Урок 15 Тема. Програма Провідник. Виконання операцій з файлами та папками: виділення, виклик властивостей, перегляд, створення, копіювання, перенесення, вилучення, перейменування, друкування, запуск на виконання тощоСкачати 127.93 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір127.93 Kb.
Урок 15

Тема. Програма Провідник. Виконання операцій з файлами та папками: виділення, виклик властивостей, перегляд, створення, копіювання, перенесення, вилучення, перейменування, друкування, запуск на виконання тощо. Вказівки операційної системи для роботи з файлами. Поняття про інсталювання програмних засобів.

Дидактична мета. Розглянути основні можливості програми Провідник для виконання операцій з файлами й папками: виділення, виклик властивостей, перегляд, створення, копіювання, перенесення, вилучення, перейменування, друкування, запуск на виконання. Розглянути як відбувається інсталяція програмних засобів на комп’ютер.

Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда з класом.

Орієнтовні питання. 1. Що таке піктограма, документ, папка, ярлик?

 2. Що являє собою робочий стіл? Чи однаковий він кожному комп’ютері? Чому?

 3. Які основні піктограми робочого столу і їх призначення?

 4. Що використовується для швидкого на лаштування параметрів робочого столу?

 5. Які елементи містить лінійка задач? Їх основні функції та призначення.

 6. Як відмічати об’єкти? Чим відмічені об’єкти відрізняються від невідмічених?

 7. Як створювати нові папки, документи? Навести приклади.

 8. Як створювати новий ярлик? Навести приклади.

 9. Як перейменовувати об’єкти? Навести приклади.

 10. Як можна переглянути (змінити) властивості того чи іншого об’єкту? Навести приклади.

 11. Які існують способи перенесення об’єктів? Навести приклади.

 12. Які існують способи копіювання об’єктів? Навести приклади.

 13. Як знищити об’єкт? Навести приклади.

 14. Що таке корзина їх призначення?

 15. Як відновити раніше знищений об'єкт? Навести приклади.

 16. Назвіть основні елементи вікна програми та їх призначення.

 17. Як можна керувати розмірами вікна?

 18. Чим відрізняються діалогові вікна від вікон додатків?

 19. Назвіть основні елементи діалогових вікон.

 1. Мотивація навчання.

В операційній системі Windows для роботи з файлами і папками є вбудована спеціальна програма Провідник. На сьогоднішньому уроці ми вивчимо її основні можливості. Здобуті на сьогоднішньому уроці знання будуть використовуватися вами для роботи з файлами й папками.

 1. Сприймання й усвідомлення: Виконання операцій з файлами та папками: виділення, виклик властивостей, перегляд, створення, копіювання, перенесення, вилучення, перейменування, друкування, запуск на виконання тощо за допомогою програми Провідник.

Робота з об'єктами у Провіднику (Windows Explorer)

Провідник (Explorer) - це основний інструмент Windows для виконання операцій над файлами, папками та ярликами. Тобто, будь-які дії над цими об'єктами виконуються через Explorer, навіть якщо вони застосовуються поза вікном цієї програми. Отже, всі операції над об'єктами описані в цьому розділі для вікна Explorer будуть виконуватись в будь-якому звичайному вікні папки та безпосередньо на робочому столі. Далі ми наведемо ці операції, але перед цим зверніть увагу на те, що операції виконуються або безпосередньо над об'єктом, на який встановлено курсор миші, або над відміченою групою об'єктів. В крайньому випадку потрібно перемістити курсор миші на один з відмічених об'єктів, або просто виділити їх клавіатурою і виконувати подальші дії за допомогою її клавіш.

Для того, щоб відмітити об'єкти, потрібно натиснути клавішу Ctrl і, не відпускаючи її, по черзі вибирати об'єкти курсором миші шляхом натискання лівої клавіші. Щоб виконати цю операцію клавіатурою, потрібно відмітити перший з об'єктів, натиснувши на Ctrl. He відпускаючи його, перейти на наступний, натиснути клавішу пропуск і так повторювати аж поки всі потрібні об'єкти не будуть відмічені.

Якщо об'єкти знаходяться підряд потрібно відмітити мишею перший, натиснути клавішу Shift і, не відпускаючи її, зафіксувати курсор миші на останньому об'єкті, а тоді натиснути на ньому ліву клавішу. Це можна зробити і клавіатурою, відмітивши перший, а потім, натиснувши Shift, клавішами стрілок відмічають сусідні. Об'єкти, що розміщені підряд, можна також відмітити за допомогою рамки виділення. Для цього встановлюють курсор миші поза ділянкою об'єктів, що потрібно виділити, а тоді, натиснувши ліву клавішу, утворюють курсором прямокутну рамку так, щоб вона не потрапляла назовні об'єкта.

Щоб відмітити всі об'єкти в активній папці, потрібно натиснути комбінацію клавіш Ctrl+A, або в пункті меню Edit (Правка) вибрати Select All (Выделить все).

Коли потрібно відмітити дуже велику кількість об'єктів (значно більшу від тих, що непотрібно виділяти), потрібно виділити ті, що не повинні входити в групу, а тоді в пункті меню Edit (Правка) вибрати Invert Sstection (Обратить выделения).

Відмічені об'єкти візуально відрізняються від невідмічених тим, що вони підсвічені певним кольором.

Запуск Провідника та зовнішній вигляд вікна

Щоб запустити програму Провідник, клацніть правою кнопкою миші по кнопці Пуск та виберіть у контекстному меню опцію Проводник. Втім, Проводник ви можете запустити й з Головного меню, якщо пошукаєте його значок у групі Программы.

Після запуску у Windows 98 програми Провідник відкривається вікно. У верхній частині вікна знаходиться рядок заголовка з кнопками керування вікном, нижче заголовка знаходиться меню програми, що складається з опцій: Файл, Правка, Вид, Переход, Избранное, Сервис та Справка. Під рядком меню ви бачите панель інструментів та поле Адрес, у якому вказується поточна папка (слід зазначити, що назва поточної папки відображаєть­ся також у рядку заголовка).

Основну частину вікна займає робоча ділянка, що складається з двох частин, розділених вертикальною межею. В лівій частині вікна (панель папок) ви бачите ієрархічну структуру дисків та папок, причому поточна папка буде позначена значком. У правій частині вікна (панель вмісту) наведено список об'єктів, що містяться у поточній папці. Список об'єктів складається з колонок Имя, Размер, Тип, Изменен.

Ви можете змінити співвідношення розмірів лівої та правої частин вікна Про-водник. Для цього наведіть покажчик миші на межу, що розділяє обидві частини вікна. Покажчик набуде форми двоспрямованої стрілки. Натисніть кнопку миші та пересуньте межу в потрібний бік, після чого відпустіть кнопку.

Не зупинятимемося на вмісті опцій меню Провідника - у цьому питанні ви легко зорієнтуєтесь у процесі роботи. Зазначимо лише опцію Вид, що керує зовнішнім виглядом вікна програми. За допомогою її можна вивести чи прибрати з вікна панель інструментів та рядок стану, вибрати спосіб подання об'єктів (великі значки, малі значки, список, таблиця), упорядкувати значки, поновити вміст вікна.

Розглянемо операції впорядкування об'єктів у вікнах програм у вікні Про-водник. Виконайте команду Вид - Таблица або клацніть по кнопці Таблица на панелі інструментів. Список папок та файлів виявиться у вигляді таблиці з ко­лонками Имя, Размер, Тип, Изменен ( дата останньої зміни об'єкта). Щоб про­вести сортування списку за значеннями у будь-якій колонці, клацніть один раз мишею по заголовку цієї колонки. При цьому відбудеться сортування списку у порядку зростання значень (наприклад, в алфавітному порядку - при клацанні по заголовку Имя). Повторне клацання по заголовку приведе до впорядкування списку у зворотному порядку.

Перегляд ієрархічної структури папок

За допомогою Проводника зручно досліджувати ієрархічну структуру папок (вона аналогічна структурі каталогів у MS-DOS). До речі, з цією можливістю програми Проводника пов'язана її назва, англійський варіант якої (Explorer) перекладається як дослідник.

Як було зазначено раніше, структура папок виводилася на панель, тобто у ліву частину вікна Проводник. Права частина показує вміст папки, що розкрита у лівій частині. Щоб визначити вміст будь-якої папки, потрібно знайти її на диску, а потім розкрити у лівій (чи правій) частині вікна. Папка розкривається подвійним клацанням по її значку (чи одиночним клацанням у режимі одиночного клацання). Після цього папка відображається значком розкритої папки Oil, а її ім'я виводиться до адресного рядка.

Рівні ієрархії папок визначаються вертикальними пунктирними лініями. Піктограми папок при переході з одного рівня ієрархії на інший зсуваються вправо чи вліво. Чим лівіше розміщена папка, тим рівень вищий. Зліва від пікто­грами папки можуть знаходитися (але не обов'язково) значки «+» чи «-». За допомогою цих значків легко орієнтуватись у складі папок:

якщо папка має значок «+», то всередині неї є вкладені папки, що не по­казані у лівій частині вікна. Клацання по значку «+» розкриває папку до папок наступного рівня;

значок «-» означає, що папку уже розгорнуто до наступного рівня. Кла­цання по значку «-» згортає папку, і замість нього з'являється «+»;

відсутність «+» чи «-» поряд з піктограмою папки означає, що в даній папці немає вкладених папок, тобто вона містить лише файли або є пустою.

Клацання по значку «+» та подвійне клацання по папці відповідають рухові <вниз» по структурі папок. Переміщення на один рівень «вгору» по структурі здійснюється клацанням по кнопці |^g на панелі інструментів або натисканням клавіші Backspace.

Для переміщення „вгору" по рівнях папок зручно використовува­ти також адресний ря­док. Клацніть мишею по трикутній стрілці спра­ва від адресного рядка, й ви одержите список, що розкривається, з по­казом об'єктів верхніх ієрархічних рівнів. У цьому списку ви можете ви­брати цільовий рівень (диск чи папку).

Перегляд властивостей об'єктів

З кожним об'єктом Windows пов'язані певні властивості. Ці властивості ви можете переглянути у вікні Проводника. Для цього досить клацнути по пікто­грамі об'єкта правою кнопкою миші та вибрати з контекстного меню опцію Свойства.

Якщо ви клацнете по позначці файла, відкриється діалогове вікно. У цьому вікні ви зможете отримати таку інформацію:

тип файла (наприклад, Приложение, Документ Microsoft Word, Файл PRN тощо);

ім'я охоплюючої папки;

розмір файла в байтах;

ім'я в позначеннях MS-DOS;

дати створення, зміни та відкриття файла;

атрибути файла (Только для чтения, Скрытый, Архивный чи Системний).

Аналогічні дані наводяться у вікні властивостей папки. Це діалогове вікно також викликається з контекстного меню командою Свойства.

Для користувача, окрім властивостей файлів та папок, цікавою є інформація щодо логічних дисків комп'ютера, насамперед, загальний розмір диска, об'єм вільного простору. Ця інформація відображається у рядку стану вікна Проводник, який розташований у нижній частині вікна. Повнішу інформацію про диск можна отримати у діалоговому вікні властивостей, яке викликається кла­цанням правої кнопки по піктограмі диска (див. наступний параграф "Робота з дисками").

Ще раз про запуск програм та відкриття документів. Реєстрація файлів

З вікна Проводник (або Мой компьютер) ви можете легко запускати про­грами та відкривати документи. Для цього слід у правій частині вікна Про­водник відкрити папку з бажаним файлом або його ярликом та двічі клацнути мишею по значку файла (або клацнути один раз, якщо встановлено режим оди­ночного клацання). Тобто при відкритті документа вам не потрібно спеціально запускати програму редактора, за допомогою якого було створено документ. Система зробить це за вас: вона завантажить редактор та відкриє в ньому по­трібний вам документ.

Чому при клацанні по значку того чи іншого документа відбувається запуск по­трібного додатка? У Windows існує поняття реєстрації типів файлів. Реєстрація - це встановлення зв'язку між типом файла та додатком, який має працювати з даним типом файлів. Для визначення типу файла використовується розширення його імені. Наприклад, розширення .bmp відповідає растровому графічному, doc - текстовому файлу у форматі Word тощо. Якщо даний тип файла зареєстровано, то подвійне клацання по значку файла приведе до запуску додатка, з яким пов'язаний цей тип файла, і до автоматичного відкриття самого файла. Реєстрація не поширюється на файли, що виконуються (ехе або corn), які завжди запускаються безпосередньо з операційної системи.

Створення нових папок та ярликів

Оберіть у лівій частині вікна Проводника диск, на якому створюється нова папка. Послідовно розкриваючи папки, дійдіть до тієї папки, всередині якої міститиметься створювана папка. Відкрийте цю папку та викличте з меню Файл команду Создать - Папка. Цю саму команду можна викликати з контекстного меню клацанням правої кнопки миші у правій частині вікна Проводника.

Після виконання зазначеної команди у списку вікна з'явиться піктограма нової папки з порожнім підсвіченим прямокутником. Уведіть ім'я нової папки в цьому прямокутнику та клацніть мишею поза піктограмою папки.

Аналогічно створюється ярлик файла. У вікні Провідника (або Мой компьютер) клацніть правою кнопкою миші по значку файла і далі - по опції Создать ярлык. Програма створить ярлик та дасть йому ім'я, що за умовчанням по­чинається зі слова «Ярлик...». Дайте ярлику коротке та інформативне ім'я, щоб ярлик добре розпізнавався. Для цього, залишаючи створений ярлик виділеним, натисніть на клавішу F2 і введіть потрібне ім'я до текстового поля під ярликом.Копіювання файлів і папок

Оберіть вихідний об'єкт (файл або папку) у правій частині вікна Проводник і далі дійте за будь-якою зі схем, наведених нижче.

• При натиснутій клавіші Ctrl перетягніть об'єкт лівою кнопкою миші до цільової папки в лівій частині вікна.

• Правою клавішею захопіть об'єкт та перетягніть його до цільової папки. Відпус­тіть праву кнопку і у контекстному меню оберіть команду Копировать.

• Клацніть правою кнопкою миші по вихідному об'єкту й оберіть у контекстному меню команду Копировать. Потім клацніть правою кнопкою у цільовому вікні або по значку цільової папки та оберіть у меню команду Вставить.

• Оберіть команду Правка - Копировать (або натисніть кнопку Копировать в буфер на панелі інструментів), відкрийте папку, до якої збираєтесь скопіювати об'єкт, і далі виконайте команду Вставить з меню Правка (або натисніть кнопку Вставить из буфера).

Слід зазначити, що якщо цільова папка не відображена у лівій частині вікна Провідника, але на екрані є її зовнішня папка, то при перетягуванні об'єкта, що копіюється, кнопкою миші притримайте піктограму під значком зовнішньої папки, доки вона не розкриється. Після цього наведіть піктограму на цільову папку та відпустіть кнопку миші. За допомогою цього прийому ви можете спускатися вниз по структурі папок. Копіювати можна як окремий об'єкт, так і групу файлів чи папок. Виділіть цю групу та дійте так, як було описано.

Вище у тексті вам траплявся термін «буфер», який означає буфер обміну.

Буфер обміну - це ділянка пам'яті комп'ютера, зарезервована для тимчасового зберігання будь-яких даних. Буфер обміну дозволяє вико­нувати операції копіювання, вирізання та вставки файлів, папок, а також об'єктів і документів: малюнків, таблиць, фрагментів тексту тощо.

Переміщення файлів і папок

Цю операцію найпростіше виконати у вікні Проводник. Переміщення об'єктів виконується аналогічно операції копіювання, описаній у попередньому пункті, однак є деякі особливості. Так, при переміщенні об'єкта лівою кнопкою миші не потрібно утримувати натиснутою клавішу Ctrl. При переміщенні правою кнопкою з контекстного меню необхідно обрати команду Вставить, а не Копировать.Видалення об'єктів. Папка Корзина

Для видалення одного чи кількох об'єктів їх треба виділити. Потім натисніть клавішу Delete (або використайте кнопку Удалить на панелі інструментів). На екрані з'явиться повідомлення про те, що система збирається видалити об'єкти. Клацніть кнопкою Да (ОК) у діалозі повідомлення.

При видаленні файлів вони не знищуються з диска, а потрапляють до си­стемної папки, що називається Корзина. Значок цієї папки розташований на робочому столі (мал. 21.3). Для повного видалення його треба видалити у папці Корзина так само, як видаляється файл у будь-якій іншій папці.

Файли та папки, що потрапили до корзини, можуть бути за вашим бажанням відновлені на попереднє місце. Отже, корзина дозволяє уникнути необдуманого видалення файлів. Щоб відновити видалені файли, клацніть двічі по значку Корзина на Робочому столі. У відкритому вікні Корзина (мал. 25.4) виділіть зі списку ті файли, які ви збираєтесь відновити, й оберіть команду меню Файл - Восстановить.

Рекомендується періодично очищати Корзину від «сміття», що в ній накопи­чується. Для цього існує команда меню Файл - Очистить. Можна вибірково чистити Корзину. Для цього виділяють файли, які потрібно видалити, і вико­нують команду Файл - Удалить. Операції видалення й очистки, виконані з вікна Корзина, не поновлюються.

Інсталяція програм

Розглянемо встановлення ПЗ на комп'ютер, або, інакше кажучи, інсталяцію програм (від англійського слова install - встановлювати). Якщо комп'ютер керо­ваний системою MS-DOS, то встановлення - це просто копіювання програмних файлів на жорсткий диск комп'ютера. Якщо ж на комп'ютері працює ОС Windows, то встановити програмний додаток складніше. Річ у тому, що файли додатка мають бути не просто скопійовані на диск, - додаток має пройти «реєстрацію» у системному реєстрі Windows* . Крім того, в системну папку Windows необхідно внести додаткові файли, які є спільними для ОС та додатка. Це так звані файли бібліотек dll.

DLL (Dynamic Link Library - бібліотека, яка підключається динамічно) - це модуль, до якого може звернутися будь-яка програма. Система модифікує файли, що виконуються, таким чином, щоб пов'язати ви­клики з адресами потрібних процедур у DLL.

Функцію встановлення додатка бере на себе, як правило, спеціальна про­грама, що існує на встановному диску у вигляді файла Setup.ехе або Install.ехе.

Реєстр Windows - це центральна база даних системи, у якій зберігається інформація про конфігурації ОС, програмні додатки, встановлене устаткування. Змінювати реєстр може лише фахівець.

Ця програма, що називається інсталятором, аналізує конфігурацію системи, копіює файли додатка на жорсткий диск, записує необхідну інформацію до си­стемного реєстру Windows, створює елементи головного меню тощо.

Запустити програму Setup можна з вікна Проводник або за допомогою діа­логу Запуск программ , що викликається з головного меню. Однак інсталяція програми може початися автоматично після вставлення до дисковода диска, якщо на ньому є файл автозапуску.

Завдяки програмі-інсталятору процес встановлення відбувається досить комфортно для користувача та розбивається на кілька етапів, серед яких обов'язковими є такі:

ознайомлення користувача з ліцензійною угодою і введення користувачем ключа програмного продукту;

визначення диска і папки, до якої будуть копіюватися файли додатка (ця папка надається інсталятором або призначається користувачем);

копіювання файлів додатка (виконується автоматично);

конфігурування системи, яке полягає у заданні певних параметрів, що необ­хідні для нормальної роботи додатка (цей етап також виконується без участі користувача);

перезавантаження комп'ютера (для деяких додатків не обов'язкове).

У разі інсталяції складних програм, наприклад самої ОС Windows, до вказаних етапів можуть додаватися інші операції, а також можливі кілька перезавантажень комп'ютера. При роботі інсталятора користувач має ви­конувати інструкції, що з'являються на екрані. 1. Підсумок уроку.

На сьогоднішньому уроці ми вивчили виконання операцій з файлами та папками: виділення, виклик властивостей, перегляд, створення, копіювання, перенесення, вилучення, перейменування, друкування, запуск на виконання тощо за допомогою програми Провідник.

V. Домашнє завдання.

§6-9, ст.267-288.База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка