Уроків для 8-го класу «Односкладні речення. Неповні речення»



Сторінка1/3
Дата конвертації29.04.2016
Розмір0.49 Mb.
  1   2   3
Односкладні речення.

Неповні речення
Цикл уроків для 8-го класу «Односкладні речення. Неповні речення» розроблено на основі Програми для загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України «Українська мова 5-12 класи» за редакцією Л.В.Скуратівського – К., Ірпінь: Перун, 2005

Мета вчителя – сформувати в учнів такі мовленнєві компетенції:



  • виділяти односкладні та неповні речення з-поміж інших видів речень;

  • визначати види односкладних речень (у тому числі в складних реченнях), конструювати їх та правильно використовувати в мовленні;

  • ставити правильно тире в неповних реченнях, обґрунтовувати його вживання, знаходити і виправляти пунктуаційні помилки на вивчені правила;

  • будувати зв’язне висловлювання, використовуючи виражальні можливості односкладних і неповних речень у текстах художнього, розмовного, публіцистичного стилів. Правильно інтонувати неповні речення.

Згідно програми на вивчення теми відводиться 7 уроків, що заплановані таким чином:

1 урок – засвоєння нових знань. Урок-подорож;

2 урок – комбінований. Урок-дослідження;

3 урок - інтегрований урок (Українська мова й фізика);

4 - формування умінь, і навичок. Урок-практикум;

5 – опрацювання нового матеріалу;

6 – систематизація, узагальнення знань, умінь і навичок. Урок-сходження на вершину знань;

7 – урок контролю та корекції знань, умінь і навичок.

У планах-конспектах використано методи критичного мислення та інтерактивного навчання, що сприяють не лише якісному засвоєнню програмового матеріалу, а й розвитку творчих здібностей школярів на уроках української мови.


Урок №1
Тема. Односкладні прості речення
Мета: поглибити знання учнів про види речень за будовою, ознайомити з різними типами односкладних речень, вчити розрізняти односкладні та двоскладні речення, правильно будувати односкладні речення;

розвивати усне та писемне мовлення, логічне мислення, уміння зіставляти й узагальнювати;

виховувати любов до рідної мови, інтерес до предмету, позитивні емоції.

Обладнання: підручник Пентилюк М.І. Українська мова, 8 клас. – К., 2008, сигнальні картки, кросворд, плакат з написами нових понять, таблиці, кодовий диктант, індивідуальні картки.

Тип уроку: урок формування нових знань

Форма уроку: урок-подорож

Методи і прийоми: розгадування кросворда, «Світлофор», групова вправа «Бачено-небачено», «Незакінчене речення», робота в парах, складання схем, робота з підручником, робота в групах, кодовий диктант, самостійна робота з карткою.

Гасло та епіграф уроку: В рідній мові своїй

Мусиш вивчити кожне слівце,

Доглядати його,

Як старий садівник деревце (Б.Чалий).



План уроку:

  1. Розгадування кросворда

  2. Зупинка «Речення»

  3. Зупинка «Країна односкладних речень». Вправа «Бачено-небачено»

  4. Зупинка «Товариська». Складання схем. Робота в парах

  5. Зупинка «Кодова». Кодовий диктант

  6. Зупинка «Веселинка». Робота в групах

  7. Зупинка «Практична». Індивідуальна робота

  8. Зупинка «Кінцева». Вправа «Незакінчене речення»

  9. Домашнє завдання


Хід уроку
І. Організація класу – 1 хв.

Створення емоційного настрою:



  • Погляньте на свого товариша по парті, посміхніться. Висловіть один одному побажання на сьогоднішній урок (успіху, нових відкриттів, досягнень тощо). Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок.

  • Рідна мова! Скільки в ній чарівних звуків, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, закладеної ще нашими предками. Нам же залишилося лише зберігати її та примножувати, тому сьогоднішній урок проведемо під гаслом:

В рідній мові своїй

Мусиш вивчити кожне слівце,

Доглядати його,

Як старий садівник деревце (Б.Чалий).


ІІ. Повідомлення теми, мети уроку – 2 хв.

Розгадування кросворда.



  • На перший погляд може здатися, що букви у кружечках розміщені хаотично. Насправді це не так. Якщо ви розташуєте їх у певному порядку, то прочитаєте тему сьогоднішнього уроку.












  • Сьогодні в нас незвичайний урок, урок-подорож до країни Односкладних речень. Ми ознайомимося з основними ознаками цього краю, його складовими, навчимося відрізняти країну Односкладних речень від інших лінгвістичних країн. Отже, тема сьогоднішнього уроку «Односкладні прості речення».


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів – 5 хв.

  • Розпочнемо ми із зупинки «Речення», на якій ви вже раніше побували. Тут ми пограємо в гру «Світлофор». Я зачитаю вам 10 речень, частина з яких містить помилки. Після кожного речення ви піднімаєте або ж зелені картки, якщо погоджуєтеся, червоні, якщо не погоджуєтеся , жовті - можете доповнити . За правильну відповідь ставите собі 1 бал.

  1. + Речення виражає закінчену думку.

  2. - За метою висловлювання речення поділяються на розповідні і окличні.

  3. + За емоційним забарвленням речення поділяються на окличні і неокличні.

  4. + Речення характеризується смисловою та інтонаційною довершеністю.

  5. - Питальні речення щось повідомляють, розповідають.

  6. + За будовою речення поділяють на прості і складні.

  7. + Складні речення мають дві або кілька граматичних основ.

  8. - Розповідне речення висловлює наказ, пораду, прохання.

  9. + Прості речення можуть бути односкладні та двоскладні.

  10. - Односкладні речення поділяються на називні та безособові.

  • Молодці! Перші кроки – і вже у декого перші успіхи.


IV. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв.

- Хто з вас впевнено і вірно відповів на останнє запитання? Чого не вистачало, щоб дати відповідь? (Знань про види односкладних речень). Для того, щоб ознайомитися з усіма типами односкладних речень, вміти правильно й доцільно вживати їх в усному і писемному мовленні, ми мусимо рухатися до наступної зупинки, яка розкриє нам невідоме.


V. Опрацювання нового матеріалу

2-га зупинка «Країна односкладних речень» - 6 хв.

  • «Бачено-небачено» жителів у країні Односкладних речень. Зараз ми з ними спробуємо познайомитися. Для цього ми повинні розділитися на дві команди. Я вивішую на дошці плакат із словами-новим поняттями (називні речення, особові, головний член у формі підмета, означено-особові, неозначено-особові, безособові, головний член у формі присудка, узагальнено-особові). Ви повинні за 40с. запам’ятати якомога більше слів із тих, що прочитали.

  • Кожна команда, запишіть усі слова, що запам’ятали.

  • Обміняйтеся записами, перевірте їх та доповніть, якщо є необхідність, але зробіть це пастою іншого кольору(олівцем).

  • Поверніть виправлені записи команді-суперниці. Я вивішую знову цей же плакат. Давайте подивимось і визначимо переможця в цьому конкурсі.


3. Зупинка «Товариська»

- Отож, ми знаємо нові поняття. Тепер спробуємо їх систематизувати та поглибити. Хто ж з ким в цій країні товаришує?...

1. Складання схеми. Вчитель - на дошці, учні - в зошитах. - 5 хв.

Односкладні речення


З головним членом присудком З головним членом підметом
особові безособові називні
- означено-особові

- неозначено-особові

- узагальнено-особові

2. Робота в парах. – 6 хв.

Опрацювати таблицю ст.102 з метою вивчення способів вираження головного члена. Як результат слід презентувати заповнену таблицю:
1 пара.


Тип односкладного речення

Головний член

Спосіб вираження головного члена

Означено-особове






2 пара



Тип односкладного речення

Головний член

Спосіб вираження головного члена

Неозначено-особове






3 пара




Тип односкладного речення

Головний член

Спосіб вираження головного члена

Узагальнено-особове






4 пара



Тип односкладного речення

Головний член

Спосіб вираження головного члена

Безособове






5 пара



Тип односкладного речення

Головний член

Спосіб вираження головного члена

Називне








4. Зупинка «Кодова» – 5 хв.

Написання кодового диктанту

Код 1 – односкладні речення, код 2 – двоскладні. Зверніть увагу, що складні речення складаються з частин, які можуть бути як двоскладними, так і односкладними.

Кожен народ, що дбає про своє сьогоднішнє і майбутнє, знає, до чого веде руйнування чи зречення рідної мови. Це деградація, виродження, занепад. Тому завжди бережуть свою живильну криницю – мову, з якої черпають силу для духовного здоров’я і наснаги.

Слово надто багато важить у людському житті. Як відомо, може впливати навіть на долю. Вмить змінює настрій, робить щасливим або ж нещасливим, радісним або пригніченим.

Оскільки мова – це концентрація мудрості й досвіду, то втрата її веде до порушення суспільної гармонії, законів людської еволюції (Катерина Мотрич).




  1. Зупинка «Веселинка» - 4 хв.

Робота в малих групах

  • Прослухайте «приблудні думки» С.Павленка.

«Приблудні думки»

Пишу вилами по воді трьома іноземними мовами.

Для чого звертатися до окуліста, якщо можна позичити очей у Сірка?

Грав першу скрипку серед тих, хто пас задніх.


1 група записує 1 речення.

2 (бажано сильніші учні) – друге речення.

3 – третє речення. Всі групи виконують такі завдання:


  • Усно поясніть значення фразеологізмів, ужитих у реченнях.

  • Визначте вид речень за будовою.

  • Речення односкладне чи двоскладне (якщо складне, то охарактеризувати його частини).

  • Чим виражений головний член речення?

  • До якого типу односкладних речень належать ?


6. Зупинка «Практична» - 6 хв.

Робота з індивідуальними картками

Подані слова введіть в односкладні речення (3-4)

Волинь – волинянка, волинянин.

Германія – германка, германець.

Луцьк – лучанка, лучанин.

Прага – пражанин, пражанка.

Швеція – швед, шведка.

Ефіопія – ефіоп, ефіопка.

Туреччина – турок, турчанка.



VІ. Рефлексія. Оцінювання – 3 хв.

Зупинка «Кінцева»

  1. Наша подорож закінчується. Остання зупинка – останнє завдання уроку:

Закінчити речення:

  • На сьогоднішньому уроці я вивчив…

  • Я дізнався, що…

  • Мені сподобалося…

  • Я запам’ятав…

  • Я хотів би дізнатися…

  1. Оцінювання найактивніших учнів


VІІ. Альтернативне домашнє завдання: - 1 хв.

  1. Виписати з підручника історії 6 односкладних речень.

  2. Скласти міні-твір на тему «Краса і багатство рідної мови»

  3. Підібрати 6 -7 прислів’їв у формі односкладних речень.


Урок №2
Тема. Односкладні речення з головним членом у формі присудка
Мета: поглибити знання учнів про односкладні речення з головним членом у формі присудка, домогтися осмисленого засвоєння восьмикласниками матеріалу про типи цих речень, формувати вміння їх розрізняти та правильно вживати у мовленні;

розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, вміння висловлювати свою думку;

виховувати любов і повагу до рідного народу, повагу до співрозмовника.

Обладнання: підручник Пентилюк М.І. Українська мова, 8 клас. – К., 2008, картки «Щоденник настрою», кросворд, картки з опорними схемами, невеликий м’яч для гри, збірник диктантів.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-дослідження

Методи і прийоми: розгадування кросворда, самостійна робота біля дошки, «М`яч зі словами», групова вправа «Ажурна пилка», «Знайди помилку», вибірковий диктант, робота з опорними схемами, «Конструктор», робота в парах, індивідуальна робота, «Творча майстерня», складання таблиці, «Мікрофон».

Девіз: Вивчити – знати - вміти

Епіграф: Людині дано пам'ять, що сягає у віки,

Тому вона й Людина (О.Гончар).


План уроку:

  1. Заповнення щоденника настрою

  2. Розгадування кросворда

  3. Індивідуальна робота біля дошки + колективна гра «М’яч зі словами»

  4. «Ажурна пилка»

  5. «Знайди помилку»

  6. Вибірковий диктант

  7. «Конструктор»

  8. Творча майстерня

  9. Заповнення таблиці

  10. Складання списку

  11. Оцінювання учнів

  12. Щоденник настрою

  13. Домашнє завдання


Хід уроку
І. Організація класу - 1 хв.

1. З’ясування емоційної готовності до уроку. Заповнення щоденника настрою:




Настрій

Колір

Початок уроку

Кінець уроку

Захоплення

Червоний







Радісний

Жовтогарячий







Приємний

Жовтий







Спокійний

Зелений







Сумний

Синій







Тривожний

Фіолетовий







Нудьга

Чорний








ІІ. Повідомлення теми уроку – 3 хв.

Сьогодні в нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує знову.

Тема нашого уроку: «Односкладні речення з головним членом у формі присудка»

Дорогі друзі! Ми з вами частинка великого народу. Народу, що має славне минуле ( хоч багато в чому і нещасливе) та цікаві надбання. Хто працював вдома над прислів’ями, той, напевне, переконався в цьому. На сьогоднішньому уроці ми згадаємо українську історію та традиції, а епіграф заняття – слова Олеся Гончара - ви прочитаєте, якщо розшифруєте цей код:



на

20


у

11


гає

10


ні

3


ди

2


лю

18


да

4


Лю

1


па

6


ся

9


м’ять

7


му

15


що

8


ки

13


но

5


ди

19


ві

12


во

16


то

14


на

17


«Людині дано пам'ять, що сягає у віки, тому вона й Людина»


ІІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання - 5 хв.

1) 2 учні записують на дошці прислів’я чи приказки, які вони підібрали вдома. Роблять синтаксичний розбір одного речення. Визначають тип речень.

2) всі інші грають в гру «М’яч зі словами». Учні кидають один одному невеликий м’ячик, називаючи при цьому поняття, розглянуті на минулому уроці. Той, до кого потрапив м’яч зі словом повинен пояснити це поняття.

3) Перевірка роботи на дошці.


ІV. Мотивація, цілепокладання уроку - 2 хв.

  • Чи легко зорієнтуватися вам у видах односкладних речень?

  • Чи всі поняття, названі під час гри, змогли пояснити досконало і осмислено?

  • На вашу думку, що ви повинні вивчити на сьогоднішньому уроці?

Кожен учень впродовж хвилини продовжує речення: «Сьогодні на уроці я хочу навчитись…». Через хвилину цілі записуються на дошці:

  1. дослідити новий матеріал про односкладні речення з головним членом у формі присудка;

  2. розрізняти типи односкладних речень з головним членом у формі присудка;

  3. Правильно вживати односкладні речення в мовленні.


V. Вивчення нового матеріалу

- Пропоную ознайомитися з новим матеріалом у формі групового дослідження

1. Робота в групах - 6 хв.

А) Чотири «домашні» групи отримують свій навчальний блок і опрацьовують матеріал. Вчитель слідкує, щоб учням було все зрозуміло.

Б) Потім створюються «експертні групи», в яких учні з домашніх груп стануть експертами з питання, над яким працювали, та отримають інформацію від інших груп.

В) Далі експерти повертаються в свої домашні групи і діляться новою інформацією .




  1. Перевірка вчителем рівня дослідженого матеріалу

«Знайди помилку» - 5хв.

Учитель попереджає, що будуть навмисне допущені помилки. Учні повинні зрозуміти, де у визначеннях допущено помилку, підняти руку і прокоментувати.

1) Неозначено-особовими реченнями називають односкладні речення, в яких головний член називає дію, ознаку, стан чи процес, що здійснюється конкретним мовцем.

2) Головний член означено-особового речення виражається дієсловом ІІІ особи множини теперішнього і майбутнього часу.

3) Узагальнено-особові – це речення, що називають дію, стан, процес, носієм яких є невизначена особа.

4) Головний член безособового речення може виражатися прикметником і дієприкметником.


VІ. Закріплення отриманих знань

  1. Вибірковий диктант - 6 хв.

  • Діти, а хто знає, звідки походить назва нашої країни?

  • Послухайте легенду про походження назви «Україна».

А) В зошити запишіть лише односкладні речення.

На світанку нашої землі Бог оглянув творіння рук своїх. Натомившись, він спустився з ангелами на землю. Тут було так гарно і привітно. А найбільше сподобались люди того краю. Всюди зустрічали його хлібом і сіллю. Він часто став навідуватись сюди зі словами:



  • Рушаймо у край!

Кажуть, що з того і пішла назва нашої держави – Україна.

Б) підкресліть головні члени речень, визначте вид речень.

В) звернути увагу на останнє речення, яке містить в собі односкладне.


  1. «Конструктор». Робота в парах - 5 хв.

Бажати, хотіти, могти, наказувати, бігти, починати, уміти, мусити, вчити, повернутися, порадити, любити, сісти, наважитися, залишитися.

а)частини дієслівного складеного присудка; б) додатка; в) обставини.

Речення запишіть, вкажіть типи.





  1. Творча майстерня - 5 хв.

Скласти безособові 3-4 речення про красу рідного краю, в яких головними членами речення виступали б подані слова:

Сутеніло, смеркало, темно, стихло, принишкло.

Зробити синтаксичний розбір одного з речень. Якого типу речення отримали?
4. Складання власної узагальню вальної таблиці з прикладами речень різних типів: - 5 хв.

Тип

Способи вираження головного члена

Приклади

Означено-особове







Неозначено-особове







Узагальнено-особове







Безособове






5. Кожен учень за результатами своєї роботи на уроці складає для себе список питань, над якими йому треба попрацювати. – 3 хв.


VІІ. Контрольно-оцінювальний етап - 3 хв.

  1. Оцінювання учнів

  • Молодці! Всі гарно попрацювали на уроці.

  • Хто на уроці працював найактивніше?

  • Кому слід краще попрацювати на наступному уроці?

  1. Заповнювання щоденника настрою.


VІІІ. Домашнє завдання - 1хв.

Вивчити новий матеріал, зокрема попрацювати над списком питань, складеним на уроці.

Підготувати запитання до вивченого матеріалу.

Виконати вправу з п.15-17 на вибір.


Додаток до уроку №2

Опорні схеми для вивчення нового матеріалу


Стилі використання: художній , публіцистичний, розмовний , науковий






Визначення: неозначено -особовими називаються односкладні речення , у яких дійова особа мислиться як хтось із певного кола людей або означає дію , що може стосуватися будь-якої особи в будь-який момент часу

Спосіб вираження головного члена: дієслово ІІІ особи множини теперішнього і майбутнього часу ; множина минулого часу й умовного способу ;

ІІІ особа однини теперішнього і майбутнього часу або наказового способу



Неозначено-особові речення







Інтонація: розповідна , питальна , спонукальна, оклична

Роль у тексті: засіб узагальнення ; засіб вираження експресії , образне вираження узагальнених суджень




Стилі використання: художній, публіцистичний, розмовний, рідше науковий, офіційно - діловий






Семантика : дія , стан, процес мисляться незалежно від діючої особи чи носія. Головний член взагалі не передбачає будь-якого виконавця

Способи вираження головного члена:

  1. Безособове дієслово.

  2. Особове дієслово в безособовому значенні

  3. Дієслівна форма на -но , -то.

  4. Інфінітив + прислівник (типу боляче, холодно , важко ).

  5. Прислівник + зв’язка або без неї

  6. Слова нема , не було , не буде тощо.



Безособові

речення







Роль у тексті: передати емоційний стан, емоційно-експресивні відтінки; а також значення необхідності, категоричності


Стилі використання: художній, розмовний





Визначення: узагальнено-особовим називається односкладне речення, головний член якого позначає повторювану, властиву кожному суб’єктові дію або стан.




Спосіб вираження головного члена: дієслово ІІ особи однини теперішнього і майбутнього часу дійсного та наказового способу ;


Узагальнено-особові речення





Інтонація: розповідна , спонукальна, оклична

Роль у тексті: надають мовленню афористичного характеру, містять узагальнені судження



Стилі використання: художній, публіцистичний, розмовний, науковий, офіційно - діловий






Способи вираження головного члена:

  1. Формою дієслова 1-ої особи однини чи множини дійсного способу теперішнього чи майбутнього часу;

  2. 1-ої особи множини наказового способу;

  3. Дієсловом 2-ї особи однини і множини дійсного способу теперішнього або майбутнього часу та наказового способу.




Визначення : означено-особовими називаються речення, в яких головний член називає дію , ознаку, стан чи процес , що здійснюється мовцем або стосується мовця


Означено-особові

речення





Роль у тексті: виражають експресію, волевиявлення, логічну послідовність, концентрують увагу на певних явищах, передають емоційний стан,





Інтонація: розповідна , питальна , спонукальна, оклична

Урок № 3

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка