Урок етики в 6 класі
Тема уроку: Яку роль відіграють емоції та почуття в житті людини
Мета: навчити учнів пояснювати поняття « емоції» та «почуття», висловлювати своє судження про силу моральних почуттів; вчити наводити приклади почуттів та емоцій; обґрунтувати важливість знань про особливість своєї психіки, тобто темперамент; розвивати вміння розрізняти види почуттів; виховувати культуру почуттів.
Обладнання: виставка зразків дитячих захоплень; картки для індивідуальної роботи; уявний мікрофон, ілюстрації, що передають різні емоції людей.
Хід уроку
-
Початок уроку. Актуалізація опорних знань учнів. Створення позитивної емоційної атмосфери уроку: Налаштовуємося на етику!
Учитель: Добрий день, діти! Посміхніться один одному! Дивіться, як стало ясно у класі, починаємо урок етики. На минулому уроці ви дізналися про те, як стати розвиненою людиною, які заняття розвивають людину. Ну, а рівень ваших знань з даної теми ми зараз перевіримо.
Етична розминка . Умови вам відомі: я викликаю одного учня для відповіді, а ви готуєте свої запитання.
Оголошую проблему для обговорення – Яку людину вважають розвиненою?
-
Які заняття розвивають людину?
-
Роль праці у духовному розвитку людини.
-
Як зробити наше дозвілля змістовним і цікавим?
Учитель: Підведемо підсумок. Уявний мікрофон : Продовжіть речення – Розвинена людина ( яка?)…
Сьогодні клас прикрашає виставка «Світ наших захоплень». Подивившись виставку, я багато дізналася про вас, побачила, що ви любите, що вас цікавить. А зараз ви коротенько розкажете про своє хобі. ( діти розказують про свої захоплення).
-
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети і завдань уроку: Мені це цікаво!
Учитель: Сьогодні ми розглянемо тему «Роль емоцій та почуттів у житті людини». Хоча ми вже почали пізнавати себе, вчилися контролювати себе і свої вчинки, але ще не завжди вміємо культурно проявляти свої почуття і емоції. На уроці ви навчитеся пояснювати поняття «емоції » та «почуття», наводити приклади різних емоцій , висловлювати судження щодо культури почуттів. І, головне, після уроку ви зможете краще володіти своїми емоціями та почуттями.
-
Робота над темою. Вивчення нового матеріалу: Нудьгувати ніколи!
Учитель: Відкрийте робочі зошити і запишіть тему уроку та план.
План
1.Що таке емоції.
2.Поняття про темперамент, типи темпераменту.
3.Що таке почуття. У чому сила моральних почуттів.
4.Як навчитися культури почуттів.
Учитель показує на екрані фотографії людей. Що об’єднує героїв цих фото?
Учитель: Людина – це істота суспільна і вона може залишатися байдужою до навколишнього світу, до людей, що її оточують. Але байдужа людина – це не зовсім нормально. Краще спілкуватися з людиною в міру збудженою, схвильованою, ніж з бездушною лялькою. Предмети, довкілля, події, свідком або учасником яких стає людина, викликають у неї різні емоції. Що ж таке емоції?
Відкрийте свої етичні словнички і запишіть визначення.
Емоції – переживання людини під впливом зовнішніх або внутрішніх подразників, душевне переживання відчуттів приємного або неприємного.
Радість, сум, страх, обурення, гнів – все це різні емоції. Саме завдяки емоціям ми одержуємо першу інформацію про ті чи інші речі, саме емоції оцінюють їх і багато в чому визначають наше до них ставлення надалі: що нам подобається, а що не подобається. Навіть стан здоров’я людини багато в чому залежить від того, які емоції – позитивні чи негативні – людина відчуває. Давайте послухаємо думку лікаря – консультанта з цього приводу.
Лікар. Серед найнебезпечніших для здоров’я людини емоцій виділяються гнів і страх. Якщо людина постійно думає про щось неприємне, то йде шляхом хвороби. Емоції короткочасні і змінити їх може сама людина. Треба посилати організму позитивні імпульси і життя не буде виглядати тільки в сірих тонах. А ще треба пам’ятати про усмішку. Адже сміх – це дуже позитивна емоція. Під час сміху поліпшується циркуляція крові, активізується мозковий кровообіг. Тому, смійтеся на здоров’я!
Учитель. Дякуємо лікарю за поради. А ми продовжуємо далі.
-
Скажіть, будь ласка, чому люди неоднаково реагують в однакових ситуаціях?
Так, ми всі різні, навіть немовлята одні дуже спокійні, інші – ні. Тобто ми маємо індивідуальні особливості психіки Тому й поводимо себе по – різному. Одним словом, кожна людина має свій темперамент. Запишіть в етичних словничках визначення.
Темперамент – це особливості психіки людини, яка є основною причиною різної поведінки у різних людей.
Надамо слово біологу – консультанту, який проінформує нас про види темпераменту.
Біолог. Учений Павлов виділив чотири типи темпераменту: холерик, сангвінік, флегматик і меланхолік. Сангвінік – людина з підвищеною реактивністю. У нього жива міміка і виразні рухи. За обличчям легко вгадати настрій. ( на екрані демонструються фото із зображенням сангвініків).
Холерик – неприборкуваний, нетерплячий, невгамовний, схильний до ризику, веселий та агресивний. ( на екрані демонструються фото із зображенням холериків). Флегматик – чутлива і емоційна особистість, його важко розсмішити або засмутити. Спокій не полишає його навіть за умови великих неприємностей. ( на екрані демонструються фото із зображенням флегматиків). Меланхолік - людина, яка має підвищену чутливість. Незначний привід викликає сльози. Схильний до емоцій страху. ( на екрані демонструються фото із зображенням меланхоліків).
Учитель: Дякуємо біологу за повідомлення. Ви повинні пам’ятати , що наявність будь – якого темпераменту не є чимось поганим або хорошим. Це норма, з темпераментом людина народжується. Отже, узагальнюючи поняття про емоції, ми підійшли до розгляду питання: Що таке почуття?
Запишіть у етичні словнички: Почуття – це емоції, що супроводжують оцінку певних суспільних явищ, вияв схвильованості, душевного піднесення, душевні переживання людини.
Почуття – це розум і орієнтація серця. Почуття здатне змінити людину. Кожен з нас має почуття, пов’язані з нашими батьками, прихильності до колективу, співчуття до хворих і т.д. Такі почуття називають моральними.
Як розглядається поняття почуття з психологічної точки зору нам повідомить психолог – консультант.
Психолог. Психологи виділяють вісім груп почуттів, що є струнами душі.
Мелодія цих трьох груп – мелодія здоров’я
-
Інтерес, надія, подив;
-
Задоволення, радість, захоплення;
-
Любов, вдячність, зворушення.
У цій четвертій групі вже звучить печаль
-
Сором
-
Провина
-
Каяття
-
Докори сумління.
Чотири останні групи – мелодії хвороби
-
Горе, туга, печаль;
-
Страх, тривога;
-
Гнів, ненависть;
-
Ворожість, презирство, заздрість.
Учитель: Дякуємо психологу. І нарешті треба сказати про культуру почуттів. Одним із критеріїв культури почуттів є здатність керувати собою.
-
Закріплення отриманих знань, набуття навичок.
Гра «Театралізація». Чотири бажаючі учні виходять до дошки, отримують картки, на яких написані види емоцій.
Завдання: Показати за допомогою міміки обличчя, рухів руками запропоновані емоції.
Вправа «Діалогічне спілкування». Учні розбиваються попарно і отримують карки з різними ситуаціями. Говорять діалоги, відповідно до настрою героїв.
-
Підсумок уроку.
Учитель: Сьогодні на уроці ми говорили про такі поняття як емоції та почуття. Я бажаю, щоб у вашому житті відбувалися події, які викликали б тільки позитивні емоції. Пам’ятайте, всі ваші емоції супроводжують ваші вчинки, а вчинки повинні підпорядковуватися етичним нормам. Гарним вчинком буде вчинок, в основі якого лежить «золоте правило» моралі. Скажіть його собі ще раз.
-
Домашнє завдання. Опрацювати параграф 13, виконати завдання в зошиті.
Поділіться з Вашими друзьями: |