Урок конкурс ерудитів Тема уроку: в країні Менделєєва



Скачати 149.95 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір149.95 Kb.



Урок хімії у 8 класі

Урок – конкурс ерудитів


Тема уроку: В країні Менделєєва.

Мета: Ознайомити з життям і науковою діяльністю Д.І.Менделєєва; стимулювати пізнавальну діяльність учнів, розвивати інтерес до предмета; формувати вміння швидко і чітко формулювати свої думки, логічно їх викладати. Виховувати почуття відповідальності, товаристськості.

Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва, його портрет, стінгазети, кросворд.

Тип уроку: конкурс ерудитів.
Хід уроку.

Вчитель. Сьогодні ми зібралися, щоб вшанувати пам’ять великого вченого, гідного сина свого народу Д.І.Менделєєва.

Вже 138 років минуло з того часу, як було відкрито фундаментальний закон, якому підкоряються всі хімічні елементи Всесвіту. Відомо, що вся жива та нежива природа складається із хімічних елементів.

Тому періодичний закон – це не тільки основний закон хімії, а й основний закон природи. Його відкриття розпочало нову еру в розвитку хімії, фізики, біохімії, геохімії, астрохімії та багатьох інших наук. Це ера нестримного руху наук уперед.

Періодична система елементів Д.І.Менделєєва змусила вчених розпочати роботу над виправленням та уточненням атомних мас, складу та формул вищих оксидів. Вона підштовхнула дослідників до пошуків нових, передбачених Д.І.Менделєєвим елементів, що призвело до відкриття не тільки цих, а й нових, штучно добутих елементів, тобто до розширення самої Періодичної системи. Таким чином, слова Д.І.Менделєєва «Періодичному законові майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і розвиток пророкує» таки збулися.

Сьогоднішній урок – урок узагальнення знань ми проведемо у формі конкурсу – конкурсу ерудитів. На конкурс 9-й клас виставив 2 команди: команда «Нітрогенових» і команда «Гідрогенів».

І конкурс – презентація команд та їхніх емблем.

Команда «Нітрогенових»:

Виступає група думки, мислення і життя. Група руху наших м’язів, група врожаю всіх сільськогосподарських рослин, група знищення величезної кількості шкідників і хвороб сільськогосподарських культур, група ліків, група світлих, прекрасних і неповторних.

Команда «Гідрогенів».

Виступає група стійких і активних відновників. Представляємо елемент і його сполуки майбутнього, які розв’яжуть глобальну проблему людства – дослідження та освоєння Космосу. За нами майбутнє.

Грім гримить, земля трясеться,

Гідроген у клас несеться.

На низеньких каблуках,

Із сполуками в руках.

(тримають сполуки – H2O; NH3; HClO4; CH4)

ІІ конкурс – конкурс стінних газет. Представники кожної команди демонструють свою газету та стисло викладають її зміст.



ІІІ конкурс «Домашнє завдання» - команди ознайомлять нас із біографією Д.І.Менделєєва та з історією відкриття його фундаментального закону.


  1. До відкриття закону Д.І.Менделєєвим у хімії панувало повне безладдя. Хіміки блукали у пітьмі; відкриття вони робили, покладаючись лише на свою інтуїцію та експериментальний хист… Не було в них тоді ні «хімічного компаса», ні «хімічної карти», які б допомагали їм безпомилково вибирати правильний шлях у вивченні речовин, їхніх властивостей та перетворень.




  1. Скільки хіміків до нього намагалися систематизувати все різноманіття елементів, що створили дивний світ навколо людини і які складають саму його суть … Багато хто розумів, відчував, що повинна бути така система – закон природи, прагнули його відкрити – і марно. Д.І.Менделєєв таки сам побудував її – періодичну систему елементів, названу згодом його іменем. Це була могутня людина, тому що зроблене ним під силу тільки гіганту. Як йому це вдалося? Завдяки чому? Завдяки своїй неймовірній силі таланту, завдяки міцності духу, завдяки впевненості в тому, що справа його потрібна.



  1. Д.І.Менделєєв народився 8 лютого 1834 року в Тобольську. У сім’ї він був останньою, сімнадцятою дитиною. Батько вченого, Іван Петрович Менделєєв, директор Тобольської гімназії, був сином сільського священика.




  1. Ще гімназистом Д.І.Менделєєв дуже цікавився природничими науками, а після закінчення гімназії вступив на природничо-математичний факультет Петербурзького педагогічного інституту, який закінчив 1855 року із золотою медаллю.



  1. Д.І.Менделєєв їде до Одеси, де одержує місце викладача природничих наук.




  1. Тут, у південному приморському місті, він починає шукати «причину хімічної спорідненості» - те, про що думав уже давно і чому присвятить усе своє життя. Півроку в Одесі – і Менделєєв знову в Петербурзі. Приїхав він не з порожніми руками: привезена робота – найтонше і найкопіткіше дослідження значного обсягу. Це фактично його дисертація. Вона дає йому перший учений ступінь магістра. Магістра хімії та фізики. Менделєєву виповнилося тоді всього 22 роки.



  1. А потім молодий Менделєєв на поштовій кареті їде в перше своє відрядження – через Варшаву у знаменитий Гейдельберг, у лабораторію професора хімії Бунзена, а потім у Париж, до мсьє Салерона – того самого Салерона, краще за якого ніхто не міг робити хімічні прилади й інструменти. Менделєєву потрібні були найточніші з усіх точних терезів, тому що для його роботи не підходили інші.




  1. В Гейдельберзі йому добре працювалося, він почувався вільним, незалежним. Тут він знайшов нових друзів. Іван Сеченов, Олександр Бородін, Дмитро Менделєєв – вони були тоді молоді, їхні імена ще не лунали так голосно, але кожний з них уже був відомий своїми роботами. Усі троє із захопленням займалися хімією. Д.Менделєєв намагався збагнути суть явищ, що відбуваються на рівні значно тоншому, ніж молекулярний, і відкрив температуру абсолютного кипіння. І.Сеченов проникав у хімію газообміну в живих тканинах, а О.Бородін, автор опери «Князь Ігор», із захватом копирсався у пробірках і колбах і на той час був автором кількох великих друкованих праць з хімії. Вони працювали не покладаючи рук, а вечорами сходилися за чаєм, ділилися всім, що нагромадилося за день.



  1. На початку 1869 року Менделєєв приступив до роботи над випуском праці «Основи хімії». Він зібрав величезний матеріал про 63 хімічні елементи, відомі на той час, та їхні сполуки, вивчив безліч праць вітчизняних і зарубіжних вчених. Дмитро Іванович ясно бачив, що назріла потреба об’єднати й систематизувати розрізнені, розпорошені хімічні знання в єдину струнку систему.




  1. Він озброївся купою візитних карток і написав на одному боці назву елемента, а на зворотному – його атомну масу і формули його деяких найважливіших сполук. Він знову і знову перекладав ці картки за властивостями елементів. В його свідомості спливали якісь нові закономірності, і він із хвилюванням, що передує відкриттю, обережно просувався далі і далі. Годинами він сидів, схилившись над своїм столом, вдивляючись у записи, і відчував, як починала паморочитися від напруження голова і як очі застеляла тремтяча завіса…

ІІ команда.




  1. 17 лютого (за старим стилем) 1869 р. Д.І.Менделєєв збирався виїхати з Петербурга у Тверську губернію для інспекції артільних сироварень. У той час всі його думки були тільки про те, яку групу елементів потрібно характеризувати після лужних металів у його новому підручнику.

  2. Но вот дела отложены,

Расчеты прерываются,

С утра в поездку дальнюю

Ученый собирается.

Все чемоданы собраны,

На козлах кучер мается:

«Поспеть бы надо к поезду,

А барин всё копается».

А барин одевается

И к двери направляется, и вдруг…


  1. Шляпа брошена в углу,

Он бросается к столу

И строчит карандашом

Наконец-то он нашел.

Он на чем попало пишет,

Ничего вокруг не слышит

Наконец-то понял он,

В чем разгадка, в чем закон.

Из кабинета не выходит

«Не упустить бы мысли той»

Он элементы ставит в строй,

Но всё ж таблица не выходит,

Тогда усталостью сражён

Лег на диван и видит сон.
(Фонограмма. Кружляючи з’являються учні зі знаками хімічних елементів).


  1. То кружили, то мелькали,

То водили хоровод,

То взрывались, то пылали,

То сверкали, то в покое пребывали –

Алюминий, натрий, калий,

Фтор, бериллий, водород.

Перепутались все свойства –

Недалёко до беды.


  1. Вдруг команда:

«Стройся, войско!» -

Стали строится в ряды.


(Учні шикуються, утворюючи ряди)


  1. Во втором ряду волненье:

Все боятся окисленья.


  1. (Литий)

Поглядите!


  1. Злится литий.

7. (Литий)

Фтор – ужасный окислитель.

Не хочу я в этот ряд,

Пусть другие тут горят.


  1. И бериллий мрачно мыслит.

10. (Бериллий)

Кислород нас всех окислит

И, простите за повтор,

Как несносен этот фтор.
11.Бор кивает головой,

Но не рвётся сразу в бой.


12.И азот не лезет в спор,

Но зато взорвался фтор.


13.(Фтор)

Ах! Так мы для вас не пара?

Кислород, добавь им жара!

Окисляй! За мной! Вперёд!


14.(Углерод)

Стойте!
15. Крикнул углерод.


14.(Углерод)

Я и уголь, и алмаз,

И за них я, и за вас.

Я сражаться не горю

Я вас лучше помирю!

Встану я посередине!


16. Третий ряд! Трубите сбор

Натрий, магний, алюминий,

Фосфор, сера, хлор!

По порядку по закону

Элементы стали вряд.
17. И выходит, что в колонне

Все похожие стоят.

Кремний стал под Углеродом,

Сера схожа с Кислородом,

Алюминий стал под Бор –

Замечательный подбор!

Ряд пристраивается к ряду

А рядов по 10 кряду:

Металлы под металлами;

Едкие под едкими;

Ковкие под ковкими

Идут своими клетками.

По порядку всё стоит –

Вот природы Алфавит.


18. Періоди, ряди, групи складають періодичну систему елементів. Вона є графічною формою вираження періодичного закону. Це головний підсумок життя Д.І.Менделєєва.
19 . И каждый знак её взлелеяв,

Суровым гением своим

Поведал миру Менделеев

В природе понятое им.

Снег падает. Весь мир заснежен.

Но вечно движется к весне.

Исчислен, разделен и взвешен

Вещают знаки на стене.

Дякую командам за представлене домашнє завдання і прошу журі підвести підсумки перших трьох конкурсів.

Дуже велике значення має періодичний закон. Його наукове значення полягає в тому, що він озброює вчених надійним засобом для пояснення явищ, у яких беруть участь хімічні елементи, для прогнозування, пошуку, добування нових хімічних елементів.

Визнанням великої заслуги Д.І.Менделєєва у розвитку хімічної науки стало те, що новий хімічний елемент №101, відкритий 1955 року групою американських вчених, було названо Менделевієм на честь великого російського вченого.

(Слово жюрі).


Пусть зимний день с метелями

Не навевает грусть –

Таблицу Менделеева

Я знаю наизусть.

Зачем ее я выучил?

Могу сказать, зачем:

В ней стройность и величие

Любимейших поэм.

Без многословья книжного

В ней смысла торжество,

И элемента лишнего

В ней нет ни одного.

В ней пробужденье дерева

И вешних льдинок хруст,

Таблицу Менделеева

Я знаю наизусть.

Н. Глазков.
Готуючись до сьогоднішнього змагання, ви багато попрацювали над періодичною системою, з додатковою літературою. І зараз ми побачимо, як ви знаєте таблицю Менделєєва. Оголошую брейн-ринг. Команди відповідають на запитання, за кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
1. Роки життя Д.І.Менделєєва. (1834 - 1907)

2. Який елемент спочатку знайшли на Сонці, а потім на Землі? (гелій)

3. Продовжити ряд: електрон, нейтрон… (протон)

4. Нестача якого хімічного елемента в організмі людини призводить до хвороби недокрів’я? (ферум)

5. Елемент 1s²2s¹. (літій)

6. Метал, на сполуках якого була відкрита радіоактивність. (уран)

7. Елемент, що має найбільшу електронегативність. (флуор)

8. Який елемент має 90 електронів? (торій)

9. Інертний газ, що часто використовується в рекламах. (неон)

10. Як називають різновиди атомів певного елемента, які мають однакове протонне число, але різну відносну атомну масу? (ізотопи)

11. Елемент, який назвали на честь героя міфів Давньої Греції – сина Землі?

(титан)

А зараз бали своїй команді будуть заробляти уболівальники.
Ми конкурс починаємо,

Ваш час уже настав,

За кожну точну відповідь

Команді буде бал.

З хімічної таблиці

Елемент я свій візьму,

За властивостями вгадайте –

Я його вам не назву.


*** *** ***

Я найлегший за усіх,

Ти без мене – ані кроку.

А як з киснем я зійдусь,

То отримаєш вологу.

(гідроген)

Я з металами стою,

Хоч м’який, мов масло.

Жовтим полум’ям горю,

Й довго не погасну.

Я поширений доволі:

В соді, склі, кухонній солі.

(натрій)
Срібно-білий активний метал,

І повітря боїться він дуже.

Є у ґрунті, у наших кістках

І у водах підземних, потужних,

Є він в наших зубах білосніжних

А тому він метал дивовижний.

(кальцій)
Я в усіх живих клітинах,

Я – вугілля, олівець,

Маю ще один талант:

Я блищу, бо діамант.

(карбон)
Він легкий у каструлях наших,

Де ми варим суп чи кашу,

В літаках сріблясто-білих,

Потужних, але легкокрилих.

Він срібний, наче сніг чи іній,

І зветься гарно - …

(алюміній)
Із вулканів я з’являюсь,

У воді не розчиняюсь,

У кислотному ряду

Командиром я іду.

Очищаю нафту, масло,

Гербіцид в полях прекрасний,

Хвору шкіру очищаю,

Навіть в пеклі я буваю!

(сульфур)
У вільному вигляді всіх убиває,

Але, якщо зв’язати, в їжу потрапляє;

Якщо ми л йому закреслимо,

То разом всі пісні співати будемо.

(хлор - хор)

Знов команди всі до бою –

Позмагайтесь між собою.

Щоб запитання останнє вгадати,

Треба буде кросворд розв’язати.
Кросворд.


  1. Метал, що «бігає» по воді. (натрій)

  2. Дорогоцінний метал, що одним із перших став відомим людям. (золото)

  3. Елемент, сполука якого використовується у медицині для діагностики шлункових захворювань. (барій)

  4. Радіоактивний елемент, названий на честь Польщі. (полоній)

  5. Метал, який застосовують у літакобудуванні. (алюміній)

  6. Елемент, що використовується у виробництві сірників. (сульфур)

  7. Елемент, що утворює речовину, необхідну для життя. (оксиген)

  8. За звичайних умов єдиний рідкий метал. (ртуть)

  9. Елемент, що утворює перший відомий людині метал. (купрум)

Останнє запитання цього раунду:

  1. Прочитайте, яке місто пов’язане з Д.І.Менделєєвим.

Гра з уболівальниками.

Команду свого класу

Підтримати прийшли,

І є у вас можливість

Своїм допомогти.

Ви слухайте уважно

Запитання мої

Та намагайтесь швидше

На них відповісти.

А журі поки підіб’є підсумки попередніх конкурсів.

За 1 хв. назвіть усі елементи, назва яких розпочинається на літеру А.

(алюміній, аргон, арсен, аргентум, аурум, астат, актиній, америцій)
Наступний конкурс – «Чорний ящик».


  1. Я закриваю очі і чую, як невгамовно тріщить лічильник Гейгера. Він лежить поряд з дамськими перчатками. Відвідувачі всесвітньої виставки в Брюсселі заніміли, коли поглянули на ці перчатки, які колись прикривали роз’їдені радієм руки. Пів століття по тому вони чули від них не аромат парфумів, а «голос» того самого радію, до якого безстрашно доторкалися руки цієї жінки.

Портрет якої жінки знаходиться в чорному ящику?


  1. «Залицяння майбутнього хіміка» - так біограф Роберта Вуда найменував епізод із життя видатного фізика. Справа в тому, що Вуд спочатку збирався стати хіміком. До часу навчання в університеті відноситься його знайомство з майбутньою дружиною місс Гертрудою і спільне катання на санях. Ось що записав Вуд в своєму щоденнику: «У неї замерзли руки, і я сказав: «Добре було б дістати пляшку з гарячою водою!» «Чудово! Тільки де ж ми її візьмемо?». «Я зараз її зроблю», - відповів я і дістав з-під сидіння пляшку з водою холодною. Потім витяг флакон з … і обережно налив трішки схожої на сироп рідини в пляшку. Через 10 секунд пляшка стала гарячою.

Пляшечка якої рідини знаходиться в чорному ящику?
Конкурс «Підказка».

В цьому конкурсі гравці команд повинні вгадати із п’яти спроб, про яку речовину йде мова. Команда, яка вгадала з першої спроби, одержує 5 балів, з другої – 4 бали і т.д.

1. Спочатку важкі піщинки цього металу неможливо було сплавити й навіть скувати у злиток. У полум’ї ковальського горну, де всі метали плачуть вогняними сльозами, зерна цього металу навіть не були жовтими. Розчинити їх не вдається ані в кислотах, ані в лугах.

2. Його завезли до Європи з Колумбії, з Дель-Пінто. В Іспанії він перебував під забороною 43 роки! Купували його здебільшого для підробок. У 1971 році іспанський король видав указ: діставати цей метал усюди, де тільки можна, скупляти, зберігати за сімома замками й везти до Іспанії, охороняючи так, ніби це золото. А хто порушить указ – рубати голови!

3. У чистому вигляді його виділив молодий лондонський лікар Вільям Волластон, що із захопленням вивчав хімію, фізику, ботаніку, мінералогію, кристалографію. Він ніби тінь ішов за золотом. Його домішки у золоті виявлялися в тому, що червлений блиск, притаманний високопробному золоту, тьмянів, монети набували сіруватого відтінку. Таке золото називали «іншим» або «іспанським». Дукати Іспанії – наймогутнішої держави – понизилися в ціні. Чутки розносили, що монети згасли, як іспанська корона!

4. У 1752 році директор шведського монетного двору Шриффер запропонував назву для цього елемента – Aurum Album біле золото. Але ця назва не набула поширення.

5. Зараз цей метал – розкіш, «ювелірний король», з нього зроблено перші еталони довжини і маси.

(платина)

Підбиття підсумків змагання. Нагородження команди-переможниці – вручення дипломів ерудитів.

Підсумувати сьогоднішнє змагання можна, перефразувавши слова Глазкова:


Пусть зимний день с метелями

Не навевает грусть –

Таблицу Менделеева

Вы знаете почти наизусть!


Життя Д.І.Менделєєва є справжнім прикладом великого служіння науці, народові, батьківщині. Великий учений і патріот, він завжди залишиться для нас символом чесності, працьовитості, боротьби за інтереси народу.
Другого ничего в природе нет

Ни здесь, ни там, в космических глубинах:

Все – от песчинок малых до планет –

Из элементов состоит единых.

Как формула, как график трудовой,

Строй менделеевской системы строгой.

Вокруг тебя творится мир живой,

Входи в него, вдыхай, руками трогай.

Ты знаешь: газ, легчайший водород,

В соединеньи с кислородом – это

Июньский дождь от всех своих щедрот,

Сентябрьские туманы на рассветах.

Кипит железо, серебро, сурьма

И темно-бурые растворы брома,

И кажется вселенная сама

Одной лабораторией огромной!



С.Щипачев.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка