Розробка уроку образотворчого мистецтва у 7-му класі (вчитель Пісняк В.С.)
Пісняк Валентина Степанівна
вчитель образотворчого мистецтва
Уманської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4
Урок № 24. Дизайн одягу
Практичне завдання: розробка ескізу одягу для естрадного співака (співачки) з урахуванням народних традицій і сучасної моди
Мета уроку: формування ключових компетентностей:
-
Вміння вчитися: організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця; орієнтуватися в часі і раціонально його використовувати, самостійно виконувати практичне завдання; здійснювати самоконтроль і самооцінку.
-
Загальнокультурна компетентність: духовно – моральні основи життя людини; особливості національної і загальнолюдської культури в побутовій і культурно – дозвільній сфері.
-
Міжпредметна естетична компетентність: виявлення естетичного ставлення до мистецтва, спроможність аналізувати і оцінювати найважливіші досягнення національної культури; виявлення інтересу до цінностей українського народу.
-
Предметних компетентностей: ознайомити учнів з професією художника – модельєра (дизайнера одягу), поглибити знання учнів про стиль одягу та імідж людини, сформулювати уявлення учнів про одяг естрадного співака (співачки) з урахуванням народних традицій і сучасної моди; розвивати просторове мислення, уяву, фантазію, творчі здібності учнів; виховувати прагнення до особистої творчості, патріотичне ставлення до національних мотивів у одязі.
Тип уроку: урок створення самостійних творчих робіт.
Техніка виконання: кольорові олівці (графіка).
Оснащення уроку
-
Інформаційні засоби навчання: презентація «Показ колекції мод - 2014».
-
Репродукції живописних творів (Т.Шевченко «Катерина», Ж.Франсуа «Хосе Бонапарт, король Іспанії»).
-
Художні світлини (з Колекції відомих модельєрів країни).
-
Зразки дитячих робіт з теми даного уроку.
-
Альбом, кольорові олівці, простий олівець, гумка.
Методи і прийоми використовувані вчителем на уроці: коментар, бесіда, демонстрування презентації, наочності, стимулювання творчої активності учнів, педагогічне спостереження, індивідуальне консультування, репродуктивний, дослідницький метод, інтерактивний метод «Мікрофон», «Незакінчене речення».
Форма організації: урок – показ колекції модельєрів з використанням відеоматеріалів, виконання творчої роботи в парах. Індивідуальна робота.
Терміни і поняття:
Модельєр (кутюр’є) – спеціаліст із виготовлення моделей одягу, засновник експериментальних зразків, що визначає спосіб і стиль, загальне конструктивне рішення та нові технологічні рішення, розробки декору, вибір кольору та матеріалу, продумують аксесуари та всілякі доповнення.
Дизайнер одягу – це фахівець легкої промисловості, що займається проектуванням швейних виробів.
Стиль одягу – певна акцентованість ансамблю, продиктована наступними ознаками: віком, статтю, професією, соціальним статусом, приналежністю до субкультури, особистим смаком людини, епохою життя суспільства та індивідуальними особливостями.
Стиль одягу є одним із основних елементів іміджу людини.
Види мистецтв, що інтегруються на уроці: художня фотографія, література.
Літературний ряд: Людмила Стебенєва «Мода», загадка, прислів’я, вірш Пісняк В.С.
Музичний ряд: прослуховування пісні Оксани Білозір «Дівчина-весна».
Між предметні зв’язки: література, музичне мистецтво.
Структура використання на уроці навчального часу
-
Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку (1хв).
-
Мотивація навчальної діяльності (1хв).
-
Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями (2-5 хв).
-
Виклад вчителем навчального матеріалу (5-7 хв).
-
Фізкультхвилинка (1 хв).
-
Самостійна практична діяльність учнів (20-30 хв).
-
Виконання вправи (1-2 хв)
-
Інструктаж поетапності виконання практичного завдання (1-2 хв)
-
Виконання практичного завдання (20 хв)
-
Оцінювання учнівських робіт з подальшим колективним їх аналізом (5 хв)
-
Підсумок уроку, рефлексія (3-5 хв).
-
Домашнє завдання (1 хв).
Хід уроку
-
Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку.
Навкруги погляну я –
Безліч модного вбрання.
Для зими, весни і літа
Стильно й гарно одяг шитий
Можна навіть розгубитись
Перш ніж щось собі купити
Та в житті не головне
Мати модне і нове.
(Л.Стебенєва)
- Про що піде мова на уроці? (про одяг, моду)
- Послухайте ще один вірш
Ось на сцені виступають
Співаки чудові
І пісні вони співають
На українській мові
Вишуканий одяг мають
В традиціях України
І піснями нас дивують
Добрими, новими.
(В.С.Пісняк)
- Про кого цей вірш? (про співаків)
Отже, «одяг, мода, співаки», то як ви думаєте про що ж піде мова на нашому уроці? (Ми будемо створювати ескізи одягу для естрадних співаків і співачок з урахуванням народних традицій і сучасної моди.)
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
А навіщо нам потрібно займатись таким видом діяльності? (Щоб краще знати національну культуру)
-
Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями.
Інтерактивний метод «Мікрофон»
-
Хто такий художник-модельєр (дизайнер одягу)? (Відповіді дітей в мікрофон)
-
Виклад вчителем навчального матеріалу.
Модельєр (кутюр’є) – спеціаліст із виготовлення моделей одягу, засновник експериментальних зразків, що визначає спосіб і стиль, загальне конструктивне рішення та нові технологічні рішення, розробки декору, вибір кольору та матеріалу, продумують аксесуари та всілякі доповнення. Дизайнер одягу – це фахівець легкої промисловості, що займається проектуванням швейних виробів.
Вибираючи одяг ми звертаємо увагу не лише на зручності, а й на його зовнішній вигляд. Робота модельєра полягає у формуванні одягу й аксесуарів до нього. Виконуючи окремі замовлення дизайнер одягу створює для кожного клієнта персональну модель одягу, і в такому разі можна бути впевненим, що хтось інший в схожому одязі по місту не ходить. Модельєр вибирає на свій смак тканини і відповідні до них нитки і ґудзики. Модельєр зустрічається з клієнтами, цікавиться їхніми побажаннями і приймає замовлення. Звичайно, ексклюзивний одяг коштує значно більше, ніж той, що куплений у звичайному магазині. Модельєр окрім основного одягу формує також і аксесуари для нього – капелюхи, рукавички, прикраси та взуття. Ідеї модельєра здійснюються за кресленнями конструкторів і кравців, з якими у модельєра повинні бути налагоджені співпраця і взаєморозуміння. Показником успішної роботи творця моди є великий успіх продажу. На початку сезонів модельєри беруть участь у показах моди, де вони демонструють свої нові моделі і укладають договори з новими клієнтами, серед яких є відомі естрадні співаки та співачки. Модельєри мають хороший смак і самі придумують нові моделі. Відомі модельєри мають вищу художню освіту. Творець моди повинен знати технологію виготовлення одягу, вміти креслити ескізи і конструювати моделі. Він повинен стежити за тим, що відбувається в світі моди і бути в курсі новітніх напрямків, щоб задовольняти бажання навіть самих вимогливих клієнтів. Творець моди повинен мати гарний смак, бути креативним. Він повинен знати тканини і матеріали, що до чого пасує.
Художники – модельєри не просто шиють одяг, вони створюють стиль людини (естрадного співака). Вони створюють цілісний образ, включаючи не тільки одяг, але й взуття та аксесуари, і навіть зачіску та макіяж. Бо співак чи співачка не завжди має час і смак, щоб підібрати це самостійно.
Послугами дизайнера одягу користуються і співаки – чоловіки, які хочуть мати у своєму гардеробі ексклюзивну річ.
Показ презентації «Показ колекції мод - 2014».
-
Чи хотіли б ви дізнатись, коли виник дизайн одягу?
Подивіться як одягались раніше. Демонстрація репродукцій картин Т.Шевченка «Катерина» та Ж.Франсуа «Хосе Бонапарт, король Іспанії».
Виникнення дизайну одягу як окремої галузі відноситься до 19 – 20 століть, періоду розвитку масового виробництва одягу, яка повинна була поєднувати в собі красу і користь. З цього часу одяг проектується для того, щоб задовольнити відповідні духовні і матеріальні потреби її власника. Сучасний дизайн одягу відповідає способу життя і потребам людей. Він орієнтується на нові тенденції як в матеріалі так і в якості одягу.
Відгадайте загадку.
Одяг в мене дуже гарний
Бо пошив його ….. (дизайнер)
А ось, що говорить народна мудрість про моду.
«Одяг робить людину» - так гласить старовинне французьке прислів’я.
«Житло прикрашають речі, а людину – одяг,» - запевняли узбеки.
«У хорошому платті й мавпа красива» - усміхаються японці.
-
Фізкультхвилинка.
Давайте послухаємо і порухаємося під пісню Оксани Білозір «Дівчина-весна» і уявимо в якому одязі могла б виступати співачка з цією піснею.
-
Самостійна практична діяльність учнів.
-
Виконання вправи «Словесне малювання» (за уявою)костюма Оксани Білозір до пісні «Дівчина-весна». (Робота в парах).
Дизайнер – мрійник, чарівник і майстер.
Уява в нього кольорова, як фломастер.
Ось і ми з вами сьогодні будемо дизайнерами одягу і розробимо ескіз вбрання для естрадного співака (співачки) з урахуванням народних традицій і сучасної моди (графічна техніка і кольорові олівці).
-
Інструктаж поетапності виконання практичного завдання.
-
Продумайте, для кого ви бажаєте розробити ескіз одягу?
-
Визначте конструкцію вашого ескізу.
-
Продумайте вид оздоблення та його розміщення.
-
Визначте кольорове вирішення ескізу.
-
Доповніть ескіз одягу естрадного співака аксесуарами: взуття, капелюх, рукавички, прикраси.
Виконання практичного завдання (індивідуальне консультування та стимулювання творчої ініціативи учнів).
7.Підсумок уроку, рефлексія.
(Виставка закінчених творчих робіт учнів з подальшим аналізом кращих досягнень та допущених помилок)
Рефлексія у формі незакінчених речень:
-
Для мене стало новим…
-
Мене здивувало …
-
Мене надихнуло …
-
Я зрозумів, що можу ….
8.Домашнє завдання: дізнатись що таке оперета?
Прикрашає всіх сучасна мода
І хороший настрій – нагорода!
Бажаю вам чудового настрою і натхнення.
Дякую за роботу!
Використана література
-
Белень А.І. Перо письменника і пензель художника/ А.І.Белень. – Черкаси-Вертикаль, 2007. – 256 с., іл.
-
Рубля Т.Є. Образотворче мистецтво: 6 клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів/ Т.Є.Рубля, С.І.Федун. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. – 192 с, іл.
-
Розенвасер В.Б. Беседы об искустве. – М.: Просвещение, 1979.
-
Претте М., Капальдо А. Творчество и выражение. – М.: Советский художник, 1985. – Т.2.
-
Кириченко М.А. Основи Образотворчої грамоти. – К.: Вища школа, 1982.
-
Трач С.К. Образотворче мистецтво. Альбом-посібник. 7 клас – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011. – 64 с.
Додатки
Пам’ятати треба всім,
Модним бути хто бажає:
Без красивої душі
Одяг цінність всю втрачає
Мода зміниться, мине,
І яскравість одяг втратить.
Ви ж піклуйтеся про те,
Щоб прекрасну душу мати.
Людмила Стебенєва
Репродукція картини Т.Шевченка «Катерина»
Репродукція картини Ж.Франсуа
«Хосе Бонапарт, король Іспанії»
Зразки учнівських робіт
Моделі одягу відомих дизайнерів
Одяг в українському стилі

Поділіться з Вашими друзьями: |