Урок інтегрований(світова література-музичне мистецтво) Тема. Позакласне читання. Проспер Меріме «Кармен» Мета: Познайомити учнів з новелою «Кармен»,допомогти учням датиСкачати 83.74 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір83.74 Kb.
Урок інтегрований(світова література-музичне мистецтво)

Тема. Позакласне читання. Проспер Меріме « Кармен»

Мета:Познайомити учнів з новелою «Кармен»,допомогти учням дати відповіді на вічне питання;чи є любов,адже любов тісно пов’язана з людською мораллю,культурою,духовним розвитком;звернути увагу на психологізм письменника в зображенні героїні,образ якої зітканий з протиріч; порівняти роман з однойменною оперою Ж. Бізе, « Кармен-сюїтою» Р.Щедріна

Хід уроку

Епіграф

Любов варта рівно стільки,скільки варта людина,яка її відчуває.

(Народна мудрість).

Щоб мудро в світі жить,

Потрібно знать чимало.

Важливі речі дві послухай для начала:

Голодним краще будь,ніж їж усе підряд,

І краще будь один,ніж разом з ким попало.

Омар Хайям.

I Організаційний момент

II Вивчення нового матеріалу

Романс із кінофільму «Жестокий романс»

1.Вступне слово вчителя.

- Кохання приходить раптово і несподівано,коли у шаленому галопі час раптом зупиняється,коли терези почуттів раптом виходять з рівноваги й починають швидко коливатись в очікуванні незвіданого,коли у калюжах повсякденного життя відбиваються промені невловимої,тріпотливої радості,коли душа спалахує барвистими іскорками мрій і лине у світ Кармен та Хосе.

Кохання – одне з найкращих і найглибших людських почуттів,невичерпне та вічне,як саме життя. Її сила облагороджує,робить людину добрішою і кращою,спрямовує на величні діла і героїчні вчинки,а іноді змушує тяжко страждати.

Кохання – одна з магістральних тем світової літератури від самого початку її існування.

Знайомлячись із шедеврами скарбниці світової культури,захоплюємося античною любовною лірикою; дивуємося глибині проникнення й відображення людських почуттів у творчості видатних поетів Кавказу й Середньої Азії; віддаємо належне віртуозності любовної поезії західноєвропейських письменників доби Відродження; пишаємося сучасниками,які, попри всі катаклізми й негаразди,віддають у своїй творчості належне вічній темі кохання. Краса – сила надзвичайна. Вона підносить й зачаровує. Вона - воскрешає. Тому всі ми поклоняємося їй,шукаємо серед одноманітності буднів.

Кажуть,що про любов сказано все,але не всіма. Тобто кожен,поет він чи прозаїк,драматург чи людина не причетна до літератури,у житті обов’язково «пише» свою неповторну історію кохання з тією лише відмінністю, що про особисті почуття багатьох ми ніколи не довідаємося.

Ось такою німфою,квіткою,мрією для багатьох іспанських чоловіків стала циганка Кармен. Вона є взірцем волелюбності і краси для мільйонів жінок світу.

Сенкан до слова

Кохання

Безмежне,вічне

Возвеличує,облагороджує,перемагає

Це найпрекрасніша мелодія серця

Рай

- А де знайшов таку літературну героїню Проспер Меріме,хто він був такий?2.Історія створення новели «Кармен».

3.Сюжет твору (скласти план новели)

План

1.Зустріч француза-фахівця з давньої історії з розбійником Хосе - Марією.

2.Хосе супроводжує Кармен до в’язниці.

3.Хосе потрапляє до в’язниці.

4.Військова кар’єра зіпсована - Хосе став контрабандистом.

5.Кармен дає підстави,для ревнощів.

6.У Кармен новий коханець – пікадор Лукас.

7.Хосе вбиває Кармен і віддає себе в руки правосуддя4.Вірш Цветаєвої «Кармен».

Вчитель світової літератури

- Історія трагічного кохання циганки Кармен і контрабандиста Хосе.

Головні герої новели Хосе та Кармен,в цих образах ми бачимо як в людині одночасно можуть жити добро та зло,низьке та благородне.

-Прослідкуємо,як розгортаються події в новелі

-Що ви можете сказати про Кармен?

Характеристика образу Кармен за планом:

А) зовнішній вигляд,вбрання;

Б)повсякденна поведінка;

В)риси характеру;

Г)поводження з чоловіками

Вчитель світової літератури

- Що вам не сподобалось в Кармен?

- Чим приваблива?

- Чи можна стосунки між Кармен і Хосе назвати коханням?Порівняльна характеристика образів

Хосе:

Ревнивий,суворий,гордий,похмурий,розуміє,що в його коханні є щось низьке,тваринне.Кармен:

Не вміє брехати,свободолюбива, внутрішньо незалежна,палка вдача,нестримна,хитра,нехтує мораллю,Хосе- похмурий,гордий,суворий,розбійник.

Колишній солдат,пристрасть і ревнощі до циганки.Кармен - нестримна,палка вдача,хитрість,злодійська діловитість,примхлива циганка руйнує життя Хосе,демонічна краса.

Могутні пристрасті героїв вульгарні.

.

Вчитель світової літератури

- Чи можемо ми назвати Кармен втіленням вільного кохання,що живе тільки за власними законами. Доведіть прикладами з тексту,що автор не ідеалізує свою героїню.

- Спробуйте подивитись на Кармен очима Хосе? Яку роль відіграє ця жінка в його житті. Чи можна назвати його чоловіком слабким або нерозумним. Чи можна назвати його рабом своєї пристрасті?

5.Сцена із новели :прощання Кармен і Хосе

Вчитель світової літератури

- Шляхи Кармен і Хосе розходяться,але на відміну від Кармен,Хосе все ще кохає її. Та у жінки,котра тебе не кохає,ти можеш купити лише тіло,але ніколи не отримаєш душу. А тіло без душі-незаздрісна здобич.

- Головна ідея твору – волелюбство Кармен,її бажання повної незалежності.Кармен-переможниця,адже вона залишилась вірною собі,залишилась вільною і незалежною.

- Ваше ставлення до вільного кохання?

Жорж Бізе,опера « Кармен».Родіон Щедрін-Жорж Бізе «Кармен-сюїта»

Вчитель муз.мистецтва.

- Понад 2 роки французький композитор XIX століття Жорж Бізе створював свою оперу за новелою Проспера Меріме на замовлення паризького театру Комічної опери.

Меріме написав новелу «Кармен» після відвідування Іспанії. Бізе Ж. в Іспанії ніколи не був,але в своїй останній опері, «Лебединій пісні» композитор,прагнув якнайточніше передати колорит іспанської народної музики.

З мороку циганських притонів і диких гірських перевалів він вивів дію опери на вулиці та площі,заповнені народом.

В опері Бізе характери героїв новели суттєво змінились:

1 учень.

- В новелі Кармен-злодійка,підбурювачка вбивць.2 учень.

- В опері Кармен-красуня-циганка,символ жіночої краси і пристрасної волелюбності.1 учень.

- В новелі на питання : « Чи кохала Кармен?»вона відповідає «Одну мить,тепер ні!»2 учень.

- В опері вигукує: « Так,люблю і за любов умру!»1 учень.

- В новелі Хосе – людина сильної волі та бездумної відваги,він звик долати перешкоди на своєму шляху ударом ножа.2 учень

- В опері Хосе- людина пряма,глибоко відчуваючи,але слабохарактерна.Учитель

- З-під пера Жоржа Бізе народжувала лірична і,водночас,трагічна музика опери,сповнена життям і світлом.

Прем’єра опери « Кармен» відбулася навесні 1875 року і завершилась приголомшливим провалом. Дві точки зору існували щодо опери Ж.Бізе «Кармен»

1 муз.критик.

«Потворна,безглузда музика,що страждає відсутністю мелодії,а її сюжет-аморальність»(Паризькі газети після прем’єри опери «Кармен»)2 муз. критик

« Кармен»- вся зовні,вся життя,вся світло без тіней,без недомовок»

(Французький письменник Р.Роллан)

1 критик

- Публіка,налякана подіями Паризької Комуни,не могла вибачити автора,що показав на сцені простий народ2 критик

«Життя доведене в музиці Бізе до сліпучого сяйва»

(Анатолій Луначарський)

1 критик

«Яка правдивість,але….який скандал!Аморальність,проповідування розпусти,образа пристойності.»(паризька преса)2 критик

«Кармен» Бізе – одна із найчарівніших опер нашого часу… На мою думку,це не лише вершина творчості Бізе,а й вершина світового оперного мистецтва. «Кармен» - це в повному розумінні слова шедевр,тобто один із тих небагатьох творів,яким судилося відобразити стремління епохи. Я впевнений,що років через десять «Кармен» буде найпопулярнішою оперою в світі!

(П.І.Чайковський)

Вчитель

- Чайковський не помилився уже в 1904 році в Парижі святкували 1000 показ опери.

Які риси притаманні циганці Кармен у Жоржа Бізе?

Перегляд відео фрагменту з опери «Кармен» Ж.Бізе

(«Хабанера»)

Вчитель

- Образ Кармен розкривається не в арії,як прийнято в опері, а в пісні й танці і запальна хабанера,сегідилья під акомпанемент кастаньєт. Образ так і проситься в хореографічну постановку

Більш сучасна інтерпретація і дала покоління творіння Жоржа Бізе – «Кармен-сюїта» Родіона Щедріна

1 учень від імені Родіона Щедріна

«Зізнаюсь,всьому виною випадок. Спочатку я прийняв пропозицію написати музику до балетної постановки за мотивами «Кармен» Меріме скептично:і почав,накидав якийсь уривок і покинув,подумавши,все одно нічого не вийде,краще Бізе не напишеш. І тема ця так зрослася з його музикою,що скільки не старалося,а публіка буде чекати знаменитої арії тореадора. Тому я взяв за основу безсмертну музику Бізе..Мене все це настільки захопило,що я сам зробив інструментальну транскрипції партитури.Все інше пішло само собою:я закінчив роботу за якихось 20 днів,так був захоплений»Вчитель

- Щедрін написав «Кармен-сюїту»,що призначалась на театральній сцені,як одноактний балет. Щедрін творчо і бережно опрацював безсмертну музику Бізе,зберігши її індивідуальність. Тому біля назви «Кармен-сюїти»завжди поряд два прізвища

Бізе-Щедрін

«Кармен-сюїту» Щедрін присвятив своїй дружині,видатній російській балерині Майї Плісецькій,яка досконало втілила в образ Кармен в балеті.Перегляд відео фрагменту балету «Кармен-сюїта»

Бізе-Щедрін

Вчитель

- Музика Бізе-Щедріна завжди була і є популярною і дуже часто використовується в інших видах мистецтва:театрі,кіно,цирку,худ.гімнастиці, фігурному катанні.Олімпійські чемпіони в танцях на льоду Наталія Бестем’янова та Андрій Букін (Росія) створили незабутню льодову феєрію на музику Бізе-Щедріна «Кармен-сюїта»

- Який же образ Кармен:літературний,оперний,балетний чи створений мовою фігурного катання ближчий до сьогодення,зрозуміліший нам,людям XXI століття?

Перегляд відео фрагменту виступу Н.Бестем’янової,А.Букіна «Кармен-сюїта»

Вчитель

- А російський кінорежисер Юрій Каррі у фільмі «Злодії в законі»(1988р.) використав музику «Кармен-сюїти» Бізе-Щедріна,щоб яскраво підкреслити нею характер головної героїні. А ще,можливо,сказати:»Кармен жива і в наш час». Сюжет фільму не має значення. Переглянемо фінал картини,яке значення має музика Бізе-Щедріна в останніх кадрах фільму?Перегляд відео фрагменту фільму Ю.Карри «Злодії в законі»

(Фінал)

- Підсумовуючи сказане і побачене,можна зробити висновок:літературний образ циганки Кармен П.Меріме трансформувався в музичний Ж.Бізе,музично-хореографічний у Р.Щедріна та прийшов прямісінько в наше життя. Бо мистецтво – це і є життя.

III Підсумок уроку

Вчитель світової літератури

-У любові важно бути порадником,бо в ній діють свої норми,свої закони.

Люди мріють про удосконалене суспільство,про світ гармонії і краси. Але певно будують і людська печаль,і нездійснена любов.

Свобода. А про те,що є ще така важлива людська риса,як відповідальність, обов’язки перед другою людино,не треба забувати.

Любов неможлива без щирості,повної довіри і вірності.

А ви шановні,як сказав Гюго:

Якщо ви каміння - будьте магнітом,

Якщо ви рослина-будьте мімозою,

Якщо ви людина - будьте коханням.

IV Узагальнення вивченого матеріалу

Проблемне запитання.

Чому Кармен є ідеалом жінки протягом багатьох століть?Вчитель світової літератури

- Меріме - переконливо,з силою і пристрастю і водночас без перебільшення зміг росповісти вічну драму кохання.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка