Розробка уроку
літературного читання
2 клас
Тема. Уявлення про народну
казку. «Рукавичка»
(українська народна казка).
Урок 1
Тема. Уявлення про народну казку. «Рукавичка» (українська народна казка).
Мета: розширити знання учнів про казку як жанр усної народної творчості; навчити розпізнавати такі твори серед інших, орієнтуватися в їхніх особливостях; учити визначати головну думку казки; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов до казок.
Обладнання: мультимедійна презентація, відеофільм, маски тварин.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок
На улюблений урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.
Ласкавинки посилаємо,
Працювати починаємо.
(Слайд 1)
ІІ. Мовленнєва розминка.
1. Фонетична зарядка
- Як співає пташка?
- Як «співає» бджілка?
- Як «співає» серце?
- Як шумить дощик?
2.Розчитування за складовою таблицею «Сонечко».
(Слайд 2)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
- Як ви її зрозуміли? Поясніть.
(Слайд 3)
IV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
- І що воно таке, ота казка? Жила-була вона з прадавніх часів, про які вже стародавні книги не пам'ятають. Протягом століть казки були і залишаються чарівними джерелами доброти і милосердя, яких завжди так не вистачає в житті. Створені в сивій давнині, вони, як і вся усна народна творчість, переказувалися з вуст в уста, від одного оповідача до іншого. Казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають. Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радощів.
2. Читання учнями тексту підручника про народні казки
- Які казки найдавніші?
- Чи є в народних казок автор? Чому?
3. Відгадування загадки.
- Ми сьогодні ознайомимося з казкою, а як вона називається – дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Де ж усі сховались звірі?
У якій такій квартирі?
Дуже тісна, невеличка,
Це чудова… (рукавичка)
(Слайд 4)
Гімнастика для очей
3. Опрацювання казки «Рукавичка»
Технологія «Вмикаємо телевізор»
- Добрий день! В ефірі передача «В гостях у казки». Любі діти, подивіться українську народну казку «Рукавичка».
- Ой, що трапилось? Зображення є, а звуку немає. Що ж робити? Дітки, підкажіть. (Опрацювати казку у підручнику, а потім озвучити мультфільм.)
(Слайд 5)
1. Читання казки вчителем.
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
Фізкультхвилинка «Подорож до лісу»
- Діти, сьогодні ми з вами помандруємо до казкового зимового лісу. Пропоную вам умовно одягти чобітки, кожушки, шапочки та рукавички. Тихенько ми відправляємося в ліс. Обережно переступайте через сніжні кучугури. Погляньте навкруги яка тиша. Дерева і кущі стоять ніби замріяні. А ось за кущиком сховався малесенький зайчик. Він великий боягуз. Десь чути як пролетіли горобчики. На снігу багато різних слідів. Адже ліс це домівка, в якій живуть наші менші друзі. А ми з вами гості, тому потрібно поводити себе тихо і виховано.
(Слайди 6,7)
2. Словникова робота
Читання за вчителем «луною» слів: шкряботушка, скрекотушка, рукавичці, скраєчку,побігайчик, іклан, набрід.
(Слайди 8,9)
3.Читання казки мовчки, підготовка до читання вголос. Бесіда.
- Чи в повному обсязі надруковано казку в підручнику?
- Яка частина відсутня? Розкажіть її.
- Послухайте загадку. Відгадайте і скажіть, кого з героїв казки немає у змісті загадки?
Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь — кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить? (Рукавичка)
(Відсутні: лисичка, жабка, мишка, зайчик.)
(Слайд 10-11)
4. Читання казки вголос за особами.
5. Гра «Знайди пару»
Мишка скрекотушка
Жабка сестричка
Лисичка шкряботушка
Вовчик іклан
Кабан братик
Зайчик набрідь
Ведмідь побігайчик
(Слайд 12)
6. Озвучування мультфільму учнями.
- А зараз пропоную переглянути і озвучити мультфільм «Рукавичка», в якому раптово зник звук.
VIІ. Підсумок уроку.
- А зараз підсумок уроку ми проведемо у вигляді інтерв’ю.
- Яку казку ми прочитали?
- Які герої казки вам запам’яталися?
- Чого навчає нас ця казка?
Рефлексія результатів уроку.
(Слайд 13)
Оцінювання учнями своєї роботи.
- Візьміть личка та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці:
працював ефективно, творчо, активно;
старався
працював нижче своїх можливостей
- Зроби для себе висновок.
(Слайд 14)
V. Домашнє завдання.
Виразно читати казку за особами.
Детально переказувати.
Намалювати ілюстрацію до уривка казки.
(Слайд 15)
-Ось і уроку кінець,
Хто працював, той молодець.
Дякую за плідну працю.
Джерела інформації:
-
Савченко О. Я. Літературне читання. – К., «Освіта», 2012
-
Ковальчук Н. О. Усі уроки літературного читання 2 клас. – Х., «Основа», 2013
-
Телячук В. П., Лесіна О. В. Інноваційні технологіів початковій школі. – Х., «Основа», 2007
-
Інтернет – ресурси:
video.i.ua/user/587508/35582/166873/
www.yrok.net.ua/...kazka...rukavichka.../44-1
Поділіться з Вашими друзьями: |