Урок з теми «Раціональні числа» Урок подорож «за сторінками червоної книги»Скачати 81.77 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір81.77 Kb.
#31022
ТипУрок
Підсумковий урок з теми « Раціональні числа»

Урок – подорож «за сторінками червоної книги»
МЕТА: сформувати вміння застосовувати правила дій над раціональними числами до розв’язування вправ і задач, розвивати логічне мислення, математичну річ, охайність математичних записів; розширювати кругозір учнів, пізнавальні інтереси; виховувати самостійність, наполегливість, почуття колективізму, бережливе ставлення до природи, її багатств; здійснювати між предметні зв'язки з історією, географією, біологією, екологією, мистецтвом.
I. СТВОРЕННЯ ПОЗИТИВНИХ МОТИВІВ НАВЧАННЯ.

Урок цікаво щоб почати,

Загадку дам вам відгадати:

Наук цариця недосяжна,

Могутня, щедра і прекрасна,

Блискуче розум розвиває,

Правильно мислити навчає.

Не перевершена її краса,

Чудова логіка струнка.

Ну, діти, хто вона така?

У відповідь я чую: — Ма-те-ма-ти~ка!

Ми з вами на уроці математики. Які асоціації викликає у вас слово «урок»? Давайте розкладемо його по літерах.

У — успіх, усмішка, удача,

р — радість, робота,

О — обдарованість, обдуманість,

К — кмітливість, користь.

Свої побажання я хочу вам виразити такими рядками:

Успіхів бажаю вам сьогодні,

Робота радість хай принесе,

Обдарованість покажіть на кожному кроці.

Кмітливість впевненості хай додає.

Урок проведемо як змагання трьох команд X, Y, Z. Під час змагань ці невідомі набудуть певних значень, які визначать назви команд. Команда, яка здобуде найбільшу кількість балів, дізнається про назву першою. Капітани за пра­вильні відповіді команди кладуть жетони до своєї скриньки. Працюємо на довір'ї. Кожен капітан отримав 28 жетонів — це максимально можлива кількість балів кожної команди.


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Куди проляже мандрівка, ви дізнаєтесь, якщо числа, записані на картках у першому рядку, розташуєте в порядку зростання, а в другому — в порядку спадання. Кожна команда називає по чотири числа.

Перший рядок: -4; 0; -8; -0.4; 8,1; 8,01; 0,8

Другий рядок: 23; -6; 1,8; 0,3; -6,1.

Перевернувши картки, отримуємо слова: Чер­вона книга.

Червона книга — список рідкісних і зни­каючих видів тварин .і рослин, які потребують охорони. Заснована і розроблена Міжнарод­ним союзом охорони природи у 1949—1966 рр. У багатьох країнах створені національні Червоні книги для видів, які не вміщено в міжнародну Червону книгу, але рідкісних або зникаючих для тієї чи іншої країни.

В Україні 29 жовтня 1992 р. постановою Вер­ховної Ради затверджено Червону книгу України. Перший том «Тваринний світ» вийшов друком у 1994 р., другий том «Рослинний світ» — у 1996 р. Список занесених тварин і рослин з часом змі­нюється.

На лівому крилі дошки напис «Червона книга України. Рослини. 541 вид», на правому крилі — «Червона книга України. Тварини. 382 види». У процесі проведення уроку обидва крила дошки заповнюються ілюстраціями.


ІІІ. РОЗУМОВА РОЗМИНКА.

Учитель ставить кожній команді по одному запитанню.

Як додати раціональні числа

Як помножити раціональні числа

Як поділити раціональні числа
ІV. ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК ТА ВМІНЬ УЧНІВ.

Перша вправа допоможе прочита­ти назву птаха, занесеного до Червоної книги України.

Кожна команда розв'язує по два приклади. Правильно розв'язане завдання — 2 бали.

Х) -0,96 + 6,3 (с)

Х) -65 : (-13) (а)

У) (п)

У) -2 – (-12) (с)

Z) 34 ∙ (-3) (а)

Z) -16 – 32 (н)

Сап­сан відомий з часів Київської Русі як птах, з яким полю­вали київські князі, знать. Нині сапсан занесений до Черво­ної книги. За однією з версій, малий герб Украї­ни — тризуб — є стилізованим зобра­женням сокола-сапсана під час нападу на здобич і відобра­жає силу, сміливість, швидкість.

А який птах у нас вважають провісником весни? Про це ви дізнаєтесь, розв'язавши другу вправу.Вправа 2 Обчислити значення виразу, записаного на картці, якщо х = -2, у = 6. Представники команд розв’язують по одному прикладу, правильне розв’язок 2 бали. Четвертий приклад виконує кожна команда, але два додаткових бали отримує та команда, яка розв’яже четвертий приклад перша.


X) -12x – 6y (ш)

Y) 12: х + 6 (-у) (п)

Z) 5х -12 у (а)

4) у : х – ху (к)

Шпаки першими повертаються з теплих країв. Найцікавішою здатністю шпаків є вміння повторювати звуки. Шпак відтворює почуті ним пісні інших птахів, гав­кіт собак, а окремі, особливо здібні, не гірше за папуг нав­чаються повторювати окремі слова та фрази.

Але серед шпаків є вид, занесений до Червоної книги України. Це — шпак рожевий. Він схожий на звичайного, але має специфічне забарвлення.

Наступний птах — представник родини совиних.Вправа 3:

Щоб дізнатися назву цього птаха команді необхідно по черзі біля дошки розв’язати рівняння, останні розв’язують рівняння в зошитах. Кожне правильне розв’язання оцінюється в один бал. Команда, яка перша розв’язує рівняння отримує додатковий бал

Х) х+18 = 8 У) х + 5,3 = -4,9 Z) х + 15 = 7 (п)

Х) х- 5,4 = -8,32 У) х - 5= -4 Z) х - 8 = 7 (у)

Х) -12- х = 8 У) 4-х = -7 Z) -23-х = 7 (г)

Х) 3 х = -18 У) -12х = -4 Z) 7х = 0 (а)

Х) х:18 = -8 У) х : (-5) = -4 Z) - 15: х = -3 (ч)

Вважається, що за­гальна чисельність їх в Ук­раїні близько 50 пар. Живе у густих лісах, веде вечірній та нічний спосіб життя. Його го­лос можна почути серед лісу вночі: «Пу-гу, пу-гу». Тому, мабуть, і назва його — пугач. Він має гострий зір, предмети бачить, як і людина, обома очима. Шия у нього дуже рухлива, повертається на 270°.Вправа 4

Наступних представників Червоної книги ми побачимо, розв'язавши рівняння. Біля дошки працюють капітани команд. Правильне виконання вправи — 3 бали. Кожне завдання записано на окремих картках. Після виконання картки перевертаються, а на звороті — ілюст­рації.Команда X: \ х \ + 3 = 8.

Жука-оленя, або рогача, знають усі. Правда, роги є лише в самців. Ці жуки влаштовують турніри на зразок лицарських. За що ж іде боротьба? За са­миць, бо їх втричі менше, ніж самців. Але є ще один об'єкт боротьби — сік, який витікає з поране­них дерев.Команда У:\х\ - 1,3 = 1,2..

Скарабей свя­щенний привертав увагу ще давніх єгиптян. Скарабей ро­бить із гною кульки, які за­риває в землю. За що у Дав­ньому Єгипті обожнювали цих комах? Рух кульки, яку котить жук, нагадував рух Сонця, а вирости на голові жука, призначені для риття, вони ототожнювали із про­менями.

Команда Z:13 - |х| = 6.

Лісовий полоз, або ескулапова змія. Назва змії пов'язана з латинською назвою грець­кого бога лікування Ескулапа. Його зображали у вигляді старця з жезлом, навколо якого обвива­лася змія. Доньку Ескулапа на ім'я Гігейя (від її імені виникло слово «гігієна») також зображали зі змією, що п'є з чаші. Отже, на емблемі медиків зображено саме лісового полоза.

А зараз ми з вами вирушимо до лісу. Співають пташки, пахне полином і м'ятою, ми милує­мося квітами і нам хочеться їх зірвати. Але не будемо цього робити, а звернемося до східного мистецтва створювати квіткові композиції, яке в перекладі з японської мови означає «дай друге життя квітці». Як називається це мистецтво та які рослини занесені до Червоної книги України, ми дізнаємось, створивши власний букет.

Кожна команда має скласти по дві квітки. Групи отримують пелюстки квіток, на яких за­писано умови прикладів. Розв'язавши приклади, можна прочитати слова: підсніжник, едельвейс, пізньоцвіт)

Х: 4,8 ∙ ( -3,2) – 11,4 ∙(-0,7)

(-6,23 + 6,17) ∙(34,23 – 56)

4,3 ∙(-7)-9,6: (9,2-10,8)

У: -12,6 ∙0,7 +4,8 ∙(-1,7)

2,3∙ (-8) – 9,8 :(6,7 -8,1)

(-5,16 + 5,03) ∙ (32,54 -48)

Z: -14,3 ∙ 0,6 + 5,7∙(-1,4)

(23,42 – 54) ∙ (-4,12 + 4,04)

3,2 ∙ (-6) -7,8:(8,8 -10,1)

. Ми створили квіткову композицію і це мистецтво називається ікебана. То ж хай квіти живуть і радують нас на клумбах, у лісі, в полі. А для завершення нашого букета на квітки ми посадимо метеликів, занесених до Червоної книги. Махаон, подалірій, синявець, аполлон (вчитель саджає на квітки метеликів, а діти див­ляться ілюстрації).

Учитель пропонує капітанам порахувати кількість балів, набрану їх командами.

Найбільшу кількість балів набрала коман­да ..., тому вона отримує назву — підсніжник.

Це найперші квіти, що розквітають в Ук­раїні навесні. Вони квітують навіть тоді, коли надворі 0°. Виявляється, що в цей час всередині квітки температура +8°. Вона має таку будову, що чашечка, немов ма­леньке дзеркальце, вбирає сонячне проміння. Підсніжник може витримати до 10" морозу. Вам я бажаю бути завжди першими і не боятися нія­ких перешкод, ніяких морозів.

(Капітан роздає емблеми з підсніжниками.)

Друга команда отри­мала назву едельвейс.

Це гірська квітка, що рос­те в Карпатах, символ кохання, а ще символ альпіністів Європи.

Математика — це складна наука, досягти її вершин можуть лише наполегливі, сміливі як альпіністи, і вам цю вершину я бажаю здолати. (Капітан дарує емб­леми, де зображений едельвейс.)


Третя команда отримує назву — пізньоцвіт. Рожеві квітки з'явля­ються на довгих тру­бочках у вересні, ніби переплутавши пори року. Вам я бажаю ніко­ли не втрачати надії, і пам'ятати, якщо ви будете наполегливими у вивченні математи­ки, вона обов'язково вам віддячить в по­дальшому і зацвіте рожевим квітом успіху.

(Ка­пітан дарує емблеми з пізньоцвітом.)

На цьому уроці ми торкнулися лише кількох сторінок Червоної книги.

Чарівний світ, неначе казка!

В нім стільки дива є!

А ти вивчай його, будь ласка,

Усе довкіль — твоє!

І бережи його повсюди

Це небо синє, голубе,

І шепіт ніжних трав,

Вербички листячко шовкове.

Це все, усе твоє!

Кожен громадянин України несе відповідаль­ність за збереження природи, її тваринного та рослинного світу. Про це говорить і 66 стаття Конституції України — основного Закону нашої держави. У країні створено заповідники, національні природні парки, заказники. Найвідоміші се­ред них — Карпатський, Кримський, Чорно­морський, Асканія-Нова на Херсонщині, Шацький на Волині.
V. ПІДСУМОК УРОКУ

А зараз проведемо невеликий моніторинг наших знань. Перед вами умови при­кладів і відповіді до них, серед яких лише одна правильна. Кожен має вибрати правильну від­повідь і назвати слово..

1. -12 ∙ (-8)

А) -96 З) 96 И) 1,5 К) -1,5

2. -5-9

У) -14 А) -4 Б) 4 С) 143. -8 – (-8)

А) 16 Б) 0 В) -16 г) 1

4. -12 + 6

К) 18 Л) -18 Р) -6 О) 6

Прочитали слово «зубр».

Зубрам випала тяжка доля. Ос­таннього звіра на волі було вбито в Біловезькій Пущі в 1919 р. 60 років люди відновлю­вали цю тварину в природі, взяв­ши екземпляри з зоопарку. Нині в Україні кілька стад зубрів, їх чисельність налі­чує близько 500 голів. Живуть здебільшого в Карпатах.А тепер на хвилинку уявимо себе художниками і намалюємо сьогоднішній урок, використавши лише один із запропонованих кольорів. Яким би ви кольором це зробили? (Діти піднімають картку одного з кольорів: синій, зелений, червоний, жовтий, фіолетовий, чорний, сірий, коричневий. Згідно з психологічним тес­том колір відповідає настрою людини: синій — спокій, задоволення, зелений — впевненість, червоний — збудженість, жовтий — веселість, фіолетовий, чорний, коричневий, сірий — пригні­чений, сумний стан душі.)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти кросворд використовуючи знання дій над раціональними числами, ключовим словом якого був би представник Червоної книги України
Каталог: uploads -> editor -> 2764 -> 98261 -> sitepage 69 -> files
editor -> Педагогічна рада «удосконалення самоосвіти вчителя» Форма проведення – ділова гра
editor -> Готовність педагога до іноваційної діяльності маховська Ірина Геннадіївна
editor -> Неуспішні діти Чому дитина погано вчиться?
editor -> Прийоми роботи з девіантними дітьми Індивідуальний педагогічний вплив
editor -> Швидка психологічна допомога у знз допоможемо разом! м. П’ятихатки 2014 зміст
editor -> «Система роботи соціального педагога щодо профілактики негативних явищ в учнівському середовищі»
files -> Розв’язування задач на відсотки
98261 -> Обладнання: на дошці написана тема та розвішані обереги: рушники, ікона Матері Божої, калина, підкова, Отче наш; плакат «Моя сім’я-це моя сила»; фільм «Наш дружний клас» Присутні -15 батьків Хід зборів. Вчитель
98261 -> Талант зріє в тиші, характер закаляється в буревіях. І. Гете Геній дорогу відкриває, талант по ній ходить

Скачати 81.77 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

увійти | реєстрація
    Головна сторінка


завантажити матеріал