Урок-семінар по темі «Інформаційна безпека в мережі»Скачати 132.71 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір132.71 Kb.

Вільшанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенівУрок-семінар по темі

«Інформаційна безпека в мережі»

(для учнів 9-11 класів)
Підготували і провели

вчитель інформатики

Вареца В.С.

та вчитель історії

і правознавства

Колісник Н.М.

2012 рік

Тема. Інформаційна безпека в мережі

Мета: розглянути проблеми інформаційної безпеки в глобальній мережі; напрямки боротьби з комп’ютерною злочинністю та організаційно-правові проблеми розвитку інформаційних відносин в Україні, пов’язані з використанням глобальної комп’ютерної мережі Internet.

Тип уроку: урок-семінар

Хід уроку

І. Підготовка класу до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель.


 • Діти, що ви знаєте про глобальну мережу Інтернет?

 • Як ви думаєте, чи існують проблеми інформаційної безпеки в глобальній мережі?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо проблеми інформаційної безпеки в глобальній мережі, ознайомимося із напрямками боротьби з комп’ютерною злочинністю та організаційно-правовими проблемами розвитку інформаційних відносин в Україні, пов’язаних з використанням глобальної комп’ютерної мережі Internet. Працювати будемо за наступним планом: 1. Комп’ютерна злочинність.

 2. Кримінальне переслідування злочинів в сфері високих технологій.

 3. Виявлення та розслідування злочинів в Internet.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель інформатики. Серед основних тенденцій розвитку інформатизації суспільства, що стосуються практично всіх сфер життєдіяльності, включаючи економіку, державне управління, науку, мистецтво, слід відзначити стрімкий розвиток інформаційної мережі Internet.

Як ви вже знаєте з уроків інформатики сьогодні Internet стає одним з основних джерел інформації для бізнесу, науки, засобом розповсюдження преси, юридичних актів, місцем проведення дозвілля та спілкування людей. Internet надає світовій спільноті можливість не тільки придбати продукти харчування чи книги, але й приймати участь в аукціонах, отримати грошову позику на основі електронного підпису, чи працювати в електронному офісі, працівники якого знаходяться за тисячі кілометрів один від одного.

Не дивлячись на те, що темпи розвитку інформаційних технологій в Україні через низку соціально-економічних проблем ще відстають від потреб сьогодення, Україна сміливо входить у світовий інформаційний простір (в нашій державі налічується близько 500 тис. абонентів Internet, або 1 користувач на 100 громадян, в США відповідно 25 користувачів, у Європі – 9).

Вчитель правознавства.

Ефективному використанню можливостей глобальної мережі для розвитку вітчизняної науки, освіти, культури, підприємницької діяльності сприятиме підписаний 31 липня 2000 року Президентом України Указ «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні». Указ зокрема передбачає встановлення та наповнення інформацією до кінця 2000 року Веб-сторінок центральними органами виконавчої влади, створення належних економічних, правових, технічних умов для забезпечення широкого доступу до мережі громадян та юридичних осіб усіх форм власності.

Разом з тим, стрімкий прорив суспільного розвитку в технологічній сфері залишив невирішеними ряд соціальних, організаційних, юридичних та інших проблем, пов’язаних з інформатизацією суспільства в цілому та з розвитком структури Internet зокрема.

- Чи існують сьогодні проблеми у використанні сучасних комп’ютерних ресурсів, зокрема мережі Інтернет?

1) Комп’ютерна злочинність.

Учень 1. Так, звичайно. Однією з найгостріших з них в умовах глобалізації застосування сучасних комп'ютерних інфор­маційних технологій практично в усіх сферах життєдіяльності є активне використання злочинним світом досягнень науково-технічного прогресу для посилення організованості, розширення бандитських зв’язків, поява так званої “комп’ютерної” злочинності, включаючи комп’ютерний тероризм.

Вчитель правознавства. На сьогодні у вітчизняному законодавстві правового визначення “комп’ютерної злочинності” не існує. Це поняття вперше з’явилося в засобах масової інформації США і означало злочини, що якимсь чином пов’язані з ЕОМ. Пізніше термін багато разів уточнювався і в основному зводився до протиправних чи неетичних дій, пов’язаних з автоматизованою обробкою даних в інформаційних системах. Початок використання електронних банківських розрахунків у тому числі і міжнародних, став новим етапом зростання комп’ютерної злочинності. Цьому сприяв і бурхливий розвиток локальних та глобальних мереж. Серед комп’ютерних злочинців з’явилася спеціалізація, пов’язана з проникненням у віддалені інформаційні системи.

Найяскравішою фігурою цього соціального прошарку мабуть є Кевін Митник - програміст з Лос-Анжелеса, який 17-річним хлопчиною був затриманий за крадіжку списку паролей доступу телефонної компанії Pacific Bell. Найвідомішою стала його війна з лабораторією Digital Equipment, яку він у 1995 році програв спеціалісту з безпеки комп’ютерних систем Тсутму Шимомурі. Сума збитків, заподіяних хакером, становить кілька десятків мільйонів доларів. 21 січня 2000 року Кевіна випустили з в'язниці, заборонивши користуватися не тільки комп'ютерами, але й будь-якими цифровими пристроями, включаючи телефон.

Найвідоміший з пострадянських хакерів – Володимир Левін – який подолав систему безпеки Citibank та за допомогою віддаленого комп’ютерного доступу викрав 12 млн. доларів, за що з 1994 року відбуває покарання у США. За аналогічну операцію (несанкціонований доступ у комп’ютерну мережу Китайського банку промисловості) суд східної провінції Жіангсу виніс смертний вирок Гао Жінгвену. Приречено до страти і хакера Фанг Йонга, який у 1990 році, використовуючи комп’ютер, викрав у банку провінції Чжензян 200 тисяч доларів та втік до Канади.

Учень 2. Впровадження в Україні електронної обробки інформації у банківські системи сприяло виникненню аналогічних злочинів і в нашій державі. За інформацією ГУБОЗ МВС України організоване злочинне угруповання (ОЗУ) у жовтні 1998 р. вчинило крадіжку державних коштів з Вінницького ОУ НБУ України в сумі 80.435.006 грн. Один з членів ОЗУ, працюючи на посаді техніка сектора обробки задач реґіональної розрахункової палати центра інформатизації і платіжних систем обласного управління НБУ, використовуючи своє службове становище, періодично робив несанкціонований доступ у локальну мережу. Йому вдалося скопіювати цифровий підпис платіжних документів. Одночасно, використовуючи доступ зі свого робочого місця до розрахункових рахунків банку шляхом візуального перегляду через монітор комп'ютера, злочинець встановив, що на спеціальному рахунку вінницького ОУ НБУ знаходиться велика сума грошей. 23.10.98 р. технік сформував 9 пачок платіжних документів, підписавши їх за допомогою раніше скопійованого електронного цифрового підпису і направив у систему електронних платежів, незаконно перерахувавши суму зі спеціального рахунку. Далі гроші були переведені по 15 платіжних дорученнях на різні комерційні структури. Внаслідок проведення відповідних заходів, гроші були повернуті державі.

Учень 3. Досить гостро сьогодні стоїть проблема проведення безподаткових фінансових операцій, відмивання “брудних” коштів через електронні банківські системи.

Перелік комп’ютерних злочинів можна продовжити, згадавши й атаки на військові, космічні комп’ютерні системи, промислове шпигунство, використання компромату в політичних цілях і т. д. Але особливо активно криміналітет використовує останнім часом можливості Internet. Специфічна особливість глобальної мережі – відсутність кордонів. Тому для організації, наприклад, торгівлі наркотиками або зброєю достатньо створити відповідний сайт (Web - сторінку) та чекати на конкретні пропозиції. Причому фізично комп’ютер, на якому розміщується відповідна інформація, знаходитиметься у третій країні. Обмін пропозиціями між членами злочинних угруповань можливий знову ж таки через анонімні поштові адреси, які після успішного завершення операції закриваються.Учень 4. Використовують у злочинних цілях Internet і професіонали, які застосовують свої знання для промислового шпигунства, політичних цілей, тероризму. Своїми діями вони здатні посіяти фінансову паніку, спровокувати військову катастрофу, пошкодити важливу інформацію на особливо небезпечних об’єктах - адже діяльність енергетичних комплексів, транспорту, банків в значній мірі залежить від надійного зберігання, аналізу та передачі інформації.

Вчитель правознаства. Отже, ми з вами побачили, що глобальна мережа Інтернет є основним джерелом розвитку світу злочинності та криміналітету. Саме з його допомогою стрімко розвивається шпигунство, тероризм, атаки на військові та космічні комп’ютерні системи, хакерство, розкрадання державного бюджету.

- Як реагує на такі види злочинів держава і яким же чином вона з цим веде боротьбу?

2) Кримінальне переслідування злочинів в сфері високих технологій

Учень 5. Комп’ютерна злочинність викликає занепокоєння світового співтовариства. Усвідомлюючи, що без створення відповідної правової основи ефективна протидія комп’ютерній злочинності неможлива, економічно розвинуті країни прийняли спеціальні законодавчі акти.

Перші закони стосовно комп’ютерних злочинів прийняті у 70-80 роки майже усіма індустріально розвинутими країнами. Серед них й відомий Computer Fraud and Abuse Act 1984 Сполучених Штатів Америки, які найбільше страждають через комп’ютерні злочини. Але процес вдосконалення чинного законодавства не припиняється і сьогодні, що пояснюється стрімким розвитком інформаційних технологій.Учень 6. Донедавна у вітчизняному кримінальному праві системоутворюючою щодо переслідування комп’ютерних злочинів виступала стаття 198 Кримінального Кодексу України “Порушення роботи автоматизованої системи”. У правоохоронній діяльності використовувались також ст. 148 “Шахрайство з фінансовими ресурсами”, ст. 148 “Незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну таємницю”, ст. 148 “Розголошення комерційної таємниці” та ін.

Вчитель правознавства. У новому Кримінальному Кодексі, прийнятому Верховною Радою 5 квітня 2001, року комп’ютерним правопорушенням присвячено розділ XVI “Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж”.

В розділі передбачено 3 статті:

ст. 370. “Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж”. Санкція цієї статті передбачає штраф до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк. У випадку заподіяння шкоди у великих розмірах або вчиненні повторно чи за попередньою змовою групою осіб, – обмеження волі на строк до п'яти років або позбавлення волі на строк від трьох до семи років;

ст. 371. «Викрадення, привласнення, вимагання комп'ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем». Максимальне покарання, передбачене цією статтею – позбавлення волі на строк від двох до десяти років.

ст. 372. «Порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем» передбачає відповідальність посадових осіб, якщо це спричинило викрадення, перекручення чи знищення комп'ютерної інформації і карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або виправними роботами на строк до двох років.

Комітет у справах законодавства Ради Європи у проекті Конвенції щодо кібер-злочинів рекомендує уніфікувати кримінальне законодавство з питань комп’ютерних правопорушень та передбачити відповідальність за такі злочини: • несанкціонований доступ (доступ до інформації без відповідної санкції або з порушенням правил доступу);

 • незаконне перехоплення інформації (перехоплення технічними засобами комп’ютерної інформації або перехоплення комп’ютерних випромінювань);

 • пошкодження інформації (модифікація, знищення та ін.);

 • створення перешкод для функціонування комп’ютерних систем;

 • розповсюдження програм, паролей чи кодів доступу до інформаційних систем (хакери викрадають паролі та розповсюджують їх, чим створюють загрозу безпеці інформаційних систем);

 • комп’ютерне шахрайство (втручання в роботу інформаційної системи з метою отримання економічного зиску);

 • розповсюдження дитячої порнографії;

 • правопорушення, пов’язані з авторським правом.

Відмова від кримінального переслідування або "частково" уніфіковане законодавство - це серйозні проблеми у боротьбі з кіберзлочинністю. На сьогодні тільки в одній країні – Філіппінах, повністю модифіковане законодавство. Це викликано обставинами, що склалися після руйнівного проходження світом вірусу "Love You", адже згідно з існуючими законами, студента, що склав вірус не можна було притягнути до суду.

Учень 7. Важливим етапом розвитку чинного законодавства, що прискорить розвиток національної складової Internet, має стати прийняття Закону України “Про телекомунікації”, а також нормативний акт про використання електронного цифрового підпису. При підготовці законопроекту щодо телекомунікацій гострі дебати чиняться навколо статей 21–24 та 45, що стосуються ліцензування, сертифікації та контролю якості надання послуг. Спираючись на міжнародний досвід необхідно виробити такий механізм державного регулювання, який би не став на шляху розвитку ринкових відносин у цій відносно молодій галузі.

Учень 8. Для забезпечення інформаційної безпеки держави актуальним є законодавче врегулювання перегляду електронної інформації, фіксація Web-серфінгу (пошуку інформації в Internet) відповідними спеціальними підрозділами. Ці заходи необхідно проводити з метою вчасного виявлення правопорушень.

Вирішення в комплексі зазначених проблем можливо за умови кодифікації інформаційного законодавства України на рівні Кодексу України про інформацію.3) Виявлення та розслідування злочинів в Internet

Вчитель правознавства. Специфіка виявлення та проведення слідчо-криміналістичних дій в Internet-просторі вимагає розробки спеціальних методик, глибоких знань сучасних інформаційних технологій, наявності відповідного апаратного та програмного забезпечення, налагодження міжнародного співробітництва для розслідування комп’ютерних злочинів та ліквідації злочинних угруповань. Наприклад, для проведення обшуку у справах щодо комп’ютерних злочинів необхідно користуватись спеціальними технічними засобами та додержуватись відповідної тактики проведення пошуку інформації у зв’язку з тим, що на сьогодні існує багато програмних та апаратних методів захисту від несанкціонованого доступу, у тому числі і від правоохоронців.

Учень 9. В МВС Російської Федерації для боротьби з комп'ютерними злочинами (мережевий злом, поширення комп'ютерних вірусів), з незаконним оборотом заборонених радіоелектронних і спеціальних технічних засобів та із загрозою проникнення в міжміські та міжнародні канали зв'язку створено спеціальний підрозділ – Управління по боротьбі зі злочинами в сфері високих технологій. В ФБР Сполучених Штатів створено National Computer Crime Squared, Computer Іnvestіgatіon and Іnfrastructure Threat Assesmtnt Centrе, San Jose Resident Agency, San Francisco Division. Відповідні підрозділи створені і в Міністерстві юстиції США. Аналогічні підрозділи існують і в інших державах світу.

Учень 10. Інформаційна безпека, захист якої згідно з статтею 17 Конституції України, поряд із суверенітетом, територіальною цілісністю та економічною безпекою, є найважливішою функцією держави і досягається шляхом розробки та впровадження сучасних безпечних інформаційних технологій, побудовою функціонально повної національної інформаційної інфраструктури, формуванням і розвитком ін­формаційних відносин тощо.

Відповідно до Указу Президента України № 582/2000 від 10 квітня 2000 року реалізація державної політики у сфері захисту державних інформаційних ресурсів покладена на Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України.Учень 11. Крім спец підрозділів, безпеку в Internet-мережі повинні всіляко підтримувати Internet-провайдери та власники інформаційних систем. Зокрема, керівники служб безпеки банків, інших критичних в інформаційному відношенні установ перш за все повинні зважено підійти до питання доцільності використання Internet-послуг. При позитивному вирішенні необхідно спланувати хто, коли і з якою метою повинен користуватися мережею, забезпечити технічний захист інформаційних систем (“firewall”), використовувати криптографічний захист інформації. Як показує практика, особливу увагу необхідно приділяти конфліктним ситуаціям у колективі, через те, що в більшості протиправних дій, пов’язаних з порушенням інформаційних систем, буває задіяна організована злочинна група, один з членів якої, як правило, знаходиться в потерпілій групі. Іноді достатнє матеріальне та моральне стимулювання своїх працівників коштує набагато дешевше, ніж значні витрати на програмно-технічні комплекси захисту.

Учень 12. На мій погляд слід активніше використовувати Internet і для боротьби із традиційними злочинами. Наприклад, у відповідь на утворення сайту Колумбійської повстанської армії, яка використовувала Internet для обговорення питань транспортування, виробництва, маркетингу наркотиків, служба розвідки Колумбійської армії створила свою сторінку для отримання інформації про наркоділків. За словами представників армії за перші дві доби дії сайту ним скористалися більше тисячі чоловік.

Вчитель правознавства. На сайті Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю (http://mndc.naiau.kiev.ua) розміщено матеріали щодо правоохоронної діяльності в Україні та за кордоном:

 • законодавство з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією;

 • міжнародний досвід боротьби з організованою злочинністю;

 • газета Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України “Крок”;

 • науково-практичний журнал "Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика)";

 • огляд регіональної та центральної преси;

 • форум (обговорення актуальних питань законодавства).

Вчитель інформатики. Отже, сьогодні на уроці було розглянуто далеко не всі питання, пов’язані з безпечним функціонуванням інформаційних систем в Internet. Кожне з них, наприклад, розповсюдження вірусів чи використання неліцензійного програмного забезпечення, потребує окремого дослідження.

Вчитель правознавства. Вітчизняне інформаційне право знаходиться ще на стадії формування. В цілому це завдання вимагає системного підходу та координації діяльності не тільки державних структур та правоохоронних органів, а й усіх, зацікавлених в подальшому розвитку як Internet-культури взагалі, так і Internet-комерції зокрема.

Тому тільки скоординованими зусиллями організацій та відомств незалежно від форм власності, шляхом налагодження міжнародного співробітництва, використовуючи сучасні технології захисту інформації можна отримати переваги не тільки електронного бізнесу, а й інформаційної революції в цілому, не забуваючи при цьому про інформаційну безпеку як нашої держави, так і її окремих громадян.Вчитель інформатики. З метою запобігання небезпеки у Всесвітній мережі діє портал для дітей, батьків та вчителів «Безпечна країна On- ляндія».


Саме тут можна познайомитися з видами інтернет-небезпеки, отримати поради, як уникнути інтернет-залежності, взяти участь у різноманітних тренінгах, опитуваннях та конкурсах.V. Домашнє завдання.

Самостійно підготувати доповнення та корективи, які б ви внесли в діюче законодавство України стосовно інформаційної безпеки.

База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка