Урок вивчення нового матеріалу За програмою для середньої загальноосвітньої школи



Скачати 84.72 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір84.72 Kb.


Навчальний предмет. «Я і Україна»

курс «громадянська освіта». 3 клас


Розділ. Людські чесноти

Тема. Доброта

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

(За програмою для середньої загальноосвітньої школи

І-ІV кл. Київ)

Арішака Тетяна Миколаївна

Вчитель початкових класів

Приватна ЗОШ І-ІІІ ст. «Фортуна»

м. Бровари

Київська область


Розробка уроку

«Я і Україна» (громадянська освіта)

3 клас


Тема. Людські чесноти. Доброта.

Мета. Продовжити знайомити учнів з людськими чеснотами. Дати дітям поняття про те, що добра людина робить добро для інших, для природи. Розвивати вміння аналізувати почуте, робити висновки. Виховувати цю людську чесноту шляхом читання та аналізу творів В.Сухомлинського; викликати бажання творити добро, уникати злих вчинків.

Обладнання. Твори В.Сухомлинського; картки-доміно з прислів`ями; картки з віршами; ілюстраційний матеріал.

Хід уроку

  1. Перевірка домашнього завдання


  2. Діти зачитують прислів`я та приказки про жадібність та щирість, що самі підібрали з додаткових джерел.

  3. Читання складених учнями казок та оповідань на задану тему.

2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку


- Сьогодні ми поговоримо про ще одну із людських чеснот - доброту - О О Д У Т Б А Р (переставити літери).

3. Вивчення нового матеріалу


1. Бесіда.

- Ми часто чуємо слова добро, доброта. Що, на вашу думку, означають ці слова?

* Доброта – це слово із сонечком схоже. Воно зігріває, огортає теплом душу живої істоти, робить життя ясним, світлим, радісним.

* Доброта – це чуйне, дружнє ставлення до людей. Це привітність, ласка, прихильність.

« Не шукай красоти, а шукай доброти» - так говорить наш народ. Доброта – це ще й прихильність і співчуття, щирість і щедрість людської душі, велика любов. Але добра людина прихильно і з любов`ю ставиться не тільки до людей, а й до рослинного і тваринного світу. Адже ми всі – частина живої природи. Тому добра людина не образить і не принизить, не завдасть болю нікому в цьому світі, бо розуміє, що всі приходять на цю землю для добра.


  • А з чим можна порівняти доброту і добру людину?

2. Учні зачитують вірші:

- З чим можна порівняти нам добру людину?

З небом безмежним в погідну днину

З сонцем, що сяє і всіх зігріває

З ніжністю мами, що нас обнімає.
-І з джерельцем, що дає до водиці

Спраглим вустам у жару притулиться.

З ніжним теплом і усмішкою тата

І з вітерцем, що злітає крилато.


-З хлібом духмяним, що з печі виймають

З винами ще, як сади зацвітають.

І з вечорами, що йдуть оксамитками

З теплим світанням, що ллє промінцями.

З чуйністю, ласкою й казкою мами.
Вчитель: - Отож, в народі кажуть, що добрий чоловік, надійніше кам`яного мосту.

-Народна мудрість переповнена висловами про добро. Спробуйте її відтворити.



  1. Робота з картками.

(Учням роздаються картки, на яких в кого початок прислів`я, в кого його закінчення. Один учень зачитує початок, всі слухають і думають, в кого продовження. В кожного по 2 картки з початком і закінченням.)

  • Не одяг красить людину - а добрі діла.

  • Хто людям добра бажає - той і собі має.

  • Все добре пам`ятай, а зла уникай.

  • Перший крок до добра - не роби зла.

  • Робиш добро - не кайся.

  • Робиш зло - зла і сподівайся.

  • З добрим поживеш - добре переймеш.

  • Добро довго пам`ятається - а лихо ще довше.



  1. Вчитель:

Добро творити на Землі

Людині лиш дано.

І навіть діточки малі

Всі знають це давно.

Краса і море доброти

Оточує нас всіх.

Подібним будь до сонця ти,

Щоб зазвучав твій сміх.

Щоб ти освітлював всім шлях,

Як сонце з висоти.

Хай сяє усмішка в очах,

Будь завжди добрим ти!

Запам`ятай!

Будь завжди добрим, носи у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже ти – людина!

Таким був Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він віддавав дітям тепло своєї душі, він ніс в душу кожної дитини світло і тепло Сонця. Мудрість його коротеньких змістовних оповідань виховувала і виховує вже скільки років найкращі людські якості.


  1. Створення «Сонця – Доброти»

Правила доброти:

  1. Допомагай слабким і хворим.

  2. Не будь жадібним.

  3. Прощай іншим помилки.

  4. Ніколи не заздри.

  5. Жалій інших, а не себе.

уття


Л ч

ю в


б і

о п


в С

Л а с к а Щ и р і с т ь



Доброта

ть Щ

с е


і д

н р


й і

у с


Ч ть

  1. – Сьогодні ми познайомимось із деякими творами В.О.Сухомлинського і визначимо, який промінчик доброти заглянув саме в це оповідання, і як автор навчає нас жити.

*Робота в групах.

(Учні знайомляться з оповіданням В.О.Сухомлинського. Один з учнів групи коротко доносить зміст класу та робить висновок з прочитаного.)



  1. «Чому дідусь такий добрий сьогодні» В.Сухомлинський

  2. «Майже чарівна розмова» В.Сухомлинський

  3. «Як ми знайшли гніздечко» В.Сухомлинський

  4. «Чому голуби до Олега прилетіли» або «Що посієш, те й пожнеш»

  5. «Добре слово»

  6. «Найкрасивіше і найпотворніше»

(Прикріплюють учні назву свого оповідання біля відповідного промінчика.)

Фізкультхвилинка.

Я всміхаюсь сонечку: - Здрастуй , золоте!

Я всміхаюсь квітоньці – Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику: - Лийся мов з відра!

Друзям усміхаюся - Зичу їм добра!

4. Закріплення вивченого


1. Поетична сторінка (вірші про добро, доброту)

1) Доброта, як промінь сонця,

Що з`явився у імлі,

Пригорнувся до віконця

І розлився по землі.

2) Доброта, як ласка мами,

Віддає любов свою.

Ніжить серденько так само,

Як і пісенька в гаю.

3) Доброта, як щедрість літа, -

Радість, щастя і краса!

Як волошка серед жита,

Ще як дощик і роса.

4) Пам`ятайте, любі діти,

Істина така проста!

Найцінніше в цілім світі –

Це любов і доброта.

5) Пам`ятай, моя дитино, з юних літ

На все життя, щоб знала, як прожити.

Людина для добра приходить в світ,

Й покликана завжди добро творити.

6) Не легко це, щоб хто не говорив.

Й не кожному зробити це вдається

Бо в світі стільки смертних є гріхів,

Що доброта не завжди йде до серця.

7) Та ти людина і тому учись

Добро творити, людям співчувати.

До цього світу пильно придивись,

Злим помислам навчися лад давати.

8) Йди з добротою – це собі затям.

Із ласкою, прихильністю, привітно.

Й не розлучайся з добрим почуттям,

Хай доброта в душі суцвіттям квітне.

9) Не говори про доброту,

Коли ти сам нею не сяєш,

Коли у радостях витаєш,

Забувши про чужу біду.

10) Бо доброта не тільки те,

Що обіймає тепле слово.

В цім почутті така основа,

Яка з глибин душі росте.

11) Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині.

Немає вищої святині,

Як чисте сяйво доброти.
2. Вчитель: - Тепер давайте ми разом, дітки, складемо вірш про те, яким треба бути в житті, бо ж всі ми з вами прийшли у цей світ для добра.

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє ____________. (віконце)
Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям _____________. (дарували)


Й де б ми в світі не були,

Щоб завжди любов ______________.(несли)

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім ___________. (було)


В світ прийшли ми: я і ти –

Для любові й ____________! (доброти)


Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і _____________. (сильним)


Вчися правдою прожити,

Теплим словом вмій ________________. (зігріти)


Вчись завжди допомагати

І людині _________________. (співчувати)


І старайся так прожити,

Щоб, як сонечко, _____________! (світити)


І в душі завжди неси

Теплий промінь ______________! (доброти)


3. – А щоб перевірити чи на вірному ви шляху, проведемо невеличкий тест:

ТЕСТ

  1. Ти піклуєшся про довкілля? (Так – 3б. Ні – 0б.)

  2. Ти доглядаєш за тваринками, які живуть в тебе вдома? (Так - 3б. Ні – 0б.)

  3. Ти думаєш лиш про себе? (Так – 0б. Ні – 3б.)

  4. Ти насміхаєшся над іншими? (Так -0б. Ні – 3б.)

  5. Ти помічаєш, що комусь потрібна твоя допомога? (Так -3б. Ні – 0б.)

(Якщо 3 - «Так», 3 - «Ні» або 15 балів – ви на правильному шляху.

Якщо інші результати – вам треба працювати над собою).


5. Підсумок уроку


1. Бесіда:

- Чи цікаво вам було на уроці?

- Який висновок кожен з вас зробив для себе?
2. Зачитування вчителем вірша Л. Забашти
«Людина починається з добра»

Сказав мудрець: - Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара: Людина починається з добра!


6. Домашнє завдання


Проектна робота «Дерево доброти»

(Записати на кожному листочку дерева добрі вчинки зроблені учнями за останній час.)


Список використаної літератури:


  • О.Б. Сліпець. Я і Україна. Громадянська освіта: Конспекти уроків 3 кл., Тернопіль, 2007.

  • О.В. Сухомлинський: Квітка сонця.

  • Розкажіть онуку. – 1999. – № 6, березень.

  • М.Шевчук: Перемагай зло добром. – Біблійна Ліга України. – 2010.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка