнього світу, робить його напрочуд гармонійним та цілісним.

Сучасники називали Рафаеля Санті «божественним Санті». Славнозвісний майстер, італійський художник та архітектор епохи Відродження, Рафаель прожив лише тридцять сім років. Проте його коротке життя, наповнене натхненням і творчими пошуками, було щасливим. Образ Мадонни, жінки-матері, втілений художником у різних його творах, є поєднанням ніжності доброти з величчю, що переростає в гімн материнству. На картині «Сікстинська мадонна», найдосконалішому шедеврі Рафаеля, перед нами постає прекрасна молода жінка з дитиною – Богом на руках. Їх оточують постаті святих Сікста, Варвари та янголят. Мадонна йде хмарами назустріч долі. В очах її надзвичайна доброта, ніжність. Але й смуток і тривога, бо найдорожче – свого сина – вона має віддати заради щастя людей. Почуття материнської любові виражене на картині майстра пронизливо гостро та гармонійно, з величезною художньою силою.


Вчитель. А чи не звучить «Ave Maria» ось на цих картинах?

Учитель звертається до репродукцій на дошці.Вчитель. А чи не бачите ви тут мелодій?

Учні. Можливо, це лінії, що окреслюють фігури…

Вчитель. Чи відчутна в живописі музична динаміка?

Учні. Так, Відтінки кольорів створюють відчуття динаміки.

Вчитель. А чи гармонійно поєднані кольори в цих картинах?

Учні. Так, гармонійно.

Вчитель. А хіба не відчувається в гармонії кольорів гармонія музичних звуків. Яку ж музику грають усі лінії, кольори і відтінки, про що співає гармонія їх поєднання?

Учні. Гімн матері, Марії.

Вчитель. А може це – мелодія материнського серця? Хто допоміг нам її створити? Хто автор цих музично-живописних полотен?

Учні. Рафаель Санті – автор Сікстинської мадонни, Леонардо да Вінчі – автор Мадонни Літти. Автор Казанської Богоматері залишився невідомим.

Вчитель. Цей образ припав до душі художникам багатьох епох. Кожен із них шукав для себе свій ідеал – ідеал жінки-матері.

І, вдивляючись у картину Рафаеля «Сікстинська мадонна», спробуймо уявити почуття, що охоплювали її автора під час створення образу Богоматері, а також уявити музику, яка могла б так само натхненно відтворити цей образ. Якою постає у нашій уяві ця музика? Чи може вона бути яскравою, жвавою, танцювальною, або рішучим маршем?


5. Слухання музики

(Портрет Ф.Шуберта)

Франц Шуберт – видатний австрійський композитор, сучасник Людвіга Ван Бетховена. За 31 рік свого життя він зазнав численних випробувань. Основні риси характеру композитора – життєрадісність, доброта і скромність відтворились у його музиці простими, світлими почуттями. Серед його творів – понад 600 пісень.

Пісня «Ave Maria», сповнена великої внутрішньої сили, також є звеличенням материнської доброти і любові. Звернімо увагу на ніжне та водночас урочисто-схвильоване звучання мелодії.(Слухаємо музику).

Вчитель. Чому ця музика так підходить до сторінок нашого альбому? Якими засобами музичної виразності відображено образ Марії? Яка роль супроводу у цьому творі? Чи може він бути іншим, наприклад, важким, акордовим?

Вчитель. Чи нагадує вам ця мелодія маму? Чим саме?

Учні. Наспівністю… Світлим та сумним характером – немов мамині очі. Ніжною мелодією, схожою на мамину колискову.Вчитель. Подивіться, як гарно ми вписали в альбом музику Ф.Шуберта.

Вчитель. Змогли б ви підібрати слово-символ до цієї музики, яке б уособлювало образ нашої мами і взагалі образ молитви? Я скажу так: «Ave Maria» - Милосердя.

Учні. «Ave Maria» - любов, вічність, життя…

Вчитель. У кожного своє слово-символ, але всі вони правильні, адже й музика й слово «Ave Maria» говорили нам про маму! Тому кожен у свій альбом впише те слово, яке йому найбільше припало до душі.

Тепер у альбомі є фотографії, музика й слово, наповнені нашими найкращими почуттями.


6. Від себе я б подарувала для вашого альбому казку «Дзвіночки маминої душі» й присвятила б її усім дітям та їхнім мамам. Включається музика-фон.

Учитель читає казку «Дзвіночки маминої душі» Марії Фурсачик.


7. Вчитель. А давайте спробуємо допомогти Оленці. Покличемо маму піснею та дзвіночками, а співаючи, нехай кожен із вас згадає свою неньку.

Учні відкривають підручники «Музичне мистецтво» О.В.Лобова, пісня «Мама». Роздаю дзвіночки.Вчитель. Зараз ми спробуємо здійснити казкову мрію багатьох дітей у світі – покликати маму піснею, дзвіночками. Можете мені допомогти…

Учитель виконує пісню «Мама» музика Юрія Чичкова на слова Михайла Пляцковського. Учні співають та імпровізують супровід дзвіночками.


8. Висновки

Вчитель. Про що б не складали люди казки – літературні, поетичні, музичні, живописні – але найкращим образом у них залишається образ Матері, Мадонни, Марії! Цьому образу ми сьогодні присвятили цілий альбом. Давайте поглянемо, що з цього вийшло. Але в ньому ще стільки пустих сторінок, тому вдома я пропоную вам доповнити його картинами інших художників, музичними мотивами «Ave Maria» різних композиторів. Я думаю, що цей альбом ви зможете подарувати своїм мамам, адже у другу неділю травня – відзначатиметься всесвітній День Матері. А ось ці слова підійдуть для останньої сторінки альбому. Давайте всі разом прочитаємо їх.

Учні разом із учителем читають епіграф, записаний на дошці:

Мадонно – Мамо, я тобі

Вклоняюся з любов’ю до землі,

Твою усмішку та ім’яУ серці збережу на все життя!
9. Вихід з класі під мелодію «Ave Maria» Ф.Шуберта.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка