Урок з навколишнього світу 2-а клас учитель: Кісильова Я. В. 2012-2013 н р. Тема уроку: Осіння краса рідного краю. Мета



Скачати 53.15 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір53.15 Kb.
УРОК

З НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ
2-А клас

учитель: Кісильова Я.В.
2012-2013 н.р.

Тема уроку: Осіння краса рідного краю.
Мета:

  • сформувати вміння спостерігати за змінами у природі;

  • вчити узагальнювати свої спостереження і робити висновки;

  • вчити знаходити ознаки краси осені у мистецьких творах;

  • навчити поняттю поняття «пейзаж»;

  • навчити порівнювати листки дерев на основі практичних дій;

  • розвивати мову й мовлення учнів;

  • виховувати почуття прекрасного, любов до рідної природи.


Хід уроку
І. Самовизначення учнів.

Вчитель читає уривок з вірша О. Пчілки:

Садок марніє потихеньку,

Пожовклі падають листки.

Вітрець не віє вже тепленько,

Жене понурії хмарки.



  • Про яку пору року розказує нам О. Пчілка?

  • З чого ви зробили такий висновок?

- У народі осінь величають золотою. Яких тільки фарб немає в природі цієї пори! А які переважають?

(Яскраві червоні та жовті кольори).

  • Чому?

  • Назвіть осінні місяці і кількість днів в них.

  • Якого числа розпочалася календарна осінь?

  • Чому наш рідний край такий красивий осінню? Це так чи ні? Хочете про це дізнатись? Можете довести, що це так? Давайте спробуємо.



ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення у діяльності.

1. Осінні зміни у житті трав’янистих рослин.

- Розкажіть, як змінюються восени трав’янисті рослини?

(Однорічні трав’янисті рослини принесли свою користь: деякі з них милували нас своєю красою, інші подарували свої плоди і, так би мовити, закінчили свій життєвий цикл).

2. Осінні зміни в житті багаторічних рослин.

- А як адаптуються до нових умов дерева?

- Давайте спробуємо обґрунтувати, чому змінюється колір листя?

Висновок.

- Для того щоб дізнатись більше про осінню красу рідного краю можна…, що зробити?


ІІІ. Виявлення причин утруднення і постановка навчальної задачі.

Ми можемо:



  • уважно подивитись навкруги ( на що?);

  • сходити у ліс;

  • розпитати птахів та звірів;

  • прочитати про осінь;

  • подивитись картини про осінь;

  • послухати музичні твори, тощо.

- Чи можна все це встигнути за урок? Чому?

- Що ми можемо зараз, а що пізніше?

- Отже, тема сьогоднішнього уроку «Осіння краса рідного краю». Мета …
ІV. Побудова проекту виходу з проблеми.

- Давайте це зробимо. Для цього ми роздивимось красиві картини відомих художників, прочитаємо вірші про осінь, послухаємо музичні твори, а також будемо й самі малювати, грати і складати.



V. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.

1. Осінь у живопису.

- Це чарівне явище природи не може не викликати захоплення у людини. Коли природа, ніби віддаючи частину свого серця, спалахує, займається в останній раз.

Багато художників захоплювалися красою природи.

Як побачиш: на картині

Намальована хмарина,

А під нею квітне гай,

Чи вирує водограй.

Чи безмежне море синє,

Чи садок вишневий наш –

Мусиш знати, що картина

Називається ПЕЙЗАЖ.

а) Демонстрація картин І. Бокшая «Осінь. Радванський ліс» та І. Шишкіна «У Павловському парку».

- Перед вами картини… Вони написані у різні часи, різними авторами, але їх об’єднує захопленість красою осінньої природи.

б) Розглядання картини І. Левітана «Золота осінь».

- Майже 100 років тому написав свою «Золоту осінь» відомий художник Левітан. Щ ж побачив незвичайного в цьому, здавалося б, найзвичайнісінькому куточку природи художник? (Відповіді дітей).

- Стрункі, тендітні берізки ліворуч на косогорі спускаються до невеличкої річечки, ніби хочуть помилуватися своєю красою.

- Який настрій, розлитий у природі, відчув художник? (Довільні відповіді дітей).

в) Гра «Знайди пейзаж».

Учитель демонструє портрет, натюрморт і пейзаж. Завдання дітей: показати пейзаж.

2. Осінь в поезії. (Підготовлені учні читають вірші напам’ять).

***

Тихо осінь ходить гаєм…

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає,

Дуб похмурений стоїть.

А берізка над потоком

Стала наче золота.

Вітер, ніби ненароком,

Їй косиці розпліта.

А. Приходько


***

Стало вмить світліше вдвічі,

Все надворі в промінцях.

Сукня з золотого листя

Вже в берізки на плечах.
***

Вранці ми на двір ідем –

Листя сиплеться дощем,

Під ногами шелестить

І летить, летить, летить.




***

Ніби притомилось сонечко привітне.

У траві пожовклій молочай не квітне,

Облетіло літо листячком із клена.

Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.

Журавлі курличуть: летімо у вирій.

Пропливає осінь на хмарині сивій.

Б. Чалий


3. Народні прикмети.

- А чи всі дерева водночас скидають своє листя?

- Які дерева першими позбавляються свого листя?

- Які найдовше його утримують?

Читання прикмет з індивідуальних листків та обговорення їх.

- В жовтні лист з берези і дуба опадає не чисто – чекай суворої зими, чисто – на теплу, м’яку зиму.

- Якою буде весна, берези розкажуть восени: листя починає жовтіти з верхівки – треба чекати ранню весну, знизу – пізню.

- Поки листя з вишень не опало, скільки б снігу не випало – зими не буде.

4. Слухання уривка з п’єси П.І. Чайковського «Жовтень».

- Покладіть голівки на парту, закрийте оченята і вслухайтеся, скажіть, який настрій дуже майстерно зумів передати композитор П.І. Чайковський у відомій п’єсі «Жовтень».

- Що ви побачили у своїй уяві?
Фізкультхвилинка.

VІ. Самостійна робота із самоперевіркою у класі.

а) Розгляд листочків різних дерев. Чим вони відрізняються один від одного, чим схожі (розмір, форма)?

б) Робота з підручником.

Завдання 2, с. 6:



  • Домалюй та розфарбуй листя. Впиши назви дерев.

Завдання 3, с. 6:

  • Опиши кожен листочок одним словом.

в) Придумати або загадку, або казочку про осінь.
VII. Включення у систему знань і повторення.

а) - Придумай малюнок на тему «Осіння фантазія».

б) – У народі кажуть осінь щедра і багата. Чому багата? Це так чи ні? Як це щедра?
VIIІ. Рефлексія діяльності на уроці.

- Що на твою думку було сьогодні на уроці найголовнішим?

- Якими враженнями від уроку ти поділишся сьогодні з мамою?

- Які б прикметники ти підібрав до слова урок, маючи на увазі сьогоднішній урок?




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка