Урок: літературне читання Клас: 2 Тема. Природа наш спільний дім. Василь Сухомлинський. Я хочу сказати своє слово



Скачати 124.09 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір124.09 Kb.


Вчитель: Плис О.В., Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів
Урок: літературне читання

Клас: 2


Тема. Природа – наш спільний дім. Василь Сухомлинський. Я хочу сказати своє слово.

Мета. Навчальна складова мети - учити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, порівнювати, спонукати дітей до словесної творчості, дoбирати словa для перeдачі крaси прирoди. Розвивальна складова мети – розвиток навичок аналізу твору, образного мислення, спостереження, зв’язного мовлення, здатності дивитися і бачити, слухати і чути. Пізнавальна складова мети – аналіз картини І.Левітана «Озеро. Русь», підвести учнів до думки, що кожен має право сказати своє слово.

Виховна складова мети - виховувати любов до слова, бажання користуватися його красою та силою, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: запис звуків лісу, портрет В.О. Сухомлинського, мікрофон для гри, репродукції картин І.Айвазовський «Дев’ятий вал»; Нестеров «Мовчання», І.Левітан «Золота осінь», «Озеро. Русь», малюнок їжачка, листочки та намальований стовбур дуба для створення дерева самооцінювання
Хід уроку


Викладання



Учіння

Організація й управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів




І. Організація класу.

Встаньте, діточки, скоріше,

Усміхніться всім миліше,

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»


Слухове сприйняття інформації.

Перевірка робочих місць.





Перевірка підготовки учнів до уроку та створення позитивного настрою

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Всуп

Як же гарно, чудово, привітно.

Ніби в казці, в осіннім гаю.

Клен з берізкою золотом квітне,

Я на килимі жовтім стою.

Осінь гріється в теплім промінні,

Усміхається сонцем згори.

І малює картини чарівні

Та міняє щодня кольори.


Учні слухають вірш, який звучить на фоні аудіозапису пташиного співу в лісі

Вчитель вмикає запис шуму осіннього лісу і читає вірш.




3. Бесіда.

 Діти, до нас на урок завітав Їжачок-Лісовичок. Разом з ним ми помандруємо милуватися красою осінньої природи, а він буде спостерігати за вами і в кінці подарує всім осінні листочки, за допомогою яких ви зможете оцінити свої знання. Тож будьте уважними, активними, висловлюйте вільно свої думки.

 А коли до нас приходить осінь за календарем?

 Назвіть трьох синів осені.

 Чому в них такі імена?

 Якою буває осінь? Яка вам найбільше подобається?

 Чи знаєте ви звідки в осені стільки золота?


Учні розглядають малюнок їжачка.

Учні дають відповіді на запитання, аналізують, з’ясовують причинно-наслідкові дії.



Вчитель демонструє малюнок, налаштовує учнів на активну роботу.

За потребою вчитель задає учням додаткові запитання, з метою допомоги з’ясування деталей про осінь.

Узагальнює учнівські відповіді.



4. Ознайомлення з легендою.

 Послухайте про це легенду. Її нам прочитає …

 Чи виконує Осінь накази Сонця?


Читає легенду підготовлений учень. Всі інші школярі сприймають текст на слух, складають образи про почуте.

Коментує читання, за потребою вносить корективи, оцінює виразність читання. Стимулює учнів до висловлювань власних думок

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

  1. Прийом «Мозкова атака»

 Прочитайте тему нашого уроку «Природа – наш спільний дім».

 Як ви розумієте ці слова? (Відповіді дітей)

 Так, діти, жива і нежива природа тісно пов’язана між собою. І здоров’я людини пов’язане з добрим станом довкілля.

 На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися бути уважними, спостережливими, здатними дивитися і бачити, слухати і чути.

А допоможе нам у цьому оповідання Василя Сухомлинського «Я хочу сказати своє слово».


Учні читають записи на дошці, відповідають на запитання, висловлюють власні міркування, судження, спираючись на власний читацький та життєвий досвід.

Ознайомлюються із темою та завданнями уроку



Вчитель читує з дошки тему уроку, коментує відповіді учнів на поставлене питання,

за необхідністю корегує їх.

Знайомить учнів із завданнями уроку, акцентуючи увагу на темі уроку.




 V. Ознайомлення з літературною спадщиною

В. О. Сухомлинського.

1. Розповідь учителя.

В. О. Сухомлинський – педагог, письменник. Народився у селі Василівка на Кіровоградщині. Багато років був директором і вчителем Павлиської школи. Він дуже любив дітей і написав для них понад 1200 казок і оповідань.

У його творах переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, любили природу і берегли її.


Учні слухають повідомлення вчителя, обмірковують, розглядають портрет В.Сухомлинського

Демонструє портрет В.Сухомлинського.

Наголошує на особливостях літературної спадщини письменника

Розповідь учителя про письменника, у ході якої формується виховна складова вивчення твору.




V. Опрацювання оповідання.

1. Читання оповідання «Я хочу сказати своє слово» вчителем.

 Скажіть, коли і де відбувається подія, описана в оповіданні?

 Як звали вчительку?

 В який клас ходили діти?


Слухове й зорове сприйняття тексту.

Учні розмірковують над прочитаним твором.



Вчитель виразно читає оповідання. Дбає про його цілісне сприйняття
Бесіда з учнями, у ході якої відбувається перевірка першого сприйняття тексту

2. Словникова робота.

Повела, осінній, перелітних, курликали.



Учні читають з дошки слова й пояснюють їх значення

Коментує відповіді учнів.

3. Повторне читання оповідання вголос ланцюжком.

 В яку пору року повела Катерина Іванівна дітей у поле?

 Що вчилися робити діти?


Учні читають ланцюжком, досліджують текст, виділяють у ньому ключові слова

Учитель слідкує за правильністю читання учнями оповідання, у разі потреби корегує неправильно прочитані слова

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

 Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку. Чому в степу було сумно? Які слова з цього опису передають спокій, сум?

 Яке завдання поставила вчителька дітям?

 Як поставилися до завдання діти? Де про це сказано?

 Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями дітей? Поясніть свою думку.

 Хто з школярів дібрав найвлучніше слово?

 Яким Валя побачила небо? Як вона про це сказала? Прочитайте. Який у неї був настрій?

 Яким діти побачили небо після Валених слів?

 Прочитайте останній абзац.

 Як ви розумієте його зміст?




Учні самостійно відповідають на питання, вступають в діалог з іншими учнями, вчителем.

Учні приходять до висновку, що кожен бачить світ по-своєму


Вступає в діалог з учнями, при необхідності корегує їх відповіді.

Підводить учнів до того, що потрібно бути спостережливим, багато читати, щоб побачити і підібрати влучні слова про красу природи


5. Фізкультхвилинка.

Дерева високі-високі.

Травичка низенька-низенька.

Вітер дерева колише, гойдає.

То вправо, то вліво.

То вперед, то назад нахиляє.

Пташки летять, відлітають.

А діти тихенько за парти сідають.



Ведучий учень показує вправи, всі учні хором промовляють вірш і повторюють рухи

Спостерігає за правильністю виконання фізкультхвилики

6. Гра «Мікрофон»

 Пригадайте, яким ви побачили небо, ідучи до школи? Сумним чи ласкавим? Сірим чи синім? Низьким чи високим?

 Розкажіть про свої враження.


Використовуючи свої вміння спостерігати, учні самостійно висловлюють свої міркування

Стимулювання

активності учнів до

узагальнення

матеріалу. Заслуховування

думок учнів, редагування та доповнення

відповідей



7. Гра «Розвідники»

 Прочитайте текст самостійно ще раз і порахуйте, скільки разів у тексті зустрічається слово «небо». (14 разів)



Самостійна робота з текстом. Пошук слів та їх підрахування.

Інструктування щодо виконання завдання. Індивідуальне консультування.

Заслуховування відповідей учнів. Схвалення думок.



VII. Рефлексія.

  1. Вправа «Входження в картину»

  • Пригадування картин на яких зображено небо (Айвазовський «Дев’ятий вал», Нестеров «Мовчання», Левітан «Золота осінь»).

  • Яким зображено небо на картинах?




  • Ознайомлення з картиною Левітана «Озеро. Русь» (- Що ви бачите на картині? Що побачили таке, що не сказали ваші однокласники? Як би ви назвали картину?)



  • Запам’ятовування назви та автора картини




  • Повідомлення про картину

На картині зображено велике озеро. На дальньому піднесеному березі видно поля і осінній ліс, перед яким стоїть біла церква. На блакитному небу пливуть химерні білі хмари. Все це дуже красиво відбивається в озерній воді. Сонячність картини підкреслює розмах і велич російської природи

-Тож які хмари зображені на картині?



Розглядають знайомі вже їм картини і описують небо, порівнюють ознаки.

Учні розглядають нову картину, озвучують побачене на ній, доповнюють відповіді однокласників.

Учні проговорюють назву та автора картини, використовуючи знаки, які ставляться в кінці речень різних за метою висловлювання.

Учні слухають повідомлення про картину, складають свої власні образи, роблять свої висновки та озвучують їх.


Вчитель демонструє картини, задає запитання, стимулює учнів до висловлювання власних думок.

Контроль процесу

спілкування «учень-учень», «учень-вчитель».

Спрямування дій учнів на пошук ключових та другорядних образів зображених на картині.

Заслуховування відповідей.

Спонукає до запам’ятовування назви та автора картини, проговорює разом з учнями назву та автора наче після них стоять: крапка, знак оклику, знак запитання.

Стимулювання

активності учнів до

узагальнення

матеріалу

Допомога в узагальненні думок




VIII. Домашнє завдання.

 Вдома прочитайте оповідання батькам і усно складіть текст-опис «Осіннє небо».



Учні записують домашнє завдання у щоденник

Консультація за потребою

XI. Підсумок  уроку.

  1. Оцінювання

Їжачок-Лісовичок дарує кожному листочок. На них ви поставите собі оцінку і прикріпіть до магнітної дошки.

Учні самостійно аналізують свою роботу на уроці, виставляють собі оцінку і на дошці створюють дерево самооцінок. За бажанням пояснюють свій вибір оцінки

Контролює дії учнів, у разі необхідності надає індивідуальну консультацію та корегує думку учнів про власну оцінку



2. Висновок.

А хто з вас хоче сказати «своє слово» про наш урок? Яким він був? Згадайте початок уроку. Чи досягли ми поставленої мети?

(Висловлювання дітей:

«Мені було цікаво …»

«Мене здивувало …»

«Я навчився …»)



Говорять про особисті

враження від роботи



Підсумок відповідності

поставлених

завдань та їх

виконання.

Аналіз навчальної діяльності учнів


Додаток 1



Легенда про осінь

Осінь – старша донька Сонця. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе.

Додаток 2

Я хочу сказати своє слово.


Катерина Іванівна повела своїх маленьких першокласників у поле. Був тихий осінній ранок. Високо в небі летів ключ перелітних птахів. Вони тихо курликали, і від цього в степу було сумно.
Учителька сказала дітям:
—    Сьогодні ми будемо вчитися розповідати про осіннє небо. Хай кожен з вас добере для цього в рідній мові красиві і точні слова.
Діти притихли. Вони дивились в небо і думали. Через хвилину всі заговорили: «Небо синє-синє... Небо голубе... Небо чисте...» І все. Діти знову і знову повторювали одні й ті самі слова: синє, голубе, чисте.
Збоку стояла маленька Валя.
—    А ти, Валю, що хочеш сказати?— запитала Катерина Іванівна.
—    Я хочу сказати своє слово.
—    Яке ж твоє слово про небо?
—    Небо ласкаве...— тихо сказала дівчинка й усміхнулась.
Діти притихли. Вони враз побачили в небі те, чого не бачили досі: «Небо сумне... Небо тривожне... Небо зажурене... Небо холодне...»
А небо грало, трепетало, дихало, як жива істота. І діти дивилися в його сумні сині-сині осінні очі.

Василь Сухомлинський





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка