Урок «Порушення вищої нервової діяльності людини»Скачати 89.78 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір89.78 Kb.
#10176
ТипУрок
Практичні поради підвищення стійкості

до стресів

(матеріали зібрані учнями на урок «Порушення вищої нервової діяльності людини», проведеному в 9 класі вчителем біології вищої категорії, старшим вчителем М.С. Чайкою. Апостолівського районного ліцею-інтернату Дніпропетровської області)

Методи психічної саморегуляції

 1. Релаксаційно-дихальна гімнастика

Вправа перша

 1. Дихайте «нормально», одночасно стежте за тим, які частини тіла беруть у цьому участь і в якій послідовності. (Ви дихаєте носом чи ротом; коли видихаєте, чи підіймається у вас під час вдиху живіт, грудна клітка; потім повітрям заповнюється простір між ключицями або все відбувається в іншій послідовності?)

 2. Встаньте або сядьте, випрямивши спину. Вдихайте повітря носом так, щоб спочатку заповнити ним нижню частину легень (можете випнути живіт), потім середню частину легень (при цьому у вас розширюється грудна клітка) і, насамкінець, ніби під ключицю.

 3. Після вдиху на деякий час затримайте дихання.

 4. Потім повільно вдихайте носом так, щоб звільнити легені у тій же послідовності, в якій ви наповнювали їх, вдихаючи повітря, тобто почніть із живота. Намагайтесь видихати глибше, особливо з «живота». Зробіть перерву, коли видихати буде нічого.

Вправа друга допомагає при виняткових реакціях на стрес.

 1. Сядьте прямо і вдихайте так, як ви цьому навчились в попередній вправі.

Вдих повинен тривати стільки часу, скільки необхідно, щоб повільно дорахувати до п’яти.

 1. Потім на рахунок «три» затримайте дихання.

 2. Видихаючи, рахуйте до п’яти, а потім на рахунок «три» затримайте дихання.

 3. Рахуйте ритмічно, увесь цикл повторюйте до того часу, доки не відчуєте, що заспокоїлися. 1. Релаксація (розслаблення)

Безпосередній індивідуальний тренаж

 1. Займіть зручну позу сидячи або лежачи.

 2. Закрийте очі. Почекайте деякий час, намагайтесь ні про що не думати. Не звертайте уваги на зовнішні подразники (автомобіль, який проїжджає неподалік, кроки дітей тощо ). Іноді може допомогти фраза, наприклад, «мені спокійно, добре» або рахунок від одного до десяти.

 3. Концентруйте свою увагу на розслабленні м’язів. Найкраще всього почати з рук. Скажіть собі, що ваші руки розслабленні,теплі й важкі. Це саме зробіть і з ногами, тулубом, головою. Все робіть спокійно без поспіху.

 4. Дихайте легко, можна постійно уповільнювати дихання.

 5. Усе, що ви робите, повинно бути для вас приємним. Відпочивайте, насолоджуйтесь відчуттям спокою і розслаблення. У стані розслаблення залишайтесь 10-15 хвилин. Не звертайте уваги на неприємні думки, не напружуйтесь.

 6. Релаксацію припиняйте, коли відчуєте, що вона перестала бути для вас приємною.

 7. Релаксацією є сенс займатися регулярно. Систематичність важлива особливо на початку. Найбільш оптимально займатися два рази на день. Чим регулярніші будуть тренування, тим краще ефект.

Можна попробувати наступну техніку, яка підходить в актуальних ситуаціях, коли на класичну релаксацію в положенні лежачи немає часу.

 1. Зробіть декілька глибоких вдихів. Зосередьтесь на диханні, на тому, як поті повітря надходить через ніс у легені.

 2. Подумки вимовляйте свою релаксаційну формулу-це може бути як фраза, так і слово, наприклад «спокій» і «тиша».

 3. Уявіть собі весь ритуал, який звичайно відбувається при занятті класичною релаксацією.

 4. Постійно розслабляйте окремі групи м’язів. Зручними є положення сидячи, хоча, звичайно, можна це зробити і стоячи. 1. Йога

Систем тренажу існує немало. Найбільш розробленою є, мабуть, йога. Усі європейські й американські підходи так чи інакше інспіровані системами йоги. Подолати знервованість допомагають такі вправи.

 1. Шавасана. Лежачи на спині, п’яти й носки ніг разом, руки притиснути до тулуба. Закрити очі, напружити на 1 сек. все тіло, а потім відразу розслабитися. Дихання мимовільне, через ніс. Подумки проконтролювати розслаблення, починаючи від пальців ніг до м’язів обличчя. Через деякий час руки й ноги починають терпіти. Уявити ясне голубе безхмарне небо, себе в образі птаха в цьому небі. Переключити увагу на серце. Бути в позі не менше 5 хв. Відкрити очі, потягнутися, трохи посидіти, а потім встати.

 2. Паріпурна навасана. Сидячи на підлозі, відхилити тулуб назад, підняти руки й витягнути їх паралельно підлозі. Опори торкаються тільки сідниці. Тримати ноги нерухомо і прямо, відтягнути пальці до ступнів. Хребет напружений, голова розслаблена, кряж втягнутий і піднятий, груди розкриті, дихання спокійне, рівне. Позу тримати від 20-30 сек. до 1 хв. Повторити 2-3 рази.

 3. Ардха навасана. Сидячи на підлозі, руки за головою, відхилити тулуб назад і підняти ноги. Ноги напружені і витягнуті до ступнів, поперек піднятий угору, лікті знаходяться на одній лінії зі скронями. Дихання не повинно бути глибоким: вдих-видих-затримка дихання. Тривалість перебування в позі: для початківців 2 х 5-10сек, для людей середнього рівня підготовки-2 х 20-30сек і для фізично підготовлених-2-3 х 1 хв.

Її фізіологічною основою є використання м’язової системи, яка піддається вольовому керуванню, впливу на емоційно-негативні функції нервової системи.

 1. Аутогенне тренування.

Аутогенне тренування можна здійснювати у такий спосіб.

Сидячи (голова нахилена, руки на стегнах) або лежачи на спині, декілька разів повільно повторити наступні словесні формули:

«я розслабляюсь і заспокоююсь…», «мої руки розслабляються і тепліють…», «мої руки повністю розслаблені…теплі…», «мої ноги повністю розслаблені…теплі…нерухомі…», «мій тулуб повністю розслабляється і тепліє…», «мій тулуб повністю розслаблений…теплий…нерухомий…», «моє обличчя розслабляється і тепліє…», «моє обличчя повністю розслаблене …тепле…нерухоме… », «стан приємного (повного, глибокого) спокою».

На початковому етапі тренування рекомендується займатися 4-6 разів на день по 5-10 хв., повторюючи формулу від 2 до 6 разів підряд.

Якщо після регулярних тренувань почнуть чітко виявлятися відчуття, можна замість повторення цих 12 формул обмежитися 7-ма основними, а для заняття аутотренінгом необхідно лише 4-5 хв. На день.

Вершиною досконалості є вміння обходитись лише двома формулами: першою й останньою. Для аутогенного тренування в цьому варіанті необхідно не більше 1 хв., а при дуже високій тренованості – 10-15 сек.

Закінчити психом'язове тренування рекомендується такими формулами: «весь мій організм відпочиває», «я відпочив і заспокоївся», «самопочуття хороше», «із задоволенням візьмусь за справи».

Після цього необхідно, не кваплячись, глибоко вдихаючи, добре потягнутися всім тілом, видихнути, встати на ноги, зробити декілька простих вправ і зайнятися справами. 1. Медитація.

Найбільш поширений вид медитації – медитація зосередження. Спочатку проводиться концентрація на предметі або явищі (на точці, диханні, звукові). Повинно бути єдине джерело, яке привертає до себе увагу. Потрібно позбутися нервозності, заспокоїти емоції, зняти фізичну напругу. Для цього й існує концентрація свідомості на об’єкті або процесі, після якої настає медитація.

Існує ряд східних мантра-медитацій – медитацій зосередження. Мантра – східна молитовна формула (словосполучення), або закликання. При її промові людина створює певну вібрацію у зовнішньому світі і певні зміни у своїй психіці, тобто у світі внутрішньому. Мантра-медитація – концентрація свідомості на мантрі з метою одержання з її допомогою медитативного стану. Відомі мантра медитації АУМ, СОХАМ та ін.

Крім медитацій зосередження існує медитація сприйняття. Вона принципово інша, її сутність – «просто сидіти». Людина повністю занурюється у свої почуття, охоплюючи їх усі, без винятку. Це найважча форма медитації. Людина, яка нею займається, повинна повністю усвідомлювати себе, бачити і відчувати те, що відбувається в її внутрішньому світі: «З берега свідомості спостерігати рух річки думок». У цій перекладеній з японської мови фразі і полягає суть такого виду медитацій.

В Україні медитація була відома здавна. В основному, це медитація зосередження. Молитовна християнська практика є якоюсь мірою практикою медитативною. Концентрація в цьому випадку відбувається через повтор слів молитви.Таблиця №1

 1. Взаємозалежність між характером харчування і психічним порушенням

Характер харчування

Психічні порушення

Неповноцінне харчування

Депресивний психоз

Надмірне окислення нікотинаміду

Шизофренія

Низьке освоєння вітаміну В12

Плутанина в думках, параноя, роздвоєння особи

Патологія метаболізму натрію та калію

Емоційні порушення

Ненормальний розподіл натрію

Меланхолія

Патологічний метаболізм цукру

Шизофренія, депресивний психоз, неспецифічна депресія, алкоголізм, маніакальний психоз, неспокій, роздратованість, втома, плутанина в думках, неконтрольовані емоційні вибухи

Патологічний метаболізм аскорбінової кислоти

Шизофренія

Патологічний метаболізм вітаміну В6

Депресія


Таблиця №2

 1. Взаємозалежність психічних станів людини від нестачі деяких вітамінів та мікроелементів

Дефіцит вітамінів, мікроелементів

Симптоми деяких психічних станів

Вітамін В3 (пантотенова кислота)

Безсоння, нервозність, роздратованість, плутаниця в думках, відчування тривоги, страху, депресія, галюцинації

Вітамін В1 (тіамін)

Втрата апетиту, депресія, роздратованість, плутанина в думках, втрата пам’яті, неспроможність сконцентруватися, підвищена чутливість до шуму

Вітамін В2 (рибофлавін)

Депресія

Вітамін В6 (піридоксин)

Патологічні реакції у психічно неповноцінних дітей

Вітамін В12 (ціанкобаламін)

Складнощі в концентрації і запам’ятовуванні, ступор під час депресії, галюцинації, маніакальна або параноїдальна поведінка

Йод

Депресія, апатія, паніка, галюцинації

Йод

Кретинізм

Калій

Нервозність, роздратованість, психічна дезорієнтація

Магній

Параноїдальний психоз

Кальцій

Роздратованість, невроз, втома, напруженість, безсоння 1. Народні засоби зняття нервово-емоційної напруги

 1. Зрізати листки молодої кропиви зі стеблом зверху на 20 см (найкраще в квітні-травні), промити, дрібно порізати, скласти, не ущільнюючи, в літрову банку і залити холодною кип’яченою водою. Настояти 10 годин. Пити стільки, скільки потрібно для задоволення денної спраги (замість води). Дитині можна давати разом з фруктовим соком. Цей засіб заспокоює нервову систему, а також сприятливо впливає на кишечник і очищує кров від алергенів.

 2. При підвищеній нервозності пити сік сирого буряка по 1/3 склянки3-4 рази на день. Можна додавати в нього ¼ частину морквяного або яблучного соку.

 3. Приготувати настій молодих весняних листків берези. 100 г листя подрібнити і залити 2 склянками теплої кип’яченої води. Настоювати 5-6 годин. Процідити, віджати, відстояти. Вживати при неврозах по ½ склянки 2-3 рази на день перед їжею. Настій дуже збагачений вітаміном С.

 4. Настояти 1 частину подрібнених коренів аралії в 5 частинах 70%-го спирту. Приймати 2 рази на день (краще в першій половині дня) по 10-15 крапель при депресії та неврастенії.

 5. Взяти по 3 частини квітів глоду, трави пустинника і трави сушениці, 1 частину квітів ромашки. 1 ст. ложку подрібненої суміші залити склянкою окропу, настояти 8 годин, процідити. Вживати по ½ склянки 3 рази на день через годину після їжі при захворюваннях серця і при нервовому збуджені (як заспокійливе).

 6. Знімають нервову напругу і наслідки стресу обливання вранці і ввечері прохолодною і холодною водою.


Скачати 89.78 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка