Урок №43 Тема. Діалог. Тире при діалозі. Текст. Удосконалення вмінь складати діалоги. Мета



Скачати 43.52 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір43.52 Kb.

Урок №43

Тема. Діалог. Тире при діалозі. Текст. Удосконалення вмінь складати діалоги.



Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про діалог; розглянути правила постановки розділових знаків при діалогах;

розвивальна: розвивати навички складання діалогів, вміння школярів працювати колективно та самостійно; збагачувати словниковий запас учнів;

виховна: виховувати культуру спілкування.



Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Робота з текстом

► Прочитайте виразно вірш. Поясніть, чому виникають труднощі під час читання.



ВІТРИСЬКО

— Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?

— Це я в листі заблудився і дороги не знайду.

— А навіщо трусиш сливи у некошену траву?

— Бо удався нелінивим, без роботи не живу!

— Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить!

Краще геть піду з городу, в чистім полі буду жить!

Звісив з тину босі ноги, свиснув — листя полягло.

І за мить впродовж дороги покурівся за село.

Тамара Коломієць

► Розставте пропущені тире. Яка роль тире в цьому тексті?

► Зробіть висновок: що таке діалог?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з термінами

► Давайте разом сформулюємо значення понять «діалог», «полілог», «монолог», «репліка».



Спостереження над мовним матеріалом

► Проаналізуйте розділові знаки при діалозі.

Приходить батько, а дочка й питає його:

— Чого ви, тату, плачете?

— Ось пан дав тобі десяток варених яєць та казав, щоб ти посадила на них квочку, та щоб вона за одну ніч вилупила й вигодувала курчата, а ти щоб спекла їх йому на снідання,— відповідає батько.

Дочка взяла горщечок каші та й каже:

— Понесіть, тату, оце панові та скажіть йому,— нехай він виоре, посіє цю кашу, і щоб вона виросла просом, поспіла на ниві, і щоб він просо скосив, змолотив і натовк пшона годувати ті курчата, що їм треба вилупитись з цих яєць.

Пояснювальна робота

► Запишіть, розставте розділові знаки.

Іде знов батько плачучи додому. Прийшов та й каже дочці:

— Ну що, дочко, будемо робити?

— Не журіться, тату,— каже Маруся,— все буде гаразд. Підіть купіть мені живого зайця.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Диктант

► Запишіть текст під диктовку. Поясніть розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення, граматичні основи в складних реченнях.



ЯК ЧЕРЕПАХА ВЧИЛАСЯ ЧИТАТИ

Зустріла черепаха орла та й каже

Навчи мене літати

Навчу погодився орел

Узяв черепаху вилетів із нею й питає

Уже привчилася

Уже відповіла черепаха

То пускаю мовив орел

Упала черепаха на землю.

Орел підлетів до неї й запитує

То як було летіти

А черепаха каже

Летіти легко але сідати важко

(Народна творчість).



Творча робота

► Запишіть речення у формі діалогу.

Казала зима літу: «Ти не хазяйка». «Як,— каже літо,— у мене все є». А зима каже: «А так, не хазяйка,— каже зима,— що у тебе все на дворі ночує, а я усіх як ніч — так у хату і зберу».

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Усна робота

► Назвіть слова ввічливості, які потрібно використовувати у діалозі.

Вибачте, що турбую; даруйте мені; перепрошую; щиро вам дякую; велике спасибі...

Складання діалогу

► Складіть діалог «У бібліотеці», використовуючи слова ввічливості.



Перевірка діалогів

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Усне бліцопитування

▼ Які члени речення називаються однорідними?

▼ Які розділові знаки ставимо при однорідних членах речення?

▼ Що таке звертання? Наведіть приклад.

▼ Що таке вставне слово? Наведіть приклад,

▼ Які речення називаються складними?

▼ Які розділові знаки ставимо при прямій мові?

▼ Що таке діалог?

▼ Які розділові знаки ставимо при діалозі?

БАЙКА

Летіла ворона понад морем, дивиться — лізе рак. Вона хап його та й понесла через лиман у ліс, щоб, сівши де-небудь на гіллі, гарненько поснідати. Бачить рак, що приходиться пропадати, та й каже вороні:

— Ей, вороно, вороно, знав я твого батька і твою матір: славні люди були!

— Угу! — каже ворона, не роззявляючи рота.

— І братів, і сестер твоїх знав,— каже рак,— що за добрі люди були!

— Угу! — гугнить ворона, а рака кріпенько держить.

— Та все хоч і гарні люди,— каже рак,— а тобі не рівня. Мені здається, що й на світі нема розумнішої над тебе!

— Еге! — крикнула ворона на весь рот і впустила рака в море. От тим-то, як кого одурять хвалою або улесливою річчю, то люди кажуть:

— Упустив рака з рота.

А як кого остерігають, то кажуть:

— Гляди, не впусти рака з рота.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Виконайте вправу з підручника.

► Із улюбленої казки випишіть діалог (4-5 реплік).





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка