Урок зарубіжної літератури в 7 класі



Скачати 107.69 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір107.69 Kb.
Урок зарубіжної літератури в 7 класі

c:\users\acer\desktop\116461908_1_350.jpg

Шедевр Бермана,

або Цілюща сила добра

(за новелою О.Генрі «Останній листок»)

Мета: поглибити розуміння ідейного змісту новели «Останній листок»,закріпи ти відомості про жанрові особливості новели,вдосконалювати навички характеристики літературного героя,вміння аналізувати образ у порівняльних контекстах і з творами світового мистецтва,виховувати почуття милосердя,готовності допомагати іншим.

Тип уроку: поглиблене вивчення художнього твору

Обладнання: книжкова виставка,портрет письменника,репродукції картин І.Семенова,Е.Мунка,текст твору,В.Мей «Шторм»,Шуберт «Ave Maria»,ілюстрація із зображенням скульптури Мікеланджело «Мойсей»,дидактичний матеріал

( презентація)

Хід уроку



Немає шедеврів,які загинули в забутті.

Оноре де Бальзак

Цитата уроку: «Я не знаю вищого подвигу,аніж подати руку занепалому духом»

М.В.Гоголь



І. Організаційний етап

ІІ Актуалізація опорних знань

Бесіда

        Якій національній літературі належить творчість письменника?

        Назвіть основні етапи життя О.Генрі.

        Чому у Вільяма Сідні Портера виникла необхідність взяти псевдонім?

        Яким постає О.Генрі з листів до своєї доньки ?

        Що допомагало О.Генрі перемагати скрутні життєві обставини?

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів

Звучить музика Шуберта «Ave Maria». http://muzofon.com/search/шуберт%20Ave%20Maria

Слово вчителя. Коли за вікном сіра осінь нещадно скидає з дерев листя, а холодний гучний вітер закрадається в серце нестерпним сумом, віра в щось світле і добре починає гаснути немов вогник маленької свічки. 
Але здаватися невдачі - це так просто... Благо, якщо знайдеться надійна рука, яка зловить той нещасний останній листок, від якого може залежати ціле життя... (Обговорення прочитаного)

Психолого-етична розмінка

Розташуйте в послідовності життєві цінності людини: здатність до самопожертви, любов, сім’я, здоров’я,улюблене заняття.

Проблемне запитання уроку

О.Генрі стверджує: «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу ,і це можливо».І це справді можливо?

ІІІ.Оголощення теми,завдань епіграфууроку

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1.Бесіда за змістом прочитаної новели

        Де відбуваються події?

(у невеличкому районі Нью – Йорка. Там квартири дуже дешеві, тому саме в цьому районі оселилися люди мистецтва, шлях яких лежить через злидні)

        Коли відбуваються описані події?



(восени, у листопаді)

        Чому саме восени?



(осінь – це яскраво і сумно. Спокій, дерева скидають листя, природа в

неприкрашеному вигляді, відчувається незахищеність. Опале листя породжує зневіру в людині, підточує її сили)

        Назвіть дійових осіб.



(Джонсі і Сью, Берман)

        Чому героями новели є люди мистецтва?



( особливі люди, почуття розвинуті сильніше, легко поранити,  образити, автор сам належав до цього світу)

        Що є найстрашнішим ворогом цих людей?



(найбільший ворог для бідних голодних людей – холод, що несе хвороби)

2. Робота над образом містера Пневмонії

        Що таке Пневмонія?

        Який прийом використовує автор, зображуючи містера Пневмонію?

(уособлення)

        Доберіть із тексту епітети, які допоможуть краще уявити цю хворобу: (Технологія «Гронування»)



http://1.bp.blogspot.com/-to3nw-whyww/upebwgffz-i/aaaaaaaaai8/cs-j-vydrds/s400/123321.jpg

2. Творче завдання: Якби у вас була можливість поговорити з Джонсі, коли вона    втратила надію, що б ви їй сказали? (Технологія «Коло думок»)

3.Асоціативний диктант

«Останній листок»:

новела,шедевр,Берман,Джонсі,Сью,художник,добро,допомога,самопожертва,гуманізм

3.Теорія літератури

Новела (італ. — новина) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, напружений сюжет. Наявність чіткої композиції, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв’язка.



http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/77/76240/76240_html_m80637c4.gif

4.Словникова робота



Шедевр (франц.) -1. В середні віки в Західній Європі зразки виробів, які мали подавати ремісники, щоб здобути звання майстра. 2. Визначний твір літератури, мистецтва тощо.

Сатир (грецьк.) - 1. У давньогрецькій міфології божество, наділене рисами похітливості й розбещеності; у римлян - фавн.

5.Вправа«Порушена послідовність»



  1. Сью і Джонсі.

  2. Розмова Сью і лікаря.

  3. Хвороба Джонсі.

  4. «Коли впаде останній,я помру»

  5. Стійкість останнього листка.

  6. Старий художник-невдаха Берман.

  7. Повідомлення Берману про хворобу Джонсі.

  8. Небезпека минула.

  9. Шедевр художника Бермана.

(Відповіді:1,3,2,4,6,7,5,8,9)

6.Інсценування уривку з твору

(Звучить музика «Шторм» в виконанні Ванесси Мей.

Декорації: стілець біля вікна, стіна із вікном) http://muzofon.com/search/ВАНЕССА%20МЕЙ%20ВАНЕССА%20МЕЙ%20ШТОРМ

(Джонсі безжально звеліла підняти штору.

Листок плюща був ще на своєму місці.)

Джонсі лежала й довго дивилася на нього. А потім озвалася до Сью, яка на газовій плитці розігрівала для неї курячий бульйон.


  • Джонсі -  Я була поганим дівчиськом. — Щось примусило цей останній листок залишитися там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх – хотіти вмерти. Тепер ти можеш дати мені трохи бульйону… Або ні, принеси спочатку дзеркало, потім обклади мене подушками — я сидітиму й дивитимусь, як ти готуєш їсти.

  • Сью, я сподіваюсь намалювати коли-небудь Неаполітанську затоку.

Заходить лікар, і Сью підходить до нього.

  • Лікар - Шанси рівні, — (каже лікар, потискуючи худеньку тремтячу руку Сью). — Гарний догляд — і ви виграєте. А тепер я повинен навідатися ще до одного хворого, тут унизу. Його прізвище Берман; здається, він художник. Теж пневмонія. Він старий, немічний, а хвороба в тяжкій формі. Надії ніякої, але сьогодні його заберуть до лікарні, там йому буде зручніше.

Потім Сью підійшла до ліжка, де лежала Джонсі, умиротворено плетучи дуже синій і зовсім непотрібний вовняний шарф, і однією рукою — разом із подушками та плетивом — обняла подругу.

  • Сью - Мені треба щось тобі розповісти, біле мишенятко.

  • — Сьогодні в лікарні від запалення легенів помер містер Берман. Він хворів тільки два дні. Позавчора вранці двірник знайшов старого в його кімнаті, безпорадного від страждань. Його черевики й одяг геть промокли й були холодні, як лід. Ніхто не міг збагнути, куди він ходив такої жахливої ночі. Потім знайшли ліхтар, який ще горів, драбину, перетягнуту в інше місце, кілька розкиданих пензлів і палітру, на якій було змішано зелену та жовту фарби. А тепер подивись у вікно, люба, на останній листок плюща. Тебе не дивувало, що він ні разу не затремтів і не колихнувся від вітру? Ах, сонечко, це і є шедевр Бермана. Він намалював його тієї ночі, коли впав останній листок.

(Учні сідають на свої місця)

7.Бесіда


-     То чим розплатився Берман за свій шедевр? (Своїм життям).

-     Чи варто було тратити час, сили, здоров’я на нього? Чому? (Малюнок Бермана – врятоване молоде життя, яке, можливо, в майбутньому, створить не один такий шедевр. Дівчинка мріяла намалювати Неаполітанську затоку).



8.Творче завдання: Дайте оцінку вчинку Бермана за технологією ‘‘ Обери позицію:

http://2.bp.blogspot.com/-virackq9yvy/upefol4vrci/aaaaaaaaajc/swmktjh5dn4/s400/12343.png

9.Характеристика літературного героя

(створення психологічного портрету Бермана)
Як автор характеризує свого героя? ( Це старий художник-невдаха. Усе життя він мріяв створити шедевр, але багато пив, був сварливим. Вважав, що має захищати двох молодих художниць)
  • Чи привабливий Берман зовні? (Зовні Берман непривабливий, з головою 


    cатира і тулубом карлика (показ ілюстрацій), але він – чуйна людина) 

    http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/77/76240/76240_html_4031687e.jpg http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/77/76240/76240_html_m13cee5cb.jpg http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/77/76240/76240_html_7aa26cf7.jpg

    Скульптура карлик сатир

    Мікеланджело «Мойсей»

    Вчитель. Звісно, що не можна сприймати людину, навіть некрасиву, негативно, тому що у кожного з нас є щось гарне, треба тільки побачити. «Зорко одно лишь сердце, глазами многого не увидишь», - писав Екзюпері. 

10. Компаративний аналіз героїв. 

-     Хтось із відомих сказав, що шедеври створюють генії. Без сумніву одним із них є Мікеланджело Буанароті, якого О.Генрі згадує як автора скульптури «Мойсей», описуючи Бермана. А що вам відомо про Мойсея? (Мойсей – біблійний герой, пророк, який 40 років водив людей по пустелі. Через нього Бог передав людям на землю 10 заповідей на скрижалях).

-     Чи випадково автор порівнює Бермана із Мойсеєм? Чому? Що нам відомо про Мойсея? (Ні. Обидва герої старшого віку, досвідчені, готові прийти на допомогу іншим, уособлюють добро. Як пророк блукав зі своїм народом аж 40 років пустелею,прямуючи до кращого життя, так і Берман мріяв створити шедевр – намалювати безсмертну картину. Ризикуючи життям вони виконали свої місії. Біблійний герой привів свій народ «у землю обітовану», а художник написав свій шедевр – останній листок плюща на стіні будинку для Джонсі).

-     Справді, яка різниця, де виставляють шедеври, чи у знаменитих картинній галереях чи на глухій стіні цегляного будинку? Головне, щоби він приніс задоволення, заставив когось замилуватись створеною красою! Подарував життя! Шедевр Бермана залишиться безсмертним у пам’яті вдячних людей! Як і шедеври Мікеланджело!

11.Вправа «Обери позицію»

Типи ставлення до життя і людей

Слабкодухість боротьба

Розчарування надія

утрата надії віра

небажання рятуватися доброта,любов

стан безвихіддя чуйність

песимізм життя всупереч негараздам

очікування смерті допомога

(Слабка людина, ( Борець,

Переможений ) переможець)

-Який тип ставлення обираєте ви?І як його можна назвати?Кому з героїв твору вони притаманні?

12.«Чи знаєте ви?»

Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній

листок» ужите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза

і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це не випадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і як символ смерті. Плющ в’ється вгору, такі людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі, де йдеться про боротьбу за життя, взято саме цю рослину.Отже, символіка рослин допомагає більш повно розкрити основний задум письменника.

(Звертання до епіграфу,цитати уроку,проблемного запитання учні висловлюють власну точку зору,спираючись на набутий на уроці досвід і твори Р.Бредбері,Ж.Верна,Л.Костенко,Х.Андерсена)

ІV. Рефлксійно-оцінювальний етап.
1.Робота в парах. На листочках плюща написані висловлювання.

Завдання: із загального переліку виберіть ті думки, на які наштовхує новела «Останній листок» і прикріпіть до умовної галузки плюща

Уявімо на мить, що ми створюємо віртуальний музей людської мудрості. Які думки ви хотіли б експонувати?

-В істинній красі завжди є недолік.

- Вирішальний фактор у житті – матеріальні блага

- Краса душі надає чарівність навіть недосконалому тілу.

- Люди часто видаються гіршими, ніж є насправді.

- Надія помирає останньою.

- Найцінніше в житті –це гроші.

- Гріх втрачати надію

- Потрібно бачити не привабливу оболонку людини, а її душу.

- Світ врятує краса – краса людського серця.

- В людині відкриваються найкращі якості тоді, коли вона робить щось заради іншого.

- Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість світу.

- Добро завжди з кулаками.

- Життя цінується не за тривалістю, а за змістом.



2.Вправа «Вільний мікрофон»

Я був вражений…

 Я замислився над…

Я вирішив,що…



3. Взаємооцінювання.

Назвіть найактивніших учнів і тих, хто давав найоригінальніші відповіді.


Слово вчителя. Новела О.Генрі «Останній листок»-це гімн добру та самопожертві.Звичайний художник Берман виявляється здатним на героїчний вчинок; а його шедевр,звичайний листочок,змінює долю людини. Письменник вчить нас,що треба вміти жертвувати в ім’я дружби, в ім’я любові в найвищому, християнському розумінні.
Новела має трагічний кінець, але вона пройнята оптимізмом.
Я хочу побажати вам ніколи, ні при яких обставинах не втрачати оптимізму та людяності. І, як сказала Ліна Костенко, «…не загубіться у юрбі!»
v. Домашнє завдання.Описати враження від прочитаного у листі до героя або автора. 


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка