Урок №1 Тема уроку. Уявлення про десяткові дроби. Мета уроку: формувати поняття про десятковий дріб, уміння записувати й



Сторінка1/4
Дата конвертації29.04.2016
Розмір0.51 Mb.
  1   2   3   4
УРОК №1

Тема уроку. Уявлення про десяткові дроби.

Мета уроку: формувати поняття про десятковий дріб, уміння записувати й

читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів

десяткового дробу;

розвивати логічне мислення і математичну мову; виховувати

почуття відповідальності, вміння працювати в колективі.

Очікувані результати

Після цього уроку учні будуть:

мати уяву про десяткові дроби;

знати: будову десяткових дробів; розряди цілої та дробової частини;

уміти: записувати звичайні дроби із знаменником 10, 100, … в іншому вигляді – у вигляді десяткового дробу.

Обладнання: таблиця розрядів та класів.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім п’ятім класі

Діти – просто молодці.

II. Мотивація навчальної діяльності

Учням на парти вчитель роздає заздалегідь підготовлені тексти, в яких зустрічаються десяткові дроби. Це можуть бути тексти з періодичної преси і інші. Пропонує одному учневі зачитати даний текст. ( Власна швидкість моторного човна дорівнює 16,4 км/год, швидкість течії річки – 1,8 км/год. Знайдіть швидкість човна за течією річки і його швидкість проти течії річки). Діти роблять висновок про те, що такі числа вони ще не вивчали і хотіли б про них дізнатись більше.



Оголошення теми і визначення очікуваних результатів.

Діти записують в зошиті дату і тему уроку, зачитують очікувані результати.



III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Прийом « Мозковий штурм».

Вчитель роздає дітям листки з надрукованою таблицею розрядів та класів натуральних чисел та дробовою частиною десяткового дробу. Частина таблиці зігнута.



Завдання: заповнити таблицю класами та розрядами, які вже вивчили в 5 класі. (За правильну відповідь учні отримують жетон).




























































































































































































































2. Вправи.


  1. Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць розряду тисяч, однієї одиниці розряду сотень, п'яти одиниць розряду десятків і чотирьох одиниць? [3154]

  2. Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?

[3514: збільшиться на 360].

Отже, кожна цифра має певне значення, залежно від того, де вона стоїть в записі числа.

  1. Знайти значення степеня: 101, 102, 103, 104,10п, якщо п — натуральне число.

  2. 1) Яку частину метра становить 1 см, 3 дм, 4 мм?

2) Яку частину тонни становить 1 кг, 5ц, 346 кг?

3) Яку частину квадратного метра становить: 1 дм2, 8 см2?

[1)1 см = м, 3 дм = м, 4мм = м;

2) 1 кг = т, 5 ц = т, 346 кг = т;

3) 1 дм2 = м2, 8см2 = м2.]

IV. Формування знань.

Зверніть увагу на знаменники одержаних дробів. Знаменники є числами, записаними одиницею та нулями, тобто 10, 100, 1000, …. З такими дробами, як бачимо, часто доводиться мати справу у повсякденному житті, робити над ними обчислення. А тому, для запису дробів, в яких знаменники 10, 100, 1000, …, використовують позиційний принцип зображення чисел у десятковій системі числення і називають десятковими. Отже, дроби, в яких знаменники є степенями десяти, тобто числами 10, 100, 1000, …, називають десятковими дробами.

Десятковий дріб роз­глядається як «скорочена» форма запису звичайного дробу, тобто за­пис, в якому знаменник відсутній і знаменником якого є степінь чис­ла 10.

Запишемо числа у вигляді суми розрядних доданків:

2754=2000+700+50+4=2·1000+7∙100+5·10+4∙1;

13604=10000+3000+600+4;

50005=50000+5.

Ми знаємо, що розрядна одиниця кожного наступного розряду в 10 разів більша від розрядних одиниць попереднього розряду. Якщо якогось розряду немає, то в запису числа на його місце ставимо 0.



Увага! - Який найменший розряд для натуральних чисел?(Розряд одиниць).

- Чи може бути ще менший розряд? (Так, якщо скористатись дробами).

- Як ви вважаєте, у скільки разів має бути меншим розряд, який ми

розташуємо на першому місці праворуч від розряду одиниць?(В 10 разів).

Цей розряд ми назвемо десяті долі одиниць, наступний - соті долі, тисячні,

десятитисячні, стотисячні.(Діти заповнюють таблицю).

Межею між цілими та дробовими частинами буде кома, яку будемо ставити після цифри, що стоїть в розряді одиниць.

Десятковим дробом можна записати як правильні дроби ( = 0,3;

= 0,07), — тоді в цілій частині ми маємо 0 (нуль цілих), так і непра­вильні дроби, (попередньо виділивши в них цілу частину, і мішані числа ( = 4 = 4,3).

Під час запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно одразу

перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника із кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість нулів перед чисельником у дробовій частині десяткового дробу).

Завдання:

1) Запишіть число 17. Допишіть два нулі перед числом 17; нуль після числа 17.

2) У запису 0,17 назвіть цілу та дробову частину. Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17 у дробовій частині.

3) Запишіть у вигляді десяткового дробу: ; ; ; .

4) Прочитайте десяткові дроби: 1,6; 12,8; 5,24; 6,325; 0,5; 0,05; 0,005.

Десятковий дріб є позиційним записом (кожна цифра має певне значення за­лежно від того, на якому місці (в якому розряді) в запису десяткового чис­ла вона стоїть). Назви розрядів: 1-й розряд після коми — десятих, дру­гий — сотих, третій — тисячних і т. д.


V. Закріплення знань та формування вмінь.

1. Фронтальне опитування:

- Які дроби називаються десятковими?

-З яких частин складається десятковий дріб?

- Як називаються розряди в дробовій частині десяткового дробу?

- Прочитати десяткові дроби:

а) 2,7; 11,4; 401,1; 0,8; 99,9; 909,9.

б) 5,64; 21,87; 381,77; 54,60; 0,55; 0,09; 2,02.

в) 1,597; 12,882; 326,803; 0,321; 0,049; 0,001.

г) 203,6; 20,36; 0,0236; 2,0306; 0,01.

- Запишіть десяткові дроби (під диктовку):

5,8; 2,25; 0,95; 15,7 3,286; 34,34; 6,6; 6,06; 6,006; 0, 3333; 4,00004.



2. Інтерактивна вправа «Робота в парах»

Учні виконують вправи №№ 770(1-10); 773(1-4); 775(1-8). Здійснюють взаємоперевірку за готовими відповідями, які вчитель роздає на парти. Вчитель проводить аналіз помилок.

3. Самостійна робота. I варіант:№№770(11-13), 775(9, 10), 773(5);

II варіант: №№770(14-16), 775(11, 12); 773(6).

Роботи перевіряє вчитель.

VI. Підсумок уроку.

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

Учні висловлюють свої думки щодо очікуваних результатів уроку, чи отримали вони знання та вміння, які запланували. Вчитель спонукає учнів до самооцінки:

1) Мені все було зрозуміло, я впорався зі всіма самостійними завданнями.

2) Мені було зрозуміло майже все, але під час виконання самостійних завдань я припустився кількох помилок.

3) Мені було важко виконувати запропоновані вправи, але я розумію, що причина-недостатність знань; цей недолік я буду намагатись виправити.

VII. Домашнє завдання.

п. 27, №№ 772 (1-8); 774 (1-3); 776 (1-6); 778. Скласти 4 – 5 запитань до теоретичного матеріалу.


Додатково
З історії виникнення десяткових дробів

Десяткові дроби були відомі з давніх-давен. У деяких країнах Азії вони застосовувалися ще до нашої ери.

У XV ст. знання про десяткові дроби значно розвинув провідний учений найкращої на той час у світі Самаркандської астрономічної обсерваторії аль Каші. У творі «Ключ до арифметики» (1427 р.) він дав правила дій над десят­ковими дробами. Десяткові дроби аль Каші зображав різними способами: ці­лу частину відокремлював вертикальною рискою або писав її іншим кольо­ром, або надписував над цифрами назви розрядів.

Згодом десяткові дроби з'являються і в Європі. У 1585 році вийшла праця про десяткові дроби нідерландського інженера Симона Стевіна.

Кому, як знак дробовості, запропонував англійський математик Непер у 1617 році. Але ще раніше її застосовували німецький учений Кеплер та італійський астроном Маджіні.

УРОК №2

Тема. Уявлення про десяткові дроби.

Мета: закріпити знання способу запису звичайних дробів, знаменник яких можна подати як степінь числа 10, у вигляді десяткового дробу; сформувати вміння записувати й читати десяткові дроби та використову­вати їх для запису значень метричних величини; розвивати логічне мислення; виховувати взаємоповагу.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

записувати й читати десяткові дроби;

використовувати їх для запису значень метричних величин;



Тип уроку: застосування знань, вмінь, навичок.

Обладнання: таблиця «Міри довжини» та «Міри маси».

Хід уроку

I. Організаційний момент (аутотренінг).

Діти промовляють слова: Я – учень,

Я ходжу до школи…

Мене навчають вчитись,

Я все розумію, я все хочу,

Я буду дисциплінованим, уважним, зібраним,

активним.

II. Перевірка домашнього завдання

(Вчитель збирає учнівські зошити)

Опитування теоретичного матеріалу. Інтерактивна вправа

«Робота в парах»

Учні ставлять запитання одне одному, які підготували вдома до теоретичного матеріалу.

1) Які дроби називають десятковими?

2) З яких частин складаються десяткові дроби?

3) Який знак відділяє цілу частину десяткового дробу від дробової?

4) З яких розрядів складається дробова частина десяткового дробу?

5) Як називаються долі частини дробової частини десяткового дробу?

III. Актуалізація опорних знань

1. Математичний диктант

(Учні виконують на листочках, які здають вчителю)



Варіант 1 (2)

  1. Запишіть десятковий дріб 3, 7 (2,3).

  2. Запишіть десятковий дріб 2,03 (1,007).

  3. Запишіть десятковий дріб 5,032 (3,027). Скільки одиниць у розряді сотих цього дробу?

  4. Запишіть десятковий дріб 352,17 (831,24). Скільки одиниць у розряді сотень цього дробу.

(Один учень записує дані завдання за дошкою; самоперевірка; учні отримують за правильні відповіді смайлики; вчитель оцінює роботу учня біля дошки)

2. Усне розв’язування

Клоун придумав для виступу 6 рівностей, написаних на карточках, із звичайними і десятковими дробами, ліві частини кожної рівності – десятковий дріб, праві – числа, записані звичайним дробом. Вийшовши до публіки, він забув, які із цих дробів рівні, і розмістив їх у такому порядку:

1,347=4; 42,4=6; 4,8=4; 4,256=42; 0,86=1; 6,45= .

Які карточки треба перемістити і на яке місце?

( Учні за правилу відповідь отримують смайлик).

III. Мотивація навчальної діяльності та оголошення теми і очікуваних результатів уроку.

Розглянемо міри довжини та міри маси, які ми вже вивчили. Чи можна їх записати у вигляді десяткових дробів?




Міри довжини





метр

дециметр

сантиметр

міліметр

кілометр

1000

10 000

100 000

1 000 000

метр

1

10

100

1000

дециметр



1

10

100

сантиметр





1

10

міліметр







1


Міри маси





г

кг

ц

т

повна назва

г

1







грам

Кг

1000

1





кілограм

ц

100 000

100

1




центнер

т

1 000 000

1000

10

1

тонна

Основна мета нашого уроку — навчитись застосовувати десят­кові дроби для запису значень величини в метричній системі. Записуємо дату і тему уроку.



IV. Вдосконалення знань, робота з підручником.

Учні розбирають за підручником приклади 1 і 2 (п. 27, с. 191).



V. Формування вмінь і навичок

Розв'язування задач і вправ. Колективна робота № 777.

779.1) 48 см = 4 дм 8 см = 4 дм = 4,8 дм;

2) 424 см = 42 дм 4 см = 42 дм = 42,4 дм;

3) 8 см 6 мм = 86 мм = дм = 0,86 дм;

4) 64 см 5 мм = 6 дм 45 мм = 6 дм = 6,45 дм;

5) 6 мм = дм = 0,06 дм;

6) 3 см = дм = 0,3 дм.

780.

1) 1347 г = 1 кг 347 г = 1 кг = 1,347 кг;

2) 4256 г = 4 кг 256 г = 4 кг = 4,256 кг;

3) 382 г = кг = 0,382 кг;

4) 48 г = кг = 0,048 кг;

5) 9 г = кг = 0,009 кг;

6) 5 кг 24 г = 5 кг = 5,024 кг;

7) 10 кг 6 г = 10 кг = 10,006 кг;

8) 2 ц 358 г = 200 кг 358 г = 200 кг = 200,358 кг.

№№ 782.
Додаткові задачі


  1. Запишіть десятковий дріб у вигляді суми розрядних доданків:

1) 0,1; 2) 80,888; 3) 63,712; 4)8,08080; 5) 808,05; 6) 8,080800.

  1. Найбільша глибина Чорного моря 2,211 кілометрів. Виразіть глибину моря в метрах.

  2. Розмістіть у порядку зростання дроби: ; ; ; ; .

VI. Домашнє завдання

п. 27, №№781, 783, 774(4-6), на повторення №789.



VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Для запису яких величин можна використовувати десяткові дроби? Чого ви навчились на уроці? Чи поповнили свої знання? Чи сподобався вам урок?




УРОК №3

  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка