Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання казки за серією малюнків



Скачати 178.72 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір178.72 Kb.
Урок 1.

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Складання казки за серією малюнків.

Казка «Метелик і Квітка»



Мета: вчити складати тексти-розповіді, а саме казку, дотримуючись особливостей цього жанру; розвивати творчу уяву учнів, уміння фантазувати, передавати свої почуття до героїв тексту; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до неї.

Обладнання: роздатковий матеріал, серія малюнків до казки « Метелик і Квітка», конверти з прислів'ями, картки із завданням для індивідуальної та групової роботи.

Тип уроку: комбінований, інтегрований урок з української мови та природознавства.

Хід уроку



І.Організаційний момент.

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості - це свято. Тож давайте наш урок проведемо святково і подаруємо нашим гостям таке ж відчуття.

ДІТИ. Доброго дня! Мовим за звичаєм.

Доброго дня! Всім ми зичимо

Щастя й здоров'я вам кожної днини,

Миру і злагоди в вашій родині.

- Спочатку дозволимо сісти дівчаткам - це наша краса. Тепер сядуть хлопчики - це наша сила.

Учитель. Ось почули ми дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.

Девіз (разом)

Красиво читаємо, чітко розповідаємо, мову свою розвиваємо.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Наші книголюби бажають вам, діти, успіхів і нагадують, що на уроці потрібно:


  • Не просто слухати, а чути.

  • Не просто дивитись, а бачити.

  • Не просто відповідати, а міркувати.

  • Не просто запам'ятати, а зрозуміти.

1.Загадка.

Тільки вийдеш із хати,

То зустрінеш нас.

Ми - це сад зелений,

Ми - гаї й діброви,

Ми - це трави й квіти Хто такі ми , діти? (Рослини.)

-А як іншим словом можна назвати цю частину природи? (Флора.)

2. Словникова робота.

Що таке флора нам допоможе з'ясувати довідкове бюро.

Довідкове бюро.



Флора - це сукупність видів рослин, що склалася історично і росте на певній території. Степова флора. Флора мішаних лісів.

«Мікрофон»

  • Які рослини ви знаєте, зокрема квіти?

  • Назвіть весняні квіти.

  • З легендами про які квіти ми ознайомились на інших уроках?

  • А що таке легенда?

Довідкове бюро.

Легенда - це усне народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.

- Наші юні слідопити хочуть ознайомити вас із двома новими легендами.



Легенда про материнку

Жили на світі хлопчик і дівчинка. Життя їх було веселим і безтурботним. Бо зігрівала їх любов та ласка доброї матусі, Та неждано-негадано спіткало родину велике горе : занедужала і злягла мама. Більше вона не підвелась - померла. Засипали неньку сирою землею і зосталися діти сиротами. Щоденно ходять вони на могилу , плачуть, благають матір встати і вернутися до них , бо важко живеться сиротам. Одного разу діти на могилі побачили ніжну і запашну квітку. Вони повірили , що то з’явилася до них мати в образі квітки і назвали її материнкою.
Як народився пролісок

Вранці весняне Сонце нарядилось у золоті промінці і пішло гуляти по

небу. Воно було дуже красиве і гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на

Землю.

У цей час хазяйнувала на землі Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах. Їй дуже хотілося сподобатися красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе весняною квіткою. Квітка була білою-білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю землю усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів. І вони ставали ще красивішими.

Відтоді кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце, з-під снігу з’являються ніжні білі квіти. Це означає, що вже йде Весна.

Робота в групах

- Згадайте правила спілкування в групах.



  • Працювати дружно.

  • Відповідати чітко.

  • Не перебивати.

  • Поважати думку кожного.

  • Виконувати завдання вчасно.

  • Скласти усну розповідь за малюнком. (4 групи по 6-8 речень).

Індивідуальна робота

  • За поданим малюнком і планом опиши квітку. (2 учні)

План

1.Яку квітку зображено?

2. Коли вона цвіте?

3.Які в неї пелюстки, колір, стебло, листя?

4. Чим подобається тобі ця квітка?


  • За поданим малюнком і планом опиши метелика ( 2 учні)

План

1. Кого зображено на малюнку?

2.Якого він кольору?

3.Які в нього крильця?

4.На що він схожий?

Фізпауза


- Діти, сядьте зручно, розслабтеся. Можете закрити очі. Уявіть собі квітучий луг, відчуйте пахощі різнотрав'я. Над ромашками, волошками, конюшиною кружляють красиві метелики. Тихесенько підійдіть до метелика, який сподобався вам найбільше, помилуйтесь ним. Нехай він буде символом казки.

Уявіть собі, як метелик сідає на ромашку і широко розкриває яскраві крильця, щоб поділитися з нами інформацією.



III. Підготовка до сприймання нової теми. Асоціативний кущ

Народні Авторські

КАЗКИ

Про тварин Побутові



Фантастичні

  • Згадайте, на які групи поділяються казки?

  • Назвіть ознаки, за якими казки поділяються на ці групи.

- На попередніх уроках ви вже були в ролі письменника - складали оповідання. А сьогодні я пропоную вам побувати у ролі письменника-казкаря і скласти казку

« Метелик і Квітка» за серією малюнків.

- Ми вже знаємо які є казки, то скажіть, яку казку ми будемо писати? (Фантастичну.)

- Назвіть структурні частини казки. (Зачин, основна частина, кінцівка)

- Чим казка відрізняється від оповідання?

Учень. Тварини, рослини та інші персонажі наділені живих ознак, як люди. Окремі речі наділені чарами. Для казки характерні повтори слів.

IV. Робота над новою темою. Самостійна робота в зошиті

- Яким текстом є казка?



  • опис

  • міркування

  • розповідь

  • Записати назви персонажів казки за малюнками. ( Квітка, Гусениця, Метелик.)

  • Хто ще може бути героєм казки? (Вітерець, Сонечко, Дзвіночки.)

Робота за малюнками

- Давайте уважно розглянемо малюнки і за першими двома складемо діалог про те, як познайомилися герої казки.

(Діти складають діалог)


  • В яку пору року відбуваються події?

  • Як Гусениця і Квітка познайомилися?

  • На що бідкалася Квіточка?

  • Як Гусениця допомогла Квітці?

  • Що сталося між героями казки?

  • Як Гусениця розважала подругу?

  • Хто помітив цю дружбу?

- Що наробив сильний Вітрюган?

- Що сталося з Квіткою?

- Яке перетворення відбулося з Гусеничкою ?

- Що зробив Метелик?

- Яке прислів'я про дружбу було б доречне до цієї казки?

(Друзі пізнаються в біді.)

- Тож який буде зачин до казки?

- Тепер давайте перекажемо основну частину.

- А яка кінцівка нашої казочки?

Фізхвилинка

Я велика куля - Сонечко. Я прокидаюсь і піднімаюсь над обрієм. В мене багато тепла і світла. І хоч надворі ще рання весна, я дарую своє світло всій Землі. Я освітлюю сонні ліси, замерзлі міста і села, вкриті кригою річки та озера.

«Сонечко»

Вийшло сонце за хмароньку (руки вгорі колом)

Разом з білим днем, ( руки в сторони)

Розчісує голівоньку

Білим гребінцем, (розчісують)

Ясний промінь заплітає

У стрічку імли, (заплітають довгі коси)

Дрібні іскри розсипає

По усій землі. (розсипають іскри по колу)



V. Закріплення матеріалу.

- Продовжимо роботу, Зараз попрошу вас добре продумати всю казочку і переказати її нам. (1-2 сильніші учні переказують казку)

- А домашнім завданням для вас буде записати цю казочку у зошити.

Робота в парах

На кожній парті конверт, у якому розсипались слова. Ваше завдання: скласти з цих слів прислів'я, приказку чи прикмету. Пояснити зміст.



  • Де верба, там і вода.

  • Така правда, як на вербі груша.

  • Якщо на калині багато ягід - зима буде холодна.

  • Посаджена калина біля хати принесе щастя в сім'ю.

  • Вранці трава пахне дужче - на дощ,

  • Пізнє цвітіння горобини - на пізню осінь.

  • Пишна та корисна, мов червона калина.

  • У лузі калина з квіточками, наче матуся з діточками.

  • Без верби й калини нема України.

  • Любуйся дитиною, коли росте, а калиною, коли цвіте.


Підсумок уроку. Вікторина

  • Який кущ є символом українського народу і водночас лікарською рослиною? (Калина.)

  • Яке дерево-лікар дало назву літньому місяцеві? (Липа.)

  • Яке дерево використовується в народній медицині повністю? (Сосна.)

  • Яке дерево, найбільш оспіване Т.Шевченком, є символом України? (Верба.)

  • Яке білокоре дерево найраніше починає весняний сокорух? (Береза.)

  • Яке дерево має лікувальні властивості, плоди якого схожі на гриби? (Дуб.)

- А тапер повернемося до нашого девізу уроку. Його ми уквітчаємо таким чарівним віночком. У кожного на парті є червона і фіолетова квіточка. Той, хто може сказати сам собі «Я працював плідно і девізу уроку дотримувався.» уквітчає девіз червоною квіточкою, а той, хто скаже «Ні! Я не всі свої сили приклав, але я буду старатися.» візьме квіточку іншого кольору.

Домашнє завдання.

Записати казку «Метелик і Квітка» у зошит. А для бажаючих учнів перевірити себе у ролі письменника-казкаря скласти казочку за поданим зачином.



Був собі малесенький підсніжний. Взимку він спав у мерзлій землі. Йому було холодно. Снилася квіточці весна...



Урок 2

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Куди поспішає весняний струмок.

Мета: Вчити учнів складати казку за власним спостереженням і розвивати навички грамотного каліграфічного письма; розвивати мислення, фантазію;активізувати уяву, словесну творчість; виховувати любов до природи також сміливість. Впевненість у собі, бажання допомогти іншим.

Обладнання: роздатковий матеріал, малюнки по темі, картки із завданням для індивідуальної та групової роботи.

Тип уроку: комбінований, інтегрований урок з української мови та природознавства.
ХІД УРОКУ

І.Організація класу до роботи.

2.Актуалізація опорних знань.

Хвилинка каліграфії.

На дошці: сня Ве мо стру чки ні

Списати каліграфічно.

Що можна скласти з цих складів? (Весняні струмочки)


  • Знайдіть у цьому словосполученні й підкресліть прямою лінією іменник, хвилястою лінією – прикметник.

Взаємоперевірка.

- Молодці!

3.Складання казки

а) Вступна бесіда.

- Яка зараз пора року?

- На уроці природознавства ми були на екскурсії. Там слухали весняні голоси природи.

- Які весняні голоси ви чули?(Веселу пісеньку горобчика. синички, мрійливу пісню весняного вітру)

- Діти, а ви чули, як співає весняний струмок? Не чули?

- Давайте розслабимось і послухаємо.

(Звучить магнітофонний запис дзюрчання струмочка)



  • Вам сподобалось, як співає весняний струмок?

- А ось українська поетеса Г. Демченко почула пісню весняного струмочка, мабуть , він розмовляв з нею чарівною мовою. Послухайте цей віршик.

б) Вчитель і двоє дівчаток виразно читають вірш « Весняні струмочки»

Вчитель.Цілу зиму спали, c:\users\user\desktop\ро.jpeg

На тепло чекали,

А тепер прокинулись,

Зразу бігти кинулись,

Дзвінко заспівали.

Дівчатка.

Ми - струмочки весняні.

Ми - струмочки голосні,

Спішимо до річки,

Нашої сестрички.

в) Робота над змістом вірша за запитаннями.

- Що робили струмочки взимку ? (Вони спали)



- Де вони спали? (Вони спали під снігом , льодом)

- Хто розбудив струмочок? (Весна, сонечко)



- Як же сонечко розбудило струмочок? (Воно доторкнулось до нього своїми промінчиками і він прокинувся)

- Давайте поміркуємо, куди він побіжить?

- Ой, я навіть помітила, що струмочок став більшим і ширшим.

Чому, діти?(До нього приєдналися інші)

- А чому він не біг сам? (Бо гуртом веселіш)

- Давайте разом поміркуємо, куди ж поспішає струмочок? (До річки, до своєї мами)

-Уявимо, що струмочок - це маленький хлопчик і спробуємо скласти про нього казку.



г) Робота в групах - складання казки по частинах.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ГРУП:

1-а група - складає зачин (Підказка: як починаються казки?)

2-а група - Що робив струмочок взимку?

3-я група - Хто його розбудив?

4-а група - Що сталося з ним , коли він прокинувся?

5-а група - Хто чекав на струмочка?



д) Колективна творчість дітей.

c:\users\user\desktop\дд.jpeg

Складання та редагування казки « Куди поспішає весняний струмочок?»

Жив-був весняний Струмочок. Взимку він спав непробудним сном.

Прийшла тепла лагідна весна. Лагідний промінчик сонця дражнивсь - дражнивсь і розбудив Струмочка. Він злякався і почав швидко тікати та весело співати.

Голос свого маленького синочка- Струмочка почула мама Річка, яка давно вже чекала на нього.

Так вони і зустрілися.

ж) Списування твору з дошки.

Підсумок уроку.



  • Що ми робили сьогодні на уроці?

  • Вам сподобалося складати казку про струмочка?

  • Яку оцінку ви поставите собі за роботу на уроці?

  • Про що чи про кого ви ще б хотіли скласти казку?

з)Домашнє завдання.

- Поспостерігати , як поводить себе Веселка в Бурульці й розповісти про це на наступному уроці.



Урок 3

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Твір – опис „ Білочка "

Мета: закріпити знання учнів про типи текстів, навчити дітей складати твір-опис за поданим планом, формувати вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета, збагачувати активний і пасивний словник учнів; розвивати спостережливість, пам'ять, уміння порівнювати, співставляти; виховувати любов до тварин.

Обладнання: репродукції картин художників, ілюстрації білочки, таблиці.

Хід уроку

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

- Повторення про типи текстів

- З чого складається текст?

- Які типи текстів ви знаєте?

На дошці таблиця «Типи текстів»

- На яке питання відповідає текст-розповідь?

- На яке питання відповідає текст-міркування?

- На яке питання відповідає текст-опис?

а).Загадка

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала.

Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

В неї хата гарна, тиха,

Взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити,

Відгадайте, хто це, діти? (Білка )

- До нас на урок прийшла білочка і подивиться, як ви працюєте.



б) Робота над визначенням типів текстів

- Визначте, до якого типу відносяться тексти.



Розповідь

Чи знайдеться в Україні ліс, у якому б не зустрілася вам білка? Де лісова гілка — там і білка. Восени в білки особливо багато клопотів. Треба на зиму грибів насушити, запастися горішками, жолудями, шишками, дупло вимостити. Коли завіють сніги, загудуть завірюхи, білка сховається в дуплі. А доки не чути заморозків, білка розважається.

Міркування

Білки – всеїдні тварини. Живляться вони насінням хвойних дерев, жолудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. А також поїдають комах, розорюють гнізда птахів і їдять яйця та пташенят.

- Який тип тексту ми не назвали?



3. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми з вами будемо вчитися правильно будувати речення, виражати свої думки, вчитися описувати білочку. А також розширимо і поповнимо свої знання про цю тваринку.



4. Лексико – стилістична підготовка

а) Робота з тлумачним словником

БІЛКА - [б і л к а] - Лісовий руденький невеличкий звірок із пухнастим хвостом та китичками на вухах, що живе на деревах; вивірка. Ласкаво - білочка.



б) Відгадування загадок

Загадки


Що за дивна непосида

На стежину шишки кида?

З гілки скік та скік на гілку.

Ви впізнали? Це - ... (Білка)

Сама мала, шубка пухка,

з гілки на гілку стрибає,

шишки, горішки збирає. (Білка)

В неї хатка гарна, тиха,

взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити.

Відгадайте: хто це, діти? (Білка)

Я веселий звірок,

плиг з ялинки на дубок.

Не стрибаю, а літаю —

хвіст мені допомагає. (Білка)

в) Вірші про білочку

Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко — просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору-вниз, на гілку, з гілки.

Хто це буде, діти?... (Білка)

Л. Глібов

Білочка


Хвіст трубою, спритні ніжки —

плиг із гілки на сучок! —

носить все вона горішки

в золотий свій "сундучок".

В неї й очі, мов горішки,

кожушинка хутряна,

гострі вушка, наче ріжки, —

у дуплі живе вона.

Г. Бойко

Із верхівки білочка

скочила на гілочку..

Гілочка погнулася,

білочка хитнулася.

З гілки обірвалася!

Впала? Де сховалася?

Ой, не вірте білочці —

он вона на гілочці!

Катерина Перелісна

г) Чи знаєте ви, що…

Коли білка стрибає з дерева на дерево, то їй допомагає довгий пухнастий хвіст. Він служить й кермом, і парашутом, підтримує її у повітрі. Взимку білка накривається хвостом, як ковдрою.

Білка дуже старанно запасає на зиму корм – жолуді, горіхи, гриби, які ховає у дуплах, під опалим листям, або розвішує на сучках дерев.

Колір хутра взимку світлішає, а шерсть стає густішою, шкіра – цупкішою, щоб захиститись від холоду. Білка не залягає у сплячку: лише у люті морози та під час хуртовини вона може кілька днів перебувати у своєму гнізді і ледь дрімати.

Білка відчуває близьку зміну погоди. Вона дуже боїться зливи і завірюхи. У дощову осінь білка сидить у гнізді, поїдаючи свої запаси, і може загинути від нестачі корму.

Коли завіють сніги, загудуть завірюхи, білка сховається в дуплі, вкриється пухнастим хвостом і чекатиме відлиги. Житло влаштовує в дуплах, а якщо їх немає, то між гілками дерев. У середині гніздо вистилає мохом, сухою травою, листям і шерстю. У такому гнізді тепло, навіть у люті морози.

д) Розгляд малюнків

c:\users\user\desktop\kartinki24_ru_animals_squirrels_0023.jpg c:\users\user\desktop\kartinki24_squirrels_0012.jpg

6.Робота з мовним матеріалом

Робота з таблицею "Схема опису"

— З чого почнемо опис? (Лісова тваринка.)

— Які ознаки білочки треба розкрити? (Тіло, хутро, хвіст.)

— Що відрізняє білочку від інших лісових мешканців? (Стрибає з гілки на гілку).

Зразки описів

1. БІЛОЧКА-МАНДРІВНИЦЯ



Маленька білочка народилася наприкінці літа. Вона тоді була зовсім гола і сліпа. За деякий час звірятко вже вкрилося м'якою пухнастою шерсткою, а потім відкрило й свої горіхові очі. Білочка висунула гостру, допитливу мордочку з гнізда, повела вушками…

Та як тільки в тебе хвостик стане пухнастий і лапки зміцніють, я навчу тебе стрибати по верхах дерев ,і тебе тоді ніхто не спіймає.

Оксана Іваненко

2. Маленький Андрійко з мамою ходив у парк. Там він побачив білочку. Вона йому дуже сподобалася. Вдома хлопчик розповів про неї бабусі:



- У парку ми бачили білочку. У неї руда шубка. Хвостик довгий і пухнастий. На вушках чорні китички. А оченята в цієї тваринки — немов великі ягоди чорної смородини.

в) Словникова робота

Робота в групах

Кожна група отримує конверт із завданням.

1 група: Як можна назвати білочку, щоб не повторюватись?

2 група: Яка у білочки шубка?

3 група: Які у білочки очі?

4 група: Які у білочки лапки, пальці, кігтики?

5 група: Які у білочки вуха?

6 група: Яка білочка?

Білочка — невелика тварина, працьовита, спритна, руда, хитра, обережна, маленька.

Лісова мешканка, лісова тваринка, пустунка, лісова красуня,

чудовий «повітряний акробат».

Шубка – червоняста, руда, м 'яка, пухнаста, взимку сіренька.

Тіло – видовжене.

Голівка – маленька.

Вуха – гострі, наче ріжки, на вушках чорні китички.

Мордочка – витягнута, гостра, допитлива.

Оченята – мов блискучі намистинки, немов великі ягоди чорної смородини,

горіхові, чорні, мов дві цяточки вогнисті.

Лапки - коротенькі, спритні, міцні.

Пальці – довгі.

Кігтики – гострі, чіпкі.

Хвіст - великий , пухнастий, довгий, пишний.

Фізкультхвилинка

Білочки


Лапки в боки, вгору вушка-

Скачуть білочки – подружки

Раз, два, три, чотири, п’ять –

По гілках вони летять.

Кожен ранок на галяві.

Спритно роблять вільні вправи.

Раз, два, три, чотири, п’ять –

Люблять білочки стрибать.



6. Складання тексту-опису за планом (2-3 учні).

1. Кого ми бачили у лісі?

2. Якого кольору у білочки шубка?

3. Які голівка, очі, вушка?

4. Які в тваринки лапки?

5. Який хвіст?

6. Твоє ставлення до білочки.

- Яким реченням ви закінчили б опис, висловивши основну думку?



(«Справжня лісова красуня», «Мені дуже сподобалася білочка»).

- Чому це закінчення найбільше підходить до опису тваринки?

- Який заголовок можна дібрати, щоб була зрозумілою основна думка?

(«Лісова красуня»).

Зразок твору



У лісі ми бачили білочку. У неї руда, м'якенька, пухнаста шубка. Взимку вона стає сіренькою. Тіло видовжене. На маленькій голівці є два гострих вушка з чорними китичками. Блискучі оченята схожі на великі ягоди чорної смородини. Лапки міцні. За допомогою довгих пальців і гострих кігтів вона легко стрибає з гілки на гілку. Довгий і пухнастий хвіст служить їй кермом і парашутом.

Вона справжня лісова красуня. Мені дуже подобається білочка.

7. Записування тексту "Білочка"

8. Перевірка написаного

9. Підсумок уроку

– Що ми робили сьогодні на уроці?

– Які слова нам допомогли описати білочку?

– Якою частиною мови вони являються?





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка