Урок з історії України 8 клас



Скачати 97.56 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір97.56 Kb.



Відкритий урок з історії України 8 клас

на тему:

«Українське козацтво у першій половині XVII ст. Морські походи козаків. Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний. Участь українського козацтва у Хотинській війні»

Тема. Українське козацтво у першій половині XVII ст. Морські походи козаків. Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний. Участь українського козацтва у Хотинській війні.

Мета.

навчальна - пояснити, чому перші два десятиліття XVII ст. називають “добою героїчних походів” українського козацтва; охарактеризувати діяльність гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного; визначати значення й наслідки участі українського козацтва в Хотинській війні; роль українського козацтва в першій чверті ХVІІ ст. в боротьбі з іноземними загарбниками на початку ХVІІ ст.;охарактеризувати історичний портрет та діяльність гетьмана Петра Кононовича Конашевича-Сагайдачного; розповісти про морські походи козаків у першій половині ХVІІ ст..; вчити аналізувати історичні події; розкрити наслідки участі козаків у Хотинській війні;

розвиваюча удосконалювати набуті вміння та навички роботи з історичною картою та підручником, вміння працювати з тестовими завданнями; вміння аналізувати, узагальнювати та виділяти головне серед історичних фактів, стисло характеризувати історичну особу та визначати її роль у історичному процесі;

виховнавиховувати патріотизм, наполегливість у роботі, повагу до історичного минулого українського народу.

Основні поняття: яничари, каторга, доба героїчних походів, Кафа, Хотинська війна.

Навчально-методичне забезпечення: Власов В. С. Історія України. 8 клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. / В. С. Власов,- Київ «Генеза» 2008, презентація, історична карта, роздатковий матеріал, відео матеріали.

Тип уроку: урок засвоєння н ових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Добрий день мої шановні учні! В мене в руках парасолька. Як Ви думаєте навіщо вона мені?(відповіді учнів) А парасолька для того, аби ніяка мряка,похмура погода не обтяжила і не зіпсувала сонячного настрою, який я сподіваюся буде царювати у нас сьогодні на уроці.

Девіз уроку: Зібратися разом – це початок,

Триматися разом - це прогрес,

Працювати разом – це успіх.

Досягти успіху можна за умови

Настанова учителя на роботу.

Щоб не просто слухали, а чули.

Щоб не просто дивилися, а бачили.

Щоб не просто відповідали, а міркували.

Дружно і плідно працювали.
ІІ. Актуалізація опорних знань 

Метод «Аукціон пам’яті»

Якомога більше назвати подій, дат,осіб,назв пов’язаних із темами вивченими на попередніх уроках
Прийом роботи учнів із використанням уривку з вірша (між предметні зв’язки).

Оспівуючи славні перемоги запорожців Шевченко використовує рефрен «було колись»



Було колись – в Україні

Ревіли гармати;

Було колись – запорожці

Вміли панувати!

Панували,добували

І славу і волю -

Минулося, осталися

могили по полю! Т. Шевченко


прослухати цей уривок та висловити свої думки, чому саме для сьогоднішньої теми уроку взято ці вірші.




Могили ці – і свідки колись гучної слави і нагадування сучасникам, що втрачене можна відновити, бо такі люди як запорожці і зараз є, бо дух народу не знищенийВисновок: Отже, в кінці ХVІ ст. козаки остаточно утвердилися, як основні захисники українських земель від турецько-татарських набігів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Ми продовжимо вивчати історію «Українських земель в першій половині XVII ст. ».

І тема сьогоднішнього уроку:



«Українське козацтво у першій половині XVIIст. Морські походи козаків. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.

Участь козаків у Хотинській війні».

Метод «Прогнозування».

-Які питання у вас виникають,коли ви читаєте тему нашого уроку?

На уроці ви повинні запам’ятати:

  • Передумови морських походи козаків у першій половині ХVІІ ст..;

  • Значення українського козацтва в боротьбі з іноземними загарбниками

  • Історичного діяча Петра Конашевича-Сагайдачного;

  • Роль та наслідки участі козацтва у Хотинській війні.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Українське козацтво у першій половині XVIIст.

Розповідь учителя.

На початку XVII ст. українське козацтво набуває сили й відіграє роль важливого чинника не лише в Речі Посполитій, а й на міжнародній арені. Козацтво стає основною перешкодою для турецько-татарських нападів на українські землі, захищаючи їх від набігів і водночас здійснюючи походи до татарських і турецьких володінь у відповідь. Це створює чимало ускладнень у стосунках Речі Посполитої з Кримським ханством та Османською імперією, але водночас сприяє тому, що козацтво стає відомим у Європі. У ньому вбачають захисника європейської християнської цивілізації від наступу ісламського світу.

На початку XVII ст. татарські війська неодноразово з’являлися на українських землях, «умиваючись,— за свідченням сучасника,— по лікоть у нашій крові та спустошуючи все огнем і мечем». На українських землях татари брали ясир, захоплюючи чоловіків, жінок і дітей. Тих, хто чинив опір, убивали. Полонених продавали на невільницьких ринках. Українські дівчата та жінки потрапляли до гаремів або ставали служницями. Хлопчиків-підлітків забирали до військових казарм, щоб виховати з них яничарів. Чоловіків чекала виснажлива праця на будівельних роботах або вони доживали свій вік прикутими до весел гребцями на турецьких каторгах.

Від кінця XVI ст. козацтво, організаційно згуртоване в Запорозькій Січі, стало не лише захищати українські землі, а й здійснювати воєнні походи до Кримського ханства й причорноморських володінь Османської імперії.



Робота з документом

Із маніфесту митрополита Іова Борецького (1620 р.)

«[Козаки] до того ж мають на меті невільників визволяти... І воістину християнству поневоленому на всьому світі ніхто після Бога добродійства такого великого не виказує, як... військо Запорозьке своєю мужністю і своїми перемогами. Що інші народи словом і бесідами виборюють, те козаки ділом самим доводять».

Запитання до документа

1) З якою метою козаки здійснювали напади на ворогів?

2)Як автор говорить, про козаків?
Метод «Гімнастика для розуму»

Робота з термінами і поняттями

Ясир (від турецького «полонений») — бранці, яких захоплювали турки й татари під час нападів на українські, російські й польські землі.

Гарем — жіноче приміщення в будинку мусульманина, де утримувалися жінки й наложниці господаря.

Яничари — привілейована піхота в турецькій армії, що поповнювалася примусовим набором хлопчиків підданих-християн, які виховувалися для військової служби.

Каторга — назва великого дерев’яного веслового військового судна в Османській імперії.

Запис визначень у словничок.

2. «Доба героїчних походів».

- Перші два десятиліття XVII ст. отримали назву доби героїчних походів українського козацтва. Саме в цей період були здійснені вкрай сміливі морські походи проти Османської імперії, що рознесли славу про козаків на всю Європу. Здобуті в них перемоги засвідчили, що козаки були неперевершеними майстрами морських боїв.



Робота з підручником і додатковою літературою (роздатковий матеріал на партах).

Відомий сучасний український історик Володимир Сергійчук детально вивчив «добу героїчних походів» запорізьких козаків під проводом гетьмана Петра Сагайдачного та його наступників.

1. Проаналізуйте наведений нижче уривок з книги В. Сергійчика

«Морські походи запорожців» та нанесіть на карту згадані міста.

2. Стрілками позначте напрями цих походів, над стрілками надпишіть відповідні роки.

1602 року. На тридцяти чайках і кількох галерах, відбитих у турків, запорожці мали великий бій біля Кілії. Захопивши ще одну галеру в турків і кілька купецьких суден, козаки ввійшли до місця впадіння Дністра у Чорне море.

1603 року. Запорожці здійснили похід у Крим.

1606 року. Найпомітнішою подією того року залишилося взяття Варни. Козаки взяли трофеї – більш як на 180 тис. золотих. Після цього було штурмом взято сильно укріплену фортецю Кафу.

1607 року. Під Озю (Опаковим) запорожці на чолі з П. Сагайдачним розігнали десять турецьких сторожових кораблів.

1608 року. Козаки «дивною хитрістю» здобули Перекоп та захопили ворожі гармати, визволили значну кількість християн.

1612 року. Восени запорожці спільно з донцями знову побували під Гезлевим, де успішно громили татар.

1614 року. Наприкінці липня запорожці здійснили похід 40 чайками під Трапезунд (Трабзон), а потім напали на Синоп. При цьому було знищено турецький арсенал, попалено все, що було – великі кораблі, галери.

1616 року. 2 тисячі запорожців на чолі з Петром сагайдачним спалили Кафу, визволили велику кількість українських бранців, що були підготовлені для продажу.

1621 року. Спільний похід 1300 донських козаків і 400 запорожців на місто Різа. Цього разу козаки зазнали великих втрат.

В червні-липні цього ж року козаки здійснили успішний похід на столицю Блискучої Порти – Стамбул.

1623 року. Тисяча запорожців і донців на 30 човнах наблизилися до Керчі, потопивши ще одне судно, захопивши багато татар.

Зробіть висновки за результатами проведеної роботи.

Метод «Читаємо – думаємо – узагальнюємо»

Прочитати опис тактики морського бою козаків з турками і надати відповіді на запитання.

Що означають записи? 1 год, 24.00;2,5;4км 444м

ВИСНОВОК. Морські походи козаків мали важливе значення. Вони сприяли ослабленню Османської імперії, перешкоджали здійсненню її загарбницьких планів щодо України та європейських держав, сприяли активізації національно-визвольної боротьби підкорених нею народів. Водночас, хоча ці походи відігравали позитивну роль, далеко не завжди вони були вмотивовані лише благородними намірами визволення побратимів, війни за віру тощо. Для запорожців вони також були шляхом здобуття засобів для існування, і частина з походів зводилася до пограбування турецьких берегів.

Фізкультхвилинка Історична реконструкція

1.Козаки беруть штурмом турецьку галеру

2. Опускають на своєму човні щоглу

3. Визначають напрямок вітру

4. Намагаються плисти так, щоб сонце до вечора було у них за спиною.
3. Гетьман П.Конашевич – Сагайдачний та його значення в історії.

- Доба героїчних походів українського козацтва стала періодом діяльності відомого гетьмана українського козацтва Петра Конашевича-Сагайдачного.



Постать в історії (відео матеріал).

Скориставшись методом «Павутина слів» охарактеризуйте Сагайдачного як воїна, політика, мецената за допомогою слів підказок.

(додаток 1)

4.Українські козаки у Хотинській війні 1621 р.

Перегляньте відео про участь українських козаків у Хотинській війні і застосовуючи метод «Коло знань» дайте відповіді на запитання

Відео матеріал (Козаки 5 серія).

Коло знань


V. Закріплення нових знань учнів.

Метод Машина часу
Якби Сагайдачний потрапив у наше сьогодення

Щоб його вразило..

Щоб його обурило…

Щоб викликало задоволення…

З якими б словами звернувся до всіх присутніх?

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

Заключне слово вчителя.

У першій половині XVII ст. запорозьке козацтво перетворилося на силу, яка могла не лише успішно відбивати татарсько-турецькі набіги на українські землі, а й здійснювати далекі сухопутні й морські походи до Криму та Османської імперії.

Петро Сагайдачний сприяв піднесенню національно-патріотичних почуттів козаків. Був відважним воїном, розумним політиком та покровителем української культури.

У Хотинській битві 1621року запорозьке козацтво підтвердило свою здатність відігравати роль впливового чинника міжнародного життя.




  • Протягом уроку я мав змогу дізнатись …

  • Особливо сподобалось …

  • Я навчився …

  • Для себе зробив такі висновки …

  • Тепер я зможу …



VІІ. Домашнє завдання.

  1. Читати параграф 11 підручника.

  2. Вивчити основні дати та поняття.

  3. Скласти сенкан зі словом «Гетьман»



Додаток 1

Мовал 6овал 8овал 9овал 11овал 12овал 13етод «Павутина слів»овал 2овал 4овал 5овал 7овал 10овал 14


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка