Урок № 9
Тема уроку: Правовідносини
Мета уроку: підвести учнів до розуміння правовідносин, правоздатності та дієздатності.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
-
пояснювати поняття: «правовідносин», «правоздатність», «юридичний факт», «об’єкт, суб’єкт правовідносин»;
-
перерахувати структурні елементи правовідносин;
-
характеризувати ознаки, види та склад правовідносин
Обладнання уроку: Гаврик С. Правознавство: підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл.: рівень стандарту, академ. рівень/ С.Б.Гавриш, В.Л. Сутковий, Т.М.Філіпенко. – К.: Ґенеза, 2010. – С.112-124; схеми і таблиці, передбачені конспектом уроку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь, навичок.
Хід уроку:
(Орієнтовний план вивчення нового матеріалу)
1. Поняття і види правовідносин. Склад правовідносин.
Вчитель пропонує учням розглянути правову ситуацію і дати відповіді на питання:
У родині Сидорів двоє неповнолітніх дітей (старший син Ілля учень 11 класу, молодша сестра Ірина – у 9-му класі). У той час, коли батьки поїхали відпочивати на море, Ірина обміняла мамин золотий годинник у своєї подруги на мобільний телефон.
-
Чи правильно вчинила Ірина в цій ситуації?
-
Чи мала право Ірина робити обмін?
Учні працюють з вказаним підручником стор.112 та дають визначення поняттю «правовідносини»
Завдання учням:
-
Із запропонованих учителем правовідносин, учні поділяють їх на соціальні та юридичні ознаки, заповнюють схему, яку потім перевіряють
Ознаки правовідносин
Соціальні ознаки
|
Юридичні ознаки
|
|
|
-
Це валові відносини між суб’єктами, тобто виникають за їх волевиявленням.
-
Нерозривно пов’язані з нормами права, виникають на їх основі.
-
Суб’єкти правовідносин мають взаємопов’язанні юридичні права і обов’язки, що закріплені у правових нормах.
-
Правовідносини гарантуються державою.
-
Покликані приводити учасників до досягнення соціально значних результатів.
-
Суб’єктом може бути тільки правосуб’єктна особа.
-
В основі виникнення, зміни чи припинення правовідносин лежить юридичний факт.
Розповідь вчителя про правовідносини
Робота в групах
Клас об’єднується в групи, всі групи мають однакове завдання:
-
Опрацювати текст вказаного підручника стор. 113-114, завдання індивідуальної картки, заповнити пропуски у схемі «Види правовідносин». Звіт груп відбувається біля дошки.
Види правовідносин
Види правовідносин
|
Ознаки правовідносин
|
За галузевим принципом
|
|
За кількістю суб’єктів
|
|
Залежно від характеру об’єктів , у зв’язку з якими вони здійснюються
|
|
Залежно від особливостей суб’єкта
|
|
За дією в часі
|
|
З методом правового регулювання
|
|
Залежно від функціонального призначення
|
|
Індивідуальна картка:
-
Правовідносини у сфері правосуддя.
-
Правовідносини між адміністрацією і навчального закладу та учнем.
-
Сплата податків.
-
Порушення права власності.
-
Правовідносини між замовником та перевізником.
-
Правовідносини між слідчим та особою, підозрюється у злочині.
2. Суб’єкти права та правовідносин. Суб’єктивність осіб.
Вчитель характеризує структурні елементи правовідносин і демонструє схему на дошці:
Структурні елементи правовідносин
Робота в групах:
Кожна група отримує індивідуальні картки де є перелік суб’єктів ( учасників) правовідносин (Наприклад, громадянин України, організація, особи без громадянства, спеціальні суб’єкти, народ, нація, установа, держава, населення певного регіону) і заповнюють схему:
Суб’єкти правовідносин.
3. Особливості правосуб’єктності фізичних та юридичних осіб.
Робота учнів в групах:
схему:
1 група – заповнює схему Правосуб’єктність:
2 група – заповнює схему Види правовідносин:
3 група – заповнює схему Цивільна дієздатність фізичної особи
Зміст дієздатності
|
Вік дієздатності
|
Цивільна дієздатність:
|
|
Неповна дієздатність
|
|
Часткова дієздатність
|
|
4. Обє’кти правовідносин.
Завдання учням:
-
Із перелічених у підручнику(вказаного вище) стор.118 цінностей вибрати та заповнити схему:
Об’єкти правовідносин.
Домашнє завдання:
§ 9-10 (п. 1-4), стор. 112-119
Поділіться з Вашими друзьями: |