Урок свято «ода слову» Підготувала вчитель початкових класів, вчитель-методист Смик Ольга Василівна



Скачати 97.38 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір97.38 Kb.
#23720
ТипУрок
КУ «Рівненський методичний кабінет»

Рівненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11

Рівненської міської ради

Розробка уроку

української мови в 4-му класі

Нестандартний урок розвитку мовлення

Урок – свято

«ОДА СЛОВУ»

Підготувала

вчитель початкових класів,

вчитель-методист

Смик Ольга Василівна

м.Рівне 2014р.



Тема: Ода слову.

Мета: Розширити уявлення учнів про виражальні можливості слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення дітей, їх фантазію, асоціативне мислення, уміння самостійно виконувати завдання творчого змісту; формувати позитивну мотивацію до навчального співробітництва; виховувати любов та повагу до рідного слова, до української мови.

Обладнання: Вислови відомих письменників та поетів про слово та мову, фрагменти музичних творів, роздаткові картки для групової та індивідуальної роботи, малюнок сонечка, українські прислів’я, словник.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Поетичне налаштування на роботу.

Вчитель. «Ну що б здавалося слова.

Слова та голос, більш нічого.

А серце бється, ожива, як їх почує».

Т.Г. Шевченко



  1. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні у нас урок розвитку мовлення. Багато різних видів робіт ми виконували на попередніх уроках. А сьогоднішній урок незвичайний, тому що це урок-свято. Українці на святах люблять співати. Отож і ми сьогодні на уроці будемо співати пісню, але пісню не зовсім звичайну. Вона буде присвячена … нашому рідному українському слову.

  1. Оголошення теми уроку «Ода слову».

а) З’ясування значення слова «ода» (Чи чули це слово раніше?).

б) Зачитування визначення слова з дошки.



«Ода» - хвалебна пісня. Співати «оду» – прославляти когось.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

  • Отже, на уроці сьогодні ми будемо славити рідне слово, говорити про його силу і тепло, про його красу, про його різноманітні властивості. Епіграфом до уроку я взяла прекрасні слова поетеси Лариси Лужецької. (запис на дошці)

«Буква до букви – слово вродилось,

Заусміхалось, заколосилось;

Серце зраділо слову, як брату,

Слово – це щастя, слово – це свято»

  • Чи сподобались вам ці слова?

Тлумачення слова «епіграф».

а) Міркування учнів щодо значення слова.

б) Зачитування з дошки тлумачення слова.

«Епіграф» - цитата, крилатий вислів, уривок чогось, який ставиться перед текстом і виражає його основну ідею.


  1. Робота над темою уроку. «Важливість» слова.

Для організації гарного настрою на уроці сказати один одному приємне слово. Потім сказати і мені якесь приємне слово (на вушко).

  • Всім дякую!

  1. Вправа «Мікрофон». Зачитування з дошки, запис у зошит вислову Льва Толстого й коментар до нього.

«Слово – ключ до серця».

Вчитель доповнює вислови учнів.



  • Лев Толстой порівнював слово з ключем до серця, бо слово однієї людини йде до серця іншої. Якщо це слово добре, гарне, щире – серце співрозмовника відкривається для спілкування; якщо слово лихе й нещире – воно закриває серце людини і спілкування не відбувається.

  1. Слово – духовна енергія.

  • Ви промовляєте слова, говорите з мамою, татом, братами і сестрами, зі своїми друзями. Через слова вас розуміють, виконують ваші прохання. Слово – то велика сила, то особлива сильна духовна енергія. Словом можна кохати і зрадити, пестити і ображати, любити і ненавидіти, возвеличити і навіть знищити. Тому користуватися словом треба дуже обережно.

  • А ще слова … (підготовлений учень читає уривок поезії)

«Слова смішать, печалять, веселять,

Окрилюють, обєднують і славлять.

Поранить можуть, вміють лікувать,

Зібють з дороги й на добро наставлять»

а) З’ясування значення слів «окрилюють» і «зіб’ють з дороги» (висловлювання учнів, вчитель доповнює).



«Окрилюють» - роблять людину могутнішою, їй здається, що за спиною в неї ростуть крила.

«Зібє з дороги» - людина під впливом слів іншої людини починає робити погані вчинки.

б) Підбір асоціативних іменників до дієслів із вірша (колективна усна робота).



Печалять: хвороба, сварка, біда.

Веселять: канікули, цирк, гарна оцінка, літо.

Окрилюють: Молодець! Я тобі вірю! Умієш! Молодець!

Обєднують: дружба, праця, мир.

Ранять: неук, ледащо, образливі слова.

  1. Хвилинка народної мудрості. Робота в парах.

Український народ завжди шанував рідне слово. І хоч були часи, коли багатий люд цурався української мови і модно було розмовляти російською, французькою, але прості бідні люди завжди розмовляли рідною мовою, берегли її і передавали своїм нащадкам. Про рідне слово наш народ склав багато гарних прислів’їв, приказок. Спробуємо їх прочитати і пояснити.

а) Учні в парах із розрізаних смужок, які лежать в конвертах на партах, складають прислів’я, читають їх, пояснюють їх значення.

б) Запис 2-3 прислів’їв на вибір в зошит.

«Одне приємне слово – наче сад цвіте».

«Добрим словом мур пробєш, а лихим і в двір не ввійдеш».

«Мудре слово – добрий друг в біді».

«Шабля ранить тіло, а слово - душу».


  1. Асоціативні звязки слова.

Зачитування, запис у зошиті й пояснення учнями слів Гліба Успенського:

«Слово – диво найперше і найдивовижніше»

Вчитель доповнює вислови дітей.



  • Гліб Успенський порівнює слово з дивом, бо, почувши слово, людина може собі щось уявити, або щось відчути, слово може схвилювати або підбадьорити, слово може називати будь-які предмети, дії, ознаки.

  • Отже, поговоримо про слово, як диво.

  1. «Колір» слова.

Пригадайте текст Євгена Гуцала «Якого кольору слова», який ми читали у 3-му клас. Якого кольру слова сніг, небо, баклажан, мак? А слово мама? (гарного кольору, сердитого, лагідного …).

Гра «Кольорові слова».

Вчитель показує учням смужки паперу різних кольорів, учні самостійно записують в зошит відповідні асоціативні слова, потім зачитують.


  1. «Музика» слова.

  • Ви любите слухати музику? Чи навіює вона вам якісь думки? Чи впливає вона на ваш настрій? Коли і як музика може вплинути на стан людини? (Висловлювання учнів)

  • Чи виникають у людини якісь асоціації, коли вона слухає музику?

а) Словникова робота. Тлумачення слова.

«Асоціація» - зв’язок між уявою, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення спричиняє інше.



  • Ми вже згадували це слово, коли говорили про «колір» слова.

б) Слухання уривків музичних творів різного характеру, темпу. Самостійний запис у зошит слів, які відображають настрій, уяву, асоціації з даними музичними творами. Зачитування.

  1. Слово – «магніт».

  • Володимир Синицин сказав дуже гарні слова: «Слово – магніт. Добре і гарне слово притягує такі самі добрі і світлі слова».

  • Чи погоджуєтесь ви з цим висловом?

Коротка бесіда про наші думки у довкіллі: світлі, щирі і злі, недобрі.

а) Обговорення і доповнення моделі слова-магніта «сонце» (запис моделі слова на дошці, біля малюнка сонечка).

б) Колективна робота. Складання і запис в зошит асоціативного ряду зі словом «мама».

«Мама» - турбота, любов, ласка, ніжність, краса, праця, здоров’я, чистота, дитина.

в) Самостійне створення асоціативного ряду.

І варіант ІІ варіант

квітка людина

На індивідуальних картинках записані слова, потрібно вибрати ті, які асоціативно пов’язані з даними.

(Слова: земля, аромат, думка, кохання, бджілка, вода, соціум, екологія, нектар, повітря, колір, характер, довкілля, фантазія, грунт, сад, мова, здоров’я, знання, держава, сонце, професія, краса, добро).


  1. «Секретики» слова.

Розмова про багатозначність слова, пряме і переносне значення.

  • Що об’єднує слова: лисички, ручка, голки, ключ, ніжки, півники? (Це багатозначні слова).

Прослуховування у виконанні окремих учнів поезій-жартів «Не ті карти» і «Квадратний корінь» (Тексти даються).

Виділення багатозначних слів. Їх пояснення.



  • Наша мова дуже багата, а слова часто можуть вживатися… Давайте пригадаємо, в якому ж значенні вживаються слова? (В прямому і переносному).

  • Коли я на початку уроку говорила, що ми будемо співати пісню слову, це було пряме чи переносне значення?

Слухання виразного читання ученицею поезії–жарту «Липовий мед». Уточнення переносного значення слова «Липовий».

  1. Творча робота. Робота з фразеологізмами.

Є такі слова «З пісні слів не викинеш». А як називаються такі словосполучення, в яких не змінити слово ніяк не можна, ні викинути його. Наприклад, «Пекти раки», «Сім п’ятниць на тиждень», «Знати як своїх 5 пальців» (Це фразеологізми).

Пригадування значення слова «Фразеологізми». (Стійке поєднання слів).



  1. Самостійний вибір на слух і запис у зошит із наступним поясненням значень фразеологізмів із поезії, які виразно читає вчитель.

  1. Рано-вранці мама квочка

В клас відправила синочка

Говорила «Ти учись»,

Не ледарюй, не кокошись,

Поспішай, уже пора.

Ну, ні пуху, ні пера.

  1. Батько в сина запитав

- Чому байдики бєш?

Ти такий ледачий!

- Я нічого не б’ю,

А тих байдиків ледачих

Навіть ввічі не бачив.

  1. - Замотай собі на вуса,

Каже вчитель до джуса (бешкетник. пустун).

- Як на вуса намотаю,

Коли вусів ще не маю.

  1. Говорушки Клава й Мила

На уроках говорили,

А на зборах навпаки

Червоніли і мовчали,

Наче в рот води набрали,

Проковтнули язика.

  1. Каже тато, що в сусіда

Кури не клюють грошей.

А у наших баби й діда

Ні грошей, ані курей.

  1. Робота в групах (6 груп)

Кожна з 6 груп отримує на роздаткових картках різні завдання, пов’язані з використанням фразеологізмів. Наприклад: замінити фразеологізми одним словом; дописати у фразеологізми пропущені слова; підібрати з поданих фразеологізми – синоніми, чи антоніми; доповнити фразеологізми назвами чисел, які загубились; дописати у фразеологізми слова-назви частин тіла (картки додаються).

На роботу відводиться 5-6 хвилин. Після цього група звітує про виконану роботу.



  1. Домашнє диференційоване завдання.

  • Хто, на вашу думку, діти, найкраще володіє українським словом? (письменники). Чи хочете ви себе хоч на хвилинку відчути письменником і перевірити, наскільки ви володієте словом?

Кожному учневі дається картка з рядками поезії, в яких пропущені рими. Завдання: доповнити поезію самостійно (поезії на картках різні).



  1. Підсумок уроку.

  1. Заключне слово вчителя.

  • Кожному народу Бог дав свою мову, як кожній квітці свій колір, вигляд, аромат. Не можна зневажливо ставитись до іншої мови, але свою мову треба любити, берегти, поважати і правильно говорити нею.

  • Юрій Мушкетик сказав, що «Слова – це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти». Я бажаю вам високих злетів і чистого неба.

  • Прекрасному поету Расулу Гамзатову належать такі слова: «Нема просто слова. Воно або прокляття, або привітання, або краса, або біль, або бруд, або квітка, або брехня, або правда, або світло, або темрява». Бажаю, щоб слово завжди було для вас привітанням, красою, квіткою, правдою, світлом і ніколи біллю, прокляттям, брехнею і темрявою.

  • А відомий український поет Максим Рильський написав, що «Слово – це зброя. Як усяку зброю його треба чистити і доглядати». Тому бажаю всім вам чистити, доглядати, любити, знати і берегти своє рідне слово. Ви обіцяєте?



  1. Рефлексія.

  • Чи сподобалась вам «пісня», яку ми сьогодні співали на уроці?

  • Якщо після цього уроку ваше мовлення стане хоч трішечки багатшим і ви ще більше цінуватимете рідне слово, я буду просто щаслива. А ви хочете, щоб я була щаслива?

  • Дозвольте тоді і вам, діти, сказати приємне слово. Молодці! Дякую за роботу на уроці.



  1. Поетичне завершення уроку.

Слово чарівне, яка в ньому сила!

Скажеш з любовю і радість росте.

Слово хороше народжує крила –

Ви не забудьте ніколи про те!

(Н. Красоткіна)
Каталог: server -> elementary School -> Metoduchna skarbnuchka
Metoduchna skarbnuchka -> Конспект уроку з літературного читання в 4 класі Тема. Життя і творчість Марка Твена
Metoduchna skarbnuchka -> Конспект уроку з природознавства 4 клас вчитель початкових класів, вчитель вищої кваліфікаційної категорії
Metoduchna skarbnuchka -> Казки маленькі, а розуму в них багато
Metoduchna skarbnuchka -> Конспект уроку природознавства у загальнення І систематизація знань учнів із розділу «Природа навесні» 2 клас
elementary School -> Прощавай, початкова школо! Ведуча
Metoduchna skarbnuchka -> Тема 4: Складові комп’ютера(системний блок, пристрої введення (миша, клавіатура), виведення даних (монітор, принтер)) їх призначення
Metoduchna skarbnuchka -> Фізкультхвилинки на уроках у початковій школі Зміст
Metoduchna skarbnuchka -> Природні зони України. Мішані ліси

Скачати 97.38 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка