41
Підсумково-узагальнюючий
урок з теми
«Сімейне право України»
Правознавство. 11 клас
42
Тема. Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Сімейне право
України»
Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів з теми, удосконалити уміння визначати поняття, розв’язувати юридичні задачі та рівняння; продовжувати роботу по формуванню інформаційно – правової та практико – орієнтовної компетентностей учнів; здійснити контроль знань, умінь учнів; удосконалювати навички роботи з нормативно-правовими актами, уміння аналізувати, систематизувати, зіставляти теоретичний матеріал, використовувати його на практиці; сприяти вихованню правової культури, моральних якостей: любові та поваги до батьків, почуття відповідальності за сім’ю.
Очікувані результати:
-
систематизація та узагальнення знань з теми;
-
удосконалення умінь визначати поняття, розв’язувати юридичні задачі та рівняння;
-
корекція знань та умінь учнів;
-
розвиток логічного мислення, уміння аналізувати, зіставляти;
-
практичне застосування знань;
-
виховання правової культури.
Основні поняття: сімейне право, сім’я, шлюб, подружжя, особисті немайнові права, майнові права, особиста приватна власність, спільна сумісна власність.
Обладнання: підручник, Сімейний кодекс України, дидактичні матеріали, smart-дошка, мультимедійний проектор, слайди
Міжпредметні зв'язки: література, філософія
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, удосконалення умінь та навичок.
43
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності (слайд 1)
Вступне слово вчителя.
Обговорення епіграфу: Де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона (І. Котляревський)
ІІ. Повідомлення теми, плану уроку. Цілепокладання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Випереджальне завдання: протягом вивчення теми учні готували презентацію теми «Сімейне право». Демонстрація найкращих робіт.
Робота з поняттям: дайте визначення поняття «сімейне право» (слайд 2) та назвіть джерела галузі сімейне право.
Цифрова розминка «Ти – мені, я – тобі»: наведіть юридичне значення цифр, з якими ви зустрічалися під час вивчення сімейного права (слайд 3, слайд 4)
1 – кількість шлюбів одночасно; реєстрація шлюбу після подання заяви.
2 – кількість імен, які батьки можуть дати дитині.
15 – різниця у віці усиновлювача та усиновлюваної дитини.
10 – місце проживання дитини визначається за спільною згодою батьків і самої дитини.
18 – шлюбний вік для жінки, шлюбний вік для чоловіка.
16 – за рішенням суду може бути надано право на шлюб.
14 – малолітня дитина; дитина має право звернення до суду; місце проживання дитини визначається нею самостійно; зміна імені, прізвища дитини за згодою батьків.
23 – батьки зобов’язані утримувати дітей, які продовжують навчання.
Висновок__І_V_._Узагальнення_та_систематизація_матеріалу_теми__План'>Висновок
ІV. Узагальнення та систематизація матеріалу теми
План
-
Поняття шлюбу, умови його укладення.
-
Права та обов’язки подружжя.
-
Права та обов’язки батьків і дітей.
44
-
Поняття шлюбу, умови його укладення
Протягом уроку учні самостійно виконують завдання на листках контролю (додаток 1).
Бесіда: неодноразово звучало поняття шлюб. Що це?
-
мрія, свято, урочистості (слайд 5)
-
традиція (слайд 6)
-
як СКУ визначає поняття? (слайд 7)
-
які умови укладення шлюбу визначає СКУ? (слайд 8)
Заповнити схему: СКУ визначає коло осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою. У схемі вам необхідно заповнити пропущенні елементи.
Взаємоперевірка (слайд 9)
Завдання «Заповніть пропуски»: згадайте поняття та умови шлюбного договору та виконайте завдання на листках контролю (додаток 1) (слайд 10).
Висновок
2. Права та обов’язки подружжя
Прокоментуйте вислів (слайд 11): Одружитися – це значить наполовину зменшити свої права і в 2 рази збільшити свої обов’язки (Ф.Шопенгауер)
Вправа «Узагальніть логічні ланцюжки»
-
Права на материнство, право на батьківство, право на повагу до своєї індивідуальності, право на зміну прізвища, право на розподіл обов'язків, право на спільне вирішення питань життя сім’ї , право на особисту
свободу - … (слайд 12)
2) Майно, набуте до шлюбу, майно, набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування, речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, премії, нагороди - … (слайд 13)
3) Кожна річ, набута за час шлюбу, заробітна плата, пенсія, стипендія, одержані одним із подружжя і внесені до сімейного бюджету, речі для професійних занять, придбані за час шлюбу для одного з подружжя - … (слайд 14)
Перевіримо результати роботи.
45
«Юридична консультація»: розв’язання задачі за технологією «Акваріум» (слайд 15)
Надайте відповідь на лист, що надійшов від Марії Синьогірської з Київської області: «Мій чоловік, маю визнати, гарний журналіст. От і друкується у різних газетах та журналах, отримує непогані гонорари. Одне погано, він каже, що його гонорари – то особисті кошти, і мені їх давати він не зобов'язаний, адже зарплату віддає і так. Чи повинен він ділитися зі мною на тільки зарплатою, а й гонорарами?»
Етапи роботи
-
Група займає відведене місце у центрі класу, зачитує завдання, обговорює, приймає рішення.
-
Клас спостерігає за роботою групи.
-
Обговорення:
-
чи погоджуєтеся ви з думкою групи?
-
чи була ця думка достатньо аргументована?
-
який аргумент найбільш переконливий?
Висновок__3._Права_та_обовязки_батьків_та_дітей'>Висновок
3. Права та обов'язки батьків та дітей
Випереджальне завдання: учні добирали народні прислів’я та приказки про батьків та дітей, презентують свої результати та обговорюють зміст.
Заповнити таблицю: які права та обов’язки батьків і дітей визначає СКУ? Вправа «Розподільчий диктант»: які види прав та обов’язків батьків і дітей зазначені у ситуаціях? Відповідні цифри занести у таблицю (слайд 16, 17)
-
Подружжя Іваненків зареєструвало новонародженого сина.
-
1 вересня 2008 року Ольга Іванівна привела свого сина Артема до
1 класу.
-
Батько Аліни, що не проживає з сім’єю, щомісяця передає гроші у сумі 500 грн.
-
За порадою батька Андрій займається у секції дзю-до
спортивної школи.
46
-
Сім’я фермерів – батько, мати та син – вигодували та продали велику рогату худобу.
-
Катерині придбали сукню для випускного балу.
Взаємоперевірка.
Висновок
V. Контроль знань, умінь, навичок учнів (слайд 18)
Випереджальне завдання: учні склали юридичне рівняння з теми. Необхідно обмінятися із сусідом по парті складеними рівняннями, розв’язати його завдання, повернути один одному, перевірити та покласти у файли для матеріалів контролю.
VІ. Рефлексія
Бесіда:
-
Яка вправа сподобалася найбільше?
-
Чи справдилися очікування?
-
Що запам’яталося?
-
Чи допоможуть знання сімейного права зробити ваше сімейне життя щасливим?
-
Чи правий був І. Котляревський?
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання на вибір:
-
скласти 10 тестових завдань з теми;
-
виконати проект «У сімейному колі».
47
Додаток 1

Поділіться з Вашими друзьями: |