Урок Загальні закономірності клімату. Кліматичні пояси і типові для них погоди



Скачати 57.83 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір57.83 Kb.

Урок

Загальні закономірності клімату. Кліматичні пояси і типові для них погоди.





Мета:


  • Розкрити особливості кліматичних умов материків Африка;

  • Поглибити і розширити знання про кліматоутворючих факторів і кліматичних поясів;

  • Познайомитися з основними характеристиками кліматичних поясів і типових для них погод.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: кліматична карта Африки, карта кліматичних поясів світу, глобус, атласи, контурні карти.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.

II. Перевірка раніше засвоєних знань.

1.Для перевірки знань учнями номенклатури рельєфу застосовуються прийом картографічний тест із використанням кодування на контурній карті.

Відповіді на тести:

1 - Атлаські гори;

2 – Ефіопське нагір'я;

3 - Східно-Африканське плоскогір'я;

4 - Драконові гори;

5 - Капські гори;

6 - Нагір'я Тібесті;

7 - Нагір'я Аххагар;

8 - Плато Дарфур;

9 – Вулкан Кіліманджаро;

10 - Гора Тубкаль.

Після виконання роботи вчитель зачитує правильні відповіді, учні аналізують допущені помилки.


2. Потім 2 учні зображують на дошці схеми залягання пластів у складчастих і складчато-глибових горах, і пояснюють причини утворення гір.

3. Робота з тестовими завданнями (письмово).



1. Вкажіть найвищу вершину Африки.

А Тубкаль

Б Кенія

В Кіліманджаро

Г Маргеріта
2. Назвіть частину Африки, в якій знаходиться зона Великих Африканських розломів.

А західна

Б східна

В північна

Г південна
3. Назвіть корисні копалини, яких у Північній Африці більше, ніж у Південній.

А алмази

Б золото

В мідь

Г нафта
4. Визначте гору, яка виникла внаслідок виливу магми:

А Бату

Б Камерун

В Кіліманджаро

Г Тубкаль
5. Яка форма рельєфу займає більшу площу Африки:

А гори

Б западини

В низовини

Г рівнини
6. Вкажіть причину утворення Атлаських гір:

А підняття материка

Б вилив на поверхню магматичних порід

В зіткнення двох літосферних плит

Г підняття блоків земної кори
III . Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів .
Питально-понятійна вікторина .

Учитель знайомить учнів із умовами її проведення .

Запитання :

- Що таке клімат?

- Назвіть основні кліматоутворюючі фактори .

- Що таке погода?

- Які параметри погоди визнаєте?

- Які типи клімату ви знаєте?

- Які з них є в Африці?

- Як впливає на клімат розташування гірських хребтів?

- Як впливають на клімат теплі і холодні течії?

- Як впливають на формування клімату переважаючі вітри з материка?

- Як впливають на формування клімату переважаючі вітри з океану?

- Як залежить клімат від абсолютної висоти місця?

- Що таке амплітуда температур?

IV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Демонстрація відеоматеріалів про Сахару, про клімат вологого екваторіального лісу.

Завдання уроку записані на дошці, їх коментує вчитель.


V. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
1. Розвиток пізнавальної діяльності учнів. Будується за принципом: «довести - відоме». Робота з виявлення кліматоформуючих факторів.

На дошці вчитель пише твердження:



Африка – найспекотніщий материк Землі.




  • Більша частина материка розташована між північним і південним тропіками.

  • ……

  • ……

  • ……

Учням пропонується 3 хвилини для ознайомлення з матеріа - лом підручника і повідомити докази цього твердження , тобто назвати чинники, що формують клімат. Під час бесіди вчитель записує докази на дошці , доповнюючи повідомлення хлопців.

2. Ознайомити учнів з прийомом Характеристики суттєвих ознак або власне кліматичних особливостей поясу. Учні разом із учителем складають план своїх дій при роботі з кліматичними картами Африки.

Складання карти-схеми на контурній карті « Африка: кліматичні пояси та області» за характеристикою кліматичного поясу. При виконанні роботи учні користуються кліматичної картою Африки і картою кліматичних поясів світу .

План.

1) Формуючі повітряні маси.

2) Середньорічна температура повітря в січні, в липні.

3) Річна амплітуда температур.

4) Річна кількість опадів, їх розподіл по сезонах.
VI. Узагальнення та систематизація знань.

Робота з таблицею 1 «Визначення типів клімату за характеристиками сезонів».

Таблиця 1

Визначення типів клімату за характеристикою сезонів.



Літо вологе тепле, зима суха тепла.




Зима і літо характеризуються однаково теплим і вологим кліматом




Зима і літо характеризуються жарким і сухим кліматом




Зима волога і помірно тепла. Літо сухе та тепле




Робота зі складання «Африка: кліматичні пояси і області» ..

Учитель розповідає про прийом складання карто-схеми. (Зразок складання додається).

VII. Підведення підсумків уроку і домашнє завдання.

Підсумок уроку підводять учні спільно з учителем.

Учитель оголошує і коментує оцінки.

Домашнє завдання:

1. § 15.

2. Учням роздаються завдання (на заздалегідь підготовлених аркушах), що вимагають підготовки за допомогою додаткової літератури (довідники, енциклопедії, інтернет). Учням пропонується з 4-х завдань вибрати 2 для відповідей.

Завдання:

1) де і чому в Африці випадає найбільша кількість опадів?

2)Чому сувора пустеля Наміб утворилася на узбережжі Атлантичного океану?

3) На якому схилі Драконових гір і чому випадає більша кількість опадів?



4) Чому півострів Сомалі - одна з найбільш сухих територій Африки?


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка