Урок для учнів 3 класу «Книго! Ти житимеш в віках!»Скачати 476.7 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації30.04.2016
Розмір476.7 Kb.
  1   2   3   4
Дігтярівський навчально-виховний комплекс
Акція

«Живи, книго!»

Бібліотекар: Криса Олена Павлівна

З М І С Т
І. Вступ ____________________________________ 3
ІІ. З досвіду роботи __________________________ 5
ІІІ. Додатки ________________________________ 9


 1. Вірші про книгу _______________________________ 10

 2. Звернення, поради, пам’ятки

для читачів ___________________________________ 15

 1. Анкети для учнів ______________________________ 22

 2. Анкети для батьків ____________________________ 27

 3. Бібліотечний урок для учнів 3 класу

«Книго! Ти житимеш в віках!» __________________ 28

 1. Бібліотечний урок для учнів 2, 4 класів

«Нам без книг ніяк не можна» ___________________ 33

 1. Виховний захід «Книги – морська глибина»_______ 40

 2. Свято книги «Диво, створене людьми» ___________ 47

 3. Конкурсна програма для учнів 1-2 класів

«З якої казки вони прийшли» ___________________ 53

 1. Посвята в читачі ____________________________ 60

 2. Зміст діяльності та положення

клубу «Книголюб» ___________________________ 69

Усе, що створено розумом,

усе до чого прагне душа,

як янтар на дні морському,

у книгах дбайливо зберігається.

Ю.Ванаг


Читання – це вікно, через яке читачі бачать і пізнають світ та самих себе. Бібліотека – шлях до храму, який кожний будує в душі своїй, створюючи себе – розумного, справедливого, культурного, люблячого Україну.

Навчання – головна праця учня і вона не може здійснюватись без книги, а, отже, і без бібліотеки. Навчити дітей учитися із захопленням, раціонально використовувати час – завдання, яке разом зі школою покликана вирішувати бібліотека.

Роль бібліотек у житті людства надзвичайно велика. «Бібліотека – це відкритий стіл ідей, за який запрошений кожний» – говорив О. Герцен, і це не випадково, адже саме в шкільній бібліотеці дитина вперше знайомиться із самостійно прочитаною книгою,вчиться вибирати для себе одну, найкращу з величезної кількості, які її оточують. Саме до неї поспішає і молодий, і досвідчений учитель, щоб знайти в книгах мудрість великих педагогів. Не проходять повз шкільну бібліотеку і батьки, які хочуть постійно вчитися, удосконалюватися. Скільки користувачів, стільки й відповідей повинна дати шкільна бібліотека, нікого не обділивши увагою найпрекраснішого дива світу – книги.

Працюючи з учнями, кожен день і кожну хвилину свого часу я приділяю тому, щоб вчити учнів бути ввічливими, культурними, чутливими, емоційними, добрими, розумними, мати бажання завітати до бібліотеки. Я радію, коли учні приходять в бібліотеку, бо знаю, що знайду чим їх зацікавити тут: книгою, книжковою виставкою і бесідою біля неї, новою інформацією і просто – розмовою. Зустрічаю читача з радістю, добротою, щирою усмішкою, стараюсь ніколи ні в чому не відмовити, допомогти, - а це значить, що бібліотека є інформаційним, духовним, естетичним центром школи. За влучним висловом В.О.Сухомлинського, школу неможливо уявити без бібліотеки, як народ без імені, без пам’яті, без історії; школа – це перш за все слово, книга і живі людські стосунки.

У Дігтярівському навчально-виховному комплексі проводиться цілеспрямована систематична робота з метою збереження навчальної та художньої літератури, виховання в учнів бережливого ставлення до книг, прищеплення позитивного ставлення до читання.

Ця робота проводиться за такими основними напрямками:


 • Діяльність «Посту бережливих»

 • Діяльність «Книжкової лікарні»

 • Діяльність клубу «Книголюб»

 • Тематичні книжкові виставки

 • Акція «Подаруй книгу рідній бібліотеці»

 • Конкурс « Книжка власними руками»

 • Бібліотечні уроки

 • Виховні заходи

 • Робота з батьками

 • Співпраця з педагогами

Організовуючи свою діяльність, я виходжу з міркувань, що завдання шкільного бібліотекаря не тільки прищеплювати дитині любов до книги, навчити користуватися бібліотекою, але й вмінню самовдосконалення, готовності і здатності до самоосвіти.

Усю роботу проводжу згідно річного плану, спрямовую її, виходячи з основних документів про школу, про бібліотеку, які визначають стратегічні завдання, пріоритетні напрямки і шляхи реформування освіти й виховання. Річний план шкільної бібліотеки є складовою частиною навчально-виховної роботи школи. він затверджується щорічно на засіданні педагогічної ради школи у серпні місяці. Наприкінці навчального року звітую перед директором та педагогічною радою школи про проведену роботу.

Основні функції бібліотеки Дігтярівського НВК:


 • інформаційна

 • навчальна

 • виховна

 • пізнавальна

 • культурологічна

Реалізуючи ці функції, використовую виховний потенціал різноманітних індивідуальних, групових і масових форм роботи, пов’язуючи уроки з різноманітними формами позаурочної діяльності. Проводжу вікторини, конкурси, бесіди, виховні заходи, бібліотечні уроки. Шкільна бібліотека бере участь у проведенні предметних тижнів. В рамках предметних тижнів проводяться огляди літератури, добираються необхідні посібники.

Спільно з учителями–предметниками раз на рік роблю перспективне замовлення підручників на наступний навчальний рік із урахуванням контингенту учнів.

Тісно співпрацюю з учителями початкових класів, і, вважаю, що ця співпраця є корисною і плідною для всіх: учителеві це допомагає активніше залучати дітей до усвідомленого самостійного читання, навчити їх працювати з книгою; учні за допомогою постійного читання книги розширюють коло своїх інтересів, виховують шанобливе ставлення до книги, до досягнень людства. Саме зв’язок з вчителем сприяє більш точному вивченню читацьких інтересів, тіснішому контакту з дітьми для подальшої індивідуальної роботи, надає можливість спільного проведення масових заходів. Я вважаю, що саме спільні зусилля педагога і бібліотекаря мають добрі наслідки для творчої роботи з дітьми, допомагають гармонійному розвитку особистості.

Не залишається поза увагою робота з батьками. Основним напрямком моєї роботи з юними читачами є вивчення ролі сім’ї у читанні дитини. З батьками проводжу індивідуальні бесіди, спілкуюсь на батьківських зборах, пропоную анкети. На батьківські збори часто виношу питання про роль книги в житті учня, адже в наш час книгу часто замінює комп’ютер.

Для систематичної роботи з читачами-активістами в шкільній бібліотеці створено клуб «Книголюб». В клубі «Книголюб» діти виготовляють обкладинки для улюблених підручників, проводять конкурси на кращу виготовлену закладинку та естетично обгорнутий підручник. Велику допомогу члени цього клубу надають мені в оформленні книжкових виставок, що діють в бібліотеці. Це такі книжкові виставки як «Казка в гості завітала», «Мій край – частина України», «Літературна Чернігівщина», «Природа навколо нас», «Бережи здоров’я з дитинства», « На допомогу вчителю», «Наш скарб – рідна мова», «Великий Кобзар» тощо.

Велику допомогу у моїй роботі надає бібліотечний актив.

Члени активу допомагають мені у організації масових заходів, популяризації книги, проведенні рейдів перевірки підручників. До бібліотечного активу входять члени “Книжкової лікарні”, клубу “Книголюб”, члени посту бережливих, члени оргкомітету з проведення акції “Живи, книго!”.

При індивідуальних та групових бесідах із дітьми завжди цікавлюся, що їм подобається в книгах, якій літературі вони надають перевагу,хто для них є авторитетом у виборі книг.

Разом з колективом школи беремо участь у конкурсі «Живи, книго!». В кожному класі створено пости бережливих. Пост бережливих двічі на семестр перевіряє стан підручників в кожного учня, результати перевірки оголошуються на загальношкільній лінійці, оцінки за збереження підручників виставляються в «Шкільний вісник» . Клас – переможець в кінці року нагороджується грамотою та поїздкою визначними місцями нашого району. У бібліотеці є стенд «Живи, книго!», на якому відображені обов’язки учнів зі збереження підручників. Ведеться спеціальний зошит із перевірки стану та збереження підручників.

Перед одержанням підручників на початку навчального року кожен учень початкових класів одержує заздалегідь підготовлену пам’ятку з таким змістом: «Шлях до знань важкий. На цьому шляху я буду тобі вірним другом, помічником і порадником. На моїх сторінках ти знайдеш багато цікавого й корисного. Тож бережи мене, щоб у наступному році я міг добре послужити твоїм молодшим друзям!»

Важливу роль у збереженні підручників відіграє «Книжкова лікарня», що діє при бібліотеці. Саме тут діти проводять дрібний ремонт книг та реставрацію пошкоджених підручників. Для ремонту книг є всі необхідні матеріали, а також література, яка допомагає учням у цій справі.

З метою поповнення бібліотечного фонду в школі запроваджено акцію

«Подаруй книгу рідній бібліотеці». Однак, мало учнів бере участь в цій акції у зв’язку зі скрутним фінансовим становищем їх батьків.

З метою виховання бережливого ставлення до книги проводжу шкільний конкурс «Книжка власними руками» серед учнів 1-4 класів. Переможців цього конкурсу нагороджуємо грамотами та солодощами.

Учні старшого шкільного віку захоплюються питаннями народознавства рідного села. Тому разом з ними вже другий рік працюємо над проектом «Юний дослідник». Мета даного проекту: вивчення звичаїв і традицій рідного краю, виховання поваги та любові до рідної батьківщини, односельців.

Здавна всім відомо, що книга – це чудове надбання людства, найкращий порадник і друг, вірний супутник життя. Саме тому девізом шкільної бібліотеки ми обрали слова І.Я.Франка:

Книги – морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Хоч і труда має досить,

Дивнії перли виносить.
Додатки


Пісенька маленьких читачів
С.Михалков

В кожнім домі, в кожній хаті-
У містах і на селі,-
Хто навчився вже читати,
Має книжку на столі.
Дружба з книгою – це свято,
Не було б його у нас,
Ми не знали так багато
Про новий і давній час.

Все ми в книзі знайдемо.


Кращої не знаємо,
Доброї і вірної
Подруги малят!
Книгу зрозумілую,
Чесну, добру, сміливу
І дівчатка, й хлопчики-
Хочуть всі читать!

І найменшенька дитина,


Що не вміє ще читать,
Ледь колисочку покине-
Просить книжку показать.

В день народження до друга


Доведеться тобі йти,
Гайдара прекрасну книгу
Принеси в дарунок ти!

Все ми в книзі знайдемо.


Кращої не знаємо,
Доброї і вірної
Подруги малят!
Книгу зрозумілу,
Чесну, добру, сміливу
І дівчатка, й хлопчаки-
Хочуть всі читать!

Книги дружать з дітворою,


Полюби їх у житті-
І улюблені герої
Будуть друзями в путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать-
Працювати, і учитись,
Й Батьківщину шанувать!

Про книжку
Марія Пригара

Книжка скаржилась Мар”яні:


- Я у тебе не в пошані.
Звідкіля це на мені
Плями сині та масні?
Подивися, от сторінка:
Намальована хатинка,
Під хатинкою маля,
І написано: „ Це я”.
А за дві сторінки далі -
різні звірі небувалі:
сині, жовті, та рябі,
що не снилися тобі.
Люди кажуть: - Ой, чи я ти!?
Як тебе тепер читати?
Скільки ми читали книг,
А не бачили таких!

Буквар (уривок)
Валентин Бичко

Є книг багато – радісних, печальних.


Товстих, тонких, барвистих, наче жар.
Але одна – книжкам усім начальник,
І звуть її по-простому – Буквар.
Із нього слів не вируба сокира,
Це маленятам кращий в світі дар,
І мова в нім – легка, співуча, щира,
Дитячі душі гріє він – Буквар.

У книги люди, наче бджоли в соти
Дмитро Павличко

У книги люди, наче бджоли в соти,
Знесли духовний, чародійний мед.
Сліпцеві очі ним потри, і в миг
Побачить сонце й голубі висоти,
Відчує мислі найстрімкіших літ.
Збагне людські страждання і турботи,
Поможе іншим темряву збороти,
Рвучи з очей пов”язки чорних лент!
Благословенна та ясна година,
Коли Буквар до рук бере дитина,
Коли читає „Кобзаря” юнак,
Коли Франка „огромнії сонети”
Підносять дух, коли говорять Гете,
Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак


Пригоди Букваря
В бібліотеці на полиці книжковій

Книжки і Буквар стоїть.

Чого він хмурий, чи він хворий,

А може, це він просто спить?

Абетка в Букваря спитала:

Чи господаря він мав?

А Букварик розмовляв,

Все розповідав, розповідав: • Колись господаря я мав,

Він сторінки мої повиривав,

І малюнки на мені повирізав.

Він мене не поважав.

Та втік я від господаря такого,

Від лиходійника лихого!

Одного разу лиходійник цей

Зайшов в бібліотеку,

Він взяв додому Букваря

І виплатив монету.

А вдома Букварю сказав:

- Ти вибач, що сторінки повиривав!

Тепер тебе я поладнаю

І сторінки не буду виривати.

Тепер Букварик гарний маюІ буду завжди його мати!


Книжчині поради


 1. Читай мене уважно, не поспішай.

 2. Зустрівши незнайомі слова – знайди їх у словнику.

 3. Не встиг дочитати книгу до кінця – вклади закладинку на тому місці, де зупинився.

 4. Запам’ятай прізвища автора і художника, який намалював ілюстрації до книги.

 5. Прочитав мене – подумай, чи читав ти інші книги цього письменника? Що ти знаєш про нього? Чи зустрічалися тобі малюнки цього художника?

Книга забороняє!

 1. Перегинати книгу – від цього вириваються її сторінки.

 2. Перегинати куточки на сторінках, для цього потрібно користуватись закладкою.

 3. Робити записи на сторінках.

 4. Замість закладки користуватися ручкою и лінійкою – від цього пошкоджується палітурка.

 5. Читати книгу на сонці та під час їжі.

 6. Читати лежачи – від цього псується зір.

 7. Брати книжку брудними руками.

Звернення до читача

Дорогі читачі!

Ми приймаємо у свої лави нових любителів книги. Наша країна Читалія надзвичайно велика. Тому в подорожі по ній ви навчитеся усьому, зустрінетесь з казковими героями та героями дитячих книг, що читали ще ваші мами й тата, бабусі та дідусі. В майбутньому ви станете вченими, інженерами, лікарями, вчителями, менеджерами та економістами. І завжди книга буде вам найкращим другом, порадником і вчителем.

Дружіть з нею. Любіть її.

Тому:

 • Бережіть книгу;

 • Беріть книгу чистими руками;

 • Не перегинайте книгу;

 • Не читайте книгу під час їжі

 • Обгорніть книгу

 • Не малюйте на ній, не підкреслюйте слів.

 • Предметом гордості бібліотеки завжди були і є книги та її читачі – справжні друзі. А справжні друзі залишаються на все життя. Тож хай бібліотека залишиться для всіх і для кожного справжнім другом, мудрим порадником, джерелом знань, що допомагає оволодіти дорогоцінним скарбом – СКАРБОМ СЛОВА!

Пам’ятка читача

Держава витрачає багато коштів для того, щоб ти мав підручник. Тож нагадуємо про єдині вимоги до учнів щодо використання та збереження підручників:

  1. Пам’ятай, що бережливе ставлення до книги – завдання державної ваги.

  2. Одержавши підручник, обгорни його.

  3. Слідкуй за чистотою книги, не читай під час їжі, не бери брудними руками.

  4. Не загортай сторінок, а користуйся закладкою.

  5. Не роби на сторінках підручника поміток, записів тощо.

  6. Не клади в книгу олівці, ручки, інші товсті предмети: від цього псується палітурка.

  7. Читаючи підручник, не згортай його палітурками одна до одної – від цього сторінки підручника розпадаються.

  8. Слідкуй за станом книги, своєчасно ремонтуй її.

  9. Пам’ятай: підручник повинен служити учням не менше п’яти років і бути чистим, цілим.

  10. У кінці навчального року своєчасно повертай підручник у свою шкільну бібліотеку тільки у відмінному стані, бо на нього чекають інші діти.

  11. Бережи свого вірного, мудрого друга – книгу!Поради батькам

«Як викликати у дітей інтерес до читання»

а) читати з дітьми не більше 15-20 хвилин;
б) перед тим, як читати, провітріть кімнату, приберіть зі столу предмети, які відвертають увагу дітей;
в) якщо дитина стомилася, зробіть фізкультпаузу;
г) не бійтеся хвалити дитину

Пам’ятка "Правила для читання"

- Читай вголос, не поспішай, вдумуйся у зміст прочитаного.

- Зверни увагу на те, як ведуть себе герої книжок, вчись у них хорошого.

- Коли закриваєш книгу, подумай, чого вона тебе навчила.

- Вмій берегти книгу.

Пам’ятка для батьків" Як обговорити з дитиною прочитане"

1) З’ясуйте перед читанням або під час читання важкі слова.

2) Запитайте, чи сподобалось дитині прочитане. Чим? Що нового дізнався?

3) Попросіть розповісти про головного героя, головну подію.

4) Які слова і вирази запам’яталися? Чого навчила книга?

5) Запропонуйте дитині намалювати малюнки до епізоду, який сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.

АНКЕТИ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ
Анкета № 1

І. Чому ти ходиш до бібліотеки?

- Дізнаватись щось нове, цікаве.

- Спілкуватися з бібліотекарем.

- Обговорити з товаришами прочитану книгу.

- Розвивати своє мислення, увагу, пам’ять.

- Тому що кожен повинен читати.

- Подобається читати.

- Розширювати свій кругозір
ІІ. Що тобі більше за все не подобається в шкільній бібліотеці?


 • Недостатньо художньої літератури.

 • Погане обслуговування.

 • Неможливо задовольнити свої запити.

ІІІ. Якої допомоги ти потребуєш від бібліотекаря в першу чергу?____________________________________________________


ІV. Оціни своє відношення до читання:

 • Читаю за можливістю.

 • Читаю за необхідністю.

 • Читаю, тому що заставляють.

 • Не хочу читати.


Анкета № 2

( для учнів молодших класів)

 1. Як ти проводиш свій вільний час?

А) спілкуюсь з друзями;

Б) займаюсь спортом;

В) дивлюсь телевізор;

Г) читаю книги та журнали;

Д) щось майструю своїми роуками.


 1. Які книги ти любиш читати?

А) казки;

Б) пригоди, подорожі, фантастика;

В) про техніку;

Г) оповідання, вірші, загадки;

Д) про тварин, рослин, диво природи

3. З ким ти обговорюєш прочитані книги?

А) з батьками;

Б) з бібліотекарем;

В) з друзями;

Г) з однокласниками.

4. Яку б книгу ти подарував?

А) найкращому другу________________

Б) мамі____________________________

В) молодшій сестричці________________

5. По яких країнах ти хотів би подорожувати?_________________

6. Ким ти станеш коли виростеш?___________________________

7. Уяви себе дорослим ( через 20 років). Що тебе буде цікавити, про що ти будеш читати?_______________________________________
Анкета №3 ( усна ) для виявлення читацьких умінь і навичок ( для учнів 1 класу )

1. Чи читаєш ти книжки?

2. Чи читають тобі книжки вдома?Які? Про що ти з них дізнався?

3. Чи любиш ти слухати казки, оповідання, вірші? Що більше?

4. Що більше любиш: читати сам чи слухати, як тобі читають дорослі?

5. Чи є у вас домашня бібліотека? Які там книжки? Спробуй розповісти про одну з них.

6. Розкажи все, що ти знаєш про книжку.

7. Де можна брати книжки для читання?Анкета № 4 для виявлення сформованості читацьких інтересів (для учнів 2-3 класів)

1. Яка тема наступного уроку позакласного читання?

2. Як ти добираєш книги: сам чи за допомогою дорослих?

3. Яку книжку ти читаєш зараз?

4. Про що тобі подобається читати?

5. Назви прізвища своїх улюблених письменників.Анкета № 5 для виявлення зацікавленості книгою і бібліотекою учнів 3-4 класів

1. Ти цікавишся книгами?

2. Чи читаєш ти щось крім підручників?

3. Чи є книга для тебе хорошим подарунком?

4. Чи ходиш ти до бібліотеки?

Чи є в тебе хоч невелика домашня бібліотечка?Анкета № 6 для виявлення зацікавленості книгою і бібліотекою учнів 5-8 класів

1. Чи любиш ти читати книжки?

2. Чи читаєш ти щось крім підручника?

3. Чи є книга для тебе хорошим подарунком?

4. Чи ходиш ти до бібліотеки?

5. Чи є в тебе домашня бібліотека?

6. Як ти гадаєш, навіщо існують бібліотеки?

7. Яким повинен бути бібліотекар?

8. Якою, на твою думку, має бути бібліотека?
Анкета № 7 для виявлення зацікавленості книжкою і бібліотекою учнів 9-11 класів

1. Ти навчився читати самостійно чи за допомогою когось?

2. Чи любиш ти розмовляти зі старшими, як рівний з рівним?

3. Чи є у тебе відповіді навіть, здавалося б, на самі неочікувані питання?

4. Чи із задоволенням ти вступаєш в бесіду про оточуючий світ, даєш свою оцінку явищам?

5. Які теми і проблеми тебе цікавлять (політика, література, техніка, мистецтво тощо)

6. Чи багатий у тебе словниковий запас і ти вміло вводиш в розмову різні терміни?

7. Яке значення для людей мають бібліотеки?

8. Назви риси характеру, які, на твою думку, бажані для працівників бібліотек?

9. Коли ти почав користуватися шкільною бібліотекою?

10. Чи завжди бібліотекар задовольняє твої запити?

11. Твої улюблені письменники і поети.

12. Твої улюблені герої.
Анкета № 8 по вивченню пізнавальних запитів учнів


 1. Скільки років ти є читачем шкільної бібліотеки?

 2. Як часто відвідуєш бібліотеку?

 3. Яку книжку ти читаєш сьогодні?

 4. Твори яких авторів ти читаєш з найбільшим задоволенням?

 5. Питання якої розвиваючої діяльності ( художньої, технічної, екологічної, господарської,організаторської) тебе цікавлять найбільше?

 6. Чи задовольняє тебе фонд шкільної бібліотеки?

 7. Який масовий захід, підготовлений бібліотекою, тобі сподобався найбільше?

 8. Що ти можеш розповісти про свою домашню бібліотеку ( книги, автори, хто поповнює її склад?)

 9. Чи користуєшся ти періодичними виданнями?( Якими? Які рубрики читаєш?)

 10. Назви свій улюблений твір.


АНКЕТИ ДЛЯ БАТЬКІВ

Анкета №1
1. Чи любить дитина вдома читати?

2. Чи читаєте ви дитині?

3. Чи обговорюєте прочитане?Як?

4.Чи можна зацікавити дитину читанням? Як?

5. Від чого залежить виразність читання? Як цього навчити?

6. Як ви вчините, якщо дитина не

хоче читати або, прочитавши трохи, каже, що втомилася?

7. Ваші прохання, побажання вчителеві.

8. Про що б ви хотіли дізнатися на зборах.
Анкета № 2

Прізвище, ім’я дитини.

1. Якою мовою ви спілкуєтесь із вашою дитиною?

2. Що ви зараз читаєте?

3. Чи читаєте ви разом із дитиною? Що саме?

4. Чи читаєте ви дитині? Що саме? Хто робить вибір книги?

5. На що ви звертаєте увагу, купуючи дитині нову книгу

а) оформлення; б) якість паперу; в) зміст;

г) мова видання д) ілюстрації

е) відповідність темі, що вивчається в школі; є) інше
6. Чи обговорюєте ви з дитиною прочитане?

7. Чи цікавить вас література за темою, яку вивчає ваша дитина в школі? Якщо так, то де ви її берите?Дігтярівський навчально-виховний комплекс
«Книго!

Ти житимеш в віках!»
Бібліотечний урок

у 3 класі

Провела бібліотекар

шкільної бібліотеки

Криса О.П.

  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка